Аннотациялар Мәлімдеме Оқиға

Е әрпі бар сөздерді оқу. Бірінші сыныптағы әдеби оқу сабағы «е, е әріптері бар сөздерді, сөйлемдерді және мәтіндерді оқу»

    Абдуллаева Л.С.

    «Ресей мектебі» оқу-тәрбие кешені

    Тақырыбы: жазу + оқу

    1-сынып

    Тақырыбы: Хаттар Уф, дыбыс(ух)

    Жоспарланған нәтижелер

Тақырыбы: Е.е әріптерімен жазу кезінде (е) дыбысын ажыратуды және белгілеуді үйренуді жалғастыру;

(е) дыбысына мінездеме беру, сәйкес әріптің орнын табу;

оқылған әріптермен сөздер мен сөйлемдерді жазу;

мәтінмен жұмыс.

Метатақырып:

    Когнитивті UUD : оқу әдебиеттерін пайдалана отырып, оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу;

ауызша сөйлеуді құрастыру; әдеби-танымдық мәтіндерді мағыналық оқу негіздері, мәтіндерден маңызды ақпаратты бөліп көрсету әртүрлі түрлері; объектілерді талдау; ұқсастықтарды орнату; ауызша сөйлеуді құрастыру.

    Нормативтік UUD : оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау; жаңа оқу материалында көрсетілген іс-әрекет нұсқауларын ескеру; жұмыс жоспарын құра білу; өзінің және досының іс-әрекетінің дұрыстығын бағалау.

    Коммуникативті UUD : әртүрлі пікірлерді ескеру; өз пікірін және ұстанымын қалыптастыру; түсінікті мәлімдемелер құрастыру; әртүрлі коммуникативті міндеттерді тиімді шешу үшін сөйлеу құралдарын барабар пайдалану; өзара бақылауды жүзеге асыру.

Жеке : білім беру-танымдық қызығушылықтары негізінен оқу материалы; өзін-өзі бағалау қабілеті.

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1. Ұйымдастырушылық

Бір-біріңе қараңдар. Бір-біріңізге күліңіз. Сабақты бастайық.

Сабаққа дайындығын тексеру.

2. Мақсаттар мен міндеттерді қою.

Мотивация тәрбиелік іс-шаралар

Экранға қараңыз. Сөздерде бір әріп жоқ. Әріпті енгізіп, мына сөздерді оқу керек.

Біз e әрпімен таныспыз ба?

Бүгінгі сабағымыз қандай болады деп ойлайсыңдар?

Бұл сабақта не істейміз?

(оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын өз бетінше айтып болғаннан кейін слайдта жазба пайда болады: - е әрпі бар сөздерді оқу мен жазуды үйренуді жалғастыру;

Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;

Сөздер мен сөйлемдердің сызбаларын құруға жаттықтыру;

Барлық бұрын зерттелген әріптермен жұмыс;

Өзіңізді және досыңызды тексеру және бағалау қабілетін дамытуды жалғастырыңыз.)

e әрпі жоқ екенін анықтаңыз.

Сөздерді оқы.

Қойылған сұрақтарға жауап беріп, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

3. Жылыту

Экранда 1 слайд

«Жаңа сөз құрастыр» жаттығуы

Тапсырма: бірінші бағандағы бірінші буынды, екінші бағандағы сөздерден екінші буынды алып, жаңа сөз жасау керек.

2 слайд

«Жануарды тап» жаттығуы.

Тапсырма: өлең жолдарының арасынан жасырылған жануар атын табу

Жаңа сөздер құрастыру, сөйлемдерден сөздерді табу

4. Мәтін бойынша жұмыс

5. Дене шынықтыру

6. Жеке жұмыс

Енді балалар, алдарыңдағы жапырақтарға қараңдаршы. Оларда біз бүгін жұмыс істейтін мәтін басылған.

Мен дауыстап оқимын, менің артымнан бәрі ақырын дауыспен оқиды.

Мұғалім мәтін бойынша сұрақтар қояды.

Мәтін не дейді?

Бұл мәтінді қалай атауға болады?

Түсіндірілген таныс емес сөздер бар ма? Оларды оқыңыз.

«Экзотикалық» сөзі қай әріптен басталады? Осы сөздің астын қызыл қарындашпен сыз.

Сіз «экспедиция» сөзінің нені білдіретінін білесіз бе?

Осы сөздің астын қызыл қарындашпен сыз.

Мәтіннен «экипаж» сөзін тауып, астын сыз. Бұл сөздің анықтамасын сөздіктен табыңыз.

Сөздің мағынасын қайдан білуге ​​болады?

Қандай жалқы есімдерді кездестірдіңіз?

«Жер» сөзі әрқашан бас әріппен жазыла ма?

«Қызықты суреттер» сөз тіркесін және оның қанша рет қолданылғанын табыңыз.

Мәтінде неше сөйлем барын сана.

Екінші сөйлемді тауып, ондағы есімдікті оқы.

Бұл есімдік тағы қандай сөйлемдерде кездеседі?

