Povzetki Izjave Zgodba

Naloge za usposabljanje (B8-B9). Predstavitev o ruskem jeziku" Sestavljeni stavek

Odprta lekcija ruskega jezika

TEMA: Zloženi stavki

CILJI:

1) Vadite sposobnost razlikovanja zapletenih stavkov, sposobnost pravilnega postavljanja ločil;

2) razvijati kognitivni interes, ustvarjalnost in domišljijo.

3) izobraževati študente moralne kvalitete osebnosti

Vrsta lekcije: lekcija učenja novega materiala

Vrsta lekcije: lekcija razvojne vzgoje

Učne metode: problemsko-iskalna metoda, vizualna, reproduktivna

in druge metode stimulacije izobraževalne dejavnosti

Oblike organiziranja izobraževalnih dejavnosti študentov: individualno, frontalno, skupinsko

Oprema in tehnična oprema: učbenik, zvezek, računalniška predstavitev, tabela s stavčnimi vzorci, slovar, kartončki z vajami in testi

NAPREDEK POUKA

    Uvodne besede.

Pozdravljeni fantje! Zelo sem vesel, da sem te spoznal.

Pripravimo se na prijetno delo.

Razdelitev v skupine:

Ljudje - "Trikotniki" , imeti ambicije. Imajo močne osebnosti in nevarne tekmece. "Trikotnik" je rojen vodja. Iz njih so uspešni politiki, poslovneži in menedžerji.

Ljudje - "Kvadrati" ponavadi potrpežljiv, vztrajen in neverjetno marljiv. "Kvadrati" se bodo korak za korakom premikali proti zastavljenemu cilju in se ne bodo ustavili, dokler ga ne dosežejo. Zaradi teh lastnosti so odlični profesionalci.

II.Najava teme, določitev cilja učne ure.

Poglejte nenavaden posnetek vrstic iz pesmi Afanasija Afanasjeviča Feta

"Rože". Oblikujte nalogo.

Hitenje z njiv... (nadzor)

V grmovju...( slovnična osnova)

In od belih...( nadzor)

Teče...( dogovor).

Referenca: jablane v sadovnjaku, nežen vonj, glas črede, zvonjenje robinov.

(Potrebno je obnoviti vrstice z vstavljanjem potrebnih stavkov iz

potrdilo, nato pa ga zapišite z ustreznimi ločili).

Pregled

Glas črede hiti s polj,

Robini zvonijo v grmovju,

In od pobeljenih jablan vrta

Teče nežna aroma.

Koliko stavkov je v tej štirici? (ena)

Podajte mu opis, neglasniško, vezniško, sestavljeno iz 3

enote, povezane z zavezniškimi in nezveznimi vezmi)

Povejte mi, s katerimi jezikovnimi kategorijami smo delali pri obnavljanju

četverica? (beseda, stavek).

- V kateri veji vede o jeziku jih proučujejo? (sintaksa)

Kaj misliš, da je tema današnje lekcije?

Kaj točno bomo naredili? Obrnimo se na ključne besede

Torej bomo

ponovite

informacije o zapletenem stavku; usklajevalne zveze;

asimilirati

značilnosti zložene povedi;

razlika med BSC in PP z homogeni člani ponudbe;

in končno se bomo spet naučili

III . Glavni del lekcije.

1) Nastop 1. skupine.

Ta skupina je dobila nalogo sestaviti zbirno tabelo o zapletenih stavkih.

Za popolno utrjevanje znanja bomo izvedlivadba za um . (vprašanja)

Študentski nastop:/Sestavili smo splošno tabelo. Po našem mnenju spojina - To so dobri stavki, ki povezujejo dva preprosta. Kompleksni podrejeni - so jezni, podrejajo en stavek drugemu. A nesindikalni - neumni, iščejo zavezništva in jih nikoli ne najdejo./

Nastop 2. skupine.

Ta skupina je dobila vprašanje o sestavljenih stavkih.

Dajemo jim besedo.

Študentski nastop:/Dobili smo nalogo, da govorimo o zapletenih povedih. Ti predlogi so razdeljeni v tri skupine:

Z veznimi, ločilnimi in nasprotnimi vezniki ./

Razločevanje zavezništev je talent.

1. Povedi razdelite v skupine glede na vrste pomenskih razmerij med deli zapletenega stavka.

(1 točka za vsak stavek)

2. Nariši povečne diagrame.

(2 točki za vsak stavek)

1. Zdelo se je, kot da je padla megla, potem pa je nenadoma začelo poševno deževati.

2. Ne vidim svetlobe sonca in ni prostora za moje korenine.

3. Ne ljubijo samo otroci računalniške igre, vendar jih odrasli pogosto zanesejo.

4. Ali bom vse uredil kot prej, ali pa ga bom izzval na dvoboj.

5. Kmalu po sončnem vzhodu se je privil oblak in začel je padati kratek dež.

6. Pesem nad hišo je utihnila, a nad ribnikom je začel peti slavček.

IV. Utrjevanje novega znanja v praksi.

Fantje, ali je kakšna razlika v zgradbi teh stavkov?

- Ali lahko v BSC manjka vejica? Pod kakšnimi pogoji?

V zapletenem stavku ni vejice:

1. Če so njegovi deli združeni s skupnim manjšim članom.

Ponoči Nevihta je divjala dolgo in dež je lil v vedra.

2. Če so vsi njegovi deli vprašalni, velelni, vzklični stavki.

Kdo so in kaj potrebujejo?

Kako lepo je to dekle in kako pametna je!

Harmonija, igrajte se in zabavajte se, ljudje!

- Enostaven za ureditevločila pri kateri koli nalogi katere koli zahtevnosti.

Postavite ločila

1. Ali je sijalo sonce ali je deževalo (1 točka).

2. Na gori se je razprostiral gozd malahitne barve ali pa so se raztegnile kodraste goščave ali pa so se na soncu lesketale travnate jase. (2 točki)

3. Pogovor se je nato ustavil in nadaljeval z nova moč in kot bi poslušal novice, se je rečni val leno premikal po obrežnih kamenčkih. (3 točke)

(1) Jesen je eden od letnih časov, ki sledi poletju. (2) Astre v vrtovih se krušijo, vitki javor pod oknom rumeni in mrzla megla na njivah ves dan ostaja nepremično bela. (3) Začetek jeseni je posledica nagnjenosti rotacijske osi Zemlje glede na orbitalno ravnino in rotacije Zemlje proti Soncu s strani južne poloble od 23. septembra do 21. in 22. decembra. (4) Bližnji gozd je tih in povsod po njem se rišejo odprtine in lep je v svoji obleki, odet v zlato listje. (5) Astronomsko trajanje jeseni je 89 dni.

Je besedilo tisto, kar ste slišali?

Zakaj pa ne, saj vse predloge združuje ena tema – kaj?

- Koliko besedil je mogoče prepoznati v temkvazibesedilo ?

Delo z besediščem

KVAZI – prvi del zloženk, predpona (iz latinščine, domnevno, kot da ali neresnično)

Zapišite številke stavkov vsakega.

Delo z besedilom št. 1.

Dokaži, da je to besedilo./Besedilo je lahko sestavljeno iz enega stavka ali celo ene besede. Besedilo je lahko zelo dolgo. Besedilo je niz stavkov s skupno glavno idejo in temo./

Določite njegov slog (kakšno besedišče je v njem uporabljeno?)/ Številke so navedene v besedilu. To je dokaz. Utemeljitev je še posebej značilna za znanstveni slog govora. /

Delo z besedilom št. 2.

Izrazno branje pesmi.

Astre padajo po vrtovih,

Vitki javor pod oknom rumeni,

In mrzla megla na poljih

Ves dan ostane nepremično belo.

Bližnji gozd je tih, v njem pa

Povsod so se pojavila dovoljenja,

In čeden je v svoji obleki,

Oblečen v zlato listje.

Avtor pesmi je Ivan Aleksejevič Bunin, ruski pisatelj, častni akademik Sanktpeterburške akademije znanosti. Rojen leta 1870. Potem ko je oktobrsko revolucijo sprejel sovražno, je pisatelj leta 1920 za vedno zapustil Rusijo.

Bunin je živel dolgo življenje in umrl 8. novembra 1953 v Parizu.

Kakšne spremembe v naravi opisuje avtor?

Koliko zapletenih stavkov ima usklajevalno zvezo?

