Хураангуй Мэдэгдэл Өгүүллэг

Lego "Энгийн механизм" ба "Анхны робот WeDo". Лего бүтээх хичээл "Энгийн механизм"

Екатерина Плотникова
Сурган хүмүүжүүлэх төсөл "LEGO барилга. Ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан энгийн механизмууд сургуулийн өмнөх насны

Тайлбар тэмдэглэл

Өнөөдөр нийгэмд нийгмийн идэвхтэй, бие даасан, хэрэгцээтэй байна бүтээлч хүмүүсөөрийгөө хөгжүүлэх чадвартай. Боловсролын систем дэх шинэлэг үйл явцыг шаарддаг шинэ байгууллагасистемүүд бүхэлдээ.

Хөгжих, сургах сэдлийг бий болгох сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, түүнчлэн бүтээлч танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, - эдгээр нь өнөөдөр бидний өмнө тулгарч буй үндсэн зорилтууд юм багшхолбооны засгийн газрын хүрээнд боловсролын стандартууд. Эдгээр хэцүү даалгавар, юуны түрүүнд сургалтын тусгай нөхцлийг бүрдүүлэх шаардлагатай. Үүнтэй холбогдуулан дизайн хийхэд ихээхэн ач холбогдол өгдөг.

Хэрэгжүүлэхийн тулд төсөлбайгуулагч "-г ашигладаг Энгийн механизмууд", үүний тусламжтайгаар хүүхдүүд залуу эрдэмтэн, инженер мэт мэдрэмж төрж, ажлын зарчмуудыг ойлгоход нь туслах болно. энгийн механизмуудбидний тулгардаг Өдөр тутмын амьдрал. The төсөлбүлэгт хөгжилтэй, гэхдээ нэгэн зэрэг урам зориг өгөх уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг бөгөөд энэ нь асуудлыг шийдвэрлэхэд бүтээлч хандлага, хамтарсан санаа бий болгох, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх боломжийг олгодог. Ангид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүданхны туршлага олж авах шинжлэх ухааны хандлагаажиглалт, эргэцүүлэл, таамаглал, шүүмжлэлтэй дүн шинжилгээг хамарсан судалгаа.

Төсөлтехникийн чиглэлтэй. Энэ нь хүүхдэд өөрийгөө бүрэн нээж, бүтээлч өсөлтийн динамикийг бий болгоход тусалж, хүүхдийн ертөнцийг бүх тод өнгө, илрэлээр нь мэдэх хүсэл эрмэлзлийг дэмжих болно. Тасралтгүй байдал боловсролын бүсүүдөөртөө итгэх итгэл, амжилт, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгоход тусалдаг.

Бүтээлч үйл ажиллагааны нэг хэлбэр цэцэрлэг-аас загвар бүтээх явдал юм LEGO бүтээгчид, энэ нь биелсэн санааны нарийн төвөгтэй байдал, олон талт байдлыг хангадаг. Хүүхдийн барилгын ажлын явцад олж авсан туршлага нь эрэл хайгуулын зан үйлийн ур чадварыг хөгжүүлэхэд зайлшгүй шаардлагатай. LEGOБарилга нь суралцах, үр дүнд хүрэх, хүрээлэн буй ертөнцийн талаар шинэ мэдлэг олж авах чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулж, анхны урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлдэг. боловсролын үйл ажиллагаа.

Хамааралтай байдал

Өгөгдөл дээр ажиллаж байна төсөл хамааралтай, нь илчилдэг сургуулийн өмнөх насны технологийн ертөнц. LEGO- дизайн нь бусад үйл ажиллагаанаас илүү техникийн чадварыг хөгжүүлэх үндэс суурийг бүрдүүлдэг хүүхдүүд.

LEGOБарилга нь тоглоомын элементүүдийг туршилттай хослуулдаг тул сэтгэцийн болон ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, дизайны чадвар, техникийн сэтгэлгээ, төсөөлөл, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлж, тайлбарлах, өөрийгөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлж, алсын харааг өргөжүүлж, таны мэдлэгийг дээшлүүлэх боломжийг олгодог. өндөр түвшинтанин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, мөн энэ нь тэдний сургууль дахь цаашдын боловсролын амжилтын нэг бүрэлдэхүүн хэсэг юм.

Зорилтот төсөл- хөгжлийг дэмжих сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдчадварууд техникийн бүтээлч байдал, тэднийг эзэмших замаар өөрийгөө бүтээлчээр ухамсарлах боломжийг олгох LEGO бүтээн байгуулалт.

Даалгаврууд төсөл:

1. Хөгжүүлэх хүүхдүүдирээдүйн дизайны үйл ажиллагааны нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх, түүнийг хэрэгжүүлэх дарааллыг тогтоох, ижил төстэй өөр өөр анхны бүтцийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах чадвар. суурь: өөр өөр тохиргооны блокуудыг ашиглан барилгын ажлыг дуусгах, нэмэлт элементүүдийг барих.

2. Технологийн зураглал, загварын диаграмм дээр үндэслэн өөрийн төлөвлөгөөний дагуу зураг төслийг хийх.

3. Бүтээсэн бүтцийг хуурамч тоглоом, дүрд тоглох тоглоомд ашиглах.