Есімдікті табыңыз көпше, бұл қандай сөйлем?

Сан жазылған сөйлемді табыңыз. Оқыңыз

Қай сөйлемде көлік туралы айтылады? Оқыңыз.

Тікұшақ, ол қандай көлік түрі?

Орныңыздан тұрып, тікұшақ қалақтарының қалай жұмыс істейтінін көрсетіңіз.

Енді отырыңыз. Сабақты жалғастырайық.

Экспедициядан кейін әкем не істейтінін білдіретін сөйлемді табыңыз.

Енді екінші сөйлемге оралыңыз. Бұл сөйлемде неше сөз бар?

Неше сөз бас әріппен жазылады?

Көсемше сөзді табыңыз.

Мына сөйлемді дәптеріңе жазып ал.

«Кім?» деген сұраққа жауап беретін сөзді табыңыз.

Іс-әрекетті білдіретін сөзді табыңыз.

Осы сөзге сұрақ қойыңыз.

Оны баса көрсетіңіз.

Бұл ұсынысты сипаттаңыз.

Ал қазір біз қағаздармен жұмыс жасаймыз.

«е» әрпінен басталатын сөздерді жаз. Осы сөздермен келесі жұмыстарды орындаймыз: екпін қою, дыбыс жазу, сызба құру.

(әлсіз оқушылар барлық сөздерді жазып алады, бірақ тек біреуімен жұмыс істейді)

Жұмысты аяқтаған бойда мен үлгілерді таратамын, ал сендер қызыл қарындашпен өзін-өзі тексеру жұмыстарын жүргізіп, өздеріңе баға қоясыңдар.

Жұмысыңды аяқтаған соң маған қағаздарды бер. Экранға назар аударыңыз. Тапсырмаларымыз жазылған слайдқа оралайық және барлық ұпайларды орындағанымызды көрейік.

Оқушылар мұғалімнің артынан мәтінді оқиды.

Сұрақтарға жауап беру.

Экзотика, метеоролог.

Оқушылар түсіндірме сөздікпен жұмыс жасайды.

(он бір). Әр сөйлемнің үстіне сан қойылады.

Балалар сөйлемдерді тауып оқиды.

Мұғалімнен кейін тұрып, қимылдарды қайталаңыз

Бір оқушы тақтада.

Жұмыс орындалатын жеке қағаздар.

Жұмысыңызды үлгімен салыстырыңыз. Олар өздерін бағалайды.

Әр нүктені оқыңыз

Өзін-өзі бағалау қызыл қарындашпен, ал достық көк қарындашпен белгіленеді.

Сабақтың мақсаты: балалардың дауысты дыбыс екендігі туралы білімдерін дамыту Едауыссыз дыбыстың қаттылығын білдіреді; сөздерді буынға бөлуді жалғастыру; сөйлем құрау, мәтінмен жұмыс істеуге үйрету, балалардың интеллектуалдық дамуына ықпал ету; жануарларға мұқият қарау.

Құрал-жабдықтар: құстардың (торғайлардың) өрнектері, жануарлардың суреттері, С.Я.Маршактың өлеңдер кітабы, «Балаларға арналған ең жақсы әндер» дискісі, магниттер.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Бізге қоңырау соғылды
Барлығы сабырмен сыныпқа кірді.
Барлығы өз үстелдерінде әдемі тұрды,
Бір-бірімізбен сыпайы амандастық.
(Олар бұрылып, амандасады)

ә) Аяғымызды еденге қоямыз,
Бәріміз арқамызды түзетеміз,
Шынтақтарымызды үстелге қояйық,
Үйді мұрынға апарайық.
Сол қол үстелде
Оң жағын үстіне қойдық.

Жылыту.

в) – бір-біріне күлімдеу
– бетіңізді үрлеп, ауаны ақырын шығарыңыз
– карамельді аузыңызға айналдырыңыз
– тіліңізді шпательмен немесе түтікпен шығарыңыз
- дыбыс шығарайық [s], [i], [a], [o], [u], [e] дыбыстары

- Соңғы рет қандай дыбыс шығардыңыз? [e]

-Бұл қандай дыбыс?

Сабағымыздың мақсаты дыбыстар мен әріптермен жұмысты жалғастыру; сөздерді буынға бөлу, сөйлем құрау. Мәтінмен жұмыс істей білу және жаңа сөздермен сөйлеуімізді байыту; жануарлар әлеміне қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

II. Қайталау

жабылған материал.

– Дыбыстар қандай 2 топқа бөлінеді? (дауыссыз және дауысты дыбыстар)

– Қандай дауысты дыбыстар дауыссыз дыбыстың жұмсақтығын көрсетеді?

(Мен, және, е, е, ю)

– Қандай дауысты дыбыстар ерекше? Неліктен?

(мен, е, е, ю)

а) сөздің басында 2 дыбыс бар – Юла, Юлия шыршасы
ә) (дауысты дыбыстардан кейін – менікі, беремін, әдемі)
в) (жұмсақ белгісінен кейін – ішеді, құйылады, айқайлайды)

– