Tezislar Bayonotlar Hikoya

1-dars. Agar y = f(x) funksiyaning grafigi ma'lum bo'lsa, y = f(x-l) funktsiyasining grafigi qanday chiziladi

Dars “Y = funksiyaning grafigini tuzishf(x+ l)+ m, agar y = funksiyaning grafigi ma'lum bo'lsaf(x).

8A sinf. O‘qituvchi Bobunova V.V. Munitsipal ta'lim muassasasi 1-sonli o'rta maktab, Pugachev, Saratov viloyati

Asosiy darslik

Darsning maqsadi : y=(x+l) funksiyalarning grafiklarini tuzish qoidalarini takrorlang.va y= funksiyaning grafigi ma’lum bo‘lsa, y=f(x)+mf(x); funktsiya grafigini qurish qoidasini ko'rib chiqing y= f(x+ l)+ m, agar y = funksiyaning grafigi ma'lum bo'lsaf(x); turli xil grafiklarni qurish qobiliyatini rivojlantirish funktsiyalari.

Vazifalar:

tarbiyaviy:

    y =f(x) funksiyaning grafigi ma’lum bo‘lsa, o‘quvchilarga y =f(x+l)+m funksiya grafigini qurishga o‘rgatish; mashqlarni bajarishda ushbu usullardan foydalanishni o'rgatish; y=f(x)+m va y=(x+l), agar y=f(x) funksiyaning grafigi ma’lum bo‘lsa, y=f(x)+m funksiyalarning grafiklarini qurish malakasini oshirish;

r tarbiyaviy:

    elektron ta'lim resurslaridan foydalangan holda mustaqil topshiriqlarni bajarishda talabalarning AKT bo'yicha kompetentsiyasini rivojlantirish; qaroringizni asoslash qobiliyatini rivojlantirish; tahlil qilish, taqqoslash, umumlashtirish va tizimlashtirish qobiliyatini rivojlantirish;

V tarbiyaviy:

    individual va guruh muhokamalarini o'tkazish qobiliyatini rivojlantirish;

    har kimning juftlikdagi ishning yakuniy natijalari uchun javobgarligini, axloqiy xulq-atvorini shakllantirish.

Dars turi - yangi material taqdimoti.

O'qitish usullari: tasviriy-verbal (illyustrativ-og'zaki va qisman qidiruv).

Ish shakllari - individual(old, juftlikda ishlash)

Uskunalar : Kompyuter, multimedia proyektori, ekran, dars uchun multimedia taqdimoti, tarqatma materiallar.

Darsning borishi.

1. Tashkiliy moment , uy vazifasini tekshirish. O'qituvchi talabalardan birining uy vazifasini skanerdan o'tkazadi, uni sinfga ko'rsatadi, talabalar esa ularning ishlarini tekshiradilar.
2. Individual ish .
Doskada yakka tartibda ishlash uchun to‘rt nafar talabaga kartalar beriladi.

1-karta
Ushbu funktsiyalarning grafiklarini tuzing:
, , .

3. Bilimlarni yangilash. Funksiya grafiklari bilan ishlash. Rasmda ko'rsatilgan funksiya grafigining tenglamasini yozing (1-5 slaydlar).Vazifani tekshirayotganda, funktsiyalar grafiklarini qurish uchun allaqachon o'rganilgan qoidalarni eslang y= f(x+ l) va y=f(x)+m f(x) .

4. Yangi materialni tushuntirish.

Sinfga topshiriq: bitta koordinata tekisligida quyidagi funktsiyalarning chiziqli grafiklarini tuzing:y=x 2 , y=(x-2) 2 , y=x 2 -3.
Keyin o‘quvchilarga y = (x-2) funksiyaning yaxlit chiziqli grafigini mustaqil ravishda qurish so‘raladi.
2 -3. Bu grafikni tuzish haqida munozaralar olib borilmoqda va talabalardan funksiya grafigini qurish qoidasini shakllantirish so‘raladi. y=f(x+l)+m , agar funktsiyaning grafigi ma'lum bo'lsaf(x) .
Funktsiyani chizish uchun
y= f(x+ l)+ m, agar funktsiyaning grafigi ma'lum bo'lsa y=f(x) , sizga funksiya grafigi kerak y= f(x) o'q bo'ylab harakatlaning x kuni / l/ o'ngga birliklar agarl yoki agar qoldirgan bo'lsa l>0 , va keyin hosil bo'lgan grafikni eksa bo'ylab harakatlantiring y ga /m/ birlik yuqoriga, agar m>0, agar pastga m.

Sinfga topshiriq. Tenglama bilan berilgan parabolaning tepasi qaysi nuqtaga siljiydi:

1.y=(x+1)²-2

2. y = (x-7)²-4

3.y=4(x-2)²+8

4. y=0,5(x-3,5)²+6

Sinf uchun savol: "uchun uchta grafik yaratish kerakmiy = funksiyasining grafigini tuzishf(x+ l)+ m? »
Munozaradan so‘ng xulosa chiqariladi: “Aslida y = (x - 2) funksiyaning grafigi.
2 - 3 - y = x funksiyaning grafigi bo'lib xizmat qilgan bir xil parabola 2 ,
faqat parabolaning cho'qqisi koordinata boshidan nuqtaga (2; -3) o'tgan, shuning uchun uni qurish uchun koordinatalar tizimini (2; -3) nuqtaga va yangi koordinatalar tizimiga ko'chirish kerak. , y=x funksiyaning grafigini tuzing
2 .

5. Yangi materialni mustahkamlash.

Qurilish qoidalarini to'liq talaffuz qilish bilan frontal ish. y = 0,5(x-5) funksiya grafigini tuzing. 2 -7

Mustaqil ish (juftlikda).

1. y=2(x+3) funksiya grafigini tuzing. 2 +1.

2. y=√x+6+4 funksiya grafigini tuzing.

3. № 21.16(c)

Qo'shimcha vazifa.

4. Tenglamani grafik usulda yeching -3=x, 21.16(c)-mashqdagi grafik yordamida.

5. Tenglamalar sistemasini grafik usulda yeching

VI . Dars xulosasi

Bolalar, keling, darsni umumlashtiramiz. Bugun biz nimani takrorladik, birlashtirdik, darsda yangi narsalarni o'rgandik?(Talabalar darsning asosiy fikrlarini aytib berishadi) Grafiklarni yaratishda sizga nima qiyin bo'ldi?

Siz yaxshi bilim ko'rsatdingiz. Juda qoyil! Baholar...

VII .Uy vazifasi. 12-band, No 21.7; 21.16(a);21.20(b). Qo'shimcha vazifa: y=x funksiya grafigini tuzing 2 -4x+6. Bu funksiyalar grafiklarini o‘zgartirish bo‘yicha mavjud bilimlar asosida kvadratik funksiya grafigini qurish ijodiy vazifadir.

Adabiyot.

Mordkovich A.G. Algebra. 8-sinf. 2 soat ichida 1-qism. Umumiy ta'lim muassasalari o'quvchilari uchun darslik / A. G. Mordkovich, P. V. Semenov. - 12-nashr, o'chirilgan. - M.: Mnemosyne, 2010. Umumiy ta'lim muassasalari o'quvchilari uchun muammoli kitob / [A. G. Mordkovich, L. A. Aleksandrova, T. N. Mishustina va boshqalar |; Ed. A. G. Mordkovich. - 12-nashr, rev. - M.: Mnemosyne, 2010.

Munitsipal ta'lim muassasasi

"Gagarin nomidagi asosiy o'rta maktab"

Matematika o'qituvchisi

Xambalova Masxuda Zagfarovna

Algebra dars konspektlari. 8-sinf

UMK "Algebra 8" A.G. Mordkovich,

Mavzu: Funksiya grafigini tuzish y = f ( x + l )+ m , agar jadval ma'lum bo'lsa

funktsiyalari y = f ( x )

Darsga dastlabki tayyorgarlik: talabalar kerak

1) bilish quyidagi mavzular: “Funksiya, uning xossalari va grafigi”, “Funksiya, uning xossalari va grafigi”, “Funksiya, uning xossalari va grafigi”, “Funksiya”, “Chiziqli funksiya”, “Funktsiyaning grafigini qanday tuzish keraky = f ( x + l ) y= f( x)", "Funksiyaning grafigini qanday tuzish keraky = f ( x )+ m , agar funktsiyaning grafigi ma'lum bo'lsay= f( x)».

2) qila olish bunday funksiyalarning grafiklari bilan ishlash.

Maqsad: y = f ( x + l )+ m , agar ma'lum bo'lsafunksiya grafigiy= f( x) va masalalar yechishda uni qo‘llash malakalarini shakllantirish.

Vazifalar:

tarbiyaviy:

Funksiya grafiklarini tuzish algoritmlarini takrorlashy = f ( x + l ) , y = f ( x )+ m ;

Funksiyalarning grafiklarini takrorlash, y = kx , .

Elementar funksiyalar grafiklarining koordinata o'qlari bo'ylab parallel uzatish yordamida funksiyalar grafiklarini qurish qobiliyatini rivojlantirish;

Funksiyalarning xossalari haqidagi bilimlarni qo‘llash;

Davlat imtihoniga tayyorgarlik ko'ring.

rivojlanmoqda: talabalarning bilim qobiliyatini, diqqatini, xotirasini, mantiqiy tafakkurini, aql-zakovatini, malakali matematik nutqini, mustaqil ishlash ko'nikmalarini rivojlantirish;

tarbiyaviy: kognitiv jarayonga qiziqishni, funksiya grafiklarini tuzish va topshiriqlarni bajarish madaniyatini, maqsadlarga erishishda qat'iyatlilikni va topshiriqlarni bajarishda aniqlikni tarbiyalash.

Dars turi: Yangi materialni o'rganish

Texnologiyalar: axborot va aloqa,muammoli ta'lim; rivojlanish ta'limi, sog'liqni saqlash.

Ish shakllari: frontal, individual, interfaol doskada ishlash, darslik bilan ishlash, mustaqil ish.

Uskunalar: “Algebra 8” o‘quv majmuasi A.G. Mordkovich, daftar, qalam, qalam, chizg'ich, interfaol doska, dars mavzusi bo'yicha taqdimot, disk "tomonidan tahrirlangan A.G. Mordkovich"

Dars rejasi

p/p

Dars bosqichi

Vaqt (min.)

Bosqich vazifalari

Tashkiliy moment

Talabalarning darsga tayyorgarligini tekshirish, mavzuni, maqsadlarni, darsning bosqichlarini etkazish, mehnatga hissiy kayfiyatni yaratish.

Ma'lumotnoma bilimlarini yangilash

Funksiya grafiklarini tuzish algoritmlarini takrorlashy = f ( x + l ) , y = f ( x )+ m ;

Funksiyalarning grafiklarini takrorlash, y = kx , .

Muammoli vaziyatni yaratish

Muammoni hal qilish yo'llarini topish

Yangi materialni o'rganish

Funksiya grafigini tuzish algoritmini yaratishy = f ( x + l )+ m , agar ma'lum bo'lsafunksiya grafigiy= f( x)

Jismoniy tarbiya daqiqa

Hissiy va mushaklarning kuchlanishini engillashtiring, jismoniy faollikni oshiring, yuqori darajadagi ishlashni saqlang

Konsolidatsiya

Algoritm yordamida funksiya grafiklarini tuzish

Dars xulosasi

Darsda olingan bilimlarni umumlashtirish

Uy vazifasi

Uy vazifasi bo'yicha ko'rsatma

Reflektsiya

Reflektsiya bo'yicha murabbiylik

Darsning borishi

I. Tashkiliy moment (talabalarning mehnat motivatsiyasini shakllantirish).

O'qituvchi:

Talabalar bilan salomlashadi

Darsga tayyorligini tekshiradi

Mavzuni e'lon qiladi "Funktsiyaning grafigini qanday tuzish keraky= f( x+ l)+ m, agar jadval ma'lum bo'lsafunktsiyalariy= f( x

Darsning maqsadlarini e'lon qiladi,

Ish rejasini bayon qiladi (1,2-slaydlar):

Talabalar ishni bajarishga tayyorligini aniqlaydilar (3-slayd)

II. Ma'lumotnoma bilimlarini yangilash

Vazifalar interfaol doskada taqdim etiladi.Talabalar savollarga javob berishadi va javob variantlarini tushuntiradilar. (slaydlar

III. Muammoli vaziyatni yaratish

Talaba 1), 2), 4) rasmlarda ko'rsatilgan funksiyalar tenglamalarini doskaga yozadi. Men muammoga duch keldim: 3-rasmda koordinata o'qlari bo'ylab o'ngga va pastga siljish amalga oshirilgan parabola grafigi ko'rsatilgan. Biz hali bunday grafiklar bilan ishlamaganmiz. Grafikni tuzish uchun qanday qadamlar qo'yilishi kerakligi haqida taxmin qilinadi.

IV . Yangi materialni o'rganish

Mashq qilish. Qurishfunksiya grafigiy = ( x -2) 2 – 3.

Talabalar grafik tuzish variantlarini taklif qiladilar.

A) 1)y = x 2 , 2) o‘ngga 2 birlikka, 3) 3 birlikka pastga siljitish.

B) 1)y = x 2 , 2) 3 birlikka pastga siljitish, 3) o‘ngga 2 birlikka siljish.

B) 1)y = x 2 , 2) 2 birlikka o'ngga siljish. va 3 birlikka kamaydi.

Bitta talaba doskada A reja bo’yicha konstruksiyalarni bajaradi.

Qolgan talabalar ikki guruhga bo'linadi, ulardan biri B rejasi bo'yicha, ikkinchisi - S rejasi bo'yicha qurilishni amalga oshiradi.

Qurilish natijalari taqqoslanadi, xulosa chiqariladi va eng oqilona usul tanlanadi.

Darslikdagi 117-118-bet (21-§) funksiya grafigini qurish algoritmlarini o‘qing.y= f( x+ l)+ m, agar jadval ma'lum bo'lsafunktsiyalariy= f( x) .

V . Jismoniy tarbiya daqiqa

VI . Konsolidatsiya




Talabalar 21.2 (a), 21.4 (a, b) ni bajaradilar.o'z-o'zidan , jadval asosida, keyin disk yordamida tekshirish« “Algebra. 8-sinf"tomonidan tahrirlangan A.G. Mordkovich"(§ 21).

VII . Dars xulosasi

Bugun nimani yangi o'rgandingiz?

Siz nimani o'rgandingiz?

Uy vazifangizni yordamisiz mustaqil ravishda bajara olasizmi?

VIII . Uy vazifasi

IX . Reflektsiya Talabalar darsdagi faoliyatini baholaydilar va natijalarni dars boshidagi natijalar bilan solishtiradilar.

Ushbu videodarsda y = f(x + l) funktsiyaning grafigi oldindan ma'lum bo'lgan holda, y = f(x + l) funktsiyasini grafik tasvirlash masalasi muhokama qilinadi.

Tushunishning to'liqligi uchun tushuntirishlar vizual qo'shimcha bilan birga bo'ladi. Buning uchun bir xil koordinatalar sistemasidagi y = x 2 va y = (x + 3) 2 funksiyalarning grafiklarini tuzamiz. Funktsiyalarning birinchisi allaqachon bizning video darslarimizda muhokama qilingan va biz uning grafigi parabola ekanligini bilamiz. y = (x + 3) 2 funksiyasi uchun x argumentining qiymatlarini almashtirib, biz nuqtalarning koordinatalarini hisoblaymiz, shundan biz grafik tuzamiz. Silliq egri chiziq nuqtalarini birlashtirib, grafikning parabola ekanligini ko'ramiz. Bu grafik y = x 2 holatidagi kabi ko'rinishga ega ekanligini sezasiz, lekin bu holda u x o'qi bo'ylab uchta birlik bilan chapga siljiydi. Shunga ko'ra, y = x 2 tenglik parabolasi uchun ko'rib turganimizdek, koordinatalar boshida emas, balki parabola cho'qqisining (- 3; 0) pozitsiyasiga siljishi ham mavjud. Simmetriya o'qi ham siljiydi va y = x 2 tenglama grafigi misolida kuzatishimiz mumkin bo'lgan x = 0 emas, balki x = - 3 holatidagi chiziqqa mos keladi.

Videoda ko'rsatilgandek, y = x 2 va y = (x - 2) 2 funktsiyalarining grafiklarini bitta koordinata to'rida tasvirlaganimizda, ikkinchi grafik birinchisiga o'xshashligini, uning yagona o'ziga xos xususiyati borligini ko'rishingiz mumkin. x o'qi bo'ylab o'ngga 2 pozitsiyaga siljish. Bu qanday ko'rinishini taqdim etilgan videoda shaxsan ko'rishingiz mumkin.

Ushbu misolni ko'rib chiqqandan so'ng, ushbu turdagi funktsiyalarni grafik tarzda echish bir xil algoritm yordamida amalga oshirilishi aniq bo'ladi.

Videomiz taklif qiladigan yana bir misol y = -2 (x - 4) 2 tengligidir. Uning grafigi ham y = - 2x 2 ko'rinishdagi parabola bo'lib, u siljishni, ya'ni x o'qi bo'ylab to'rt birlik o'ngga parallel ko'chirishni boshdan kechirgan. Ushbu video sizni jadvalning o'zi bilan tanishtiradi.

Yuqoridagilarga asoslanib, quyidagi xulosalar chiqarish mumkin:

1) y = f(x + l) kabi funktsiya grafigini chizish uchun, agar l shart bilan belgilangan musbat son bo'lsa, tenglik grafigini x o'qi bo'ylab l masshtabdan chapga siljitish kerak. birliklar;

2) l soni berilgan musbat son bo‘lgan y = f(x - l) funksiya grafigini qurish uchun y = f(x) funksiya grafigini x o‘qi bo‘ylab siljitish kifoya. l o'lchov birliklari bo'yicha o'ngga.

Ya'ni, agar l sonining belgisi musbat bo'lsa, biz uni abscissa o'qi bo'ylab qiymatlarni kamaytirish yo'nalishiga, agar salbiy bo'lsa, uni oshirish yo'nalishiga o'tkazamiz.

1-misol. Videoda olingan bilimlardan foydalanib, y = - 3 / (x+5) funktsiyaning grafigini tuzish kerak.

Bu masalani yechish uchun avval y = -3/x tengligi uchun giperbolani tuzamiz, shundan so‘ng hosil bo‘lgan grafikni x o‘qi bo‘ylab chapga 5 masshtab birligiga siljitamiz. Natijada, biz kerakli grafikni oldik - bu x = -5 va y = 0 asimptotalari bo'lgan giperbola. Siz taklif qilingan videoni tomosha qilayotganda grafikning o'zini ko'rdingiz.

Keyingi misol quyidagicha: y = |x+2| funksiyaning grafigini qurish kerak. Ushbu muammoni hal qilishning mohiyati avvalgi holatda bo'lgani kabi bir xil algoritmdir. Avval y = |x| funksiyaning grafigini tuzamiz va keyin uni ikki masshtab birligiga chapga siljitamiz.

