Хураангуй Мэдэгдэл Өгүүллэг

e үсэгтэй үгсийн уншлагын хураангуй. e, e үсэгтэй үг, өгүүлбэр унших

    Абдуллаева Л.С.

    "Оросын сургууль" боловсрол, боловсролын цогцолбор

    Сэдэв: бичих + унших

    1-р анги

    Сэдэв: E, e үсэгДуу (аан)

    Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв: бичихдээ (e) авиаг E.e үсгээр ялгаж, тэмдэглэж сурах;

(e) дууг тодорхойлох, тохирох үсгийн газрыг олох;

судалсан үсгээр үг, өгүүлбэр бичих;

тексттэй ажиллах.

Мета субьект:

    Танин мэдэхүйн UUD : боловсролын ном зохиолыг ашиглан боловсролын ажлыг гүйцэтгэхэд шаардлагатай мэдээллийг хайх;

аман яриаг бүтээх; утга зохиолын болон боловсролын текстийг семантик унших үндэс, текстээс зайлшгүй шаардлагатай мэдээллийг тодруулна янз бүрийн төрөл; объектыг шинжлэх; аналогийг бий болгох; аман яриаг бүтээх.

    Зохицуулалтын UUD : сурах даалгаврыг хүлээн авч хадгалах; шинэ боловсролын материалд онцолсон үйл ажиллагааны удирдамжийг харгалзан үзэх; ажлын төлөвлөгөө гаргах чадвартай байх; өөрийн болон найзынхаа үйлдлийн зөв байдлыг үнэлэх.

    Харилцааны UUD : янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэх; өөрийн үзэл бодол, байр сууриа бүрдүүлэх; ойлгомжтой мэдэгдлийг бий болгох; харилцааны олон төрлийн асуудлыг үр дүнтэй шийдвэрлэхийн тулд ярианы хэрэгслийг зохих ёсоор ашиглах; харилцан хяналт тавих.

Хувийн : үндсэндээ боловсролын болон танин мэдэхүйн сонирхол боловсролын материал; өөрийгөө үнэлэх чадвар.

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын

Бие биенээ хар. Бие бие рүүгээ инээмсэглэ. Хичээлээ эхэлцгээе.

Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгана уу.

2. Зорилго, зорилтоо тодорхойлох.

Хүсэл эрмэлзэл боловсролын үйл ажиллагаа

Дэлгэц рүү хар. Үгэнд үсэг дутуу байна. Та үсэг оруулаад эдгээр үгсийг унших хэрэгтэй.

Бид e үсгийг мэддэг үү?

Өнөөдөр бидний хичээл юу байх болно гэж та бодож байна уу?

Энэ хичээл дээр бид юу хийх вэ?

(Оюутнууд хичээлийн сэдэв, зорилгын талаар бие даан ярьсны дараа слайд дээр тэмдэглэл гарч ирнэ: - e үсэгтэй үгсийг уншиж, бичиж сурсаар байх;

Тексттэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Үг, өгүүлбэрийн бүдүүвч зурах дасгал хийх;

Өмнө нь судалсан бүх үсэгтэй ажиллах;

Өөрийгөө болон найзаа шалгах, үнэлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.)

e үсэг дутуу байгааг тодорхойл.

Үгүүдийг унш.

Тэд тавьсан асуултуудад хариулж, хичээлийн сэдэв, зорилгыг тодорхойлдог.

3. Халаах

Дэлгэц дээрх 1 слайд

"Шинэ үг бүтээх" дасгал

Даалгавар: эхний баганаас эхний үеийг, хоёрдугаар баганад байгаа үгсээс хоёр дахь үеийг авч шинэ үг үүсгэх хэрэгтэй.

2 слайд

"Амьтдыг олох" дасгал.

Даалгавар: шүлгийн мөрүүдээс амьтны нуугдмал нэрийг ол

Шинэ үг зохиож, өгүүлбэрээс үг олоорой

4. Текстийн дагуу ажилла

5. Биеийн тамирын дасгал

6. Ганцаарчилсан ажил

Залуус аа, одоо та нарын өмнө байгаа навчийг хараарай. Тэдэн дээр хэвлэсэн бичвэр байгаа бөгөөд бид өнөөдөр ажиллах болно.

Би чангаар уншдаг, бүгд миний араас намуухан дуугаар уншдаг.

Багш текстийн талаар асуулт асууна.

Текст юу гэж хэлдэг вэ?

Та энэ текстийг хэрхэн гарчиглах вэ?

Аль хэдийн тайлбарласан танил бус үгс байна уу? Тэднийг унш.

"Онцгой" гэдэг үг ямар үсгээр эхэлсэн бэ? Энэ үгийг улаан харандаагаар доогуур зур.

"Экспедиц" гэдэг үг ямар утгатай болохыг та мэдэх үү?

Энэ үгийг улаан харандаагаар доогуур зур.

Текстээс "баг" гэдэг үгийг олоод доогуур нь зур. Энэ үгийн тайлбарыг толь бичгээс олоорой.

Бид үгийн тайлбарыг хаанаас олох вэ?

Танд ямар тохирох нэр таарсан бэ?

“Дэлхий” гэдэг үгийг дандаа том үсгээр бичих үү?

"Сонирхолтой зураг" гэсэн хэллэг, хэдэн удаа хэрэглэгддэгийг олоорой.

Текстэд хэдэн өгүүлбэр байгааг тоол.

Хоёр дахь өгүүлбэрийг олж, доторх төлөөний үгийг унш.

Энэ төлөөний үг өөр ямар өгүүлбэрт гардаг вэ?

дахь төлөөний үгийг олоорой олон тоо, ямар өгүүлбэр вэ?

Тоо бичсэн өгүүлбэрийг олоорой. Уншаад үз

Аль өгүүлбэр нь тээврийн тухай өгүүлдэг вэ? Уншаад үз.

Нисдэг тэрэг, ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэл вэ?

Босоод нисдэг тэрэгний ир хэрхэн ажилладагийг харуул.

Одоо суу. Хичээлээ үргэлжлүүлье.

Аавыг экспедицийн дараа юу хийхийг өгүүлсэн өгүүлбэрийг олоорой.

Одоо хоёр дахь өгүүлбэр рүү буцна уу. Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

Хэдэн үг том үсгээр бичигдсэн бэ?

Угтвар үгийг олоорой.

Энэ өгүүлбэрийг дэвтэртээ бичээрэй.

“Хэн?” гэсэн асуултад хариулах үгийг ол.

Үйлдлийн үгийг ол.

Энэ үгийн талаар асуулт асуугаарай.

Онцлон тэмдэглэе.

Энэ саналыг тоймло.

Одоо бид цаасан дээр ажиллаж байна.

"e" үсгээр эхэлсэн үгсийг бич. Эдгээр үгсээр бид дараахь ажлыг гүйцэтгэнэ: онцлох, дууны бичлэг хийх, диаграмм хийх.

(сул сурагчид бүх үгийг бичдэг, гэхдээ зөвхөн нэгээр нь ажиллана)

Ажлаа хийж дуусмагц би дээж тарааж, та улаан харандаагаар өөрийгөө сориод үнэлгээ өгнө.

Ажлаа дуусгаад надад бичиг баримтаа өг. Дэлгэц дээр анхаарлаа хандуулаарай. Бидний даалгавруудыг бичсэн слайд руу буцаж очоод бүх оноогоо дуусгасан эсэхийг харцгаая.

Сурагчид багшийн дараа текстийг уншина.

Асуултанд хариулна уу.

Экзотик, цаг уур судлаач.

Оюутнууд тайлбар толь бичигтэй ажилладаг.

(11). Өгүүлбэр бүрийн дээр тоо байрлуулсан байна.

Хүүхдүүд өгүүлбэрийг олж уншдаг.

Багшийн араас босоод хөдөлгөөнийг давт

Самбар дээр нэг оюутан.

Ажил хийгдсэн бие даасан цаас.

Өөрийн ажлыг дээжтэй харьцуулан шалгана уу. Тэд өөрсдийгөө үнэлдэг.

Цэг бүрийг унш

Өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг улаан харандаагаар, найзынх нь цэнхэр харандаагаар тэмдэглэдэг.

Сэдэв:Үг, үсэг бүхий өгүүлбэр унших Өө, өө.

Зорилтот:эгшиг үсгийн тухай хүүхдийн мэдлэгийг бүрдүүлэх Эгийгүүлэгчийн хатуу байдлыг илэрхийлдэг; үгсийг үе болгон хуваах ажлыг үргэлжлүүлэх; өгүүлбэр зохиох, тексттэй хэрхэн ажиллахыг заах, хүүхдийн оюуны хөгжлийг дэмжих; амьтдад болгоомжтой хандах.

Хичээлийн явц

I.Байгууллагын мөч. a) Бидний төлөө хонх дуугарав

Бүгд тайвнаар анги руу орлоо.

Бүгд ширээнийхээ ард сайхан зогсож байв

Бид эелдгээр мэндэллээ.

(эргэж, сайн уу гэж хэлэв)

б) Бид хөлөө шалан дээр тавина,

Бид бүгд нуруугаа тэгшлэнэ,

Ширээн дээр тохойгоо тавъя,

Гэрийг хамар руу аваачъя.

Ширээн дээр зүүн гар

Бид зөвийг нь дээр нь тавьдаг.

Дулаацаарай.в) бие бие рүүгээ инээмсэглэ

Хацараа хийсгэж, агаарыг аажмаар гарга

Карамелаа амандаа эргэлдүүл

Хусуур эсвэл хоолойгоор хэлээ гарга

Дуу чимээ гаргацгаая

[s], [i], [a], [o], [u], [e] дуу чимээ

Хамгийн сүүлд ямар дуу гарсан бэ? [e]

Энэ ямар дуу чимээ вэ?

Зорилтотбидний хичээл - дуу авиа, үсэг дээр үргэлжлүүлэн ажиллах; үгсийг үе болгон хуваах, өгүүлбэр зохиох. Текст дээр ажиллаж, яриагаа шинэ үгээр баяжуулах чадвартай байх; амьтны ертөнцөд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

II.Давталтбүрсэн материал.

Дуу чимээг ямар 2 бүлэгт хуваадаг вэ? (гийгүүлэгч ба эгшиг)

Ямар эгшиг гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэдэг вэ?

(Би, ба, э, э, ю)

Аль эгшиг нь онцгой вэ? Яагаад?

(би, э, э, ю)

a) тэмдэг үгийн эхэнд. 2 дуу чимээ - Юла, зул сарын гацуур мод Юлия

б) (эгшиг үсгийн дараа - минийх, би өгдөг, үзэсгэлэнтэй)

в) (зөөлөн тэмдгийн дараа - уух, цутгах, гаслах)

Ямар эгшиг гийгүүлэгчийн хатуулаг илэрхийлдэг вэ?

(a, o, y, s, e)

Эдгээр үсгүүдийн аль нэгийг эдгээр үгсээр нэрлэнэ үү?

(самбар дээр харж уншина уу)

emu airbus (самбар дээр)

Эмма дэлгэц

Эдик экскаватор

popsicle яруу найрагч

Үгийн диаграмм хий эму.

Одоо сайхан үгийг унш.

Би хэнийг яруу найрагч гэж хэлэх вэ? (шүлэг бичдэг хүн)

Та ямар яруу найрагчийг мэдэх вэ? (Чуковский, Пушкин, Барто, Маршак, Маяковский)

Үгтэй өгүүлбэр зохио.

Бидэнд хэлээрэй Артём, чи юу хийсэн бэ?

(emu - 2 үе, 3 үсэг, 3 авиа, 1 өргөлттэй үе)

Шүлэг хэл: Би тэмээн хяруулын тухай ярьж байна

Эмугийн тухай

Би чамд шүлэг бичье

Гэхдээ би зүгээр л ойлгохгүй байна

Тэр эмү эсвэл эмү юу?

Залуус аа, энэ юу вэ? цуурай? (цуурай, үгийн зөвхөн хэсэг нь сонсогддог)

Хаанаас сонсох вэ цуурай? (ойд, голын эрэг дээр, хоосон өрөөнд)

Тоглоцгооёцуурайгаар: Би энэ үгийг нэрлэе, чи надад төгсгөлийг нь хэлээрэй (чанга)

машин - дугуй

инээд - үслэг

хусуур - соно

дэлгэц - усны цорго

буга - залхуурал

Тэгээд шүлэг уншъя:

Голын цаадах энд тэнд

Бут дундуур хэн нэгэн тэнүүчилж байна.

- Цуурай, цуурай, энэ чи мөн үү?

Цуурай хариулав: - Та...

Залуус аа, үсгийг үгийн хаана нь ихэвчлэн бичдэг вэ? Э?

(Үгийн эхэнд ба дунд)

Гэхдээ дуу чимээ [e]ямар үсэгт нуугдсан учраас үл үзэгдэх боломжтой вэ? (е).

Үсэгтэй үгсийг уншъя Эчанга дуугаар, ингэснээр бид энэ дууг сонсох болно: амьтан, үдийн хоол, хивэг, баавгай

Тэдгээрийн үсэг нь юуг харуулж байна вэ? д?

Залуус аа, нэрлэсэн араатнаас гадна өөр ямар амьтдыг мэдэх вэ?

Та тэдний зан чанарын талаар тайлбар өгөхгүй юу?

(туулай хулчгар, баавгай бол болхи,

чоно - хорон муу, үнэг - зальтай)

Самбар дээрх үгсийг уншина уу, эдгээр үгсэд юу ижил байна вэ?

зальтай

хуурах

заль мэх

урлаггүй

Та үгсээс юу анзаарсан бэ?

(үндэс гэж нэрлэгддэг нийтлэг хэсэг)

Үгийн язгуурын өмнөх хэсгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

(утгалт)

Залуус аа, та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна урлаггүй юу?

(эелдэг, энгийн)

Боломжтой юу үнэгнэр урлаггүй?

Энэ бол үг урлаггүйүгийн эсрэг юм зальтай, зальтай.

Залуус аа, бидэнд кроссворд байгаа, би түүнд амьтдыг бичиж, амьтны зургийг нийтлэх болно.

Энэ хэн бэ?

1) Тэр өвлийн улиралд цасан шуурганы дор байна

Цастай үүрэнд унтаж байна (баавгай)

2) Хэн нэг эвэртэй. Таагаарай... (хирс)

3) М о з р гэдэг үгийг цуглуул (1)

4) Тэр дэлхийн бүх хүнээс илүү

Маш, маш, эелдэг. (заан)

5) Би ногоон зүйлийг цохив!

Гашуун уйлж байна!... (матар)

6) Бузар муугийн төлөө дэггүй охид

Ээж тэр даруй цүнхэндээ нуудаг (имж)

7) Түүнийг ойн хаан гэж нэрлэдэг. Энэ нь хурц сонсгол, хараатай бөгөөд зөвхөн эр нь эртэй байдаг бол эм нь байдаггүй. Энэ хэн бэ?

(арслан)

8) "Соронзон хальс" дээрх үгийг унш (Би үсгүүдийг зааж өгөхийн тулд заагч ашигладаг)

(кран)

Үгийг унш, бүгдийг нь юу гэж нэрлэдэг вэ? (амьтад)

Асуултанд хариулсан үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? ДЭМБ? (хөдөлгөөнт)

III. Биеийн тамирын дасгал.Хамгийн сайн савлуур

Уян хатан усан үзмийн мод.

Энэ нь өлгийтэй, сармагчингууд мэддэг

Амьдралынхаа туршид хэн ганхаж байсан бэ?

Тийм - тийм - тийм!

Тэр гомдоогүй

Хэзээ ч үгүй!

IV. Шинэ материал дээр ажиллаж байна.

Залуус аа, та өөр өөр амьтдыг хаанаас харж болох вэ?

(амьтны хүрээлэн, циркт)

Амьтны хүрээлэнг яагаад бий болгодог вэ? / Тийм ээ, амьтны хүрээлэнгүүд нь Африк, Австралид очиж үзэх боломжгүй, мөн бусад амьтдын үхлээс аврахын тулд амьтдыг үзэхийн тулд бүтээгдсэн.

Одоо бид амьтны хүрээлэн рүүгээ явж байна, гэхдээ ганцаараа биш, хэнтэй хамт байгааг олж, үгсийг уншиж, түүнийг олох гэж байна.

ус (самбар дээр)

хивэг

тор

матар

зочилсон

шүдтэй

Хивэг гэдэг үг ямар утгатай вэ?

(үр тариа хагарсан үед нь үлдэгдэл тэжээл)

Тэгэхээр хэн бидэнтэй хамт амьтны хүрээлэн рүү явах вэ? (бор шувуу)

Та бор шувууны талаар юу мэдэх вэ? (Тэд хотынх, хөдөөгийнх. Хотынх нь илүү увайгүй, чанга. Хөдөөгийнх нь илүү тайван. Тэд их шунаж, үргэлж өлсдөг. Тариа тариаг бүхэлд нь идэж, хүмүүс тэднийг хөөж, "Хулгайчийг цохи!" гэж хашгирав. Энэ шувуу яаж нэрээ авсан бэ, тэд үүрээ барьдаггүй, харин бусад хүмүүсийн үүрийг од, хараацайнуудаас булааж авдаг тул түүнийг хөөж гаргах боломжгүй болсон.

Олон яруу найрагчид шувуудын тухай шүлэг, дуу, түүх бичсэн бөгөөд бор шувуу ч үл хамаарах зүйл биш байв.

Яруу найрагч С.Як. Маршак түүний тухай шүлэг бичсэн. Та С.Маршакийн талаар юу мэдэх вэ?

(100 гаруй жилийн өмнө төрсөн. Өнөөдөр бид түүний мэндэлсний 120 жилийн ойг тэмдэглэх гэж байна. Тэрээр эртнээс шүлэг бичиж, сэтгүүлд хэвлүүлж эхэлсэн. Тэр Англид багагүй хугацаанд амьдарч байсан. Тэрээр англи хэлнээс маш их бичиж, орчуулсан. Тэр хүүхдүүдэд хайртай, Тэдэнд зориулж шүлэг төдийгүй үлгэр зохиосон

Шүлэг сонсоод хэл Бор шувуу хаана өдрийн хоол идсэн бэ?

- Сурах бичгээ 184-р хуудас руу нээж, шүлгээ өөрөө уншаарай, түүнийг хаана байсныг санаарай.

Тэр амьтнаас өөрийгөө юу гэж үздэг байсан бэ?

Амьтны хүрээлэнд очсон нь хэзээ бараг гунигтай төгсөв?

Хэнээс ихэвчлэн асуулт асуудаг вэ? (хүмүүст)

Ийм саналуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (асуулт)

Шүлэгт хэнээс асуулт асуусан бэ?

Тэр юу гэж хэлсэн бэ? (амьтны хүрээлэнд зочилсон)

1-р мөрийг хэн нэгэнтэй уулзаад хаана байгааг нь мэдмээр байгаа юм шиг уншъя?

Өдрийн хоолоо хаана идэх вэ гэж бодож байхдаа түүний сэтгэл санааны байдал эхэндээ ямар байсныг бодоорой . (гунигтай)

Тэгээд тэр санаж, хөгжилтэй, хурдан ярьж эхлэв.

Шүлгийг жүжиг болгоцгооё (дөрвөн хүн гарч ирээд гинжээр 2 мөр уншина)

Энэ шүлэг юу заадаг вэ? (Тиймээс бид амьтдыг, ялангуяа өвлийн улиралд тэжээхийн тулд. Тэдний зарим нь аймшигтай эсвэл эелдэг гэж бодохгүй байх - хүн бүр амьдрахыг хүсдэг, хүн бүр амьдрахыг хүсдэг, тэд бүгд чухал бөгөөд хэрэгцээтэй байдаг. Мэдээж бүгд биш, мэдээжийн хэрэг, амьтад зочломтгой тул гомдоож болзошгүй хүмүүсээс болгоомжлох хэрэгтэй).

Ингээд бор шувуу хэрхэн хоолоо олж идэж, цадна, баяр хөөртэй болдгийг бид уншиж, мэдэж авсан.

В. Бүтээлч ажил.Энд бор шувууны хэв маяг байна.

Түүнийг хичнээн сайхан хооллож, сэтгэл хангалуун, хөгжилтэй байдгийг нь харуулж, чимээрэй (чимэглэх).

VI. Ажлын үр дүн.Өөрийнхөө илүү эелдэг амьтантай бор шувуугаа өлгө (тэд өөрсдөд нь таалагддаг амьтны кроссвордыг хардаг).

Та өнөөдрийн хичээлээс юу сурсан бэ?

Та ямар нээлт хийсэн бэ?

VII. Гэрийн даалгавар.Шүлгийг уншаад энэ түүхийн үргэлжлэлийг гарга.

Хичээл 88. Е ҮСГЭЭТЭЙ ҮГ УНШИХ (багтах)

03.05.2013 7765 0

Хичээл88. бүхий үгсийг уншихЗАХИДАЛ Э
(засах)

Зорилго: эгшиг үсгийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх Өө; яриа, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : сурах бичиг, сэдэвчилсэн зураг, соронзон самбар, үсэг, үе.

Хичээлийн явц

I. Хичээлийн хэсгийг дайчлах.

II. Үндсэн мэдлэгийг нэгтгэх.

Тоглоом "Хэвлэгч" (багуудаар).

Энэ үгийг самбар дээр хэвлэсэн байна цахилгаан зүтгүүр

Хүүхдүүд тухайн үгийн үсгүүдээс шинэ үг зохиож хэвлэдэг. (Суваг, тэрэг, харц, нас, арслан, дуудлага, бие, зун, урсгалгэх мэт)

Тоглоом "Үгийг гүйцээ."

Дуусаагүй үгсийг соронзон самбар дээр харуулав. Хүүхдүүд үсэг эсвэл үг оруулах замаар тэдгээрийг дуусгах хэрэгтэй.

энэ... (шал), кран (дэлгэц), пресс (экспресс), боодол (баг), спорт (экспорт), купон (стандарт), страда (тайз), шал (эрмитаж).

Биеийн тамирын минут

Хүүхдүүд С.Я Маршакийн "Бор шувуу хаана үдийн хоол идсэн бэ?", х. 184.

1. Шүлгийг анх удаа бүтнээр нь уншина (сурагч бүр нэг, хоёр мөр уншина).

2. m асуудалд дүн шинжилгээ хийнэ.

- Шүлэг ямар асуултаар эхэлсэн бэ?

- Тэд ихэвчлэн хэнээс асуулт асуудаг вэ? ( Хүмүүс, насанд хүрэгчид, хүүхдүүд.)

- Энд хэнээс асуулт асууж байна вэ? ( Бор шувуу.)

– Бор шувууны талаар юу мэддэг, ямар шувууд байдаг, хоол хүнсээ хэрхэн авдаг талаар бидэнд хэлээрэй. ( Бор шувуу бол хаа сайгүй үйрмэг, үр тариа, хорхойг түүж явдаг, хөдөлгөөнтэй, хөдөлгөөнтэй шувуу юм..)

– Асуултанд бор шувуу юу гэж хариулав?

– Түүнтэй хэн хоолоо хуваалцсан бэ?

-Ямар хоол вэ? ( Лууван, шар будаа, хивэг.)

– Амьтны хүрээлэнд очсон нь хэзээ бараг гунигтай дуусав?

3. Хүүхдүүд текстийг дахин уншиж, илэрхийлэлтэй унших ажлыг хийдэг.

-Бор шувуу зааны дэргэд юу хийж байсан бэ?

-Тэр кран дээр юу хийж байсан юм бэ?

- Тэр сүүлд хэн рүү ниссэн бэ?

– Хирс өөрийгөө юу гэж үздэг байсан бэ?

Тоглоом "Үгийн дуудлага худалдаа".

Дуусаагүй үгсийг соронзон самбар дээр харуулав. Хүүхдүүд үгсийг гүйцээнэ.

Эле... (-ватор); es... (–kiz); эста... (-фета);

aero... (–drome); by… (–et); du... (–et).

Биеийн тамирын минут

"Алдаа" өгүүллэгийг унших нь х. 185.

Асуултууд:

-Баг юу авч явсан бэ?

- Буг юу харсан бэ?

- Буг юу гэж бодсон бэ?

-Тэр юу хийсэн бэ?

- Энэ бүхэн яаж дууссан бэ?

Текстийг дахин уншина. Хүүхдүүд текстийн агуулгыг дахин хэлдэг.

Тоглоом "Үг хэл".

Холын зайд

Тэр сааталгүйгээр яаравчлав;

Энэ нь хоёрын төгсгөлд бичигдсэн байдаг ХАМТ,

Үүнийг ... гэж нэрлэдэг ( илэрхийлэх).

Алс холын тосгон, хот руу

Хэн утсаар алхаж байна вэ?

Эрхэмсэг ноёнтон,

Энэ… ( цахилгаан).

Сурсан бүх үсэг давтагдана. Захидлын газрыг тодорхойлсон Өө"үсгийн тууз" дээр, х. 185.

III. Хичээлийн хураангуй.

- Тэд ангидаа юу давтсан бэ?

-Ямар сонирхолтой байсан бэ?

-Ямар ажлууд хүндрэл учруулсан бэ?

Хотын төсөв стандарт бус боловсролын байгууллагаНовокузнецк хотын "70-р биеийн тамирын заал" Кемерово муж

Үсэгтэй үг, өгүүлбэр, текстийг уншихӨө, өө

Воложанина I. M.,

багш анхан шатны ангиуд

MB NOU "Гимнази №70"

Хичээлийн зорилго : унших чадварыг сайжруулах.

