Хураангуй Мэдэгдэл Өгүүллэг

"Хөдөлмөр" сэдвээр нийгмийн ухааны тоглоом. "Хөдөлмөр" сэдвээр тест Мэргэжил сонгох талаархи дүгнэлт зөв үү?

"Ажил бол амьдралын үндэс." 5-р ангийн нийгмийн ухааны хичээлийн тэмдэглэл


Ажлын байр: МКОУ "Нижнемамонская 2-р дунд сургууль"
Тэмдэглэл нь 5-р ангид ажилладаг нийгмийн ухааны багш нарт зориулагдсан болно. Тэмдэглэлээс авсан материалыг хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

“Хөдөлмөр амьдралын үндэс” сэдэвт 5-р ангийн нийгмийн ухааны хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн зорилго:хүний ​​амьдрал дахь хөдөлмөрийн үүрэг, ач холбогдлыг тодорхойлох.
Хичээлийн зорилго:
Боловсролын:"бүтээгдэхүүн", "үйлчилгээ" гэсэн ойлголтыг судлах, эдгээр ойлголтуудыг ялгах чадварыг хөгжүүлэх; хүний ​​хөдөлмөрийг үнэлэх асуудлыг судлах орчин үеийн нийгэм.
Хөгжлийн:дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, ангилах, нэгтгэх логик үйлдлүүдийг бүрдүүлэх; танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:хөдөлмөрийн соёл, түүнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.
Хичээлийн явцад үүссэн UUDs: хувийн, харилцааны, танин мэдэхүйн, зохицуулалтын.
Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:
Сэдэв:ажил, түүний үр дүнгийн хоорондын уялдаа холбоог бий болгох, "үйлчилгээ" ба "бараа" гэсэн ойлголтыг салгах, баялаг, ядуурал үүссэн шалтгааныг тайлбарлах чадварыг хөгжүүлэх.
Мета субьект:асуулт асуух, таамаглал дэвшүүлэх, үзэл баримтлалыг тодорхойлох, ангилах, материалыг бүрдүүлэх, өөрийн байр сууриа илэрхийлэх, дүгнэлт, дүгнэлт гаргах чадвар
Хувийн:хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлэх, хөдөлмөрт хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх

Хичээлийн төрөл:шинэ материал сурах.
Хичээлийн үеэр:
Зохион байгуулах цаг:
- оюутнуудад мэндчилгээ,
- сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах (сурах бичиг, дэвтэр, бичгийн материал);
- үнэлгээний шалгуурыг зарлах.

I. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.
Интерактив самбар дээр мэргэжлийн үйл ажиллагааны төрлүүдийг харуулсан слайдууд байдаг.

Залуус аа, слайд дээр дүрсэлсэн эдгээр бүх хүмүүсийг юу нэгтгэдэг вэ? (Тэд ажилладаг, тэд ажилладаг)
Манай ард түмэн авъяас чадвараараа баян, ажлынхаа эзэн. Ийм хүн бол өнгөрсөн зууны эхээр ажиллаж байсан гайхамшигтай яруу найрагч Валерий Яковлевич Брюсов байв. Одоо бид түүний нэгэн шүлэгтэй танилцах болно. Энэ нь таны ширээн дээр байна. Гэвч асуудал нь олон жилийн туршид нэг үг алга болсонд оршино. Үүнийг сэргээцгээе!
Оюутнууд шүлгээ бие даан уншиж, дараа нь харилцан ярилцана.
Олон янзын үгсийн ертөнцөд
Гялалздаг, шатдаг, шатдаг зүйл, -
Алт, ган, алмаз, -
Өөр ариун үг байхгүй: ("Ажил!")
Троглодит хүн болсон
Тэр нандин өдөр
Тэр онгойлгогчийг цэвэрлэгээнд хөтөлж,
Тойрог эхэлж байна (хөдөлмөр.)
Бидний уудаг бүх зүйл аяга дүүрэн,
Өнгөрсөнд бий болсон (хүндрэлтэйгээр):
Бидний амьдралын бүхий л аз жаргал,
Айл болгоныг сайхан болгодог бүх зүйл.
Шинэ дэнлүү бол ялалтын гэрэл юм
Хөдөлгүүр, галт тэрэг,
Моноплангийн жилүүд ул мөргүй,
Бүх зүйл өв (ажил)!….
- Шүлэгт ямар үг оруулсан бэ?
- Энэ үгийг “хөдөлмөр” гэдгийг яаж таасан бэ?
Ярилцлагынхаа гол санааг агуулсан ганц өгүүлбэр зохиож, харилцан яриагаа нэгтгэн дүгнэе.
Оюутнууд өөр өөр хариулт өгдөг.
Ажил бол амьдралын үндэс. Энэ бол "Хөдөлмөр" сэдвээр бидний эцсийн хичээлийн сэдэв юм.
- Энэ сэдвийг хэлэлцэхдээ бид юуг зайлшгүй ярих ёстой гэж та бодож байна вэ? Төлөвлөгөөгөө тоймлоё:
1. Хөдөлмөр гэж юу вэ? Энэ ямар байна вэ?
2. Хөдөлмөрийн үр дүнд юу үүсдэг вэ?
3. Ажлыг хэрхэн үнэлдэг вэ?
II. Шинэ сэдвийг судалж байна.
1. Хөдөлмөр гэж юу вэ? Ямар ажил вэ?
- За залуусаа, ажил гэж юу вэ?
-Таны тодорхойлолтуудаас аль нь үнэн зөв болохыг хэлээд өгөөч?
-Мэдээлэл авах ямар арга зам байдаг вэ? Хөдөлмөрийн тухай үнэн зөв тодорхойлолтыг хаанаас авах вэ? (насанд хүрсэн хүнээс асуу, толь бичгээс унш, интернетээс ол)
- Эдгээр аргуудыг ашиглан гурван оюутан бидэнд хэрэгтэй мэдээллийг олохыг хичээнэ.
Би бусад залууст дараах даалгавартай ажиллахыг санал болгож байна: янз бүрийн мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглан би ажлын олон тодорхойлолтыг бичсэн. Тэд таны өмнө картууд дээр байна. Бүх тодорхойлолтыг анхааралтай уншиж, хамгийн бүрэн гүйцэд гэж бодож байгаа зүйлээ дэвтэртээ бичээрэй.
Хөдөлмөр бол...
1) Ажил, мэргэжил.
2) Үйл ажиллагаа, ажил, ажлын үр дүн.
3) Багаж хэрэгслийг ашиглан материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлийг бий болгох зорилготой хүний ​​үйл ажиллагаа.
4) Аливаа зүйлд хүрэхэд чиглэсэн хүчин чармайлт.

Шалгах: Залуус юу бичсэн бэ. Гурван оюутан ямар тодорхойлолт авсан бэ?
Ажил нь агуулга, нарийн төвөгтэй байдлын хувьд өөр өөр байдаг.


Хүн бүр эмч, программист, шууданчаар ажиллах боломжгүй. Жишээлбэл, ачигчийн ажлыг энгийн гэж үздэг. Гэхдээ инженер нь өргөн мэдлэг шаарддаг технологи, багаж хэрэгсэлтэй ажилладаг тул ийм ажлыг нарийн төвөгтэй гэж нэрлэдэг.
Эцэг эхийнхээ мэргэжлийг шинжилж, янз бүрийн төрлийн ажлын жишээг авч үзье. Үүнийг хийхийн тулд хүснэгттэй ажиллацгаая.
Эхний баганад бид таны эцэг эхийн мэргэжлийг бичнэ, хоёрдугаарт - санал болгож буй мэргэжил бүрт тохирсон шинж чанаруудыг бичнэ.

Мэргэжил Хөдөлмөрийн шинж чанар
Жолооч
Багш аа
Зураач
гэрийн эзэгтэй
Гудамж цэвэрлэгч
Програмист
Худалдагч
Цагдаагийн офицер
Агрономич
Байнгын - түр зуурын, энгийн - төвөгтэй, оюун санааны - бие махбодийн, төлбөртэй - үнэ төлбөргүй, сайн дурын - албадан, гарын авлага - автоматжуулсан, бүтээлч - уламжлалт, хамтын - хувь хүн.
Шалгалт:
“Уурхайчны мэргэжилд тохирох шинж чанарууд нь ……..” гэдэгт би итгэдэг.
2. Хөдөлмөр юу бүтээдэг вэ.
2.1.- Залуус аа, хүн яагаад хөдөлмөрлөх хэрэгтэй вэ? Хөдөлмөр юу бүтээдэг вэ?
Эдгээр асуултад хариулахын тулд би танд жижиг даалгавар гүйцэтгэхийг санал болгож байна. Танд карт агуулсан дугтуйнууд байна. Даалгавар: Таны бодлоор ажил хүнд юу өгдөг вэ гэсэн асуултын хариулт болох картуудыг сонгох ёстой. Картуудыг суурь дээр нааж, сумыг зурж диаграмм үүсгэх шаардлагатай. Бид бүлгээрээ ажиллана (тус бүр 4 хүн) Хугацаа - 5 минут.
Хоол хүнс, хувцас, өөрийгөө танин мэдэх боломж, шинэ танилууд, харилцах чадвар, гэр ахуйн эд зүйлс, оюун санааны үнэт зүйлс, орон сууц, эд баялаг
Бүлэг бүр өөрийн гэсэн схемийг танилцуулна.
Та яагаад энэ эсвэл тэр албан тушаалыг сонгосон бэ? Тайлбарлах.
- Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, ажил нь хүнд амьдралд шаардлагатай бүх зүйлийг өгдөг: хоол хүнс, хувцас хунар, гэр ахуйн хэрэгсэл, орон байр.
2.2. -Баялаг гэж юу вэ? Үүнд ямар арга замаар хүрч болох вэ?
Английн агуу эдийн засагч Адам Смит “Дэлхийн бүх баялгийг анх алт мөнгөөр ​​бус хөдөлмөрөөр олж авсан” гэж үздэг.
- Залуус аа, тэд яагаад хөдөлмөр бол бүх баялгийн эх үүсвэр гэж хэлдэг вэ? Та яаж бодож байна?
"Баялаг" гэдэг үгийн эсрэг утгатай үгийг өг.
Эд баялаг бол хүмүүсийн үнэлдэг бүх зүйл (дэвтэрт бичих).
- Хэнийг баян гэж нэрлэдэг вэ?
Сургаалт зүйрлэл бүхий ажлын зохион байгуулалт:
- Хөдөлмөрийн тухай сургаалт зүйрлэлийг сонсож, түүний гол утгыг тодорхойлох.
Нэг хүн гурван хүүтэй байсан. Тэгээд нэг өдөр тэр нас барж, тус бүрд нь өв үлдээжээ. Том хүү нь том сайхан байшинтай, дунд хүү нь үнээтэй, бага нь сүх бээлийтэй болсон. Хүү бүр өөрийн гэсэн бизнес эрхэлдэг байв. Том нь гэр бүл зохиож эхнэр хүүхдийн хамт гэртээ амьдардаг байсан. Дунд хүү нь сүү зарахаар шийдэв. Хамгийн том нь хамгийн хэцүү ажил болсон - сүхээр ажиллах.
Хэдэн жил өнгөрчээ... Хөдөлмөрийнхөө үр шимийг хураах цаг болжээ. Том хүү нь амьдардаг байсан, байшингаа хариуцдаггүй, бүгд хазайсан, том, үзэсгэлэнтэйгээс нь хөөрхийлөлтэй, гэр орон болж хувирав. Дунд хүү нь залхуу болж, тун удалгүй үнээ нь сүү багасаж эхлэв. Зөвхөн бага хүү нь сүхнийхээ тусламжтайгаар хоолоо олж идэхээс гадна байшин барьж, үнээ худалдаж авах боломжтой байв. Ах нар нь түүнд атаархаж байв. Тэгээд ахдаа шидэт сүх байгаа, өөрсдөдөө аваад аз жаргалтай амьдрах ёстой гэж шийджээ. Гэхдээ тэнд байгаагүй. Сүхийг хулгайлсан ч юу ч болсонгүй. "Хангалттай бээлий байхгүй!" - тэд шийдсэн. Тэгээд тэд өөрсдөдөө зориулав. Дахиад юу ч биш! Мөн дүү нь энэ үед харамссангүй. Тэр өөртөө өмнөхөөсөө илүү шинэ сүх худалдаж аваад үргэлжлүүлэн ажиллав. Тэгэхэд ах нар сүх сүх биш, хөдөлмөр, ур чадварын тухай гэдгийг ойлгосон. Дүүгээсээ үлгэр авч, ажил хийж сурсан, сайн болсон
мастерууд.
Сургаалт үлгэрийн гол утгын талаар сурагчдын санаа бодлыг илэрхийлэх.
-“Буяны үйлс” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
Бүлгийн ажлын зохион байгуулалт:
Бүлэг болгон ажиллаж, өнөөдөр буяны үйлсийн зарим жишээг олоорой.


Оросын худалдаачдын үндсэн дүрэм: "Баялаг нь үүрэг гүйцэтгэдэг!"
Тэмдэглэлийн дэвтэрт оруулах: филантроп - ивээн тэтгэгч; буяны үйлс - тусламж хэрэгтэй хүмүүст материаллаг тусламж үзүүлэх. Ивээн тэтгэгч - Хэн нэгэнд үйл ажиллагаа, бүтээгдэхүүнээ сурталчлахын тулд санхүүгийн дэмжлэг үзүүлдэг хувь хүн, хуулийн этгээд.
2.3. Төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнийг хөдөлмөрөөр бүтээдэг. Тэдгээрийн дотор эд зүйлс, төрөл бүрийн бүтээгдэхүүн, үйлчилгээ зэрэг багтдаг. Жишээлбэл, таны цүнхэнд байгаа номнууд бол бүтээгдэхүүн юм. Харин үсчин, эмчид очихдоо үйлчилгээ хэрэглэдэг.
Хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүнийг хүмүүс өөрсдийн хэрэгцээг хангах эсвэл борлуулах зорилгоор ашигладаг. Борлуулах зорилгоор үйлдвэрлэсэн бүтээгдэхүүнийг бараа гэж нэрлэдэг. Таны хэрэгцээнд зориулж худалдаж авсан бараа нь хүний ​​төрөл бүрийн хөдөлмөрийг агуулдаг.
Зургийг хараад материаллаг бүтээгдэхүүн, үйлчилгээ гэж юу болохыг хэлээрэй (Сурах бичгийн 75-р хуудас)
-Тодорхойлолтыг дэвтэрт тэмдэглэе.
Үйлчилгээ- эдгээр нь хэн нэгэнд олгосон гэр ахуйн хэрэгсэл юм (С.И. Ожегов)


Бүтээгдэхүүнсолилцох, худалдах зорилгоор хийсэн хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүн юм.

2.4. Биеийн тамирын минут.
Тоглоом "Бараа, үйлчилгээ"
Хэрэв энэ нь бүтээгдэхүүн бол та суух хэрэгтэй, хэрэв энэ нь үйлчилгээ бол та босоод гараа өргөх хэрэгтэй гэсэн үгсийг би дууддаг.
Үсчин дэх үс засалт (y), алаг дэвтэр (y), зургийн цомог (y), унадаг дугуй (y), метронд аялал (y), ном (y), шүд авах (y), хүрэмний эвдэрсэн цоож засах (y) , эвдэрсэн зурагт засах (y), зайрмаг (t)

3. Ажлыг хэрхэн үнэлдэг.
- Залуус аа, ажилтны хөдөлмөрийг хэрхэн үнэлдэг вэ?
Хүмүүсийн ажлыг ихэвчлэн хийсэн ажлын хэмжээгээр үнэлдэг. Харин эрдэмтэн, сурган хүмүүжүүлэгчийн хөдөлмөрийг хэрхэн үнэлэх вэ? Ажлыг үнэлэхэд чанар чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Хөдөлмөрийн хөлс нь ажилтны цалин юм. Чанартай ажил нь урам зоригийг хүртэх ёстой. Энэ нь урамшуулал эсвэл нэмэлт төлбөр (урамшуулал) байж болно, эсвэл талархал эсвэл урамшуулал байж болно. Ухаантай ажилтны хувьд түүний ажлын ёс суртахууны үнэлгээ (зөвшөөрөл, магтаал), үр дүнд нь сэтгэл ханамжтай байх нь бас чухал юм. Буруу гүйцэтгэл нь торгууль ногдуулах эсвэл бүр ажлаас халах хүртэл арга хэмжээ авч болно.


Даалгавар: - Та өгүүлбэрүүдийг дуусгах ёстой:
Аав үйлдвэрт ажиллаж байгаад __________________________ хүлээн авсан.
Маша барилгын дээд сургуульд суралцаж, ________________ хүлээн авдаг.
Эмээ сар бүр _____________________ хүлээн авдаг.
Гэр бүлийн хамгийн бага хүүхдүүдийн хувьд ээж нь __________________ хүлээн авдаг.
Дээрх бүгд ________________________ гэр бүлийг бүрдүүлнэ.
Шалгалт. 1-2 хүүхэд гарч ирсэн текстийг уншина.
III. Хичээлийг дүгнэж байна.
- Бидний хичээл дуусч байна. Хичээлийн эхэнд өөрөөсөө асуусан асуултууд руугаа буцъя.
Бид тэдэнд хариулсан уу?
Гурван шаттай шат зурж, тухайн сэдвийг ойлгосон түвшингийн хувьд хаана байгаагаа тэмдэглэнэ үү: хэрвээ та бүх зүйлийг ойлгосон бол хамгийн дээд шатанд, хэрэв танд асуулт байгаа бол, дунд шатанд, юу ч болоогүй бол ойлгомжтой, дараа нь сүүлчийнх нь дээр. Гараа өргө, хэн дунд гишгүүр дээр өөрсдийгөө тэмдэглэв? Өндөрт үү?
IV. Гэрийн даалгаврын тайлбар.
- Залуус аа, аливаа бизнесийн амжилт нь оролцогчдын зөв зан үйлээс ихээхэн хамаардаг. Ажил нь янз бүрийн хэрэгцээг хангахад туслах, тааламжтай үйл ажиллагаа болохоос гадна дарамт биш, үр дүнд нь таныг болон эргэн тойрныхоо хүмүүсийг баярлуулахын тулд та дүрмийг дагаж мөрдөх хэрэгтэй.
Таны гэрийн даалгавар бүтээлч байх болно. Таны даалгавар бол сайн, үр бүтээлтэй ажиллах дүрмийг бий болгох явдал юм, гэхдээ зөвхөн дүрэм биш, харин зүйр цэцэн үгэнд дүрмийг бий болгох явдал юм.
Би эхний дүрмийг аль хэдийн гаргасан, үүнийг бичье:
"Хэрэв та яарвал хүмүүсийг инээлгэх болно." Ажлаа төлөвлөж, дуусгахын тулд цаг хугацаа, хүчин чармайлтаа тооцоол.
"Тэвчээртэй байвал ур чадвар байх болно." Ажлынхаа зорилго, үр дүнд хүрэхийн тулд тууштай, тэвчээртэй байгаарай."
Дараагийн хичээлээр бид хамгийн шилдэг 10 дүрмийг сонгож, эдгээр дүрмийг танай ангийн буланд харуулах болно.

Сэдвийн хичээл-тоглоом: Ажил бол амьдралын үндэс.

Хичээлийн төрөл: UKIZ (мэдлэгийн нэгдсэн хэрэглээний хичээл)

UZZVU (мэдлэгийг нэгтгэх, ур чадварыг хөгжүүлэх хичээл)

Төлөвлөсөн үр дүн (Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу):

· Сэдэв:

1. Оюутнууд хөдөлмөрийн шинж чанарыг хүний ​​үйл ажиллагааны үндсэн төрлүүдийн нэг гэж тодорхойлох чадвартай болно.

· Мета субьект:

1.Зохицуулалт: оюутнууд төлөвлөх чадвартай болно боловсролын үйл ажиллагааасуудлыг шийдвэрлэх.

2. Харилцаа холбоо: оюутнууд өөрсдийн үйл ажиллагааг зохион байгуулахад шаардлагатай асуултуудыг асууж, хамтрагчтайгаа хамтран ажиллах боломжтой болно.

3. Танин мэдэхүйн: суралцагчид хөдөлмөрлөх нь хувь хүн, нийгэмд ямар ач холбогдолтой болохыг тайлбарлах чадвартай; ажлын материаллаг болон ёс суртахууны үнэлгээг ялгах; хүний ​​хөдөлмөрөөр юу бүтээдэг тухай мэдлэгээ үнэн зөв илэрхийлэх.

4. Хувийн: оюутнууд ажилдаа амжилтанд хүрэх янз бүрийн арга хэрэгсэлд хандах хандлагыг тодорхойлох чадвартай болно; ирээдүйн мэргэжлээ сонгох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн үеэр

Багш: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид "Ажил бол амьдралын үндэс" сэдвээр тоглоомын хичээл хийх болно. Эхлээд "ажил гэж юу вэ?" Гэсэн асуултын талаар бодож үзье.(тэд сонголтуудыг санал болгодог, залуустай хамт бид цогц тодорхойлолтыг өгдөг). Тиймээс, гэрийн сүүлчийн хичээл дээр та багуудад хуваагдаж, тэдэнд нэр өгөх, ахмадуудыг сонгох, уриа гаргах даалгавар өгсөн. За ингээд командуудыг танилцуулж эхэлцгээе.

"Нэрийн хуудас" 1 тэмцээн.

Тэдний багийг төлөөлөх (нэр, уриа, ахмадууд).

(Өөрийгөө хамгийн тодорхой харуулсан баг оноо авдаг).

Багш: Одоо ийм тод багуудыг танилцуулсны дараа тоглолт илүү сонирхолтой болно. Ингээд “Гинж” уралдааныг зарлаж байна.

2-р тэмцээн "Гинж".

Баг бүрт "Ид шидийн хуудас" өгдөг бөгөөд үүнийг гараас гарт дамжуулж, хариултыг дараагийн багийн гишүүн харахгүйн тулд нугалах ёстой.

Багш: Даалгавар нь дараах байдалтай байна: багийн гишүүн бүр "ажил" гэсэн үгийг нэг үгээр тайлбарлах ёстой (жишээлбэл, цэвэрлэх, судлах), дараа нь хуудасны нэг "зам" -ыг нугалж, дараагийн тоглогч руу шилжүүлэх хэрэгтэй. танай баг. Сүүлийн оролцогч хариултаа бичмэгц тэр хуудсыг надад хурдан өгөх ёстой.

Багш цаасан хуудсыг задалж, ажлын тодорхойлолтыг уншиж, бичсэн үгсээс нэгтгэн уншина (зөвхөн даалгаврыг хурдан гүйцэтгээд зогсохгүй хариулт нь илүү зөв, товч байсан багт оноо олгоно).

Багш: Хамгийн сонирхолтой, нэгэн зэрэг хэцүү мэргэжлүүдийн нэг болох инженерийг таньж мэдэхэд тань туслах дараагийн тэмцээнд орцгооё. Залуус аа, инженер гэж хэн бэ?(тэдний сонголтыг санал болгох)

"Инженер" 3-р уралдаан.

Багийн ахмадуудад цаасан байшингийн хэсгүүдийг (тоосго) өгсөн. Оролцогч бүр ээлжлэн самбар дээр "тоосго" -ыг соронзоор бэхлэх ёстой. Баг бүрийн зорилго бол байшинг аль болох хурдан, үр дүнтэй барих явдал юм.

(даалгаврыг хурдан бөгөөд зөв гүйцэтгэсэн багт оноо өгнө)

"Жолооч" 4-р тэмцээн.

Багш: Таны урд байгаа самбар дээр хоёр замыг дүрсэлсэн байна (баг бүр өөрийн гэсэн байдаг). Багийн гишүүн бүр зам дээрх аливаа саадыг тэмдэглэх ёстой (тэмдэг замын хөдөлгөөн, гэрлэн дохио гэх мэт) зам дээр тааралдсан (багш зам бүр дээр тахө зурж эхэлдэг).Даалгаврыг хурдан бөгөөд алдаагүй гүйцэтгэсэн баг оноо авдаг.

Багш: Дараагийн уралдаан нь хамгийн эрхэм мэргэжлүүдийн нэг болох эмчийн төрөлд зориулагдсан болно.

"Эмч" 5 дахь тэмцээн.

Баг бүрийн өмнө "Хачирхалтай анхны тусламжийн хэрэгсэл" байрлуулсан бөгөөд анхны тусламжийн хайрцагны хажууд цаасан хайрцаг байдаг (цаасан бүр дээр янз бүрийн зүйлийн нэрийг бичсэн, зарим нь Эдгээр зүйл нь эм (эм, эм, тариур), эмтэй холбоогүй зарим зүйл бол хүүхэлдэй, хувцасны шүүгээ, бөмбөг юм. Оролцогчид бүр нэр бүхий цаас гаргаж, эмч ажил дээрээ юу хэрэгтэйг хурдан тодорхойлох ёстой. , мөн шаардлагагүй зүйл.

Анхны тусламжийн хэрэгслийг зөв бөглөсөн баг оноо авдаг.

"Уран бүтээлч" 6 дахь уралдаан.

Багш: Одоо багийн гишүүд тус бүрд мэргэжлийн нэрийг бичсэн цаасыг өгдөг (бүх оролцогчдын хувьд өөр өөр байдаг), та нар бүгдээрээ самбар дээр очиж, энэ мэргэжилтэй холбоотой зүйлийг зурдаг. Нөгөө бүлгийн оролцогчид зурган дээрээс тухайн мэргэжлийг таах ёстой.

Дүгнэж, дүгнэж байна.

5-р ангид “Хөдөлмөр амьдралын үндэс” сэдвээр нийгмийн ухааны хичээл явуулахад ашиглаж болох хичээлийн хураангуй, карт, танилцуулга.


“Ажил бол амьдралын үндэс”

5-р ангийн нийгмийн ухааны хичээлийн тэмдэглэл

"Ажил бол амьдралын үндэс" сэдвээр

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:Хүний амьдрал дахь хөдөлмөрийн үүрэг, ач холбогдлыг илчлэх, "бүтээгдэхүүн", "үйлчилгээ" гэсэн ойлголтыг судлах, эдгээр ойлголтыг ялгах чадварыг хөгжүүлэх; орчин үеийн нийгэмд хүний ​​хөдөлмөрийг үнэлэх асуудлыг судлах.

Хөгжлийн: дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, ангилах, нэгтгэх логик үйлдлүүдийг бий болгох; танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: хөдөлмөрийн соёл, түүнд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

UUD хичээлийн үеэр бий болсон: хувийн, харилцааны, танин мэдэхүйн, зохицуулалтын.

Хичээлийн төрөл: хосолсон хичээл.

Хичээлийн үеэр:

    Зохион байгуулах цаг.

Сайн уу залуусаа! Чимээгүйхэн суудлаа эзэлцгээе. Хичээлд бэлэн байна гэдэг нь юу гэсэн үг болохыг санаарай. Хичээлийн хэрэгсэл байгаа эсэхийг шалгаарай.

Та бүхний хичээлийн ажилд амжилт хүсье.

    Мэдлэгийг шинэчлэх.

Хэд хэдэн хичээлийн туршид бид нэг том сэдвийн талаар ярилцсан. Үүнийг юу гэж нэрлэсэнийг хэн хэлж чадах вэ? (Сургууль)

Аль нь гэдгийг санаарай боловсролын байгууллагуудхүн боловсрол эзэмшдэг үү? (Сургууль, коллеж, сургууль, институт, их сургууль, академи)

Өөрийгөө боловсрол гэж юу вэ? (Өөрийгөө хүмүүжүүлэх нь өөрөө юм зохион байгуулсан ангиудтанин мэдэхүйн хэрэгцээг хангахад чиглэгдсэн).

Өөрийгөө хүмүүжүүлэх нь хүнд юу өгдөг вэ? ( дамжуулан олж авсан мэдлэг, ур чадвар, туршлага бие даан суралцахбие даасан шинжлэх ухаан).

Өнгөрсөн үеийн өөрийгөө хүмүүжүүлэх хэлбэр нь өнөөгийн өөрийгөө хүмүүжүүлэх хэлбэрээс юугаараа ялгаатай вэ? (өнгөрсөн үед: ________________________________________________________________, өнөөдөр ______________________________________________________).

