Хураангуй Мэдэгдэл Өгүүллэг

Сайхан цаг, би хэн бэ? "Би хэн бэ? Би юу вэ?" сэдвээр хичээлийн цаг. (7-р анги)

"Би хэн бэ? Би юу вэ?" нээлттэй хичээлийн цагийн хураангуй.

Маягт:харилцааны цаг.

Зорилго:

Танин мэдэхүйн:

  • Хүн бүрийн хувийн шинж чанарын талаархи санаа бодлыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх;
  • сэтгэл зүйн ангилал болох "би" гэсэн ойлголтын талаархи анхны санааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Боловсролын:

  • Хувь хүний ​​​​зан чанарыг судлах чадварыг хөгжүүлэх;
  • оюутны бие даасан байдлыг бий болгох нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Боловсролын зорилго:

  • Оюутны бие даасан байдал, бүтээлч чадварыг харуулах нөхцлийг бүрдүүлэх, олж авсан мэдлэг дээрээ үндэслэн хүүхдүүдэд өөрийгөө ухамсарлах хэрэгцээг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.
Тоног төхөөрөмж:
  • Сэтгэлийн хөдөлгөөнд зориулсан өнгөт тууз (хүүхдийн тоогоор 28 ширхэг)
  • Самбар дээр хүүхдийн нэрийг хайчилж ав;
  • Зүрхийг хэсэг болгон хуваасан (28 ширхэг)
  • Цагаан цаасны хуудас (А4 формат - 28 ширхэг.)
  • Тусгал хийхэд зориулсан олон тод тууз;
  • Хүний сөрөг ба эерэг шинж чанартай картуудын багц;
  • Кластер хийх картуудын багц;
  • Өнгөт харандаа.
Хэрэглэсэн аргууд:
  • аман - логик;
  • өдөөх удирдлага;
  • тусгал;
  • холбоод;
  • тоглоом;
  • практик;
  • санал хүсэлт.
Ашигласан сурган хүмүүжүүлэх технологи:(элементүүд)
  • Шүүмжлэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх технологи (кластер)
  • Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи;
  • Бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх технологи (Г. Родари)
Хичээлийн цагийг дараах хүмүүс бэлтгэж, явуулав.

Данник Иветта Владимировна

SSH№31 Гродно

Хичээлийн явц:

1. Сэтгэл хөдлөлийн байдал. Өнгөт замууд.

Өнгөт туузны үзүүрийг барина уу. Бидний халуун дулаан сэтгэл, эерэг сэтгэл тэнд л байдаг
Та бүгдэд дамжуулсан.
Сайн байна уу өнөөдөр хөгжилтэй хүмүүс!
Сайн байна уу гунигтай хүмүүс?
Баяр хөөртэй харилцдаг хүмүүс сайн уу!
Сайн байна уу чимээгүй байгаа хүмүүс!
Бие бие рүүгээ хар, инээмсэглэ. Өнөөдөр бид ямар ч гунигтай царай гаргахгүй байх гэж үнэхээр найдаж байна. Мөн бид чимээгүй үлдэхгүй. Эцсийн эцэст бид нэг цаг харилцахаар цугларсан. Надад
Хүн бүрийн санал бодол маш чухал, үүнийг илэрхийлэхээс бүү ай. Ухаалаг бодлоор биднийг баярлуулаарай.

2. Тоглоом "Холбоонууд"
- Дэлхий дээр, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцөд маш олон объект байдаг: шаардлагатай ба тийм ч шаардлагагүй; амьд
мөн амьгүй, том жижиг. Өөртэйгөө холбоотой объектыг нэрлэ.
Тэгээд суудалдаа суу.
I - _________ , __________ , ___________ , _____________ , __________ , ____________

3. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ.

Би та бүхнээс "Та хэн бэ?" Гэсэн асуултыг асуухад та эхлээд:
- Би бол хүн!
Өнөөдөр бид нэг хүний ​​тухай ярьж, бодох болно. Эртний хүмүүс хүртэл ярьдаг байсан
Тэд хүн бол дэлхий дээрх хамгийн нууцлаг Сфинкс гэдэгт итгэдэг байв. Хүн бол хамгийн энгийн зүйл
мөн хамгийн хэцүү зүйл. Энэ юу нь жижиг боловч ийм багтаамжтай үг вэ?
би? Хичээлийн төгсгөлд бид 2 үндсэн асуултанд хариулахыг хичээх болно.
Би хэн бэ
Би юу?
Хүн бол нууцын багц юм. Өнөөдөр бид энэ ээдрээг тайлах, илчлэхийг хичээх болно
хүний ​​нууц. Илчлэгдсэн нууц бүрээр бид өөрсдийгөө улам бүр таних болно.
Нууцыг задруулсны дараа бид 1 оньсого (ямар ч) зүрхийг дуртай өнгөөр ​​​​буддаг.

Нууц 1. Хүний нэр.

Хүн хаанаас нэр авдаг вэ? (эцэг эх маань бидэнд өгдөг)
Бидэнд амьдрал бэлэглэсэн хүмүүс, аав, ээж хоёр нэр хайрладаг. Эдгээр нь бидэнд танил болсон цөөн хэдэн үе юм.
Хүн яагаад нэр хэрэгтэй вэ?
Нүдээрээ нэрээ олоорой. Манай ангид 28 сайхан нэр бий. Харилцахад бэлдэж байна
Өнөөдөр та нэрнийхээ талаар маш их зүйлийг сурсан. Бидэнтэй хуваалцаарай!

Манай ангид 2 Александр байдаг:
Александра байх - амар амгаланг мэдэхгүй,
Александр байхын тулд амралт байхгүй.

Халамжтай, өгөөмөр гараар
Зүрх сэтгэл, сэтгэлийг аз жаргалтайгаар ороож өг.
Найдвар, тусламж, баяр баясгаланг өг.
Тиймээс - хамгаалагч байх.
Шаардлагатай бол ойрхон байгаарай.
Дайснаа уучилж, хөршөө хайрла.

Манай ангид 2 Татьяна байдаг:
Татьяна гэдэг нэрээр би юу сонсдог вэ?
Гоёмсог. Несмейана гүнж.

Сайхан нэрний цаана юу байдаг вэ?
Тэр зоригтой, ухаалаг, шударга.

Манай ангид хоёр Жулиа байдаг:
Бид Юлияг юлатай харьцуулахаас өөр аргагүй.
Тэр үнэхээр эелдэг байх дуртай!
Хүрхрээ мэт мөнхийн хөдөлгөөнд,
Гэнэт буцаж урсаж болох уу?

Манай Юлия цагтаа ирэхийг хичээдэг
Бүгдийг мэдрээрэй, оролцоорой, гүнзгийрээрэй...
Энэ хурдад дасах нь бидэнд хэцүү байна!
Гэхдээ Жулиа бидний дунд байгаадаа бид бахархаж байна:
Тэр хүнд хэцүү үед хамгийн түрүүнд туслах болно.