4. Маягт хүүхдүүдбүтээлч үйл ажиллагааны тогтвортой сонирхол, туршилт хийх, бүтээх, дүрслэх хүсэл.

5. Өргөтгөх толь бичигүндсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг судлах үед энгийн механизмууд.

6. Маягт a хүүхдүүдтехнологийн ертөнцийн цогц үзэл

Онцлог шинж чанарууд төсөл

Төсөл 6 настай хүүхэдтэй ажиллахад зориулагдсан бөгөөд нэг жил суралцахад зориулагдсан.

Хичээл долоо хоногт нэг удаа 25 минут хичээллэнэ. Хэрэгжүүлэхийн тулд төсөлСонирхсон бүх хүүхдүүдийг урьж байна.

Хичээл явуулах хэлбэр: хувь хүн, бүлэг.

Хичээлийн бүтэц:

Хичээлийн эхний хэсэг нь логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх дасгал юм (зорилго нь логик сэтгэлгээний элементүүдийг хөгжүүлэх явдал юм.

Хоёрдахь хэсэг нь загвар бүтээх (зорилго нь харааны загварчлалын чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.

Гурав дахь хэсэг нь барилга байгууламжийн жүжиг, бүтээлийн үзэсгэлэн юм (зорилго нь загвараа зөв танилцуулах чадварыг хөгжүүлэх явдал юм).

Хэрэгжилтийн хүлээгдэж буй үр дүн төсөл:

Өөрөө барилга барих сонирхол, олж авсан мэдлэгээ хэрэгжүүлэх чадвар бий болно дизайнбүтэц угсралт, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, төсөөлөл, уран зөгнөл, бүтээлч санаачлага.

Дизайн ур чадвар, ур чадвар, түүнчлэн объектод дүн шинжилгээ хийх, түүнийг тодруулах чадварыг бий болгоно. шинж чанарууд, үндсэн хэсгүүд, тэдгээрийн зорилго, бүтцийн хоорондын холбоог тогтооно.

Харилцааны ур чадвар сайжирсан хосоор ажиллах үед хүүхдүүд, баг, үүрэг хариуцлагын хуваарилалт.

Боловсролын урьдчилсан нөхцөл үйл ажиллагаа: ажиллах чадвар, хүсэл эрмэлзэл, заавар, тавьсан зорилгын дагуу даалгавар гүйцэтгэх, эхлүүлсэн ажлаа дуусгах, цаашдын ажлаа төлөвлөх.

Хүүхдүүд санаатай болно:

Нарийвчилсан тухай LEGO-байгуулагч ба тэдгээрийн холболтын арга;

Тэдний хэлбэр, жингийн хуваарилалтаас хамааран загваруудын тогтвортой байдлын тухай;

Сортуудын тухай энгийн механизмууд.

Хүлээгдэж буй зүйлийг шалгах арга замууд үр дүн: сургалтын явцад ажиглалт хийх.

Хэрэгжилтийн үр дүнг нэгтгэх маягтууд төсөл: судалгаа, үзэсгэлэн.

Ажлын үе шатууд төсөл:

1-р шат - зохион байгуулалт, бэлтгэл

Үйл ажиллагаа хүүхдүүд:

сонирхлыг бий болгох LEGO бүтээн байгуулалт;

Хувийн туршлага хуримтлуулах;

Тоглоомын нөхцөл байдалд орох;

Асуудал, зорилгоо хамтад нь боловсруулах багш;

Даалгавруудыг тодруулах төсөл;

Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг санал болгож байна.

Үйл ажиллагаа багш:

Хэрэгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх төсөл;

Сэтгэлзүйн цогц судалгаа сурган хүмүүжүүлэхшинжлэх ухаан, арга зүйн ном зохиол;

Хэрэгцээний ялгаа багш, хүүхдүүдодоо байгаа асуудлын хүрээнд эцэг эх;

Тодорхой зорилго, зорилт, асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг тодорхойлох;

Хичээлийн тэмдэглэл боловсруулах;

Бүтээгдэхүүний тодорхойлолт төсөл.

2-р шат - технологийн

Үйл ажиллагаа хүүхдүүд:

Дизайнерын хэсгүүдийн талаархи мэдлэгийг системчлэх « LEGO. Энгийн механизмууд» , холболт, барилга байгууламжийн бэхэлгээ, дизайны онцлог;

Тоглоом эзэмших;

Бүтээлч даалгавар гүйцэтгэх;

Дүрд тоглох, дидактик, бүтээлч шинж чанаруудыг үйлдвэрлэх.

Үйл ажиллагаа багш:

Хуанли урт хугацааны хэрэгжүүлэх төлөвлөгөө боловсруулах хүүхдүүдтэй хийх төсөл;

Сургалтын идэвхтэй аргуудыг ашиглан GCD тэмдэглэлийг боловсруулах, турших;

Технологийн зураг, барилга байгууламжийн зураг зурах;

Банк байгуулах арга зүйн гарын авлагабүтээгчийг ашиглан бүтээн байгуулалтын үйл ажиллагаанд « LEGO» ;

Бүтээлч үйл ажиллагааны зохион байгуулалт хүүхдүүд, зохицуулалт, хяналт;

Хэрэгжүүлэх үйл явцад хүүхдүүдэд туслах төсөл;

3-р шат - ерөнхийлөлт

Үйл ажиллагаа хүүхдүүд:

Бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэнг зохион бүтээхэд туслах;

Үр дүнд үндэслэн зургийн цомог бэлтгэхэд тусална уу төсөл;

Үйл ажиллагаа багш:

Бүсүүдийг бий болгох « LEGO» дизайн;

Тэмдэглэл, танилцуулга; технологийн газрын зураг, барилга байгууламжийн газрын зураг, ангиудын шинж чанарууд;

Бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулах;

Үр дүнд үндэслэн зургийн цомог гаргах төсөл.

Бүтээсэн Lego барилгуудыг театрын тоглоомд ашиглаж болох бөгөөд энэ нь маш их алдартай сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд: тэд яриа, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлж, сэтгэл хөдлөлийн салбарт эерэг нөлөө үзүүлдэг.

Lego барилгын иж бүрдлийг боловсролын тоглоом, дасгал 9, жишээ нь тоглоомд ашиглаж болно "Гайхалтай цүнх", аль нь хүүхдүүдхүрэлцэхүйн мэдрэмж, яриа хөгждөг. Тоглоом 2 Санаж, давтах" нь ой санамж, сэтгэлгээг засах зорилготой).

Боловсролын салбарыг нэгтгэх төсөл« LEGO бүтээн байгуулалт. Энгийн механизмууд»

Боловсролын салбар Ажлын хэлбэрүүд

Нийгэм, харилцааны хөгжил харилцааны чадвартай

харилцах чадвартай янз бүрийн төрөлтоглоом, дасгал, сэдэвт үзүүлбэр төсөл;

хэлэлцүүлэг, харилцан яриа, дидактик тоглоом;

Танин мэдэхүйн хөгжил, танин мэдэхүйн болон судалгаа шинжилгээг баяжуулах, танин мэдэхүйн материалыг нэгтгэх, дидактик тоглоомууд;

Яриа хөгжүүлэх яриа уншихшүлэг, оньсого таавар, үлгэр уншиж, бичих, ярианы тоглоом, яриа ашиглах;

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил, бүтээлч даалгаврыг бүтээлчээр гүйцэтгэх, бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэнд оролцох;

Бие бялдрын хөгжил, дасгал хөдөлгөөн хийх нарийн моторт ур чадваргар, биеийн тамирын дасгал.

Боловсролын болон сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

Үгүй Хугацаа Сэдвийн үргэлжлэх хугацаа

10-р сарын 4-ний хичээл

1. 1 долоо хоног Танилцуулах хичээл. Танилцаж байна « LEGO - бүтээгч» . 25 минут

2. 2 дахь долоо хоног Хэсгийн нэр. 25 минут

3. 3 дахь долоо хоног Бэхэлгээний аргууд. 25 минут

4. 4-р долоо хоног Энэ юу вэ энгийн механизмууд. 25 минут

11 сарын 4 хичээл

5. 1 долоо хоног Араа. 25 минут

6. 2-р долоо хоног Ерөнхий мэдээлэл: Араа. 25 минут

7. 3 дахь долоо хоног Үндсэн даалгавар "Карусель" 25 минут

8. 4 долоо хоног Бүтээлч даалгавар "Попкорн тэрэг" 25 минут

12-р сарын 4-ний хичээлүүд

9. 1 долоо хоног Дугуй болон тэнхлэг. 25 минут

10. 2 долоо хоног Ерөнхий мэдээлэл : Дугуй ба тэнхлэг. 25 минут

11. 3 дахь долоо хоног Үндсэн ойлголт дасгал хийх: Машинд 25 минут

12. 4 долоо хоног Бүтээлч дасгал хийх: Түрдэг тэрэг 25 минут

Улирлын нийт 12 хичээл - 300 минут

1-р сарын 2-ны хичээл

13. 1 долоо хоног Амралтын болон амралтын өдрүүд.

Амралтын болон амралтын өдрүүд.

14. 2 долоо хоног

13. 3 дахь долоо хоног Хөшүүрэг. 25 минут

14. 4-р долоо хоног Ерөнхий мэдээлэл: Хөшүүрэг. 25 минут

2-р сарын 4-ний хичээл

15. 1 долоо хоног Үндсэн дасгал хийх: Катапульт 25 минут

16. 2 дахь долоо хоног Бүтээлч дасгал хийх: Хаалттай төмөр замын гарам 25 минут

17. 3 долоо хоног Дамар. 25 минут

18. 4-р долоо хоног Ерөнхий мэдээлэл: дамар. 25 минут

Гуравдугаар сарын 5-ны хичээл

19. 1 долоо хоног Үндсэн дасгал хийх: “Галзуу шал 25 минут

20 2 дахь долоо хоног Бүтээлч дасгал хийх: Кран 25 минут

21. 3 долоо хоног Бүтээлч бүтээлийг бий болгох төслүүд. 25 минут

22. 4 долоо хоног Ирээдүйн машиныг зохион бүтээх. 25 минут

23. 5 долоо хоног Усан тээврийн зураг төсөл. 25 минут

Улирлын нийт 11 хичээл - 275 минут

4-р сарын 4-ний хичээл

24. 1 долоо хоног Амьтдын загвар зохион бүтээх. 25 минут

25. 2 дахь долоо хоног Робот бүтээх. 25 минут

26 3 долоо хоног Барилга үлгэрийн баатрууд. 25 минут

27 4 дэх долоо хоног Үзэсгэлэнт байдлыг бий болгох. 25 минут

5-р сарын 2-ны хичээлүүд

28 1 долоо хоног -аас театр бий болгох LEGO загварууд. 25 минут

29. 2 дахь долоо хоног Дүгнэлт. 25 минут

Нийт 29 хичээл - 725 минут

Хэсэг 1. Танилцуулах хичээл. Танилцаж байна « LEGO - бүтээгч» .