Таны сурдаг сургууль хуучин орос сургуулиас юугаараа ялгаатай вэ?

(_______________________________________________________________)

Одоо холгүй өнгөрсөн хугацаанд ямар сургуулиуд байсныг сонсоцгооё. Гэртээ та төлөвлөгөөний дагуу "Өмнө нь хэрхэн сурч байсан бэ" сэдвээр бичсэн өгүүллэг бэлтгэх ёстой байв. Таны түүхийг сонсоцгооё.

    Хичээлийн сэдвийн танилцуулга. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.

Ингээд бид сургуулийн тухай ярилаа, харин оюутан, багш нарын сургууль гэж юу вэ?

(Ажил, хөдөлмөр)

Ажил амьдралын хувьд ямар ач холбогдолтой вэ? (Энэ бол амьдралын үндэс)

Манай хичээлийн сэдвийг томъёол. (Ажил бол амьдралын үндэс).

Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй.

Энэ сэдвийг хэлэлцэхдээ бид юуг зайлшгүй ярих ёстой гэж та бодож байна вэ? Төлөвлөгөөгөө тоймлоё.

    Ажлыг хэрхэн үнэлдэг вэ?

    Шинэ сэдвийг судалж байна.

    Ямар ажил вэ?

За, залуус аа, ажил гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Надад хэлээч, таны тодорхойлолтуудын аль нь үнэн зөв бэ?

Мэдээлэл авах ямар арга замууд байдаг вэ? Хөдөлмөрийн тухай үнэн зөв тодорхойлолтыг хаанаас авах вэ? (насанд хүрсэн хүнээс асуу, толь бичгээс унш, интернетээс ол)

Эдгээр аргуудыг ашиглан гурван оюутан бидэнд хэрэгтэй мэдээллийг олохыг хичээнэ.

Би бусад залууст дараах даалгавартай ажиллахыг санал болгож байна: янз бүрийн мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглан би ажлын олон тодорхойлолтыг бичсэн. Тэд таны өмнө картууд дээр байна. Бүх тодорхойлолтыг анхааралтай уншиж, хамгийн бүрэн гүйцэд гэж бодож байгаа зүйлээ дэвтэртээ бичээрэй.

Хөдөлмөр бол...

    ажил, ажил мэргэжил.

Шалгах: Залуус юу бичсэн бэ. Гурван оюутан ямар тодорхойлолт авсан бэ?

    Хөдөлмөр юу бүтээдэг вэ.

Залуус аа, хүн яагаад ажиллах ёстой вэ? Хөдөлмөр юу бүтээдэг вэ?

Эдгээр асуултад хариулахын тулд би танд жижиг даалгавар гүйцэтгэхийг санал болгож байна. Танд карт агуулсан дугтуйнууд байна. Даалгавар: Таны бодлоор ажил хүнд юу өгдөг вэ гэсэн асуултын хариулт болох картуудыг сонгох ёстой. Картуудыг суурь дээр нааж, сумыг зурж диаграмм үүсгэх шаардлагатай. Бид хосоороо ажиллана (тус бүр 2 хүн) Хугацаа - 2 минут.

Хоол хүнс, хувцас, өөрийгөө танин мэдэх боломж, шинэ танилууд, харилцах чадвар, гэр ахуйн эд зүйлс, оюун санааны үнэт зүйлс, орон сууц, эд баялаг

Таны диаграмын хэд хэдэн хосын танилцуулга.

Та яагаад энэ эсвэл тэр албан тушаалыг сонгосон бэ? Тайлбарлах.

Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, ажил нь хүнд амьдралд шаардлагатай бүх зүйлийг өгдөг: хоол хүнс, хувцас хунар, гэр ахуйн эд зүйлс, орон байр.

Хөдөлмөр харилцан адилгүй байдаг агуулга, нарийн төвөгтэй байдлаар. Хүн бүр эмч, программист, шууданчаар ажиллах боломжгүй. Жишээлбэл, ачигчийн ажлыг авч үздэг өндөр. Гэхдээ инженер бол өргөн мэдлэг шаарддаг технологи, багаж хэрэгсэлтэй ажилладаг тул ийм ажил гэж нэрлэгддэг цогцолбор.

Зарим мэргэжилд дүн шинжилгээ хийж, янз бүрийн төрлийн ажлын жишээг өгье. Үүнийг хийхийн тулд хүснэгттэй ажиллацгаая.

Эхний карт дээр та мэргэжлүүдийн хүснэгттэй, хоёрдугаарт - шинж чанарууд - антонимууд. Даалгавар: санал болгож буй мэргэжил бүрт тохирох шинж чанарыг сонгоод нэрлэнэ үү.

Мэргэжил

Хөдөлмөрийн шинж чанар

Уурхайчин

Багш аа

Зураач

гэрийн эзэгтэй

Гудамж цэвэрлэгч

Програмист

Сансрын нисгэгч

Худалдагч

Цагдаагийн офицер

Зураач

Байнгын - түр зуурын, энгийн - төвөгтэй, сэтгэцийн-бие махбодийн, төлбөргүй, сайн дурын-албадан, гар-автоматжуулсан, бүтээлч-уламжлалт, хамтын-хувь хүн.

Шалгалт:

“Уурхайчны мэргэжилд тохирох шинж чанарууд нь ……..” гэдэгт би итгэдэг.

Английн агуу эдийн засагч Адам Смит “Дэлхийн бүх баялгийг анх алт мөнгөөр ​​биш, харин хөдөлмөрөөр олж авсан” гэж үздэг.

Залуус аа, тэд яагаад хөдөлмөр бол бүх баялгийн эх үүсвэр гэж хэлдэг вэ? Та яаж бодож байна?

Төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнийг хөдөлмөрөөр бүтээдэг. Тэдний дунд эд зүйл, төрөл бүрийн бүтээгдэхүүн, түүнчлэн үйлчилгээ. Жишээлбэл, таны цүнхэнд байгаа номнууд бол бүтээгдэхүүн юм. Харин үсчин, эмчид очихдоо үйлчилгээ хэрэглэдэг.

Хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүнийг хүмүүс өөрсдийн хэрэгцээг хангах эсвэл борлуулах зорилгоор ашигладаг. Борлуулах зорилгоор үйлдвэрлэсэн бүтээгдэхүүнийг нэрлэдэг бараа.Таны хэрэгцээнд зориулж худалдаж авсан бараа нь хүний ​​төрөл бүрийн хөдөлмөрийг агуулдаг.

Зургийг хараад материаллаг бүтээгдэхүүн, үйлчилгээ гэж юу болохыг хэлээрэй (слайд эсвэл сурах бичгийн 76-р хуудасны хуулбар байж болно)

Тодорхойлолтуудыг дэвтэртээ бичье.

Үйлчилгээ гэдэг нь хэн нэгэнд олгодог гэр ахуйн хэрэгсэл юм (С.И. Ожегов)

Бүтээгдэхүүн бол солилцох, борлуулах зорилгоор үйлдвэрлэсэн хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүн юм.

Биеийн тамирын минут.

Тоглоом "Бараа, үйлчилгээ"

Хэрэв энэ нь бүтээгдэхүүн бол та суух хэрэгтэй, хэрэв энэ нь үйлчилгээ бол та босоод гараа өргөх хэрэгтэй гэсэн үгсийг би дууддаг.

Үсчин дэх үс засалт (y), алаг дэвтэр (y), зургийн цомог (y), унадаг дугуй (y), метро (y), ном (y), шүд авах (y), хүрэмний эвдэрсэн цахилгаан товчийг засах (y). у) , эвдэрсэн зурагт засах (y), зайрмаг (t)

Залуус аа, ажилтны хөдөлмөрийг хэрхэн үнэлдэг вэ?

Хүмүүсийн ажлыг ихэвчлэн хийсэн ажлын хэмжээгээр үнэлдэг. Харин эрдэмтэн, сурган хүмүүжүүлэгчийн хөдөлмөрийг хэрхэн үнэлэх вэ? Ажлын үнэлгээнд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг чанар.Хөдөлмөрийн хөлс нь ажилтны цалин юм. Чанартай ажил нь урам зоригийг хүртэх ёстой. Энэ нь урамшуулал эсвэл нэмэлт төлбөр (урамшуулал) байж болно, эсвэл талархал эсвэл урамшуулал байж болно. Ухаантай ажилтны хувьд түүний ажлын ёс суртахууны үнэлгээ (зөвшөөрөл, магтаал), үр дүнд нь сэтгэл ханамжтай байх нь бас чухал юм. Буруу гүйцэтгэл нь торгууль ногдуулах эсвэл бүр ажлаас халах хүртэл арга хэмжээ авч болно.

Та бид хоёрын үнэлгээний асуултыг гүйцээхийн тулд би танд дараах даалгаврыг санал болгож байна.

Та өгүүлбэрүүдийг дуусгах ёстой:

Аав үйлдвэрт ажиллаж байгаад __________________________ хүлээн авсан.

Маша барилгын дээд сургуульд суралцаж, ________________ хүлээн авдаг.

Эмээ сар бүр _____________________ хүлээн авдаг.

Гэр бүлийн хамгийн бага хүүхдүүдийн хувьд ээж нь __________________ хүлээн авдаг.

Дээрх бүгд _________________________________ гэр бүлийг бүрдүүлнэ.

Шалгалт. 1-2 хүүхэд гарч ирсэн текстийг уншина.

    Хичээлийг дүгнэж байна.