Манай ангид Иван гэдэг хүү бас байдаг:
Иван бол бурхны бэлэг юм. Нэр нь үнэтэй.
Үргэлж нэр төртэйгээр өмс.
Энэ нь бусадтай харьцуулахад илүү түгээмэл байдаг
Оросын хаа сайгүй олддог.
Тэд чамайг Иван гэж нэрлэсэн болохоор
Бурханы өршөөл гэж юу гэсэн үг вэ?
Аз нь усан оргилуур шиг урсах болно
Аль нь мөрөөдөж байгаагүй юм бэ?

Нэр бүхий тоглоомууд. Нэрийг нь таах!

Одоо та хоёр бие биенийхээ нэрийг хэрхэн мэддэгийг харцгаая.

  • Селтик хэлнээс орчуулсан энэ эрэгтэй нэр нь хүчирхэг баавгай (Артур) гэсэн утгатай.
  • Иран хэлнээс орчуулбал энэ эрэгтэй нэрийг арслан гэж орчуулсан байдаг - Руслан.
  • Бид хоёр хүүтэй бөгөөд тэдний нэрийг Латин хэлнээс орчуулбал агуу, хүчирхэг (Макс)
Манай ангид олон грек нэр байдаг:
  • Полина бол адислал юм.
  • Галина чимээгүй, тайван байдаг.
  • Арина - амар амгалан.
  • София ухаантай.
Грек хэлнээс орчуулсан энэ нэр нь "бүх зүйл сайхан болно" гэсэн утгатай - Надиа.

Франц хэлнээс орчуулсан нэр нь "ягаан" гэсэн утгатай аль хэдийн насанд хүрсэн охины нэрийг тааварлаарай (Ивет) Та нэрэндээ дуртай юу?
Та эхний нууцыг тайлж чадсан уу? Оньсого дахь өнгө.

Нууц 2. БИ бол БИ!

Практик ажил:

Таны өмнө нэг хуудас цаас байна. Хагас нь нугална. Баруун дээд буланг нь таслана. Дараа нь зүүн доод булан. Дараа нь нугалах шугамын дагуу дунд хэсэг. Өргөтгөх

таны хуудас. Бие биенийхээ хуудсыг харьцуул. Яг үүнтэй төстэй зүйл байгаа хүн байна уу? Үгүй

Дүгнэлт: Байгальд юу ч яг адилхан байдаггүй. Үүнтэй адил зүйлийг хэлж болно

хүн. Хүн бүр өвөрмөц бөгөөд давтагдахгүй. Та өөртөө хэлэх эрхтэй:

Би цорын ганц хүн!

Хүмүүс бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

Хүн бүрт нийтлэг зүйл юу байдаг вэ? (амьд амьтан, ухаантай, мэдрэмжтэй)

Та хоёр дахь нууцыг тайлж чадсан уу? Оньсого дахь өнгө.

Нууц 3. Би маш их.

Хүн бүр өвөрмөц гэдгийг бид аль хэдийн ярьсан. Бидний өвөрмөц байдал нь бид байнга өөр өөр үүрэг хариуцлага хүлээх ёстой гэдэгт оршдог.

Амьдрал биднээс олон дүрд зэрэг тоглох, нэгэн зэрэг байхыг, өөрийнхөө дүр төрхийг өөрчлөхийг шаарддаг.

сургуульд би оюутан

дэлгүүрт би худалдан авагч байна

Зам дээр би явган зорчигч

тээврийн салбарт би зорчигч

номын санд би уншигч

театрт би үзэгч байна

найзуудын хувьд би найз

Гэр бүлд би хүү, охин, ач хүү, ах, эгч

эх орондоо би иргэн

Бидний өдөр бүр тоглодог дүрүүдийн тухай өөр шүлгийг сонсоорой:

Би бол хүүхэд, хүү, охин,
Бид ач, зээтэй болоход дургүйцэхгүй.
Хөгжимчин, зураач, найз...
Эргэн тойрноо хар.
Танхай, зоригтой эрчүүд,
Бүжигчин, дуучид хоёулаа.
Инээд ба ярианы хайрцаг,
Бузар булайнууд, төөрөгчид...
Олон - би олон өөр -
Чи ч мэднэ, би ч мэднэ.
Та бүгдэд нэг гол үүрэг бий гэж хэлж болох уу? Үгүй Хүн бүрийн хувьд нэг зүйл чухал. Бид эдгээр үүргийг нэгтгэж, бүгдийг нь биелүүлэх ёстой.
Та энэ нууцыг тайлсан уу? Гурав дахь оньсого дахь өнгө.

Биеийн тамирын минут. "Мөнхийн хөдөлгөөнт машин"

Энэ дуунаас та өөрийнхөө тухай бас их зүйлийг мэдэж авах болно.
Мөнхийн хөдөлгөөнт машин - энэ хэн бэ? _________, _________, __________,
Энэ сайн уу, үгүй ​​юу?
Таны бодлууд байнгын хөдөлгөөнд байх үед би үнэхээр дуртай.

Нууц 4. Өөрийнхөө нууц.

Ингээд нэгэн сонирхолтой дүртэй танилцацгаая. Тэр бидний дунд амьдардаг. Хамгийн тохиромжтой хүүхэд. Онц сурлагатан. Гайхалтай хүү. Гэхдээ заримдаа түүнд гайхамшгууд тохиолддог. Түүнийг сонсож, түүнд туслахыг хичээцгээе.

Би сургуульдаа үргэлж хичээнгүй байдаг
Би эелдэг, хайхрамжгүй ханддаггүй.
Бүх багш нар магтдаг
Тэд намайг хамгийн шилдэг нь гэж хэлдэг.
Би зөвхөн гэртээ ирдэг
Надад юу тохиолдох вэ?
Мөн хувцас, дэвтэр -
Бүгд надаар нуугдаж тоглож байна.
Ширээн дээр бүх зүйл урвуу,
Бүх зүйл эргэн тойронд тархсан.
Би буйдан дээр үсэрч чадна
Ээжийгээ огт сонсох хэрэггүй...
Би аавтай бүдүүлэг байж чадна
Энэ яаж байж болох вэ?
Манай гэрийнхэн хэлдэг
Гэртээ ирсэн нь би биш байсан
Хичээнгүй оюутан биш -
Муухай, бүдүүлэг...
Надад туслаач, найзууд аа,
Би үнэхээр хаана байна?

Энэ нь ихэвчлэн тохиолддог тул баатараа тайвшруулцгаая, ялангуяа
хүүхдүүд. Яагаад ийм зүйл болдог вэ? (бидний Өөртөө эерэг ба сөрөг аль аль нь байдаг
талууд, зураг дээрх шиг - нэг тал нь +, нэг тал нь -)
Заримдаа бидний сөрөг чанарууд гарч ирдэг.

Ind. Ажил:Хүн бүрийн ширээн дээр зан чанарын шинж чанарыг илэрхийлдэг үгс байдаг. Бид тэдний байрыг олох ёстой. Аль өнгө нь +, аль нь хасахыг илэрхийлнэ.
Сөрөг зан чанаргүй хүмүүс байдаг уу? (хүн болгонд байдаг)
-- үгүй. Та зан чанарыг нуухыг хичээх ёстой - өөрийгөө хянах
+ боловсролтой, хөгжсөн, хүмүүжүүлсэн байх ёстой
Танд ямар сөрөг шинж чанарууд байдаг вэ? Одоо та тэдэнтэй хэрхэн харьцахаа мэдэж байна!
Оньсого дахь өнгө.

Нууц 5. Өсөлтийн нууц.

Одоо цаг хугацаа өнгөрөхөд бидэнд юу тохиолдохыг олж мэдэх л үлдлээ. Манайд байгаа юу
өөрчлөлт?
Би би би
өчигдөр Өнөөдөр Маргааш
Хэрэв бид өнөөдөр өөрсдийгөө өчигдөр өөртэйгөө харьцуулбал бидэнд ямар нэг зүйл өөрчлөгдсөн үү?
Бид юу болсон бэ?
Бид маргааш юуны төлөө тэмүүлэх ёстой вэ?
Би-би-би...яагаад...?
Хүний өсөлт хөгжил зогсолтгүй явагдах ёстой. Төгс төгөлдөрт хязгаар гэж үгүй.

Хүн төрөлхтний би гэдэг нь олон бигээс бүрддэг. Магадгүй энэ бол би, чинийх, энэ чинийх гэх мэт.
Бид том, хуваалцсан өөрийгөө нэг дор өөрчилж чадах уу? Яагаад?
Дүгнэлт: Хэрэв бидний хүн нэг бүр сайн сайхан болж өөрчлөгдвөл дэлхий бүхэлдээ сайхан болно.

Сүүлийн оньсого дахь өнгө.
Зүрх сэтгэлээ өргө. Та тэдний талаар юу хэлж чадах вэ?
Миний зүрх (юу?) - ....
Та өөрийгөө болон амьдралаа тод өнгөөр ​​харж байгаад баяртай байна. Будгийн тухай - өнгөт тойруулга.

Мэдрэмж ямар ч өнгөтэй байна уу?
Тэд хэзээ бидний сэтгэлд буцалж, боловсордог вэ?
Энэ инээдтэй ч юм уу, үгүй ​​ч юм уу бүү мэд
Гэхдээ ихэнхдээ тэд тэгдэг юм шиг санагддаг.

Тэд заримдаа шүршүүрт орж инээж байхдаа
Хаврын булшин шиг триллинүүд,
Нөхөрсөг уулзалтаас инээмсэглэл, хэллэг,
Тэр мэдрэмжүүд бидний дотор шатаж байгаа байх
Тэнгэрийн өнгө: хөх-хөх.

Хэрэв гэнэт тэнэглэл нь харцыг нь нарийсгах юм бол
Эсвэл уур шуургатай үүрээр шатах болно,
Тэр мэдрэмжүүд бидний дотор шатаж байгаа байх
Галын өнгө нь улаан өнгөтэй.

Гэнэт уйтгар гуниг таныг эзэмдэх үед,
Амьсгалах ч боломжгүй болсон тул
Энэ уйтгар гуниг утаа шиг гашуун байх болно.
Мөн өнгө нь тортог шиг бараан өнгөтэй.

Хэрэв зүрх сэтгэл сайхан байвал сайн,
Аз жаргал, энэ юу вэ, энэ юу вэ?
Аз жаргал нь туяа шиг л юм шиг надад санагддаг. Энэ
Халуун, нарлаг, алтан!
Би зүгээр л нэрлэж ч чадахгүй байна
Тэд бүгдээрээ - баяр баясгалангаас эхлээд гашуун цочрол хүртэл.
Дэлхий дээр маш олон мэдрэмж байдаг байх,
Дэлхий дээр маш олон цэцэг, өнгө ...

Би амьдралын гэрэл гэгээтэй талд байхыг үнэхээр хүсч байна.

Хичээлийн хураангуй:Та өнөөдөр өөрийнхөө тухай юу сурсан бэ?

Тусгал:Над дээр ирээрэй. Нүдээ аниад алгаа сунга!

Хүн бүрийн алган дээр вандуй байдаг. Тэр ямар харагддаг вэ? (Дэлхий гариг ​​руу). Энэ нь түүний сансар огторгуйгаас гарч ирсэн яг л вандуй юм. Таны бяцхан ертөнц яг л жижигхэн хэвээр байна,
Таны Би. Жижигхэн, хэврэг, гэхдээ үнэхээр үзэсгэлэнтэй. Энэ ертөнц ирээдүйд юу болох нь зөвхөн танаас л шалтгаална. Бүгд таны гарт!

Чамд амжилт хүсье! Баярлалаа!

Тоног төхөөрөмж:
Компьютер, проектор, товхимол
"Өөрийгөө үнэлэх", Амжилтын өдрийн тэмдэглэл,
үзэг.
Хүүхдүүд дээр сууна
газрууд.
Слайд
1
Слайд
2
Слайд
3
Слайд
4
Слайд
5
Зорилго: өөрийн "би" рүү хүрэх замыг нээх.
Даалгаварууд:


боловсролыг дэмжих
мэдлэгээр дамжуулан ёс суртахууны чанарууд
өөрөө;
өөрийнхөө хувийн шинж чанарыг тодорхойлж сур
онцлог;
 зөв дүгнэх чадварыг хөгжүүлэх
өөрийгөө болон бусад хүмүүс;
 сурагчдыг өөрийгөө танин мэдэхэд урамшуулах ба
өөрийгөө боловсрол.
__________________________________
Өдрийн мэнд залуусаа! Өнөөдөр хар
азтай өдөр. Нар гэрэлтэж байна (гэхдээ
саарал тэнгэр), хавар аль хэдийн ирсэн, бид
Би чамтай танилцаж, ярилцах гэж байна.
- Сайн уу, Жулиа! Сайн уу, Паша!
Зочид болон бие биетэйгээ мэндчил.
Та намайг яагаад мэндчилснийг мэдмээр байна уу?
Та бүгд гараараа байна уу?
Кино үзэцгээе!
Одоо та бидний юу болохыг ойлгож байна
гар барих. Би ч бас өнөөдөр чам дээр ирлээ
нээлттэй гар, нээлттэй зүрх.
Өнөөдөр бид зүгээр л харилцах болно, гэхдээ
Амжилтын өдрийн тэмдэглэлээ бүтээж эхэлцгээе.
Түүний зохион байгуулалт аль хэдийн таны өмнө байна.
Ингээд танилцалаа үргэлжлүүлье, хараарай
дэлгэц!
Энд миний алга))) тэгээд чиний алга... Би
О.М. Шипунова
Одоо өөрийнхөө тухай мэдээлэл, нэр,
таны овог, нас. Гэхдээ хоёр талбар
(цагиж хуруу, жижиг хуруу) одоохондоо орхи
хоосон.
Бид үүнийг хийсэн. Сайн байна! Одоо би асууя
Та нар бүгдээрээ яаж хэлэхээ бодож үзээрэй

Слайд
6
Слайд
7
Слайд
8
Слайд
9
Залуусыг сонсож, тэднийг авчир
сэдэв, дараа нь хичээлийн зорилго руу!
нэг үгээр нөхдийнхөө тухай?
Түүнийг ямар хүн болохыг хэлэхэд амархан уу? Би юу??
Онгоцонд өргөлт
Хүүхдүүдийн хариулт
Мэдээжийн хэрэг, бидний өнөөдрийн яриа ер бусын байна:
"Би юу?"
Намайг ямар хүн болохыг яаж мэдэх вэ? Аль нь тус бүр
бид?
Яг зөв.
Тэд хүн бол зөвхөн нууцлаг зүйл биш гэж хэлдэг
бусдад, гэхдээ бас өөртөө.
Өнөөдөр бид энэ нууцыг задлахыг хичээх болно, мөн
Энэ нь бидний харилцааны зорилго нь:
Бидний хүн нэг бүрийг олж мэд, би юу вэ?!
Аливаа хүнийг үнэхээр дүрслэхийн тулд,
тэд юу болохыг та мэдэх хэрэгтэй
ёс суртахууны шинж чанарууд.
Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай.
Залуусынхаа тусламжтайгаар бүх зүйлд сэтгэгдэл бичээрэй
аль нь эерэг болохыг зааж өгөх ба
ямар сөрөг юм бэ.
Слайд дээрх самбар дээр шууд + ба - наалттай.
Хараач, бид тэд юу болохыг олж мэдсэн
хүний ​​ёс суртахууны шинж чанар. А
Одоо санал болгож буй хүмүүсээс үүнийг сонго
чиний бодлоор ангийн найз чинь байна.
Амжилтын өдрийн тэмдэглэлээ солилцож, бөглөнө үү
бөгж хуруугаа алган дээрээ
хөрш Түүнийг ямар хүн гэж бодож байгаагаа бичээрэй.
Одоо өдрийн тэмдэглэлээ бие биедээ буцааж өг
чинийх чиний тухай юу бодож байгааг хар
ангийн найз. Та үнэлгээг гаднаас нь харсан,
магадгүй таны бодож байгаатай таарахгүй байх
Өөрийнхөө тухай.
Хэн нэгэн таны бодлыг илэрхийлэхийг хүсч байна
Хүүхдүүдийн хариулт (______).
Дүгнэлт
: та нарын зөв залуусаа

Төгс төгөлдөр хүмүүс гэж байдаггүй.
ангийн найз өөрийнхөө тухай?

Хүн бүр эерэг ба
сөрөг чанарууд.
Өдрийн тэмдэглэлээсээ хүний ​​дүрсийг олоорой.
Та өөрийгөө дүгнэх хэрэгтэй.
Хэрэв танд эерэг чанарууд байгаа бол
зураг дээр улаан од тавь (эсвэл
цэг), сөрөг бол хар.
Залуус аа, танай бяцхан хүмүүс сайн болсон уу?
энгийн эсвэл өнгөт?
Дэлгэцээ хар даа, миний бяцхан хүн
өнгө!
Тиймээс Максим Горький хэлэхдээ: ...
Манай бяцхан хүмүүс өнгөлөг болсон гэж бодож байна,
Энэ нь бид өөрсдийгөө харж чадахгүй байсан гэсэн үг юм
зөвхөн сайн, гэхдээ бас дутагдалтай талууд.
Бяцхан хүмүүсээ бид яаж баталгаажуулах вэ
илүү улаан цэгүүдтэй байсан, учир нь улаанаас гаралтай
сайхан үгс?
Залуус аа, та үүнийг хийхэд хялбар гэж бодож байна уу? –
(2 минут)
залуус оноогоо тавь
хариулах
Хүүхдүүдийн хариулт (1 мин).

Дүгнэлт:
Чиний зөв

чи юу хийх ёстой

Энэ үнэхээр хэцүү, учир нь
өөрийгөө боловсрол.
Дасгал хийх гэж юу гэсэн үг гэж та бодож байна
өөрөө боловсрол?
-…………………
-…………………
Хүүхдүүдийн хариулт (1 мин).

Дүгнэлт:
Би чамтай санал нэг байна, гэхдээ та боловсрол олгохоос өмнө
чи өөрөө олж мэдэх хэрэгтэй, би юу вэ?
Гэхдээ бид үүнийг олж мэдэхээс өмнө би санал болгож байна
чи амраарай. (хөгжим сонсогддог - нэг минут
Слайд
10
Слайд
11
Слайд
12
Слайд
13

тайвшир)
Босоод, бие биенийхээ мөрөн дээр гараа тавь,
эсвэл туузан дээр, аль нь илүү тохиромжтой.

_
Сайн байна, чи сайн хийлээ.
Суух._________________________________________
___________________________________________________
__
Та "Би" үсэгтэй багануудыг харж байна, үзье
Бид тоглох уу?
Захидал бүрийн хажууд бид хариултаа бичдэг
"Би хэн бэ?", "Би юу вэ?" гэсэн асуултууд.
Та өөрийнхөө тухай, өөрийнхөө тухай ярьж болно
гадаад төрх, зан чанар, хоббигийнхоо тухай.
Одоо бие биенээ сонсоцгооё. ДЭМБ
Энэ нь хамгийн сонирхолтой түүх болж хувирах уу? ДЭМБ
өөрийгөө бүх ангид танилцуулахыг хүсч байна уу?
Тэгээд би тантай хуваалцах болно ...
Би хэн болохыг хараач? Би юу?
сэтгэгдэл
Чимээгүй хөгжим асна. Хүүхдүүд
ажил (3-4 мин).
дараа нь ээлжлэн ярина
өөртөө.
Дүгнэлт: эмхэтгэсэн
өөрийнхөө тухай түүх, өөрийнхөө тухай бодол
Бид бүгд ямар ялгаатай болохыг та харж байна! Гэхдээ мэднэ
өөрөө хангалттай биш, чамд зөв байх хэрэгтэй
өөрийгөө хүндэтгэх.
Тиймээс өнөөдөр бид дасгал хийх болно

өөрийгөө үнэл.
Үүнийг даван туулцгаая
туршиж үзээд тус бүрд нь юу байгааг олж мэд
өөрийгөө хүндэтгэх.
Хүүхдүүд би тэмдэглэдэг (1 мин)
Таны амжилтын өдрийн тэмдэглэл дээр 8 дугуйлан бий.
Слайд
14
Слайд
15
Слайд
16

Одоо би чамайг босохыг хүсч байна.
Баяртай гэж хэлээд бид бие бие рүүгээ даллаж,
Удахгүй уулзана гэж найдаж байна!
Манай зочид болон бие биедээ далла.
Би та нарт амжилт хүсье. Харилцааны төлөө баярлалаа!
Над дээр ирээрэй, би чамд товхимол өгөх болно
санах ой.

Хичээлийн цаг "Миний чанарууд"

7-8-р ангийн сурагчдад зориулсан

Зорилтот:хүүхдүүдэд өөрсдийн мэдрэмжийг илэрхийлэх, харилцах чадварыг хөгжүүлэх, өөрийгөө эерэг мэдрэмжтэй болгох, эерэг сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадвар, бусад хүмүүсийн мэдрэмжийг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх; мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийн талаархи оролцогчдын мэдлэгийг өргөжүүлэх; өөр хүнийг шүүмжлэхгүйгээр хүлээж авах чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:компьютер, проектор, ерөнхий ярианы дүрэм бүхий тэмдэг, хэллэг, зөвлөмж, хөтлөгчдөд зориулсан тэмдэг, хүмүүсийн янз бүрийн царайтай гэрэл зураг.

Ангийн багш: Сайн байна уу залуусаа! Өнөөдөр би таныг хүн, түүний чанаруудын талаар бодохыг урьж байна. “Хүн бүр гурван дүртэй байдаг: өөрт нь хамаатай; тэр өөрт нь хамаатай хүн; эцэст нь үнэхээр оршдог нэг нь” В.Гюго

(Слайд №1)Олон философич, сэтгэл судлаачид түүнийг бусдаас өвөрмөц, бусдаас ялгаатай болгодог чанар нь хүний ​​шинж чанар гэж үздэг. (Слайд №2)Хүний мэдрэмж, сэтгэл хөдлөл, чанаруудын ачаар өөр өөр хүмүүс ижил нөхцөлд өөр өөр үйлдэл хийдэг. Тэдний зарим нь гунигтай газар инээж, зарим нь инээсэн газар уурладаг. Өнөөдөр бид хүний ​​мэдрэмж, чанар гэж юу болох, тэдгээр нь хүн бүрт юу хамаардаг, хүмүүст хэрхэн, хэзээ илэрдэг болохыг ойлгохыг хичээх болно. Бүлэг бүрт (5-6 хүн) та бид хоёр нэг оюутныг сонговол бүлгийн ярих бүх зүйлийг дуугарах нь бидний хувьд ажиллахад илүү тохиромжтой байх болно. Түүнчлэн бүлэг бүр хэлэлцүүлгийг удирдан явуулах хүнээ сонгох хэрэгтэй. Харилцаа холбоог илүү хялбар болгохын тулд би бүлэг бүрийг өөрийн нэрээр гаргахыг урьж байна.

Хүүхдүүд бүлгийнхээ нэр, бүтээлч уриа бодож, илтгэгч, даргаа сонгодог.

Ангийн багш:Өнөөдөр бид олон асуудлыг хэлэлцэх болно. Би ерөнхий ярианы зарим дүрмийг сануулахыг хүсч байна: (Слайд №3)

Анхааралтай сонс, битгий саад бол!

Бид чамайг ярихыг албаддаггүй, гэхдээ бас хориглодоггүй!

Яриадаа өөрийгөө бүү давт!

Шүүмжлэхдээ битгий гомдоо!

Нарийвчлалтай, зөвхөн цэг дээр нь ярь!

Хэрэв та шүүмжилж байгаа бол санал болго!

Эхлээд сайн зүйлийн тухай ярь, дараа нь шүүмжил!

(Эдгээр дүрмүүдийг тэмдгийн хэлбэрээр зохион бүтээж, харагдахуйц газар байрлуулсан. Мөн хүүхдүүдэд "Би санал болгож байна ...", "Энэ нь илүү дээр юм шиг санагдаж байна ... ”, “Сонирхолтой байх болно, учир нь ...”, “Хэрэв бол...” Ангийн багшийн хувьд ямар нэг зүйлийг хийхийг зөвшөөрдөг эсвэл хориглодог өвөрмөц тэмдгүүд (замын тэмдэг хэлбэрээр байж болно) "тустай" байх болно. "Бид ярилцаж байна", "Ярилцаж байна", "Сонс". Дараа нь тэр үргэлж чимээгүй байхыг уриалахгүй эсвэл даалгавраа давтах шаардлагагүй болно - зүгээр л тэмдэг дээр харуул.)

Ангийн багш:Хэлэлцүүлгийн дэгээ бид тохиролцсон. Ингээд тоглоомноос эхэлцгээе "Найздаа сайн уу гэж хэлээрэй".(Слайд №4)(Хүүхдүүд бүгд өвдөг дээрээ алгадаж, дараа нь алгаа ташиж, удирдагч баруун эрхий хуруугаа урагшлуулж, нэрээ, дараа нь зүүн эрхий хуруугаа, мэндчилгээ илгээж буй хүнийхээ нэрийг хэлдэг. Тэр эргээд алгаа өргөдөг. баруун гар нь нэрийг нь хэлээд, зүүн хуруугаараа болон мэндчилгээ илгээж буй хүнийхээ нэрийг хэлнэ. Бүх гараа өргөх хүртэл.)

Ангийн багш:Одоо би тодорхой шинж чанартай залуусыг (эхлээд гадаад төрхөөрөө, дараа нь хувийн шинж чанараараа) босохыг хүсэх болно. Үүний зэрэгцээ, дараа нь нэрлэхийн тулд "Хэнийг босгох" тоглоомын оролцогчдын чанарыг санаж байхыг хичээ.

Дараах хүмүүсийг бос.

Өнөөдөр би хар гутал өмссөн;

Үнэт эдлэл өмсөх;

Цэнхэр нүдтэй хэн;

Хэн ах, эгч дүүстэй вэ;

Хэн хэзээ ч хоцрохгүй;

Өөрийгөө эелдэг хүн гэж үздэг хүн;

Өөрийгөө зоригтой хүн гэж үздэг хүн;

Өөрийгөө хөдөлмөрч хүн гэж үздэг;

Хэн чихэрт дуртай вэ;

Хэн амьтдад хайртай вэ;

Хэн зурах дуртай вэ гэх мэт.

Ангийн багш:Одоо бид бие биенийхээ талаар бага зэрэг сурч, зан чанаруудынхаа талаар олж мэдсэн. Өнөөдөр бид хүний ​​​​зан чанаруудын тухай ярьж байгаа тул би эдгээр мэдлэгийн модон дээр тэдгээрийн талаар олж мэдсэн бүх зүйлээ бичихийг санал болгож байна. Яагаад тэд 5 байдаг вэ? Эрдэмтэд хүний ​​бүх чанарыг 5 бүлэгт хувааж болно гэж үздэг: хүмүүст хандах хандлага, ажил хөдөлмөр, аливаа зүйлд хандах хандлага, үнэнч шударга байдлын шинж чанар, хүчтэй хүсэл эрмэлзэл. (Слайд №5)Мод бүр дээр бид тодорхой шинж чанартай навчийг хайж олох болно.

Залуус аа, одоо янз бүрийн нүүрний хувирлыг илэрхийлдэг эмотиконуудыг хараарай. (Слайд №6)Тэд бүгд өөр өөр мэдрэмж, чанарыг илэрхийлдэг. Нэг нь инээж, нөгөө нь гунигтай... Эдгээр эмотиконуудыг ашиглан дүрсэлсэн мэдрэмжүүдийг нэрлэ.

(Оюутнууд өвдөлт, баяр баясгалан, гайхшрал, таашаал гэх мэт мэдрэмжийг нэрлэнэ.)

Бид танихгүй хүнийг анхааралтай ажиглавал тэр ч байтугай олон зүйлийг хэлж чадна. Таны царай юуг илэрхийлдэг вэ? Чиний нүд?

Хүний янз бүрийн мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг нүүрний хувирал, харцаар илэрхийлэхийг танд зөвлөж байна. Үүнийг хийхийн тулд хос болгон хуваах хэрэгтэй. Та нарын нэг нь мэдрэмж төрүүлж, түүнийгээ цаасан дээр бичиж, хамтрагчынхаа өмнө ямар нэгэн байдлаар илэрхийлэхийг хичээх болно. Мөн хамтрагч нь найз нь ямар мэдрэмж төрүүлж байгааг таахыг хичээх болно. Дараа нь та байраа солих болно.