Зорилтот: танилцах LEGO багцтай хүүхдүүд« Энгийн механизмууд» .

Онол: Lego барилгын багц ашиглах дүрмийг мэддэг байх ёстой.

Дасгал хийх: үүсгэгчийг ашиглах чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 2. Хэсгийн нэр.

Зорилтот: танилцуулна хэсгүүдийн нэртэй хүүхдүүд.

Онол: эд ангиудын нэрийг мэдэж байх ёстой.

Дасгал хийх: Хэсгийн нэрийг практикт хэрэглэх чадвартай байх ёстой.

Бүлэг 3. Бэхэлгээний аргууд.

Зорилтот: танилцуулна бэхэлгээний төрлүүдтэй хүүхдүүд.

Онол: эд ангиудыг хэрхэн бэхлэхийг мэддэг байх ёстой.

Дасгал хийх: Янз бүрийн аргаар эд ангиудыг холбох чадвартай байх ёстой.

4-р хэсэг. Энэ юу вэ? энгийн механизмууд.

Зорилтот: танилцуулна энгийн механизмын тухай ойлголттой хүүхдүүд.

Онол: сортуудыг мэддэг байх ёстой механизмууд.

Дасгал хийх: олж авсан мэдлэгээ практикт хэрэгжүүлэх чадвартай байх.

Хэсэг 5. Араа.

Зорилтот: танилцуулна хүүхдүүдараа гэсэн ойлголттой

Онол: арааны зарчмыг мэддэг байх ёстой

Дасгал хийх: Бүтэц угсрах чадвартай байх.

Хэсэг 6. Дугуй ба тэнхлэг.

Зорилтот: танилцуулна хүүхдүүддугуй ба тэнхлэг гэсэн ойлголтуудтай.

Онол: тэнхлэг, дугуйны төрлийг мэддэг байх ёстой.

Дасгал хийх: Дугуй болон тэнхлэгтэй загвар бүтээх чадвартай байх.

Хэсэг 7. Хөшүүрэг.

Зорилтот: танилцуулна хөшүүрэг ойлголттой хүүхдүүд.

Онол: хаана өргөдөл гаргахаа мэддэг байх ёстой хөшүүргийн механизм.

Дасгал хийх: бүхий загвар угсарч чаддаг байх ёстой хөшүүргийн механизм.

8-р хэсэг. Дамар.

Зорилтот: танилцуулна дамар ойлголттой хүүхдүүд.

Онол: Дамрын тодорхойлолтыг мэддэг байх ёстой.

Дасгал хийх: Дамар ашиглан загвар бүтээх чадвартай байх.

Бүлэг 9. Бүтээлч бүтээлийг бий болгох төслүүд.

Зорилтот: бүтээлч бүтээх төсөл.

Онол: өөрсдийн Lego загвараа танилцуулах чадвартай байх ёстой.

Дасгал хийх: Lego загваруудыг бие даан бүтээх чадвартай байх.

10-р хэсэг. Дүгнэлт.

Зорилтот: мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шалгах хүүхдүүд.

Онол: үндсэн тодорхойлолт, эд ангиудын нэр, бэхэлгээний төрлийг мэддэг байх ёстой.

Дасгал хийх: эд ангиудыг холбох, ашиглан бүтэц бий болгох чадвартай байх ёстой энгийн механизмууд.

Ном зүй

1. Ишмакова M. S. Дизайн сургуулийн өмнөх боловсролХолбооны улсын боловсролын стандартыг Боловсролын робот техникийн бүх Оросын боловсрол, арга зүйн төвийг нэвтрүүлэх хүрээнд боловсрол. - М .: Хэвлэлийн газар. - полиграфийн төв "Маск", 2013.

2. Комарова L. G. Бид бүтээдэг LEGO"LINK-PRESS"- Москва, 2001.

3. Luss T.V. Бүтээлч тоглоомын үйл ажиллагааны ур чадварыг бий болгох LEGO ашигладаг хүүхдүүд. – Москва: Хүмүүнлэгийн хэвлэлийн төв VLADOS, 2003 он.

4. Lishtvan Z.V. Дизайн – Москва: « Боловсрол» , 1981.

5. Парамонова L. A. Хүүхдийн бүтээлч дизайн - Москва: Хэвлэх үйлдвэр "Карапуз", 1999.

6. Фешина Е.В. "Цэцэрлэгт лего барих"ашиг тустай багш нар. – М .: ред. Бөмбөрцөг, 2011 он.

LEGO 9689 барилгын иж бүрдэл нь бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан хайгуулын иж бүрдэл бөгөөд хүүхдүүдэд өдөр тутмын амьдралд байдаг энгийн механизмуудыг танилцуулдаг. Хэцүү байдлын түвшин нь 5-9 жилийн хугацаанд зориулагдсан тул шийдэл нь бага сургуулийн сурагчид, цэцэрлэгийн сурагчдад сонирхолтой байх болно. Энэхүү иж бүрдэл нь боловсролын зориулалттай боловч гэрийн хэрэглээнд ч ашиглаж болно.

LEGO 9689 хүүхдүүдтэй:

  • Тэд анхны механизмаа угсарна
  • Сонирхолтой тоглоомоор тэд дамар, нисдэг дугуй, хөшүүрэг, араа, тэнхлэгийн ажилтай танилцах болно.
  • Зургийн дагуу загвар зохион бүтээж, загвар хийж сур
  • Жижиг туршилт хийх

Та юутай ажиллах ёстой вэ?

LEGO Simple Machines 9689 нь 200 гаруй бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг агуулдаг.

  • Эрэгтэй хүний ​​хуванцар дүрс;
  • Барилгын блок (хавтан, тоосго гэх мэт);
  • Тэнхлэг, дамар, дугуй, араа;
  • Ир, далавч, хайрс;
  • Загвар угсрах өнгөт зураг.

Хэсэг нь холилдохгүй, төөрөхгүй байх, хичээлийн үеэр хийх ажлыг зохион байгуулахын тулд тусгай ангилах тавиурыг багцын хамт өгсөн болно. Мөн багц багтсан сургалтын материалтусад нь худалдаж авах ёстой багш нарт зориулсан.

LEGO 9689 Багшийн ном нь дараахь зүйлийг агуулна.

  • Инженерийн үндсэн нэр томъёо, физик үзэгдлийг тайлбарласан онолын хэсэг.
  • Танхимын хичээлд зориулсан үзүүлэн таниулах хэрэгсэл - диаграмм, гэрэл зураг.
  • Багш нарт зориулсан гарын авлага, зөвлөмж.

Нийтдээ залуус 16 стандарт, 4 үндсэн загвар бүтээх шаардлагатай болно. Дөрвөн практик даалгавар нь мэдлэгээ бататгахад тусална.

LEGO 9689 боловсролын багцын давуу тал

Ийм бага насанд хүүхдүүд онол судлах хүсэл эрмэлзэл тийм ч амархан байдаггүй техникийн салбарууд. Гэхдээ тоглох боломжтой LEGO Education-ийн 9689 энгийн механизмын багцтай сургалтын тусламж, математик, физик, технологийн хичээлүүд илүү сонирхолтой байдаг. Барилгачинтай ажилласнаар хүүхэд шинэ мэдлэг олж авахаас гадна чухал ур чадварыг хөгжүүлдэг.

  • Логик сэтгэлгээ
  • Багийн харилцаа холбоо
  • Шинжилгээ, таамаглал
  • Бүтээлч бие даасан ажил
  • Стандарт бус шийдлүүдийг хайж байна

Практикаас харахад LEGO боловсролын арга зүй - тоглож сурах нь маш сайн үр дүнг өгдөг. Та манай онлайн дэлгүүрээс 9689 багцыг гэрийн болон сургуулийн хэрэгцээнд зориулан худалдан авах боломжтой.

LEGO нь "Энгийн механизм" 9689 ба "Анхны робот WeDo" 9580 багцуудыг суулгасан.
Biglion дахь эдгээр багцын үнэ бусад дэлгүүрүүдтэй харьцуулахад хамаагүй бага байдаг (энгийн механизмууд 2190, интернетийн үнэ 4000, эхний робот 3492 рубль, 8000-аас дээш үнэтэй байдаг).

Бараг бүх хотод хүлээн авах цэгүүд байдаг (шуудан илгээгчид), ихэнх нь шуудангаар хүргэдэг.
Би шуудангаар захиалсан, Постаматад хүргэх талаар би юу ч хэлж чадахгүй ... Би үүнийг огт ашиглаж байгаагүй.
Хэрэв та авах эсэхээ шийдэж чадахгүй байгаа бол юу сонирхож байгаагаа надаас асуу, би харъя.
Бид нээхээр төлөвлөөгүй байна, Глеб дараа жилБид үүнийг Legokomp-д үлдээх болно.

Энгийн механизмууд заавартай ирдэг- Тэнд цуглуулах бараг юу ч байхгүй нь үнэн, гэхдээ эхлээд энэ нь хангалттай байх болно, дараа нь өөрийнхөөрөө гарга)
Бас энд Анхны роботын хувьд программ хангамж худалдан авах шаардлагатай!!

Энгийн механизмын заавар:
Шаардлагатай бол би илүү том хэмжээтэй зураг авч болно. Стандарт багц шиг бүх зүйл байдаг - алхам алхмаар зааварчилгааугсралт дээр. Шинэ зүйл биш. Цуглуулж болох зүйлээ нүүрэн дээрээс харж болно:

Энгийн механизмын найрлага. Мэдээж ийм үнэ цөөхөн, тэр ч байтугай том хямдралтай...




Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

нэмэлт боловсролхүүхдүүд

"Төв хүүхдийн бүтээлч байдал»

Энгийн механизмууд. Араа.

Ажлыг гүйцэтгэсэн: Булимова Елена Анатольевна

MBOU DOD "Хүүхдийн бүтээлч төв" Трехгорный

Нэмэлт боловсролын багш

Сэдэв: Энгийн механизмууд. Араа.

Хичээлийн төрөл: шинэ материалыг судлах, эхлээд нэгтгэх хичээл.

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн

Зорилтот: араа дамжуулалтыг судлах, "хөдөлгөөний араа дамжуулах" энгийн механизмыг зохион бүтээх, түүнийг дизайнд ашиглах.

Даалгаварууд:

    Шинжилгээ, үндэслэл, туршилт хийх чадварыг хөгжүүлэх.

    Дизайн ур чадварыг хөгжүүлэх, орон зайн болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

    Оюутнуудын харилцааны чадварыг хөгжүүлэхэд нөлөөлнө.

    Барилгын багаж хэрэгслийг ашиглан ажилдаа хичээнгүй, үнэн зөвийг төлөвшүүлэхЛего.

Төлөвлөсөн үр дүн:

    оюутнуудын танин мэдэхүйн чадвар, чадварыг хөгжүүлэх;

    ойлголтуудыг эзэмших: араа, араа, араа, араа харьцаа;

    загварыг угсарч турших;

Ур чадвар, Энэ үр дүнд хүрсэн байдлыг тодорхойлдог:

    араа ашиглан загвар зохион бүтээх практик ур чадварыг бий болгох;

    загварын үзүүлэнг бэлтгэх, явуулах;

    тулгарч буй ажлаас хамааран шийдлийн замыг тодорхойлох чадвар;

Сургалтын аргууд: тайлбар-тайлбар, үзүүлэн, хэсэгчлэн хайх, судалгаа

Сургалтын зохион байгуулалтын хэлбэрүүд : урд хэсэг, бүлэг.

Тоног төхөөрөмж: бүтээгчЛегоОюун санааны шуургаNXT– 5ш, программ хангамжтай компьютерNXT- Г- 5 зүйл.

Хичээлийн цаг: 75 минут

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулалтын хэсэг

Слайд 2

Дэлгэцийг сайтар ажигла

    Гол хэсэг (хүүхдүүдийн өмнө багц байдагЛего)

Надад хэлээч, манай багцад ийм хэсэг байгаа юу? Үүнийг олоод надад үзүүлээрэй. Энэ хэсэг ямар хэлбэртэй вэ? (дугуй)

Үнэндээ энэ хэсгийг дугуй гэж нэрлэдэг. Гэхдээ энэ нь энгийн зүйл биш бөгөөд энэ дугуй нь энгийн дугуйнаас юугаараа ялгаатай вэ? (хумс). Тиймээс бид энэ дугуйг "арааны дугуй" гэж нэрлэх болно, эсвэл хоёр дахь нэр нь араа юм.

Энэ арааанд яг түүн шиг найзууд бий. Хайрцаг руу хараад бусад араагаа олоорой.

Тэднийг надад үзүүл.

Эдгээр нь бидэнд байгаа араа юм. Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Тэд өөр өөр шүдний тоотой байдаг. Титэм хэлбэртэй шулуун шүднүүд байдаг бөгөөд тэдгээрийг: салаа араа, титэм араа гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, араатай дугуйнууд хоорондоо хэрхэн мэндчилдгийг та мэдэх үү? Хүмүүс уулзахдаа яаж мэндэлдэг вэ? (сонголтуудын жагсаалт)

Мөн арааны дугуй нь гаргүй, шүдтэй байдаг. Хэрэв араа нь зэрэгцэж байвал шүд нь шүдээ хүрч байвал энэ нь тэд сайн уу гэж хэлдэг гэсэн үг юм. Дугуйны шүд нь гулсахаас сэргийлдэг.

Дамжуулах хайрцаг (араа хос) үр дүнтэй ажиллахын тулд бүх араа нь хоорондоо найдвартай холбогдсон байх ёстой. Хэрэв арааны аль нэг нь арааны галт тэргэнд хөдөлж эхэлбэл хоёр дахь нь мөн хөдөлж эхлэх бөгөөд нэг нь хурдан хөдөлж, хоёр дахь араа хурдан хөдөлдөг. Эдгээр нь ээлтэй жижиг нарийн ширийн зүйлс юм.

Жолоодлогын хэрэгсэл - Энэ бол гадны хүчээр эргэлддэг дугуй бөгөөд энэ тохиолдолд таны гар. Өөр араагаар эргэлдэж буй аливаа араа гэж нэрлэгддэгжолоодлоготой дугуй.

    эргэлтийн чиглэлийг өөрчлөх

Нэг бариулыг эргүүл бүрэн эргэлт, байрлалын тэмдэглэгээг хэдэн удаа эргүүлж байгааг тоол.

Бариулын нэг эргэлт нь байрлалын тэмдэглэгээг нэг эргэлт (саарал тэнхлэг) эргүүлнэ. Хөтөч ба хөтлөх араа нь ижил тооны шүдтэй (40) тул эргэлтийн хурд ижил байна: харьцаа нь 1: 1 байна.

Хөтөч болон хөтлөгчтэй араа нь эсрэг чиглэлд эргэлддэг.

Жижиг дугуй ньзавсрын араа. Энэ нь том дугуйны эргэлтийн хурдыг өөрчилдөггүй, зөвхөн эргэлтийн чиглэлийг өөрчилдөг.