Бидний хичээл дуусч байна. Хичээлийн эхэнд өөрөөсөө асуусан асуултууд руугаа буцъя.

Бид тэдэнд хариулсан уу?

Гурван шаттай шат зурж, хамрагдсан сэдвийг ойлгосон түвшингийн хувьд хаана байгаагаа тэмдэглэнэ үү: хэрэв та бүх зүйлийг ойлгож байгаа бол хамгийн дээд шатанд, асуулт байвал дунд шатанд, юу ч болоогүй бол ойлгомжтой, дараа нь сүүлчийнх нь дээр.

    Гэрийн даалгаврын тайлбар.

Өдрийн тэмдэглэлээ нээ, бич гэрийн даалгавар. Гэртээ та 9-р догол мөрийг уншиж, догол мөрийн төгсгөлд байгаа асуултуудад амаар хариулж, АНГИ болон ГЭРТ гэсэн хэсгийн 3-р асуултанд бичгээр хариулах хэрэгтэй (сурах бичигт өгөгдсөн утгатай ойролцоо 3 зүйр үгийг сонго. ).

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Карт №3"

Байнгын - түр зуурын

энгийн - төвөгтэй

сэтгэцийн - бие махбодийн

төлбөртэй - үнэ төлбөргүй

сайн дурын - албадан

гарын авлага - автоматжуулсан

бүтээлч - уламжлалт

хамтын - хувь хүн

Байнгын - түр зуурын

энгийн - төвөгтэй

сэтгэцийн - бие махбодийн

төлбөртэй - үнэ төлбөргүй

сайн дурын - албадан

гарын авлага - автоматжуулсан

бүтээлч - уламжлалт

хамтын - хувь хүн

Байнгын - түр зуурын

энгийн - төвөгтэй

сэтгэцийн - бие махбодийн

төлбөртэй - үнэ төлбөргүй

сайн дурын - албадан

гарын авлага - автоматжуулсан

бүтээлч - уламжлалт

хамтын - хувь хүн

Байнгын - түр зуурын

энгийн - төвөгтэй

сэтгэцийн - бие махбодийн

төлбөртэй - үнэ төлбөргүй

сайн дурын - албадан

гарын авлага - автоматжуулсан

бүтээлч - уламжлалт

хамтын - хувь хүн

Байнгын - түр зуурын

энгийн - төвөгтэй

сэтгэцийн - бие махбодийн

төлбөртэй - үнэ төлбөргүй

сайн дурын - албадан

гарын авлага - автоматжуулсан

бүтээлч - уламжлалт

хамтын - хувь хүн

Байнгын - түр зуурын

энгийн - төвөгтэй

сэтгэцийн - бие махбодийн

төлбөртэй - үнэ төлбөргүй

сайн дурын - албадан

гарын авлага - автоматжуулсан

бүтээлч - уламжлалт

хамтын - хувь хүн

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Карт №1"

Картын дугаар 1

Хөдөлмөр бол...

    ажил, ажил мэргэжил.

    үйл ажиллагаа, ажил, ажлын үр дүн.

    хэрэгсэл ашиглан материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсийг бий болгох зорилготой хүний ​​үйл ажиллагаа.

    ямар нэгэн зүйлд хүрэхэд чиглэсэн хүчин чармайлт.

Картын дугаар 1

Хөдөлмөр бол...

    ажил, ажил мэргэжил.

    үйл ажиллагаа, ажил, ажлын үр дүн.

    хэрэгсэл ашиглан материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсийг бий болгох зорилготой хүний ​​үйл ажиллагаа.

    ямар нэгэн зүйлд хүрэхэд чиглэсэн хүчин чармайлт.

Картын дугаар 1

Хөдөлмөр бол...

    ажил, ажил мэргэжил.

    үйл ажиллагаа, ажил, ажлын үр дүн.

    хэрэгсэл ашиглан материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсийг бий болгох зорилготой хүний ​​үйл ажиллагаа.

    ямар нэгэн зүйлд хүрэхэд чиглэсэн хүчин чармайлт.

Картын дугаар 1

Хөдөлмөр бол...

    ажил, ажил мэргэжил.

    үйл ажиллагаа, ажил, ажлын үр дүн.

    хэрэгсэл ашиглан материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсийг бий болгох зорилготой хүний ​​үйл ажиллагаа.

    ямар нэгэн зүйлд хүрэхэд чиглэсэн хүчин чармайлт.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Карт №2"

Өөрийгөө ухамсарлах боломж

Өөрийгөө ухамсарлах боломж

Шинэ танилууд

Шинэ танилууд

Харилцан харилцах чадвар

Харилцан харилцах чадвар

Гэрийн хэрэгсэл

Гэрийн хэрэгсэл

Сүнслэг үнэт зүйлс

Сүнслэг үнэт зүйлс

Эд баялаг

Эд баялаг

Өөрийгөө ухамсарлах боломж

Өөрийгөө ухамсарлах боломж

Шинэ танилууд

Шинэ танилууд

Харилцан харилцах чадвар

Харилцан харилцах чадвар

Гэрийн хэрэгсэл

Гэрийн хэрэгсэл

Сүнслэг үнэт зүйлс

Сүнслэг үнэт зүйлс

Эд баялаг

түүх, нийгмийн ухааны багш

Соловьева Екатерина Алексеевна


  • Хөдөлмөр гэж юу вэ? Энэ ямар байна вэ?
  • Хөдөлмөрийн үр дүнд юу бий болдог вэ?
  • Ажлыг хэрхэн үнэлдэг вэ?

Хөдөлмөр гэж юу вэ?

Багаж хэрэгслийг ашиглан материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлийг бий болгох зорилготой хүний ​​үйл ажиллагаа

Ямар нэгэн зүйлд хүрэхийн төлөө зүтгэх

Ажил

Үйл ажиллагаа, ажил, ажлын үр дүн

Ажил, мэргэжил


Хүн яагаад ажиллах ёстой вэ?

Хөдөлмөр хүнд юу өгдөг вэ?






Үйлчилгээ гэдэг нь хэн нэгэнд олгодог гэр ахуйн хэрэгсэл юм.

(С.И.Ожегов)

Бүтээгдэхүүн бол солилцох, борлуулах зорилгоор үйлдвэрлэсэн хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүн юм.


Бүтээмжтэй (үйлдвэрлэх бараа)


Бүтээмжгүй (болго үйлчилгээ)



  • Хөдөлмөрийн хөлс - цалин
  • Урамшуулал(шагнал, талархал, албан тушаал ахих, тэтгэмж)
  • Ажлын ёс суртахууны үнэлгээ(зөвшөөрөх, магтах - зэмлэх, торгох, халах)

  • Аав үйлдвэрт ажилласных нь төлөө... хүлээн авсан.
  • Маша барилгын институтэд суралцаж, ...... хүлээн авдаг.
  • Эмээ сар бүр ..... хүлээн авдаг.
  • Гэр бүлийн хамгийн бага хүүхдүүдийн хувьд ээж нь ...... хүлээн авдаг.
  • Дээрх бүгд нь......гэр бүлийг бүрдүүлдэг.

Гэрийн даалгавар:

  • & 9, асуултууд – амаар
  • Анги болон гэртээ:

асуулт 3 - бичгээр

Нийгмийн ухааны хичээл

"Хөдөлмөр" сэдвээр ерөнхий хичээл.

Анги: 6-р анги

Зүйл: Нийгмийн шинжлэх ухаан

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг давтах, системчлэх, нэгтгэх хичээл

Хичээлийн төрөл: тоглоом хэлбэрийн ерөнхий хичээл - асуулт хариулт

Сургалтын арга: аман, судалгаа, танин мэдэхүй, харааны, тайлбар.

Зорилтот:"Хөдөлмөр" 4-р бүлгийг сурагчдын тоглоомын үйл ажиллагаагаар судалсны үр дүнд үндэслэн сурагчдын олж авсан мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хамарсан материалыг нэгтгэх, шинэ мэдлэг олж авах сонирхлыг нэмэгдүүлэхэд туслах.

Боловсролын:

Багийн эв нэгдлийг дэмжих, хүүхдүүдийг багаар ажиллахад сургах, багийн бүх гишүүдийн өмнө хариуцлага хүлээх.

Боловсролын:

Ёс суртахууны соёлыг төлөвшүүлэх, түүнчлэн оюутнуудын хувийн шинж чанарыг илэрхийлэхэд туслах.

Тоног төхөөрөмж, материал:сургуулийн самбар, шохой, тараах материал, гэрчилгээ.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

    Оршил.

    "Тийм эсвэл үгүй" тэмцээн.

    "Бие биедээ асуулт" тэмцээн.

    "Та зүйр цэцэн үгсийг хэрхэн ойлгодог вэ" тэмцээн.

    "Үг нэмэх" уралдаан.

    Ахмадуудын тэмцээн. "Ажил бол амьдралын үндэс", "Ажил, бүтээлч байдал" зур.

    Дүгнэж байна.

Хичээлийн үеэр:

I. Зохион байгуулалтын мөч (2 минут)

Багш:Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид тантай ярилцаж, бидний цаг үед, ялангуяа таны насан дээр маш чухал сэдвийг нэгтгэн дүгнэх болно - энэ бол "Ажил бол амьдралын үндэс" юм.

Хөдөлмөр хүнд амьдралд шаардлагатай бүхнийг өгдөг. Ажил хийх боломжтой бүх хүмүүс ажилладаг. Хүн хэдий чинээ ихийг мэддэг, чаддаг бол төдий чинээ сонирхолтой, олон талт ажил хийж чаддаг.