Naredite stavčne vzorce [= -], [- =] in [- =].[- =] in [= -] in [=-]

V. Posodabljanje znanja.

1.Test

1. Poišči zapleten stavek
A. Po vsem območju padajo nalivi, ki delajo vrvi iz dežnih kapljic.

B. Razsut sneg leti na ramena, veje tiščijo nad glavo.

B. Vrt spodaj začne črneti, v gozdu pa je belo.

G. Listje pada z jablan in suho šepeta travi.

2. Ugotovi, v katerem primeru so deli BSC povezani s prislonsko zvezo

A. Ali so bili to bliski oddaljenih eksplozij ali pa so se iskrile strele.

B. Težko je bilo oblikovati besede in celo tesnoba je oteževala govor.

V. Ni bilo meseca, tudi zvezde niso svetile.

G. Bilo je temno in nisem videl ne dreves ne vode ne ljudi.

3. Navedite BSC, med deli katerega vejica ni potrebna

A. Ugasnem lučko in noč se počasi začne svetliti.

B. Tukaj barve niso svetle in zvoki niso ostri.

V. V daljavi so klicale jate žerjavov in slišal sem krik orla.

G. Sonce je zašlo in zora je ugasnila.

4. Poiščite BSC z napako pri ločilih

A. Nevihta je divjala vso noč in dež je glasno lil.

B. Napad je grmel in žvižgale krogle, mitraljez pa je enakomerno streljal.

V. Stric Kolja, Marina in celo mali sin so utihnili in enaka tišina je nastala okoli.

G. Tod so redko hodili, a so hodili in pot je bila jasno označena.

5. Označite stavek, ki ustreza shemi: , in (ločila niso postavljena

A. Vsa raznolikost in ves čar in vsa lepota življenja je sestavljena iz svetlobe in sence.

B. Na obeh straneh ulice so se prižgale luči in v oknih so se pojavile luči.

V. Videl je mnogo držav in cest med ognjem in dimom vojne.

D. Dela bo dovolj za vas in vaše otroke in vnuke

Odgovori: 1B,2B,3B,4B,5B

2 .1.Enostavni stavki so združeni v zapletene na dva glavna načina: ...(sindikalne in nesindikalne)

2. Zapleteni stavki, v katerih so preprosti povezani z intonacijo, se imenujejo ...(brez sindikata)

3.Enako pomenski deli...(SSP in BSP)

4. Dele BSC je mogoče povezati s konjunkcijami...(esej)

5. Poimenuj usklajevalne zveze po skupinah...(konjunktiv, adversative in disjunktiv)

6. Med deli BSC ne sme biti vejic, če ...(v stavku je pogost manjši člen)

Naša lekcija se bliža koncu. Ugotovimo skupaj, ali nam je uspelo doseči cilje, zastavljene na začetku lekcije:

Ponavljali smo

Informacije o zapletenem stavku; usklajevalni vezniki;

Ugotovili smo

Značilnosti zložene povedi;

Kako se BSC razlikuje od PP s homogenimi členi stavka;

Preučevali smo celotno lekcijo

Razlikovati zložene povedi iz druge ponudbe,

Pravilno postavite znake v BSC

VI. Povzetek lekcije.

Fantje, naloge smo uspešno opravili, pri čemer so nam pomagala naša znanja, spretnosti in spretnosti.

VII. domača naloga.

Sestavi kratka zgodba, z uporabo čim več BSC z različnimi vrstami zvez, po želji naredite diagrame zanje.

Hvala za lekcijo!

Naloge za usposabljanje (B8-B9)

1. enotna podrejenost podrednih stavkov. Napišite številko te ponudbe.

1) Da bi mesto odbilo, vrglo nazaj sovražnikovo obzidje, je prestalo takšne preizkušnje, kot jih v svojem dvesto štiridesetletnem obstoju še ni poznalo ( Inb.).

2) Ko se je naš čoln napotil od fregate do obale, smo videli, da je veliko žensk in otrok začelo bežati iz vasi ( Gonch.).

3) In še dolgo bom prijazen do ljudi, ker sem zbudil dobre občutke s svojo liro, da sem v svoji kruti dobi slavil svobodo in klical usmiljenje za padle ( p.).

2 . zapleten stavek z heterogena(vzporedno) podrejenost podrejeni stavki. Napišite številko te ponudbe.

1) Maksim Gorki je ljubil knjige tako, ko je kot deček služil v pekarni, in ko je delal na ladji kot pomočnik kuharja Smurnyja ( F.).

2) Zdelo se mi je, da me oče gleda posmehljivo in nezaupljivo, da sem zanj še vedno otrok ( G.).

3) Ko je sonce vzšlo izza morja, je osvetlilo gorske vrhove, ki so bili pokriti s snegom (T.).

3. Med stavki 1-3 poiščite zapleten stavek z zaporedna podrednost podrednih stavkov.

1) Desno, nekaj sežnjev od mene, je stala nekakšna koča, ki mi ni bila znana, in ob mojih nogah je, prozorna kot steklo, pljuskala reka - čudovita Vetluga (Kor.).

2) Popotniki so videli, da se je pred njimi razprostiralo široko polje, za katerim se je razločil daljni gozd.

3) Yegorushka je videl, kako se je nebo malo po malo zatemnilo in je tema padla na tla, kako so se zvezde prižgale ena za drugo ( Pogl.)

4. Med stavki 1-3 poiščite zapleten stavek z heterogena (vzporedna) in zaporedna podrejenost podrednih stavkov.

1) Bila je tista ura pred nočjo, ko se brišejo obrisi, črte, barve, daljave; ko je dnevna svetloba še zmedena, neločljivo povezana z nočjo ( Shol.).

2) Ian je ugotovil, da je to ravno tisti jelen, ki ga je dolgo spremljal, in hitro odšel v smeri, ki mu jo je pokazal drvar ( E. S-T.).

3) Mislil sem, da bodo ptice zagotovo priletele kasneje, ko bo v gozdovih in vrtovih ostalo manj hrane ( ast.).

5 zapleteno nezdruževanje ponudba. Napišite številko te ponudbe.

1) Celo pot od postaje do kmetije sta bila tiho: zaradi neravne vožnje je bilo težko govoriti ( Pogl.).

2) Aleksej ni dvomil, da bo spet tekel, letel in plaval ( Nadstropje.).

3) Ko so na kostanjih cvetele rumene in rožnate svečke, je bila pomlad v polnem teku ( Paust.).

1 . Poišči med stavki 1-3 kompleksen ponudba z nesindikalna povezava

1) Na gori se je razprostiral gozd malahitne barve ali pa so se raztezale kodraste goščave, nato so se na soncu lesketale travnate jase, potem so reže sotesk postale temne ali pa so skale z orlovimi gnezdi postale rdeče ( S.B.).

2) Suh in čist zrak diši po pelinu, stisnjeni rži in ajdi; celo uro pred nočjo ne čutiš vlage ( T.).

3) Ni druge reke na svetu, ki bi sijala s tako raznolikostjo naravnih lepot kot Volga ( Fed.).

2 . Poišči med stavki 1-3 kompleksen ponudba z nesindikalne in zavezniške podreditvena zveza med deli. Napišite številko te ponudbe.

1) Fantje so hitro hodili in ko se je na desni pojavil gozd, so do mesta, kjer bodo prenočili, ostali le še tri kilometre.

2) Mraz ni grozen, ker je zrak suh in ni vetra.

3) Predstavljajte si visokega človeka, nekoč vitkega in v najboljših letih, kot pravijo.

3. Poišči med stavki 1-3 kompleksen ponudba z nesindikalne in zavezniške kreativno pisanje komunikacije med deli. Napišite številko te ponudbe.

1) Povedal vam bom to besedo, vendar zapomnite si: izgovoriti jo morate tiho in gledati naravnost v oči ... (os.)

2) Prejel sem novico, da se je Volga ustavila in da se po njej raztezajo vozovi ( sekira).

3) Bledo sivo nebo je postalo svetlejše, hladnejše in bolj modro; zvezde so utripale z medlo svetlobo in nato izginile; tla so postala vlažna, listje se je začelo potiti, ponekod so se začeli slišati živi zvoki in glasovi (T.).

4. Poišči med stavki 1-3 kompleksen ponudba z zveza podrejanje in kreativno pisanje komunikacije med deli. Napišite številko te ponudbe.

1) Povedal vam bom, kako je tajga šumela v vetru, kako so pozimi polki hodili po strmih granitnih grebenih, vročih na sledi sovražnika (Svizec.).

2) Pri vratih sem videl star litoželezni top; ulice so bile utesnjene in krive; koče so nizke in večinoma krite s slamo (P.).

3) Ledeni hribi stojijo nepremično, a v glavi se ti vrti in zdi se, da gre most skupaj z občinstvom nekam (pogl.).

5 . Poišči med stavki 1-3 kompleksen ponudba z pisanje in podrejanje povezava med deli. Napišite številko te ponudbe.

1) Čeprav je bil dan zelo dober, so tla postala tako onesnažena, da so se kolesa kočije, ki so jih ujela, kmalu prekrila z njimi kot klobučevina, kar je močno obremenilo posadko (G.).

2) Težko je bilo razumeti, kako se lahko gore, ki jih je toliko, končajo ... (Pavel.).

3) Princesa Marya je rotila brata, naj počaka še en dan, rekoč, da ve, kako nesrečen bi bil njen oče, če bi Andrej odšel in se z njim ne pomiril (L.T.)

ODGOVORI

Pogojne okrajšave

Uporabljena literatura

1. , Češčina za pouk ruskega jezika. – M.: Izobraževanje, 2005

2. , Severinenko jezik. – M.: “ podiplomska šola", 2000

3. Rosenthal o ruskem jeziku za tiste, ki vstopajo na univerze. – M.: hiša “ONICS 21. stoletje”: in izobraževanje,” 2010

ZLOŽENI STAVEK. ZLOŽENI STAVKI

LEKCIJA št. 12

Predmet. Ločila. Sintaktična analiza zapletenih stavkov

Namen: poglobiti znanje učencev o zapletenih stavkih; okrepite svoje ločilne sposobnosti; razvijati sintaktične sposobnosti razčlenjevanja; gojiti govorno kulturo.

Oprema: učbenik, izročki.

NAPREDEK POUKA

Toliko glav je, toliko umov, a le ena glava lahko odgovori.

ruski pregovor

II. MOTIVACIJA UČNE DEJAVNOSTI UČENCEV

III. POSODOBLJENO OSNOVNO ZNANJE ŠTUDENTOV

(Učitelj naključno preveri zvezke.)

Splošna tema"Ločila v zapletenih stavkih."

1 skupina

Sestavite sporočilo na temo "Vejica v zapletenem stavku z povezovalnimi vezniki" (učence lahko povabite, da sestavijo jezikovno pravljico, zgodbo, zgodbo na dano temo); Sporočilo ponazorite s svojimi primeri.

2. skupina

Sestavite sporočilo na temo »Odsotnost vejice v zapletenem stavku« (učence lahko prosite, naj sestavijo jezikovno pravljico, zgodbo, zgodbo na dano temo); Sporočilo ponazorite s svojimi primeri.

3 skupina

Sestavite sporočilo na temo »Zapleten stavek z adverzativnimi vezniki. Pomišljaj v zapletenem stavku« (učence lahko prosite, naj sestavijo jezikovno pravljico, zgodbo, zgodbo na dano temo); Sporočilo ponazorite s svojimi primeri.

4 skupina

Sestavite sporočilo na temo »Zapleten stavek z ločilnimi vezniki. Razlika med zapletenimi stavki in preprostimi stavki s homogenimi člani« (od učencev lahko zahtevate, da sestavijo jezikovno pravljico, zgodbo, zgodbo na določeno temo); Sporočilo ponazorite s svojimi primeri.

IV. UČENJE NOVE SNOVI

(Učitelj lahko učence povabi, da se seznanijo s teoretično snovjo učbenika.)

Vrstni red razčlenjevanja zapleten stavek.

1) Ugotovite, ali je to zapleten stavek, zveza ali nezveza.

2) Če je poved veznik, označi, ali je zložen ali zložen.

3) Ime preprosti stavki, vključeno v kompleks.

4) Prepoznaj veznike in določi njihov pomen.

5) Pojasnite postavitev ločil.

V. KONSTRUIRANJE UČENE SNOVI

(Učenci izvedejo vajo po učiteljevem izboru.)

Po opravljeni nalogi si učenci izmenjajo zvezke za medsebojno preverjanje.

Zapišite povedi iz nareka; označite slovnične osnove.

1) Noč se je že spustila na gore in megla je začela tavati po soteskah.

2) Življenje je dano enkrat in želite ga živeti veselo, smiselno, lepo.

3) Po nevihti se je vse lesketalo in iskrilo ter lahkotno dihalo.

4) Luna je sijala zelo močno, vendar se je njena svetloba težko prebijala skozi meglo.

5) Ali se je kadilo iz ognja ali pa se je nad močvirjem dvigala megla.

6) Drugi udarec na tla - in hiteli smo, skakali in dvigovali prah, v temno temo letališča.

7) Pot se je zravnala, stekla naprej, mimo zadnje žlice in pripeljala karavano do strme pečine.

8) Na gori se je raztezal bodisi gozd malahitne barve, nato so se raztezale kodraste goščave, nato so se na soncu lesketale travnate jase, potem so zatemnile reže sotesk ali pa so skale z orlovimi gnezdi postale rdeče.

Ustno razčleni povedi (po izbiri učitelja).