Даалгаврууд :

    Үгийн дуу авианы бүтэц, түүний зөв бичгийн дүрмийг хооронд нь уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх, үгийн дуу авианы шинжилгээг хийх (диаграмм зурах замаар).

    Уншихдаа ухамсар, илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

    Сургалтын стратеги бүрдүүлэхийн тулд: хувийн (текстийг сэтгэл хөдлөлөөр "амьдрах", сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх), зохицуулалт (багшийн санал болгосон төлөвлөгөөний дагуу ажиллаж сурах), танин мэдэхүй (текст дэх асуултын хариултыг олох, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах) , харилцааны чадвартай (бодол санаагаа амаар илэрхийлэх).

Тоног төхөөрөмж: "ABC" сурах бичиг (2-р хэсэг), үсгээр үг бичих, диаграммтай ажиллах дэвтэр, өнгөт харандаа, улаан, хөх, ногоон өнгийн жагсаалын карт, үе, бие даасан авиаг нэгтгэх, соронзон цагаан толгой, тайлбар толь бичиг.

Хичээлийн явц :

I . Ажлын анги зохион байгуулах

II . Мэдлэгийг шинэчлэх

1. Үсгүүдийг зөв байрлуулж, хоёр бүлэгт хуваа (самбар дээр соронзон цагаан толгойн үсгүүд эмх замбараагүй байрладаг: доошоо, хажуу талдаа): a, m, o, k, y, e, p, s, ю, би, э, л, т, э, в, th.

Бүлэг бүрийн үсгийг юу нэгтгэдэг вэ?

А, өө, у, э, у, би, өө, ё - эгшиг авиаг илэрхийлэх, m, k, r, s, l, t, v, th - гийгүүлэгч авиа.

Бүлэг үсэг бүрийг өөр хоёр хэсэгт хуваа. Үйлдлээ тайлбарла.

K, s, t, v хосолсон дууг дуу хоолойгүй байдлаар нь тодорхойлох, м, р, л, th хос байхгүй.

Гийгүүлэгчийн дунд тусгай үсгийг нэрлэнэ үү.

Ю хатуу хосгүй, үлдсэн гийгүүлэгч нь хатуулаг, зөөлөн байдлаар хосолсон байдаг.

Өө, өө, өө нэг дууг илэрхийлнэ э, ю, би, ё хоёр дууг нэгэн зэрэг илэрхийлж болно (өөр нэг тэмдэг нь зарим үсэг нь гийгүүлэгч авианы хатуулаг, бусад нь зөөлөн байдлыг харуулдаг).

2. Та сүүлийн хичээлээр ямар үсгийн талаар мэдсэн бэ?

Та түүний талаар бидэнд юу хэлэх вэ?

Алга болсон үеийг нэмж: eski...(мо, мос), элэ...(ватор), эска...(латор), эс...(киз), ду...(эт) гэсэн үгсийг хийнэ. , по...(et), aero...(порт, гол).

Дараах үгсэд дүн шинжилгээ хийцгээе.урсдаг шат, дуэт, ноорог (бид үгийн тоог тодорхойлох, үе болгон хуваах, онцолсон үеийг олох, үсэг, авианы тоог тодорхойлох, үгийн хэв маягийг гаргах).

Хэвлэх дэвтэрт хүүхдүүд самбар дээр өнгөт харандаагаар ажилладаг, хариултууд нь улаан, ногоон, картуудыг ашигладаг; цэнхэр өнгө, нийлэх үе ба бие даасан авиаг илэрхийлдэг.

үед аналитик ажилбид үг бүрийн лексик утгыг тодруулж (тайлбар толь бичиг ашиглах), үгийн дуудлага, зөв ​​бичгийн дүрмийн зөрүүд оюутнуудын анхаарлыг хандуулдаг.ноорог . Зөв бичгийн дүрмийг нэрлэе. Хосолсон гийгүүлэгчийг шалгаж байна.

Биеийн тамирын минут

III . Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

1. Шүлэг С.Я. Маршак "Бор шувуу хаана оройн хоол идсэн бэ?" (х. 60 “ABC”).

Яруу найрагч гэж хэнийг хэлэх вэ? Та ямар хүүхдийн яруу найрагчийг мэдэх вэ? С.Я. Та Маршакийг уншсан уу?

Бид шүлгийг уншиж, агуулгыг нь ярилцаж, утгыг нь ойлгохын тулд ажилладаг.

Бор шувуу хаана өдрийн хоол идсэн бэ?

Тэр хэнд очсон бэ? Жагсаалт.

Бор шувуу юу идсэн бэ? Текстээс хариулах ёстой өгүүлбэрээ ол. Уншаад үз.

Ямар амьтан зочин ирэхдээ баярлаагүй вэ?

Та бор шувууг өрөвдөж байна уу? Яагаад?

Бид шүлгийг дахин уншиж, аялгууг ажиглаж, гол дүрийн айдас, дургүйцлийг сонсогчдод хүргэхийг хичээдэг.

2. 60-р хуудасны доод талд байгаа бичвэрийг уншина уу.

Эдгээр үгс ямар үлгэрээс гаралтай вэ? ("Муур, азарган тахиа, үнэг").