Ангийн багш: Одоо нэг алдартай хүүхдийн тоглоом тоглоцгооё. Би чам руу бөмбөг шидэх болно, би чиний сайн гэж бодсон зүйлээ дуудах үед л чи барьж авах болно. Бөмбөгийг барьж авсны дараа та энэ чанар нь тухайн хүнд болон бусдад яагаад сайн болохыг тайлбарлах хэрэгтэй. (Нэрлэсэн чанаруудыг цаасан дээр бичиж, модонд хавсаргасан болно.)

Ангийн багш:Одоо би чамайг бага насаа дурсаасай гэж хүсч байна. Та олон үлгэр мэддэг. Тэдний нэг нь энд байна ("Үнсгэлжин" үлгэрээс ишлэл уншдаг). (Слайд №7)Энэ болон бусад үлгэрийн баатрууд ямар чанаруудыг харуулсан болохыг санацгаая.

Бүлэг бүр үлгэрийн баатруудын (Баба Яга, Иван Царевич, Винни Пух, Колобок, Пиноккио гэх мэт) зурсан зургууд болон хүний ​​шинж чанартай картуудын багцыг хүлээн авдаг. Тэд баатрууддаа байдаг эдгээр чанаруудыг сонгож, эдгээр чанаруудын сонголтыг зөвтгөж, үлгэрийн жишээгээр нотлох ёстой. (Слайд №8-9)(Эдгээр чанаруудтай навчнууд нь модонд наалддаг.)

Ангийн багш:Одоо өөр тоглоом тоглохыг хичээцгээе. Та нарын хүн бүр жижиг үүрэг гүйцэтгэх болно. Та энэ дүрд хамаарах шинж чанаруудыг сонгох хэрэгтэй (хөтлөгч нь нийгмийн янз бүрийн эсрэг талын дүрүүдийг бичсэн картуудыг тарааж өгдөг: сайн хүү - муу хүү, сайн багш - муу багш, сайн зорчигч - муу зорчигч, сайн найз - муу найз, сайн иргэн - муу иргэн). (Слайд №10)

Ангийн багш:Дараагийн даалгавар бол бүр ч хэцүү. Үүнээс өмнө бид бусдын тухай ярьж байсан. Одоо бие биенийхээ тухай ярихыг хичээцгээе. Хараач. Би шидэт сандалтай. Та нар бүгд ээлжлэн түүн дээр сууж, бусад нь түүний чанарыг нэрлэх болно. Сайн хүмүүсээс эхэлцгээе - учир нь манай сандал ид шидтэй. (Слайд №11)

("Шидэт сандал" тоглоом тоглогдоно. Энэ тохиолдолд залуус модонд үзүүлсэн чанаруудыг ашигладаг.)

Ангийн багш:"Итгэлтэй" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? (Хүссэн хүмүүс үгээ хэл.) Сэтгэл судлалд “өөртөө итгэлтэй” гэдэг нь “Би өөрийнхөө хүч чадал, чадвардаа итгэдэг” гэсэн утгатай. Хэрэв та илүү итгэлтэй байвал танд гарч ирэх шинэ боломжуудын талаар бод. Жишээ нь: Хэрэв би илүү итгэлтэй байсан бол самбар дээр илүү сайн хариулж чадах байсан." (Слайд №12-13)

Танд хамааралтай өгүүлбэрүүдийг бич.

Найзуудаа намайг баярлуулахыг хүсч байна.

Би ирээдүйнхээ төлөө санаа зовж байна.

Олон хүмүүс намайг үзэн яддаг.

Би тэнэг харагдахаас айдаг.

Бусдын гадаад төрх минийхээс хамаагүй дээр.

Би танихгүй хүмүүсийн өмнө үг хэлэхээс айдаг.

Миний амьдрал ямар ч хэрэггүй.

Олон хүмүүс миний талаар буруу бодолтой байдаг.

Хүмүүс миний амжилтыг төдийлөн сонирхдоггүй.

Би ичиж байна.

Надад аюулгүй санагдахгүй байна.

Би хязгаарлагдмал санагдаж байна.

Би ихэвчлэн шаардлагагүй санаа зовдог.

Хүмүүс надад хэрхэн ханддаг талаар санаа зовж байна.

Ихэнх хүмүүс надаас илүү өөртөө итгэлтэй байдаг бололтой.

Би тэнэг юм шиг харагдах вий гэсэндээ асуулт асуухаас зайлсхийдэг.

Бичсэн өгүүлбэрүүдээс аль нэгийг нь сонгоод жижиг цаасан дээр бичээд нугалаад ерөнхий "шийдвэргүй сагс"-д хийнэ. Одоо би сагснаас бүх тэмдэглэлийг нэг нэгээр нь гаргаж, нэг нэгээр нь чангаар унших болно: "Зарим хүмүүс ..." (Бүлгүүд энэ нөхцөл байдлыг даван туулахад туслах санаагаа илэрхийлдэг.)

Ангийн багш:Хүн өөрийгөө сайн сайхан болгон өөрчлөх, өөртэйгөө тайван амьдрахыг хичээх ёстой. Ганц жинхэнэ алдаа бол алдаагаа засахгүй байх явдал юм. (Ахлах сургуулийн сурагчдын үлгэрийг найруулах) (Слайд №14)

Аз жаргалын тухай үлгэр

Дэлхий дээр нэг хаан амьдарч байсан,

Баян, хүчирхэг.

Тэр үргэлж гунигтай байсан. Тэгээд заримдаа

Энэ нь үүлнээс илүү бараан байв.

Тэр алхаж, унтсан, оройн хоол идсэн,

Гэхдээ тэр аз жаргалыг мэддэггүй байсан!

Гэхдээ үргэлж уйлж, гашуудаж байдаг

Хөөрхий залуу хангалттай юм авчээ.

Хаан: "Чи ингэж амьдарч болохгүй!" гэж хашгирав.

Тэгээд тэр хаан ширээгээсээ зоригтой үсрэв.

Тийм ээ, тэр даруй өөрийн хувь заяаг устга

Хааны эрх мэдэлд байдаггүй гэж үү?

Тэгээд хаан сүйх тэргэнд суув.

Тэгээд тэр аз жаргалын төлөө явсан.

Хаан цонхоор харж,

Сүйх тэрэг хурдан эргэлдэж байна.

Түр хүлээнэ үү, хэн явж байна?

Урагдсан даашинзтай охин.

Ай хүчирхэг хаан минь,

Надад ядаж нэг пенни өгөөч.

Хөөе гуйлгачин, намайг өнгөрөөгөөч

Миний сүйх тэрэг хурдлаарай.

Замаасаа даруй холд

Эцсийн эцэст би аз жаргалын төлөө явж байна! -

гэж хаан хэлээд хөдлөв.

Хөх тэнгэрт сар хүйтэн жавартай байлаа...

Сүйх тэрэг санамсаргүй гүйнэ

Аль зүг рүү явахыг бурхан л мэдэх байх.