Bundan tashqari, shuni aytish kerakki, y = f(x + l) ko'rinishdagi funksiya grafigini tuzishda, agar l noldan farq qiladigan istalgan son, ya'ni ham ijobiy, ham manfiy bo'lsa. Funktsiyalar bilan bog'liq masalalarni hal qilishda biz nuqtalarning koordinatalarini hisoblab chiqdik, unga ko'ra biz funktsiyalarimizda mavjud bo'lgan ma'lum bir l raqami yonidagi belgiga e'tibor bermasdan, grafiklarni tuzdik, lekin shunchaki grafikning bittaga siljishini qayd etdik. daraja yoki boshqa. Ammo shuni ta'kidlash kerakki, siljish yo'nalishi baribir l sonining belgisi bilan aniqlangan: l sonining qiymati musbat bo'lgan taqdirda, grafik chapga siljigan va raqam bo'lgan holatda. l noldan kichik edi, grafik o'ngga siljidi.

>>Matematika: y = f(x + l) + m funksiyaning grafigi qanday tuziladi, agar y = f(x) funksiyaning grafigi ma’lum bo‘lsa

Agar y = f(x) funksiyaning grafigi ma’lum bo‘lsa, y = f(x + l) + m funksiyaning grafigi qanday tuziladi?

y = f(x + 1) + m funksiya grafigini y - f(x) funksiya grafigidan biz 10 va 11-§da ko‘rib chiqqan o‘zgartirishlarni ketma-ket qo‘llash orqali olish mumkin.

1-misol. y = (x - 2) 2 - 3 funksiya grafigini tuzing.

Yechim. Keling, uni bosqichma-bosqich quraylik.

Birinchi bosqich. y - x 2 funksiyaning grafigini tuzamiz (54-rasmda kesilgan chiziq).

Ikkinchi bosqich . y = x 2 parabolani 2 birlikka o‘ngga siljitib, y = (x - 2) 2 funksiyaning grafigini olamiz (54-rasmdagi qattiq qora chiziq).

Uchinchi bosqich. y = (x - 2) 2 parabolani 3 birlik pastga siljitib, y = (x - 2) 2 - 3 funksiya grafigini olamiz (54-rasmdagi rangli chiziq).

Izoh. O'z harakatlarida tejamkor bo'lishga odatlangan matematikga bu yechim mutlaqo to'g'ri bo'lsa-da, unchalik yoqmaydi.

U so'raydi: nega uchtasini qurishim kerak grafika, faqat bitta grafik yaratish bilan qachon ishlayman? Axir, aslida y = (x - 2) 2 - 3 funksiyaning grafigi xuddi y = x 2 funksiyaning grafigi bo'lib xizmat qilgan bir xil parabola bo'lib, faqat parabolaning yuqori qismi koordinata boshidan o'tgan. nuqta (2; -3).

Shuning uchun, matematik davom etadi, men shunday qilaman: (2; -3) nuqtada koordinatali yordamchi koordinatalar tizimiga o'taman. Buning uchun x = 2 va y = -3 to'g'ri chiziqlarni (nuqtali chiziq bilan) quraman (55-rasm). Ushbu yordamchi tizimda koordinatalar Men y = x 2 parabola shablonini ishlataman (matematiklar odatda bunday hollarda buni boshqacha ifodalaydilar, ular: “y = x 2 funksiyani yangi koordinatalar tizimiga bog‘laymiz” deyishadi) va yakunda kerakli grafikni olaman (56-rasm). )

Keling, quyidagi misolni yechishda matematik maslahatidan foydalanishga harakat qilaylik.

2-misol. y = - 2(x + 3) 2 + 1 funksiya grafigini tuzing.

Yechim. 1) Koordinatalar koordinatalarining koordinatalari (-3; 1) nuqtada joylashgan yordamchi koordinatalar tizimiga o'tamiz (57-rasmda nuqtali chiziqlar x = -3, y = 1).