Анги нь хоёр багт хуваагдана. Баг бүр нэрээ гаргаж, ахлагчаа сонгох ёстой.

II. "Тийм эсвэл Үгүй" тэмцээн (10 минут)

Баг бүрт нэг мэдэгдлийг ээлжлэн өгдөг. Энэ нь зөв эсэхийг тодорхойлох ёстой.

Зөв мэдэгдэл бүрт 2 оноо, буруу мэдэгдэл бүрт 0 оноо.

    Хөдөлмөр бол мэдлэг, ур чадвар шаарддаг хүний ​​үйл ажиллагаа юм (тийм)

    Даалгавар болгоныг ажил гэж нэрлэдэг заншилтай (үгүй)

    Төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнийг хөдөлмөрөөр бүтээдэг. Эдгээрийн дотор эд зүйл, төрөл бүрийн бүтээгдэхүүн, үйлчилгээ (тиймээ)

    Эд баялаг бол хүмүүсийн үнэлдэг зүйл юм (тиймээ)

    Төлөвлөлт нь үйл ажиллагааны онцлог биш (үгүй)

    Амьдралын аль нэг замыг сонгосноор хүн амьдралдаа амжилтанд хүрэх замыг тодорхойлдог (тийм ээ)

    Үйл ажиллагааны сонголт нь таны сонирхол, чадвар, хандлагаас хамаардаггүй (үгүй)

    Амьдралд амжилтанд хүрэхийн тулд бусад, хайртай хүмүүс, найз нөхдийн ойлголт, тусламж чухал (тиймээ)

    Хөдөлмөр нь хүнд амьдралд шаардлагатай бүх зүйлийг өгдөг: хоол хүнс, хувцас, гэр ахуйн эд зүйлс, орон сууц (тийм)

    Ажил хэзээ ч хоосон байдаггүй. Энэ нь үргэлж үр дүнд хүргэдэг (тиймээ)

    Хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүнийг хүмүүс өөрсдийн хэрэгцээг хангах эсвэл борлуулах зорилгоор ашигладаг (тийм)

    Баялгийн эх үүсвэр нь байгалийн баялаг байж болохгүй (үгүй)

    Бүтээлч байдал гэдэг нь тухайн хүнд төдийгүй бусдад үнэ цэнэтэй шинэ зүйлийг бий болгох явдал юм (тийм ээ)

    Амьдралын амжилтыг янз бүрийн нөхцөл байдал дагалдаж болно: эрүүл мэнд, чадвар, ур чадвар болон бусад (тийм)

    Амьдралд амжилтанд хүрэх нь сонирхол, шийдэмгий байдал, хүсэл зоригийн нэгдлээс ихээхэн нөлөөлдөггүй (үгүй)

    Аливаа үйл ажиллагаанд харилцан ойлголцол, харилцан туслалцаа үзүүлэх нь түүний амжилтын түлхүүр биш юм (үгүй)

III. "Бие биедээ асуулт" тэмцээн (5 минут)

Баг бүр "Хөдөлмөр" сэдвээр 2 асуулт гаргаж, бие биенээсээ асууна.

IV . "Та зүйр цэцэн үгсийг хэрхэн ойлгодог вэ" тэмцээн (10 минут)

Ширээн дээр картуудыг тавьж, доторямар зүйр цэцэн үгс бичигдсэн бэ. Баг бүрийн оролцогчид нэг картыг ээлжлэн авч, зүйр цэцэн үгсийн утгыг тайлбарлана.

Зөв хариулт бүрт 3 оноо, дутуу хариулт бол 1 оноо, буруу хариулт бол 0 оноо.

    "Ямар нэгэн зүйлийг эхлүүлэхдээ төгсгөлийг нь бод."

Ажлынхаа зорилго, үр дүнг урьдчилан бодож үзээрэй.

    "Хэрэв та яарвал хүмүүсийг инээлгэх болно."

Ажлаа төлөвлөж, дуусгахын тулд цаг хугацаа, хүчин чармайлтаа тооцоол.

    "Эзэнтэй адил ажил ч мөн адил."

Ажлаа амжилттай дуусгахын тулд мэдлэг, ур чадвараа хуримтлуул.

    "Ажил хэнд дарамт болдог, баяр баясгалан нь үл мэдэгдэх."

Өөрөө хийх дуртай зүйлээ олоорой, насанд хүрэгчдийн ятгалга, шахалтыг хүлээх хэрэггүй.

    "Хэрвээ ан байсан бол бүх ажил бүтнэ."

Танихгүй шинэ бизнес эхлүүлэхээс бүү ай.

    "Сайн ажил хоёр зуун жил үргэлжилдэг."

Ажлаа болгоомжтой хий, байгаа мэдлэг, ур чадвараа ашигла.

    "Тэвчээртэй байвал ур чадвар байх болно."

Зорилго, ажлынхаа үр дүнд хүрэхийн тулд тууштай, тэвчээртэй байгаарай.

    "Эргэн тойронд байгаа зүйл эргэн тойронд ирдэг".

Ажлаа хийх гэж оролдоход ийм үр дүнд хүрэх болно.

    "Том бизнест бага зэрэг тусламж үнэ цэнэтэй байдаг."

Хамтын ажилд аль болох оролцоорой.

    "Шоргоолж жижиг боловч уул ухдаг."

Аливаа зүйлийг эцэс хүртэл нь харахын тулд тэвчээртэй байгаарай.

В. "Үг нэмэх" тэмцээн (10 минут)

Баг бүрт мэдэгдлийн жагсаалтыг өгдөг. Та дутуу үгийг бөглөх хэрэгтэй.

Зөв хариулт бүрт 2 оноо, буруу хариулт бүрт 0 оноо.

Эхний командын мэдэгдэл:

    Хөдөлмөр бол мэдлэг,... (ур чадвар) шаарддаг үйл ажиллагаа юм.

    "Ядуурал бол муу зүйл биш)

    Хөдөлмөргүй бол юу ч байхгүй ... (сайн)

    ... хүмүүсийн үнэлдэг зүйл (баялаг)

    ... амьдралын чухал, хэрэгцээтэй төрөл бүрийн зүйлийг үйлдвэрлэх хүний ​​үйл ажиллагаа юм (гар урлал)

Хоёр дахь командын мэдэгдэл:

    Борлуулах зорилгоор үйлдвэрлэсэн бүтээгдэхүүнийг... (бараа) гэнэ.

    Энэрэл нь сайн ба... (бүтээнэ) гэсэн хоёр үгээс бүрддэг.

    Тэвчээр ба... бүх зүйл нунтаглах болно (хөдөлмөр)

    Хүн алдар суутай... (хөдөлмөр)

    ... - гар урлалдаа өндөр ур чадвар (урлаг) олж, ажилдаа ур ухаан, бүтээлч сэтгэлгээг шингээж, ер бусын, анхны зүйл хийдэг хүн (мастер)

VI. Ахмадуудын тэмцээн. "Ажил бол амьдралын үндэс", "Ажил ба бүтээлч байдал" зурах (5 минут)

Багийн ахлагч нар самбарт ирдэг.

Нэгдүгээр багийн ахлагч өөрийнхөө төсөөлж буй зүйлийг зурдаг "Ажил бол амьдралын үндэс", мөн хоёрдугаар багийн ахлагч "хөдөлмөр ба бүтээлч байдал."

Энэ тэмцээнд 5-10 оноо (зурагнаас хамаарч).

VII. Дүгнэлт (3 минут)

Тоглолтын үр дүнг нэгтгэн, ялагч баг болон хамгийн идэвхтэй оролцогчдыг зарлана. Шагналын хувьд баг бүрт үнэлгээ өгч, гэрчилгээ олгодог.

Нийгмийн ухааны шалгалт (7-р анги)
Сонголт 1 Ажил бол амьдралын үндэс
A 1. Биет бус үнэ цэнэ нь: 1. Үйлчилгээ 2. Бүтээгдэхүүн 3. Цалин 4. Хөдөлмөр
A 2. Борлуулахаар санал болгож буй бүтээгдэхүүн: 1. Үйлчилгээ 2. Бараа 3. Цалин 4. Хөдөлмөр
A 3. Хөдөлмөрийн хөлс нь: 1. Цалин 2. Урамшуулал 3. Магтаал 4. Албан тушаал ахих
A 4. Хүний баялгийн эх үүсвэр нь дараахь байж болно.
А. Байгалийн баялаг: газар, ой, ашигт малтмал.
B. Хүний эзэмшсэн, бусад хүмүүст хүлээн зөвшөөрөгдсөн, үнэлэгдсэн мэдлэг, ур чадвар.

А 5. Баялгийн хойноос хөөцөлдөн: А. Ямар ч буруу зүйл байхгүй. B. Зөвхөн заль мэх, заль мэхний зам.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.