Азарган тахиа юу болсон бэ?

Яагаад ийм зүйл болсон бэ?

Үлгэр юу заадаг вэ?

Биеийн тамирын минут

3. Бид Лев Толстойн “Алдаа” бүтээлтэй ажиллаж байна. Бид текстийг уншиж, агуулгыг нь шинжилдэг.

Баг юу авч явсан бэ?

Тэр усанд юу харсан бэ?

Жучка юу хийсэн бэ? Яагаад?

Жучкагийн талаар та юу хэлэх вэ?

Энэ түүх юуны тухай вэ?

Шунал, тэнэглэл юунд хүргэдэг вэ?

Бид текстийг дахин уншиж (өгүүлбэрээр), цэг таслалыг ажиглаж, болж буй зүйлд хандах хандлагаа интонацийг ашиглан илэрхийлдэг.

Текстийг хэн уншиж чадах вэ?

Бид хүүхдийн түүхийг сонсдог.

IV . Хичээлийн хураангуй

- Та ангидаа юу хийсэн бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Та юу сурсан бэ?

Бодоод үз дээ, та бүх даалгавраа дуусгасан уу? Ангидаа хийсэн ажлаа үнэл (бид өөрийгөө үнэлэхдээ эмотикон ашигладаг).

Екатерина Шабалина
Сэдэв "Дуу ба үсэг"

Зорилтот: Зөв дуудлага дуу E, танилцах E үсэг. Үг, үг, өгүүлбэрийг хэвлэх, хувиргах, унших хуваагдсан цагаан толгойн үсэг. Өгүүлбэр хэвлэх. Саналын диаграммыг зурах. Карт ашиглан үгсийг унших, үгийн бүрэлдэхүүнийг тодорхойлох, онцолсон үеийг тодруулах. Эсрэг нэр үгсийг эзэмших Харьцангуй нэр үг үүсгэх дасгал. Нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх, ажиглалтыг хөгжүүлэх, баяжуулах үгсийн санболон хүрээлэн буй орчны талаархи мэдлэг.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвтэй зургууд дуу E, хуванцар (хар мод)саваа, ноосон өөдөс, туршилт хийх цаас; захидал кассын машин, үсэг EӨө, диаграммууд дууны шинжилгээ, карт, дэвтэр, харандаа.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Туршилт "Цахилгаан".

Туршилтанд оролцохыг хүссэн залуус ширээн дээр ирээрэй.

Цаасыг аваад жижиг хэсгүүдэд хуваана. Одоо өөдөс аваад саваагаар хүчтэй үрнэ. Одоо анхаарлаа хандуул, туршилт! Савхны тусламжтайгаар цаасан дээр хүр. Юу болсон бэ?

Энэ нь зөв, хэрэв та грекээр электрон гэж нэрлэгддэг эбонит, хуванцар, хув зэргийг үрж байвал жижиг цаас, утсыг татах хүч гарч ирнэ. Энэ хүчийг цахилгаан гэж нэрлэдэг. Цахилгаан эрчим хүч биднийг халааж, хооллож, хөргөгчинд хоолоо хөлдөөж, утсаар хаана ч хамаагүй дуу хоолойгоо дамжуулж, зурагтаар кино үзүүлж, орон сууцныхаа шалыг өнгөлж, үнэнч, хүчирхэг найз маань олон зүйлийг хийж чадна. Гэхдээ та тэр цахилгааныг үргэлж санаж байх хэрэгтэй агуу хүч- аюултай. Мөн бүх туршилтыг, жишээлбэл, өнөөдрийнх шиг зөвхөн насанд хүрэгчидтэй хийх ёстой.

11. Хичээлийн сэдвийг илтгэх

Залуус аа, одоо өөрийгөө тав тухтай байлгаад юу гэж хэлээрэй дуу чимээ нь үгэнд сонсогдов: туршилт, цахилгаан, электрон, эбонит? (Дуу чимээ.) Өнөөдөр бид үгсийг тодорхой хэлж сурах болно дуу д, танилцацгаая үсэг e.

1. Онцлог шинж чанар дуу чимээ e articulatory болон акустик шинж чанарын дагуу

2. Танилцах E үсэг: харуулах, шалгах, контур.

Том болон жижиг үсгээр харагдана E үсэг.

Амаа ангайгаад

Бас том хэлээр.

Олж байна цагаан толгойн e үсэг.

3. Фонемик ойлголт, сонсголын санах ойг хөгжүүлэх. (Сонсвол алгаа таших дуу E) . Дэлгэц, шал, какао, мод, юбка, бургас, тоншуул, popsicle, эврика, ус, сойз, энэ, ном, цахилгаан шат, экскурс, цахилгаан, буйдан, эрин, цуурай.

4. Зохиолоос үсэгҮе, үг, унших цагаан толгойн хуваах тэдний: es, et, El, ek, eh, pe, se, ke, me, ne, he, te, this, this, this, these, echo, Emma, ​​the emu, яруу найрагч, яруу найрагчид, шүлэг, Эскимо, Эскимо .

5. Товчлох боломжгүй нэр үгийн ур чадвар. Чи бид хоёр popsicle, echo гэсэн сонирхолтой үгсийг нийтэлсэн. Эдгээр үгс нь өөрчлөгддөггүй учраас сонирхолтой байдаг.