Dars mazmuni dars yozuvlari qo'llab-quvvatlovchi ramka dars taqdimoti tezlashtirish usullari interaktiv texnologiyalar Amaliyot topshiriq va mashqlar o'z-o'zini tekshirish seminarlari, treninglar, keyslar, kvestlar uy vazifalarini muhokama qilish savollari talabalar tomonidan ritorik savollar Tasvirlar audio, videokliplar va multimedia fotosuratlar, rasmlar, grafikalar, jadvallar, diagrammalar, hazil, latifalar, hazillar, komikslar, masallar, maqollar, krossvordlar, iqtiboslar Qo'shimchalar tezislar maqolalar qiziq beshiklar uchun fokuslar darsliklar asosiy va qo'shimcha atamalar lug'ati boshqa Darslik va darslarni takomillashtirishdarslikdagi xatolarni tuzatish darslikdagi parchani, darsdagi innovatsiya elementlarini yangilash, eskirgan bilimlarni yangilari bilan almashtirish Faqat o'qituvchilar uchun mukammal darslar yil uchun taqvim rejasini muhokama qilish dasturi; Integratsiyalashgan darslar

Bo'limlar: Matematika

Sinf: 8

Maqsadlar:

Uskunalar: interfaol doska, proyektor, dars uchun taqdimot.

Darsning borishi

1. Tashkiliy moment

y = x 2 va y = x 2 +1. Talabalar mustaqil ravishda parabolaning 1 birlik yuqoriga siljiganligi (parallel tarjima) degan xulosaga kelishadi. (Slayd 10.)

O‘quvchilar daftarlarida koordinatalar tekisligida nuqtalar bo‘yicha funksiyalarning grafiklarini tuzadilar y = x 2 va y = x 2 1. Talabalar mustaqil ravishda parabolaning 1 birlik pastga siljishi (parallel tarjima) degan xulosaga kelishadi. (Slayd 11.)

O‘quvchilar daftarlarida koordinatalar tekisligida nuqtalar bo‘yicha funksiyalarning grafiklarini tuzadilar y = x 2 va y =(x 1) 2. Talabalar mustaqil ravishda parabola 1 birlikka o'ngga siljigan (parallel tarjima) degan xulosaga kelishadi. (12-slayd.)

O‘quvchilar daftarlarida koordinatalar tekisligida nuqtalar bo‘yicha funksiyalarning grafiklarini tuzadilar y = x 2 va y =(x + 1) 2. Talabalar mustaqil ravishda parabolaning 1 birlikka chapga siljiganligi (parallel tarjima) degan xulosaga kelishadi. (13-slayd.)

O‘qituvchi yordamida o‘quvchilar funksiya grafigini qurish qoidasini tuzadilar y = f (x + l) va funktsional grafiklar y = f (x) + m funksiya grafigini siljitish orqali y = f(x). (14-18-slaydlar. Slaydlarda grafiklarning siljishini animatsiya qilish qoidani yaxshiroq tushunishga yordam beradi.)

Keyin funksiya grafigini qurish variantini ko'rib chiqamiz y = f (x + l) va funktsional grafiklar y = f (x) + m funksiya grafigini siljitish orqali y = f(x), agar funktsiyaning grafigi ma'lum bo'lsa y = f(x) koordinata o'qlarini siljitish orqali. (19-23-slaydlar. Slaydlarda koordinata o‘qlarining siljishini animatsiya qilish grafiklarni qurish qoidalarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi).

Funksiya grafiklarini qurish qoidalari y = f (x + l) Va y = f (x) + m daftarga yoziladi.

4. Materialni mahkamlash

19.6-son, 20.6-son, 19.11 (v), № 19.12 (v), № 19.13 (v), № 19.14 (v), № 20.11 (v), 20.12 (v), No. 20.13 (v), No 20.14 (V).

5. Uyga vazifa

Darslikning 19, 20-bandi, No 19.5, No 20.5, No 19.11–19.14 (a), No 20.11–20.14 (a).

6. Darsni yakunlash