Гэнэт нэг цэрэг саад болж,

Шархадсан, урагдсан.

Ай хаан минь гэж цэрэг хашгирав.

Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна!

Би даруухан асууж байна: зохицуул

Та миний үйлчлэлд байна,

Би чиний төлөө боссон

Би үнэхээр баатар шиг тулалдсан,

Би тулалдаанд ялсан.

Алив, зарц минь, намайг өнгөрөөхийг зөвшөөрнө үү

Миний сүйх тэрэг хурдлаарай.

Замаасаа даруй холд

Эцсийн эцэст би аз жаргалын төлөө явж байна! -

Хаан хэлээд хөдлөв.

Хөх тэнгэрт сар хүйтэн жавартай байлаа...

Тэргэнцэр бүх хурдаараа гүйж,

Морь аль болох хурдан давхина.

Гэнэт тэр уулнаас зам дээр гарч ирэв

Хөгшин эмэгтэй.

Өршөөгөөч эрхэм хаан минь

Ганцаардсан хөгшин эмэгтэй.

Миний гэр тэнд, уулын ард байна.

Би өглөө хол явсан.

Би ойгоос түлээ зөөдөг -

Хүнд ажил.

Би амьдаараа эргэн тойрноо хараад:

Хэрэв хэн нэгэн тусалсан бол яах вэ ...

Алив, хөгшин эмэгтэй, намайг өнгөрүүлээрэй

Миний сүйх тэрэг хурдлаарай.

Замаасаа даруй холд

Эцсийн эцэст би аз жаргалын төлөө явж байна! -

Хаан хэлээд хөдлөв.

Хөх тэнгэрт сар хүйтэн жавартай байлаа...

Зун дууслаа. Дулаан

Цаг агаар мууддаг.

Хаан яаран:

Замд гарах цаг болжээ

Жаахан илүү - бас яараарай!

Би аз жаргалаа олох болно!

Энэ бүхэн сүйрлээр төгсөх болно -

Үүнд эргэлзэх зүйл алга.

Тиймээ, цагаан сахалтай өвгөн

Тэр сүйх тэрэг зогсоов.

Өөрийгөө гатлаад аажуухан,

Ёстой, хатуу

"Алдагдсан сэтгэл,

Хаан, Бурханаас эмээгээрэй!

Та өөрөөсөө аз жаргалыг хайж байна уу?

Та дэлхий даяар аялж байна.

Гэхдээ зөвхөн хөршөө хайрлаж,

Та энэ аз жаргалыг олох болно.

Намайг хурдан сонс:

Морио эргүүлээрэй

Хүүхдийг дулаацуулж, тэжээх,

Цэргийг харуулаар ажилд авна.

Бүгдийг нь хий, гэхдээ эхлээд

Та хөгшин эмэгтэйд тусалж болно:

Та гэртээ түлээ авчрах болно.

Та үүнийг огтолж, хэвтүүлнэ ..." -

Дараа нь тэргэл сар гарч ирэв.

Тэгээд тэр замыг гэрэлтүүлэв.

Энэ бол амар зам биш, буцах зам.

Аз жаргалд хүрэх зам хаана ч байдаггүй.

Хаан одоо ч ордонд байна

Бүх хүмүүст тусалдаг.

Мөн түүний нүүрэнд аз жаргал

Цэлмэг өдөр шиг гэрэлтэж байна!

Ангийн багш:Одоо бид гурван цэнхэр, 3 цагаан гэсэн гурван карт бөглөх ёстой. Цагаан дээр сайн чанаруудаа, цэнхэр дээр нь арилгахыг хүсч буй сөрөг чанаруудаа бичнэ үү.

Одоо муу чанаруудаас ямар нэгэн байдлаар ангижрах боломжтой эсэхийг бодож үзье. (Залуус санал болгож байна). Чамайг ингэж бодож байх хооронд би бас нэг түүхийг хэлмээр байна.

Нэгэн цагт ид шидийн шувууд дэлхий рүү ниссэн (самбар руу зааж, мод, навчийг шувуу болгон хувиргадаг). Тэд дэлхий даяар тарьсан ид шидийн үр шиг хүний ​​хүсэл, бодлыг авчирсан. Тэднээс цэцэг ургасан - хүний ​​сүнс. Тэдний зарим нь үзэсгэлэнтэй байсан - Эцсийн эцэст сайн хүслээс үзэсгэлэнтэй чанарууд ургадаг, харин заримаас зөвхөн хогийн ургамал, хамхуул ургадаг. Эцсийн эцэст зөвхөн муу бодол л хорон санааг төрүүлдэг. (Ангийн багш хүүхдүүдэд үр тараана.) Таны үрнээс ямар цэцэг ургах вэ?

(Ангийн багш бүгд хамтдаа цэцгийн том аппликейшн хийхийг санал болгож байна, үүнд цэцэг хэлбэртэй тоглоомд оролцогч бүр өөрийн хүсэл мөрөөдөл, хүсэл эрмэлзэл, хүсэл эрмэлзэл, чанар, гол шинж чанараа харуулах ёстой.) (Слайд №15-19)

Эерэг шинж чанарууд

Сөрөг чанарууд

Ажилд хандах хандлага

Ухамсартай, хичээнгүй, хөдөлмөрч, хөдөлмөрч

Залхуу, залхуу, залхуу

Хүмүүст хандах хандлага

Өөрийгөө харамгүй, эелдэг, чин сэтгэлтэй, анхааралтай, сайхан сэтгэлтэй, эелдэг, мэдрэмжтэй, үнэнч, өгөөмөр, өгөөмөр, эелдэг, өрөвч, энэрэнгүй, эелдэг, дэмждэг

Хүйтэн, эелдэг бус, харгис, харгис, догшин, өршөөлгүй, хувиа хичээсэн, увайгүй, хүнлэг бус, зүрх сэтгэлгүй

Аливаа зүйлд хандах хандлага

Арвич хямгач, хэмнэлттэй, болгоомжтой

Харамч, ханадаггүй, харамч, шуналтай, шуналтай

Хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй чанарууд

Зоригтой, зоригтой, зоригтой, айдасгүй, зоригтой, үнэнч, өөртөө итгэлтэй, тууштай, найдвартай

Ширүүн, айдастай, өршөөлгүй, аймхай, хулчгар

Шударга байдлын шинж чанарууд

Үнэнч, үнэнч, үнэнч шударга, эрхэмсэг, шударга, шударга, үнэнч

Муухай, хоёр нүүртэй, үнэнч бус, зальтай

Ангийн багш:За залуусаа, бидний хичээлийн цаг дуусч байна. Хүнийг бусдаас онцгой, бусдаас ялгаруулдаг чанар нь хүний ​​чанар гэдгийг та бүгд ойлгосон байх гэж найдаж байна. Хүний мэдрэмж, сэтгэл хөдлөл, чанаруудын ачаар өөр өөр хүмүүс ижил нөхцөлд өөр өөр үйлдэл хийдэг. (Слайд №20)

1-р ангийн бага насны хүүхдүүдэд зориулсан "Би хэн бэ?"