Амаар туршилт!

Ярианы эмч: Бид маш их зүйл худалдаж авсан. (булхай). Бид найздаа юу гэж хандах вэ? Эскимо.

Бид нэгийг нь идсэн. (булхай). Бид маш их ... popsicle идсэн. Үл хувиршгүй цөөнгүй байдаг үгс: кофе, пальто, Пиноккио. Тэгээд чи бид хоёр цуурайгаар зугаална.

6. Пантомим "Ойдоор алхах".

Хүүхдүүд өндөр өвс, гэнэтийн ус, дов толгодоор алхаж байгаа дүр эсгэдэг.

Бид ой руу хол яваад төөрчихсөн.

Бид ойд төөрсөн, (гунигтай)Тэд хашгирав Бүгд: "Өө!" (чанга)

Хэн ч хариу өгөхгүй (харамсалтай)

Тэр болгонд цуурай байдаг

Энд хөгжилтэй байна.

Биднийг дуурайж байна.

Бидний цуурай бидэнд буцаж ирдэг чимээгүй: “Өө! Ай!"Э.Благинина

Бид замаа олоод гэртээ буцаж байна. Саяхан Эдик хүүгийн тухай бүхэл бүтэн түүх болсон. Энд сонсоорой.

6. Г.Юдины зохиолыг унших нь "Экскаваторын ажилчид".

(Аль болох олон үг цээжил дуу [аан].)

ЭКСКАВАТОР

Өчигдөр Эдик таван давхраас над руу гүйж ирэв.

Шошгогоо хая! - гэж хашгирав. - Манай хашаанд жинхэнэ урсдаг шат байна!

би ярьж байна:

Экскаватор, урсдаг шат нь зөвхөн метронд байдаг байх.

Бид хашаа руу гүйж очсон, тэнд үнэхээр экскаватор зогсож байсан. Хөдөлгүүр ажиллаж байгаа боловч экскаваторын оператор хаа нэгтээ явчихсан. Бид аажуухан бүхээгт авирав. Тэгээд Эдик үүнийг аваад санамсаргүй гарт хүрэв. Экскаватор гэнэт хөдөлж эхлэв! Мөн урд нь цахилгаан шон байна. Энэ багана дээрх экскаватор - rrr! Хажуу талд нь багана - хоёр! Тэгээд бүх утас тасарсан. Манай байшинд цахилгаан шууд тасарч, цахилгаан индүү, хөргөгч, тоос сорогч, зурагт, цахилгаанаар ажилладаг бүх зүйл ажиллахаа больсон.

Тэгтэл экскаваторын машинчин гүйж ирээд хашгираад биднийг кабинаас хөөсөн. Тэгээд орой аав ирээд... За, би үүнийг санах сонирхолгүй байна.

a) Түүхийн агуулгын талаархи хүүхдүүдийн чөлөөт мэдэгдэл.

б) Санаж байгаа үгсээ нэрлэ дуу [аан].

в) Аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх тухай хүүхдийн үндэслэл.

9. Биеийн тамирын дасгал "За"Т.Боровик Дуу хоолойны хүч чадал, ярианы илэрхийлэл дээр ажиллах. Гар, хурууны зохицуулалттай хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Энд цэвэр цэнгэг устай том худаг бий

Шувууд түүн рүү нисэв: "Бидэнд уух худаг өгөөч!"

"Эрхэм эгч нар аа, уугаарай! Надад хангалттай ус байна!"

Эдгээр шувууд ус ууж, эдгээр үр тарианууд,

Эдгээр шувууд ус ууж, эдгээр үр тариа ховхордог.

Тоглоом дуусч, шувууд нисэх цаг болжээ.

10. Хэвлэх үсэг E, үе, үг, өгүүлбэр.

11. Эдгээр саналуудын бүдүүвчийг гаргах.

12. хөзөр ашиглан үг уншиж, үгийн найрлагыг тодорхойлж, онцолсон үеийг тодруулна.

11. Харьцангуй нэр үгийн үг үүсэх, тэдгээрийн нэр үгтэй нийцэх - өгүүлбэрийг дуусгах.

Би туршилтаа үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна, одоо зөвхөн амаар. Туршилтынхаа сэдвүүдийг харцгаая.

Энэ өөдөс нь ноосоор хийгдсэн - Тэгэхээр ийм байна (ноосон)өөдөс.

Бид үрэх болно (ноосон)өөдөс саваагаар.

Энэ саваа хуванцараар хийгдсэн - Тэгэхээр энэ (хуванцар)саваа.

Бид үүнийг гартаа авдаг (хуванцар)саваа.

Бид цаасан дээр хүрнэ (хуванцар)савхаар.

Эдгээр цааснууд - Энэ нь гэсэн үг (цаасан)ширхэг.

Бид туршилт хийсэн (цаасан)хэсэг хэсгээр, (хуванцар)савх ба (ноосон)өөдөстэй.

Би танд эдгээр туршилтуудыг эцэг эхтэйгээ үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна.

111. Хичээлийн хураангуй. Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Дуудлага хийх онцлог дуу E. -аас үгсийг эргэн санах нь дуу E.