"буяны". Энэ ойлголттой холбоогүй нэр томъёог заана уу.
1. Ивээн тэтгэгч 2. Саятан 3. Ивээн тэтгэгч 4. Тусламж 5. Хандив 6. Буяны үйлс
Хөдөлмөр, бүтээлч байдал
A 1. Зөвхөн энэ хүнд төдийгүй бусад хүмүүст үнэ цэнэтэй шинэ зүйлийг бүтээх:
1. Үйл ажиллагаа 2. Бүтээлч байдал 3. Сурах 4. Ажил
А 2. Ажилдаа овсгоо шингээж, салбартаа дээд зэргийн урлагт хүрсэн хүн,
бүтээлч байдал: 1. Дархан 2. Дагалдан 3. Мастер 4. Ажилчин
А 3. Хүний хөдөлмөр ба амьтны зан үйлийн ялгаа нь:
1. Хоол хүнсээ авах чадвар 3. Байгалийн нөөцийг ашиглах чадвар
2. Нөөцлөх чадвартай 4. Бүтээлчээр ажиллах чадвартай
А 4. Дарханыг:
A. Хүн. төрөл бүрийн чухал, амьдралын хэрэгцээтэй зүйлсийг үйлдвэрлэх чиглэлээр ажилладаг.
B. Газар тариалан эрхэлж буй хүн.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
А 5. Энэ үнэн үү: А. Түүхийн зохиолбүтээлч сэтгэлгээгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй.
B. Урлагт хүн гоо үзэсгэлэнгээрээ гайхагдсан бүтээл туурвих чадвартай байхыг шаарддаг уу?
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
Асуулт 1. Дараах зүйлсийн аль нь хүний ​​үйл ажиллагаа болон амьтны зан үйлд нийтлэг байдаг вэ?
1. Хоол хүнс хайх, ан хийх. 4. Байгалийн объектыг ашиглах.
2. Үйлдлийнхээ төлөвлөгөөг гарга. 5.Бүтээх, бүтээлчээр ажиллах.
3. Төрсөн цагаасаа эхлэн хоол хүнсээ өөрөө авах
Амьдралд амжилтанд хүрэх зам дээр
А 1. Ажлын бэлэн байдал, дадал зуршлаас хамаарахгүй:
1. Хүний материаллаг сайн сайхан байдал
2. Амьдралд амжилтанд хүрэх
3. Ажиллах хэрэгцээ
4. Хүний ажил хийх сонирхол
А 2. Өөрийгөө тэжээж, өөрийн гараар хөдөлмөрлөж амьдрахыг хүний ​​аз жаргал гэж үздэг философич:
1. Аристотель 2. Диоген 3. Сократ 4. Македонский Александр
А 3. Та мэргэжлээ зөв сонгож болно:
1. Таны хандлага, чадварын талаархи мэдлэг дээр үндэслэн
2. Хүн бүхэн хаана явна, би ч бас тэнд очдог гэсэн зарчмаар ажилладаг
3. Өндөр цалинтай ажилд анхаарлаа хандуулах
4. Нэр хүндтэй мэргэжилд анхаарлаа хандуулах
4. Сэтгэцийн ноцтой ажил:
A. Биеийн хүнд хөдөлмөрөөс илүү бэлтгэлгүй хүнийг ядраадаг.
B. Урт, тууштай бэлтгэл шаарддаг.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
А 5. Ажлын талаарх дүгнэлт зөв үү: A. Аливаа ажил нь бүтээлч шинж чанартай байдаг.
B. аливаа ажил хичээл зүтгэл, хичээл зүтгэл шаарддаг.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
Асуулт 1. Доорх нэгээс бусад нэр томьёо нь уг ойлголттой холбоотой
"Ажил". Энэ ойлголттой холбоогүй нэр томъёог заана уу.
1. Шаргуу 2. Бүтээлч хандлага 3. Залхуурал 4. Хичээл зүтгэл.
Сонголт 2 Ажил бол амьдралын үндэс
A 1. Бүх баялгийн эх үүсвэр нь: 1. Алт 2. Бараа 3. Хөдөлмөр 4. Мэдлэг.
А 2. Ачигчийн ажлыг 1. Энгийн 2. Цогцолбор 3. Оюуны 4. Чөлөөт гэж үзэж болно.
A 3. Дараахь зүйлсийн аль нь хөдөлмөрийн хөлсийг бүрдүүлдэг вэ?
1. Магтаал 2. Урамшуулал 3. Торгууль 4. Цалин
A 4. Эд баялаг, ядуурлын талаарх дүгнэлт зөв үү?
A. Анхан шатны хэрэгцээг хангах хөрөнгөгүй хүнийг ядуу гэж үзнэ.
B. Байгалийн баялаг нь баялгийн эх үүсвэр байж болно.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
А 5. Буяны талаарх дүгнэлтүүд зөв үү?
A. Энэрэл – татвараа цаг тухайд нь төлөх.
B. Буяны үйлсийг ивээл гэж нэрлэж болно.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
Асуулт 1. Доорх нэгээс бусад нэр томьёо нь уг ойлголттой холбоотой
"Чанартай ажлын шагнал". Энэ ойлголттой холбоогүй нэр томъёог заана уу.
1. Шагнал 2. Сертификат 3. Магтаал 4. Торгууль 5. Албан тушаал ахих 6. Шагнал
Хөдөлмөр, бүтээлч байдал
A 1. Хүний хөдөлмөр ба амьтны зан үйлийн ялгаа нь:
1. Хөдөлгөөн 2. Төлөвлөлт 3. Гүйцэтгэл 4. Зорилго
А 2. Төсөөлөл, шинэ бүтээлгүйгээр загварын дагуу ажилладаг хүн:
1. Дархан 2. Мастер 3. Эрдэмтэн 4. Зураач
А 3. Чадварлаг ажил гүйцэтгэхэд ямар чанар байх ёстой вэ?
1. Шаргуу хөдөлмөр 2. Тэвчээр 3. Өгөөмөр 4. Бүтээх чадвар
A 4. Бүтээлч байдлын талаарх дүгнэлт зөв үү? А. бүтээлч ажилуран зөгнөл, төсөөллөөс төрсөн.
B. Бүтээлч байдал нь дэлхий дээрх бүх амьд биетүүдэд байдаг.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
A 5. Өөрийн ажлын мастерын талаарх дүгнэлт зөв үү?
A. Уран бүтээлээрээ өндөр урлагт хүрсэн хүнийг мастер гэнэ.
B. Ухаалаг, бүтээлч сэтгэлгээг ажилдаа оруулдаг хүнийг мастер гэнэ.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
Асуулт 1. Доорх нэгээс бусад нэр томьёо нь уг ойлголттой холбоотой
"бүтээл". Энэ ойлголттой холбоогүй нэр томъёог заана уу.
1. Уран зохиол 2. Стенил 3. Зөгнөлт 4. Шинэлэг зүйл 5. Гоо сайхны мэдрэмж.
Амьдралд амжилтанд хүрэх зам дээр
А 1. Эртний Грекийн гүн ухаантан торхонд амьдардаг байсан: 1. Аристотель 2. Диоген 3. Платон 4. Сократ.
A 2. Дараах зүйлсийн аль нь бүтээлч биш вэ?
1. Зураач зураг зурдаг 3. Эрдэмтэн нээлт хийдэг
2. Жүжигчин тайзан дээр тоглодог 4. Балерина бүжиглэх техникээр хичээллэдэг
A 3. Дуудлагаа олсон хүмүүс юуны түрүүнд дараахь зүйлд сэтгэл хангалуун байдаг.
1. Хөдөлмөр, бүтээлч байдалд өөрийгөө ухамсарлах
2. Материаллаг урамшуулал
3. Алдар нэр
4. Хүндэт цол
A 4. Амьдралын замыг сонгох тухай дүгнэлт зөв үү?
A. Хүмүүс амьдралынхаа замыг сонгохдоо амьдралын утга учрыг эрэлхийлдэг.
B. Хүн бүр амьдралынхаа замыг өөр өөрөөр тодорхойлдог.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
A 5. Амьдралын амжилтын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн талаарх дүгнэлт зөв үү?
A. Бүтээлч бус мэргэжилтэй хүмүүс амьдралдаа амжилтанд хүрч чадахгүй.
B. Хөдөлмөрлөх зуршилгүй бол амьдралдаа амжилтанд хүрч чадахгүй.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
ДАХЬ 1. Амьдралын амжилтын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг доорх жагсаалтаас олоорой.
1. Сонирхол 2. Зорилготой 3. Аймхай 4. Зориг 5. Аймхай 6. хайхрамжгүй байдал
Сэдвийн ерөнхий ойлголт: "Хөдөлмөр"
Сонголт 1.
A 1. Бүх баялгийн эх үүсвэр юу вэ? 1. Мөнгө 2. Алт 3. Хөдөлмөр 4. Мөнгө
А 2. Амьтны зан үйлээс ялгаатай хүний ​​үйл ажиллагааны шинж тэмдэг юу вэ?
1. Байгалийн материалыг ашиглах
2. Зөн совин
3. Төлөвлөлт
4. Бүлэглэх
А 3. Бүтээлч мэргэжлээр хүмүүст ямар зан чанар хэрэгтэй вэ7
1. Уран зөгнөл 2. Нэгдэл үзэл 3. Практик байдал 4. Төлөвлөлт
A 4. Борлуулах зорилгоор үйлдвэрлэсэн бүтээгдэхүүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? 1. Шагнал 2. Хөдөлмөр 3. Бүтээлч байдал 4. Бүтээгдэхүүн
А 5. Хөдөлмөрийн хөлсний аль нь вэ?
1. Капитал 2. Хүү 3. Цалин 4. Түрээс
A 6. Зөв мэдэгдлийг сонгоно уу:
A. Хэрэв та мөнгө хуримтлуулж чадвал баян болж чадна.
B. байгалийн баялаг нь хүний ​​баялгийн эх үүсвэр болж чаддаг.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
A 7. Зөв мэдэгдлийг сонгоно уу:
A. Бизнес бүр ажил биш. B. Ажил үргэлж үр дүнд хүргэдэггүй.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
А 8. Буяны үйлстэнг:
А.Ном цуглуулдаг хүн. B. Мөнгийг хэмнэлттэй зарцуулдаг хүн.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
A 9. Зөвхөн энэ хүнд төдийгүй бусдад үнэ цэнэтэй шинэ зүйлийг бүтээх:
1. Бүтээгдэхүүн 2. Үйлчилгээ 3. Хөрөнгө 4. Бүтээлч байдал
А 10. “Сэтгэлийн ландшафт”-ыг бүтээгч нь:
1. И.И.Левитан 2. В.М.Васнецов 3. К.Е.Циолковский 4. В.А.Врубель
Асуулт 1. Үзэл баримтлал ба тэдгээрийн тодорхойлолтуудын хоорондын уялдаа холбоог бий болгох. Өгөгдсөн албан тушаал бүрийн хувьд
эхний баганад, хоёр дахь баганаас харгалзах байрлалыг сонгоно уу.
Шинэ материал бий болгоход хүргэдэг хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа ба
сүнслэг үнэт зүйлс.
Бүтээлч байдал Төрөлхийн өндөр авъяастай, ажиллах онцгой чадвар
ямар ч салбар - шинжлэх ухаан. Уран сайхны, практик.
Хүний үйл ажиллагаанд шаардлагатай объектыг бий болгоход мастер
хэрэгцээгээ хангах.
Авьяас Тухайн салбартаа өндөр ур чадвар эзэмшсэн, ажилдаа хөрөнгө оруулалт хийдэг хүн
авъяас чадвар, бүтээлч байдал, ер бусын, анхны объект хийх
А 2. Өгүүлбэр дэх хоосон хэсгийг нөхнө үү.
Шагнал - мөнгөн болон материаллаг _______ ололт амжилт, аливаа салбарт гавьяа байгуулсан
үйл ажиллагаа.