Бариулын нэг эргэлтээр саарал тэнхлэг нь нэг ээлжээр эргэлддэг. Хөтөч болон хөтлөгчтэй дугуй нь ижил тооны шүдтэй тул тэдгээрийн эргэлтийн хурд ижил байна. Арааны харьцаа 1: 1 байна.

Жолоодлогын болон жолоодлогын дугуй нь ижил чиглэлд эргэлддэг. Завсрын дугуй нь эсрэг чиглэлд эргэлддэг.

Араа дамжуулалт нь:

    Нэмэгдэх

    Доош

    Конус хэлбэртэй

    90 градусын араа хөтөч

    Араа ашиглан та чадна эргэлтийн хурдыг нэмэгдүүлэх буюу багасгах

Эргэлтийн хурдыг нэмэгдүүлэх (хэт жолоодлогын араа)

Хөшүүргийг нэг бүтэн эргүүлээд байрлалын тэмдэг хэдэн удаа эргэхийг тоол.

Тахирыг нэг эргүүлэхэд (том хөтөч дугуй) жижиг дугуй нь таван удаа эргэдэг. Энэ нь механизмын арааны харьцаа 1:5 байна гэсэн үг. Энэ бол хэт ачаалалтай араа юм. Арааны харьцаа нэмэгдэхийн хэрээр жолоодлогын дугуйны эргэлтийн хурд нэмэгдэх боловч түүний гаргаж буй хүч, өөрөөр хэлбэл ямар нэг зүйлийг эргүүлэх чадвар буурдаг.

Эргэлтийн хурдыг багасгах (багасгах араа)

Хэрэв та бүлүүрийг (жижиг хөтлөгчтэй дугуй) таван удаа эргүүлэх юм бол том хөтлөгчтэй дугуй нэг удаа эргэдэг. Энэ нь механизмын арааны харьцаа 5:1 гэсэн үг юм. Энэ бол багасгах хэрэгсэл юм. Арааны харьцаа багасах тусам жолоодлогын дугуйны эргэлтийн хурд буурч, харин түүний гаргаж буй хүч, өөрөөр хэлбэл ямар нэг зүйлийг эргүүлэх чадвар нэмэгддэг.

Жишээконус хэлбэртэй араа дамжуулалт.

Хоёр торон налуу араа нь өөрчлөгдсөн хурд, хүчийг 90 градусын өнцгөөр дамжуулдаг.

90 өнцгөөр эргүүлэх.

8 шүдтэй салаа араа хөтлөгч нь 24 шүдтэй титэм дугуйг жолооддог.

Байршлын тэмдэглэгээг нэг удаа эргүүлэхийн тулд бариулыг хэдэн удаа эргүүлэх шаардлагатайг тоол.

Хэрэв та бүлүүрийг гурван удаа эргүүлбэл (жижиг хөтөч дугуй) цагираган араа нэг удаа эргэлддэг. Энэ механизмын арааны харьцаа 3:1 байна.

Эргэлтийн хөдөлгөөний хавтгай нь 90 градусын өнцгөөр өөрчлөгддөг. Бөгжний араа нь жолооны хүрдний өнцөгт орох боломжийг олгодог тусгай муруй шүдтэй тул эргэлтийн хавтгайг өөрчлөх боломжтой.

Тиймээс, араа (араа) системийг ашиглан та хурд, чиглэл эсвэл хүчийг өөрчлөх боломжтой. Гэхдээ энд хэрхэндавуу тал , тиймдутагдал . Жишээлбэл, та хүч чадлын өсөлт, хурдны өсөлтийг нэгэн зэрэг авах боломжгүй.

    Шинэ мэдлэгийг практикт нэгтгэх

    Арааны тусламжтайгаар та араагаар эргэлддэг гайхалтай тоглоомыг CARUSEL гэж нэрлэж болно.

    Биеийн тамирын минут

Одоо бид ажиллахад бэлэн боллоо. Загвар зохион бүтээж эхэлцгээе.

    Карусель барих

    Та тойруулгад дуртай юу?

    Тэдний юу нь танд хамгийн их таалагддаг вэ?

    Ямар энгийн механизм тойруулгыг эргүүлдэг гэж та бодож байна вэ?

    Тойрог угсрахдаа ямар хэсгүүд хэрэгтэй вэ?

Карусель барьцгаая!

A6 тойруулгын загварыг угсарч, эргүүлэх (оюутнууд багшийн хамт тойргийн загварыг угсарна).

(Энэ загвар нь хоёр араа ашигладаг: 8 шүдтэй салаа араа, 24 шүдтэй титэм араа)

Слайд 17

A7 тойруулгын загварыг угсарч, эргүүлэх (оюутнууд багшийн хамт тойргийн загварыг угсарна).

Арааны төрлийг тодорхойлж, тус бүрийн шүдний тоог тоол.

(Энэ загварт дөрвөн араа ашигладаг: 8 шүдтэй хоёр жижиг салаа араа, 24 шүдтэй титэм араа, 40 шүдтэй том салаа араа)

A6 болон A7 тойруулгын загваруудыг харьцуул.

    Загварууд нь юугаараа ялгаатай болохыг тайлбарлана уу?

    Таны бодлоор аль тойруулга илүү хурдан эргэлддэг вэ? Яагаад?