3. Samostojno delo z besedilom.

Preberi besedilo; postavite potrebna ločila; zapiši povedi v naslednjem zaporedju: a) zapletene povedi s preprostimi, povezane z veznikom in; b) nesindikalni predlogi; c) zapletene povedi, v katerih imata dva preprosta skupni stranski člen. Razčleni 4 in 8 povedi.

Prišla je pomlad

Ves čas je bilo pravo pomladno vreme. Ponoči je bilo hladno in temno nebo so posejale zvezde. V nočnem zraku je bilo čutiti rahlo pomladno svežino. In dnevi so bili sončni in gozd je bil ves dan naslikan v modrem nebu brez oblačka. Zjutraj je vetrič ostro razvejal dim po dimnikih stražarnice. Zora je bila svetlo rdeča izza črnega gozda. Med zatišjem se je močno segrelo in južna stran koče ter ruševine ob njej so se odmrznile in potemnile. In takrat se je ob umazanem pragu naredila luža, korenine dreves so priletele, sneg na poljih se je hitro topil.

(Po I. Buninu)

4. Prevod besedila iz ukrajinski jezik v ruščino.

Prevedite besedilo iz ukrajinščine v ruščino in ga zapišite; uredi in razloži ločila, primerjaj z ukrajinskim besedilom.

Kruh ... Za to besedo je vsa zgodovina človeštva, od pradavnine do danes.

Danes so nas objela morja in reke in vesolje, ki pred nami odpirajo zarje brezmejnih prostranstev. Nekoč, v polni moči življenja, ko nam je v dobi znanstvenega in tehnološkega napredka dajal kruh in hrano, je kruh izgubil temeljno osnovo življenja, simbol veličine in neustreznosti v svetu vseh vrednot. Pa ne samo materialnih, tudi duhovnih. Z velikim trudom neumornega dela človeških rok nam je dan kruh in v tem kruhu njegova svetost in visoka vrednost.

Razčleni zadnji stavek.

Pogovor s študenti.

1) Kaj je zapleten stavek?

2) Kako so enostavni povedi združeni v zapletene?

3) Katere vrste zapletenih stavkov obstajajo?

4) Kaj so nesindikalni predlogi?

5) Kaj so sindikalni predlogi?

6) V katere skupine so razdeljeni sindikalni predlogi?

7) Katere povedi imenujemo zložene povedi?

8) Katere pomenske pomene lahko izrazimo v obliki zapletene povedi z vezniki (ločilni, nasprotni)?

9) Ali so deli zapletenega stavka ločeni?

10) Kdaj v zapletenem stavku ni vejice?

11) Kdaj v zapleteni povedi stoji pomišljaj?

12) Kakšen je postopek za razčlenjevanje zapletenih povedi?

VII. DOMAČA NALOGA

1. Ponovite teoretično gradivo, pripravite se na test.

2. Izpolni vajo iz učbenika po učiteljevem izboru.



Deklica je skočila iz postelje. Hiša se ni premaknila. Sonce je močno sijalo skozi okno. Ellie je stekla do vrat, jih odprla in presenečeno zakričala.

Orkan je hišo prinesel v deželo izjemne lepote. Naokoli se je razprostiral zelen gozd, ob robu katerega so rasla drevesa z zrelimi sadeži. Na poljih je bilo videti cvetlične grede rožnate, bele, modre rože. V zraku so plapolali drobni ptički in pisani metulji.

Rdečeprse in zlatozelene papige so sedele na vejah dreves in kričale s čudnimi glasovi. Nedaleč stran je žuborel bister potoček in v vodi so se bohotile srebrne ribice.

V daljavi se je videla cela množica majhnih mož in žena. Stala sta, šepetala in se gledala. Ti plahi ljudje so se deklici prijazno nasmehnili.

(Po A. Volkovu)(96 besed)

telovadba

(po izbiri študentov)

  1. Določite temo in glavno idejo besedila, poiščite ključne besede v njem;
    • s pomočjo katerega jezikovna sredstva Ali so povedi med seboj povezane?
    • s pomočjo katerih jezikovnih sredstev (leksikalnih, slovničnih) so stavki združeni v eno celoto - besedilo?
    • kakšno vlogo imajo besede v besedilu? figurativni pomen? Poimenujte jih.
  2. Proizvajaj različne vrste razčlenjevanje (fonetično, morfemsko, oblikoslovno, skladenjsko);
    • sestavljajo diagrame zapletenih povedi in povedi s homogenimi členi;
    • Grafično razloži črkovanje in punktograme.