Хүний үйлдэл, үйлдэлд (1)___ байхгүй бол энэ нь автоматаар нөлөөлдөг
өөрийнхөөрөө (2)____. Утга учиргүй амьдрал гэдэг нь хүн дотоод сэтгэлээсээ гачигдаж байна гэсэн үг
урам зориг, дотоод цөм, түүнийг авах боломжийг олгодог хүчирхэг "хөдөлгүүр"
(3)___ өөрийн гарт. Үүний үр дүнд тэрээр суларч, дэмжлэгээ алдаж,
амьдралын ямар ч таагүй нөхцөл байдал, аливаа (4)____ түүнийг тэнцвэргүй байдалд оруулдаг.
Утга учиргүй амьдрал нь тухайн хүн түүнээс татгалзаж байгаагийн дохио болдог
(5) ___ бусад хүмүүст. Нэг төрлийн харалган байдал, дүлий байдал нь бусад хүмүүсийн өвдөлттэй холбоотой байдаг
бусад хүмүүсийн хэрэгцээ
A. Амьдрал B. хариуцлага C. хэрэгцээ D. асуудал D. нөхцөл байдал E. утга Г.
хувь заяа
Сэдвийн ерөнхий ойлголт: "Хөдөлмөр"
Сонголт 2.
A 1. Дараах зүйлсийн аль нь хүнийг амьтнаас ялгах вэ?
1. Бүтээлч байх чадвар
2. Үр төлийг халамжлах
3. Бүлгийн амьдрал
4. Биологийн хэрэгцээ
A 2. Шинэ бүтээл, төсөөлөлгүйгээр загварын дагуу ажилладаг зураач:
1. Мастер 2. Суут ухаантан 3. Дархан 4. Зураач
A 3. Бүтээлч байдлын шинж тэмдэг нь:
1. Стандарт 2. Stencil 3. Хуулбарлах 4. Шинэлэг байдал
А 4. Москвагийн Урлагийн театрыг бүтээгч аж үйлдвэрч К.С.Алексеевыг илүү сайн мэддэг.
овог нэрийн дор:
1. Морозов 2. Станиславский 3. Третьяков 4. Бахрушин
A 5. Борлуулахаар санал болгож буй хөдөлмөрийн бүтээгдэхүүн:
1. Цалин 2. Бүтээгдэхүүн 3. Газар 4. Урамшуулал
А 6. Ивээн тэтгэхтэй холбоотой дүгнэлтүүд зөв үү:
А.Ивээн тэтгэх нь өнгөрсөн үеийн дурсгал юм.
Б.Ивээн тэтгэсний ачаар дэлхий дахинд урлагийн шилдэг бүтээлүүдийг үзэж, сонсох боломжтой болсон
олон алдартай дуучид.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
A 7. Баялгийн эх үүсвэрийн талаарх дүгнэлт зөв үү?
A. Баялгийн чухал эх үүсвэр нь хүний ​​олж авсан мэдлэг, ур чадвар юм.
B. Баялгийн эх үүсвэрийг бүх хүнд тэгш өгдөг.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
А 8. Мэргэжил сонголтын талаарх дүгнэлт зөв үү?
A. Мэргэжлээ зөв сонгохын тулд нэр хүндтэй гэдгийг мэдэхэд л хангалттай.
B. Мэргэжил сонгохдоо материаллаг урамшуулал хамгийн гол нь байх ёстой.
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
A 9. Энэ үнэн үү: A. Мэргэжил сонгохдоо сонгох сонирхол нь нас ахих тусам өөрчлөгддөг.
B. Сэтгэцийн ажилд ихэвчлэн амрах шаардлагатай байдаг уу?
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
А 10. Энэ үнэн үү: A. Хөдөлмөрийг энгийн ба нийлмэл гэж хувааж болно.
B. Хүний хөдөлмөр дэлхий дээрх баялгийн эх үүсвэр мөн үү?
1. Зөвхөн А зөв 2. Зөвхөн В зөв 3. Хоёр хариулт хоёулаа зөв 4. Зөв хариулт алга.
Асуулт 1. Өгүүлбэр дэх хоосон хэсгийг нөхнө үү.
Хөдөлмөр бол хүний ​​амьдралын үндэс төдийгүй хамгийн чухал _________
AT 2. Нэгээс бусад нь доор дурдсан бүх нэр томъёо нь уг ойлголттой холбоотой
"ядуурал". Энэ ойлголттой холбоогүй нэр томъёог заана уу.
1. Хөдөлмөрийн хөлсний доод хэмжээ. 2. Амьжиргааны доод түвшин. 3. Энгийн хөдөлмөр. 4. Байхгүй байх
мэргэшил. 5. Санхүүгийн хомсдол. 6. Буяны үйлстэн.
Асуулт 3. Хэд хэдэн үг дутуу байгаа доорх бичвэрийг уншина уу. -аас сонгоно уу
хоосон зайны оронд оруулах шаардлагатай үгсийн санал болгож буй жагсаалт. Жагсаалтанд байгаа үгсийг өгсөн болно
нэрлэсэн тохиолдолд, ганц бие. Нэг үгийн дараа нөгөө үгээ сонгоно уу.
Хоосон зай бүрийг бөглөж байна. Хэрэгцээнээс илүү олон үг байгаа гэдгийг анхаарна уу.
(1)____ - амьдралын чухал, шаардлагатай төрөл бүрийн үйлдвэрлэл дэх хүний ​​үйл ажиллагаа
зүйлс. (2)____ дархан нь ихэвчлэн нарийн төвөгтэй машин, механизм ашиглахгүйгээр гар ажиллагаатай байдаг
(ямар ч тоног төхөөрөмжгүйгээр бөөс гутал өмссөн Лефтигийн ажил ийм байсан). Хийсэн эд зүйлс
(3)___, хамгийн дээд (4)___, хувь хүний ​​онцлог, гоо үзэсгэлэнгээр ялгагдана. Эдгээр бүтээгдэхүүний дунд
Заримдаа өвөрмөц дүр төрхөөрөө хүнийг гайхшруулж чаддаг хүмүүс байдаг
авъяастай ч гэсэн гарыг (5)___ дархны гараас ялгаж салгах боломжгүй шинж чанарууд.
A. дархан B. гар урлал C. авьяас D. мастер D. гоо сайхан E. чанар G. ажилчин H. хөдөлмөр
Хөдөлмөр бол амьдралын үндэс
Сонголт 1 Сонголт 2
A 1. 1 A 1. 3
A 2.2 A 2.1
A 3.1 A 3.4
A 4.3 A 4.3
A 5.1 A 5.2
B 1. Саятан Б 1. Цуглуулга
Хөдөлмөр, бүтээлч байдал
Сонголт 1. Сонголт 2
A 1.2 A 1.2
A 2.3 A 2.1
A 3.4 A 3.4
A 4.1 A 4.1
A 5. 3 A 5 3
B 1. 1 4 B 1. Хавтас
Амьдралд амжилтанд хүрэх зам дээр
Сонголт 1. Сонголт 2
A 1.3 A 1.2
A 2.2 A 2.4
A 3.1 A 3.1
A 4.3 A 4.3
A 5.2 A 5.2
Б 1. Залхуурал Б 1. 1 2 4
Сэдвийн ерөнхий ойлголт: "Хөдөлмөр"
Сонголт 1. Сонголт 2.
A 1.3 A 1.1
A 2.3 A 2.3
A 3.1 A 3.4
A 4.4 A 4.2
A 5.3 A 5.2
A 6.2 A 6.2
A 7.1 A 7.1
A 8.4 A 8.4
A 9.4 A 9.3
A 10.1 A 10.3
B 1. 1-B 2-A 3-D 4-B B 1. Хэрэгцээгээр
B 2. Урам зориг B 2. Энэрэл
C 3. 1-E 2-A 3-F 4-D 5-B C 3. 1-B 2-G 3-A 4-F 5-G