Дүгнэлт:

A7 тойруулгын загвар нь 40 шүдтэй араа болон 24 шүдтэй араагаар хурдыг нэмэгдүүлэх тохиргоог ашигладаг тул илүү хурдан эргэдэг.

    Практик ажил. Carousel загварыг угсарч байна.

Оюутнууд угсрах санал болгож буй дарааллын дагуу бүтцийг угсарна.

Угсарч эхлэхээс өмнө багштай хамт арааны төрлийг тодорхойлно.

(Энэ загварт дөрвөн араа ашигладаг: хоёр 24 шүдтэй титэм араа, нэг жижиг 8 шүдтэй, нэг 12 шүдтэй салаа араа).

    Тусгал

Өнөөдөр бид ямар нарийн ширийн зүйлтэй уулзсан бэ?

Нэг араа нөгөө араагаа хэрхэн эргүүлэх вэ?

Тойрог хэзээ хурдан, хэзээ удаан эргэх вэ?

Та өнөөдөр хичээл дээрээ бүх зүйлийг сайн хийсэн үү? Юу нь болохгүй байсан бэ? Ямар хүндрэлүүд байсан бэ?

Уран зохиол:

    "Технологи ба физик". Багш нарт зориулсан ном. Орос хэл рүү орчуулж байна. Шинэ технологийн дээд сургууль. Хуудас 66

    "Энгийн механизм" багцын даалгаврын багц. Багш нарт зориулсан ном.Хуудас 11

    Бичих дасгалЭнгийнМашинууд. Үндсэн дасгал: тойруулга.ЛегоБоловсрол. Хуудас 2

    Хурууны тоглоом "Мэлхий цөөрөмд байшинтай."тур- домэйн. окис. ru/ файл/ тур- домэйн/ igraizo. док

    "Танилцуулгын суурь"volny-12”

    Эмотиконууд. ttps://yandex.ru/images/search?img_url=...56

LEGO 9689 барилгын иж бүрдэл нь бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан хайгуулын иж бүрдэл бөгөөд хүүхдүүдэд өдөр тутмын амьдралд байдаг энгийн механизмуудыг танилцуулдаг. Хэцүү байдлын түвшин нь 5-9 жилийн хугацаанд зориулагдсан тул шийдэл нь бага сургуулийн сурагчид, цэцэрлэгийн сурагчдад сонирхолтой байх болно. Энэхүү иж бүрдэл нь боловсролын зориулалттай боловч гэрийн хэрэглээнд ч ашиглаж болно. LEGO 9689-ийн тусламжтайгаар хүүхдүүд: анхны механизмаа угсарна; сонирхолтой тоглоомын аргаар тэд дамар, нисдэг дугуй, хөшүүрэг, араа, тэнхлэгийн ажилтай танилцах болно; зургийн дагуу загвар зохион бүтээх, барьж сурах; жижиг туршилт хийх болно

Та юутай ажиллах ёстой вэ?

LEGO Simple Machines 9689 нь 200 гаруй бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг агуулдаг.

  • Эрэгтэй хүний ​​хуванцар дүрс;
  • Барилгын блок (хавтан, тоосго гэх мэт);
  • Тэнхлэг, дамар, дугуй, араа;
  • Ир, далавч, хайрс;
  • Загвар угсрах өнгөт зураг.

Хэсэг нь холилдохгүй, төөрөхгүй байх, хичээлийн үеэр хийх ажлыг зохион байгуулахын тулд тусгай ангилах тавиурыг багцын хамт өгсөн болно. Энэхүү багцад багш нарт зориулсан сургалтын хэрэглэгдэхүүн багтсан бөгөөд үүнийг тусад нь худалдаж авах шаардлагатай.

LEGO 9689 Багшийн ном нь дараахь зүйлийг агуулна.

  • Инженерийн үндсэн нэр томъёо, физик үзэгдлийг тайлбарласан онолын хэсэг.
  • Танхимын хичээлд зориулсан үзүүлэн таниулах хэрэгсэл - диаграмм, гэрэл зураг.
  • Багш нарт зориулсан гарын авлага, зөвлөмж.

Нийтдээ залуус 16 стандарт, 4 үндсэн загвар бүтээх шаардлагатай болно. Дөрвөн практик даалгавар нь мэдлэгээ бататгахад тусална.

LEGO 9689 боловсролын багцын давуу тал

Ийм бага насанд хүүхдүүд техникийн чиглэлээр онол судлах хүсэл эрмэлзэл тийм ч амархан байдаггүй. Гэвч LEGO Education-ийн 9689 Энгийн механизмыг тоглоомд суурилсан сургалтын хэрэгсэл болгон тохируулснаар математик, физик, технологийн хичээлүүд илүү хөгжилтэй болж байна. Барилгачинтай ажилласнаар хүүхэд шинэ мэдлэг олж авахаас гадна чухал ур чадварыг хөгжүүлдэг.

  • Логик сэтгэлгээ
  • Багийн харилцаа холбоо
  • Шинжилгээ, таамаглал
  • Бүтээлч бие даасан ажил
  • Стандарт бус шийдлүүдийг хайж байна

Практикаас харахад LEGO боловсролын арга зүй - тоглож сурах нь маш сайн үр дүнг өгдөг. Та манай онлайн дэлгүүрээс 9689 багцыг гэрийн болон сургуулийн хэрэгцээнд зориулан худалдан авах боломжтой.