Зорилго, зорилтууд

- хүүхдүүдэд өөрсдийгөө хувь хүн гэж таних, өөртөө болон бусдын эерэг ба сөрөг зан чанарыг олж харахыг заах.

Тоног төхөөрөмж

Хар хайрцаг, толь, "Chamomile" бүтээлч даалгавар бүхий дэлбээг, харандаа, хуудас.

Хичээлийн цагийн явц

Багшийн нээлтийн үг

Багш аа.

Хар хайрцагт найзууд аа

Намайг хай.

Би чамд шууд туслах болно

Бидэнд өөрийнхөө тухай яриач.

Би чамд ямар зүйл бэлдсэнийг таахыг хичээгээрэй.

Энэ нь гэрэлтэж, гэрэлтдэг,

Энэ нь хэнд ч зусардаггүй.

Тэгээд тэр хэнд ч үнэнийг хэлэх болно,

Түүнд бүх зүйлийг байгаагаар нь харуулах болно. (Толь)

Мэдээжийн хэрэг, толь. Үлгэрийн үгсийг санаарай:

Гэрэл минь, толь минь, надад хэлээч

Надад бүх үнэнээ хэлээч?

Шидэт толь бидэнд юу хэлж чадах вэ? Эелдгээр толь гуйя.

Хүүхдүүд(нэг дуугаар).

Бидний гэрэл, толь, надад хэлээрэй

Надад бүх үнэнээ хэлээч.

Багш аа. Толин тусгалыг гартаа ав. Өөрийгөө сайтар ажиглаарай. Та өөрийнхөө тухай бидэнд юу хэлэх вэ? Таны үс, нүд, чих, хамар ямар вэ? Та өөрийнхөө юунд дуртай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Одоо өөртөө инээмсэглэ. Та өөрийгөө инээмсэглэн харах дуртай юу? Хүмүүс инээмсэглэж буй хүнийг харах дуртай гэж та бодож байна уу?

“Инээмсэглэл” дуу тоглож байна.

"Инээмсэглэл бэлэглэе" сургалт

Хүүхдүүд том, жижиг хоёр тойрог дээр зогсож, бие биентэйгээ харьцдаг. Хэнгэрэгийн дохиогоор жижиг тойрогт байгаа хүүхдүүд баруун тийш алхам алхаж, нөхдийнхөө алгаар алгаа нийлүүлнэ. Үүний зэрэгцээ тэд бие биедээ инээмсэглэл бэлэглэдэг. Дараа нь өөр шилжилт явагдаж, тоглоом үргэлжилнэ. Хүүхдүүд бүхэл бүтэн тойргийг дуусгахад тоглоом дуусна.

Багш аа. Дасгал хэнд таалагдсан бэ? Хэрхэн? Ангийнхан чинь чам руу инээмсэглэхэд ямар мэдрэмж төрсөн бэ?

"Водянойгийн дуу" сонсогдож байна.

Багш аа. Водяной яагаад гунигтай байна вэ? Чамд тоглох хүн байхгүй үед ямар мэдрэмж төрдөг вэ?

Е.Пермякийн "Хамгийн муу" өгүүллэгийг уншиж, ярилцах нь

Вова хүчирхэг, хүчирхэг хүү болж өссөн. Бүгд түүнээс айж байв. Тэр нөхдөө зодсон. Тэр охидыг гомдоосон. Тэр нохойн сүүл, Каннон дээр гишгэв. Тэр муурны сахлыг зулгаав. Би өргөст зараа шүүгээний доор туулаа. Тэр бүр эмээтэй минь бүдүүлэг ханддаг байсан. Вова хэнээс ч айдаггүй байв. Мөн би үүгээрээ маш их бахархаж байсан. Би бахархаж байсан, гэхдээ тийм ч удаан биш. Хөвгүүд түүнтэй тоглохыг хүсээгүй өдөр ирлээ. Бүгд түүнийг орхисон. Тэр охид руу гүйв. Гэвч охид ч түүнээс нүүр буруулсан. Дараа нь Вова Пушка руу гүйж очоод гудамжинд зугтав. Вова мууртай тоглохыг хүссэн боловч муур шүүгээ рүү авирав. Вова шүүгээний доороос зараа татахаар шийджээ. Тэнд хаана! Зараа удаан хугацааны өмнө амьдрахаар өөр байшинд нүүжээ. Вова эмээ рүүгээ ойртов. Гомдсон эмээ ач хүүгээ ч сөхсөнгүй. Дэлхий дээр тохиолдсон хамгийн муу зүйл бол Вова ганцаараа үлдэв.

Хэлэлцэх асуудлууд:

- Вова яагаад ганцаараа үлдсэн юм бэ?

-Тэр ямар үйлдэл хийх ёсгүй байсан бэ?

- Ганцаардахгүйн тулд, олон найзтай болохын тулд та ямар байх ёстой вэ?

"Chamomile" бүтээлч даалгавар

Багш аа. Дайзыг нааж, олон найз нөхөдтэй болохын тулд хүн ямар байх ёстойг бичсэн дэлбээгээ сонго.

Хүүхдүүд эелдэг, сонирхолтой, эелдэг, эелдэг, хөгжилтэй, ухаалаг, хүмүүст анхааралтай ханддаг янз бүрийн үгсийг дэлбээн дээр нь бичсэн chamomile цуглуулдаг. Хүүхэд бүр сонголтынхоо талаар санал бодлоо илэрхийлдэг.

Тоглоом "Бид юу вэ?"

Багш аа.

Хүүхдүүд ээ, бэлдээрэй:

Тоглоом эхэлнэ.

Хэрэв та санал нийлж байгаа бол "тийм" гэж, санал нийлэхгүй бол "үгүй" гэж нэг дуугаар хариулна уу.

Та зоригтой юу?

Та ур чадвартай юу?

Та үзэсгэлэнтэй байна?

Та залхуу байна уу?

Чи хөөрхөн юм уу?

Чи чанга байна уу?

Та аз жаргалтай байна уу?

Та хэрцгий байна уу?

Та дуулгавартай юу?

Та хайхрамжгүй байна уу?

Хамтын бүтээлч үйл ажиллагаа "Найз нөхөдтэй байх нь ямар сайхан бэ"

Дасгал:

1. Улаан харандаа ашиглан өөрийн хөрөг зургийг найзынхаа хөрөгтэй холбоно.

2. Цэнхэр харандаа ашиглан хөрөг зургаа нэг ширээнд сууж буй хүнийхээ хөрөгтэй холбоно.

3. Ногоон харандаа ашиглан хөрөг зургаа найзлахыг хүссэн хүнийхээ хөрөгтэй холбоно.

Дүгнэж байна

Багш аа.Найз нөхөдтэй байх ямар сайхан бэ! Эцсийн эцэст, амьдрал найзуудтайгаа илүү хөгжилтэй байдаг. Гэхдээ та өөрөө бас сайн найз байх хэрэгтэй.

Найз нөхөрлөл, бусдад эелдэг хандлагын талаар багш дүгнэлт гаргадаг. Хичээл "Хамтдаа алхах нь хөгжилтэй" дууг дуулснаар төгсдөг. Дууг янз бүрийн хөдөлгөөнүүд дагалддаг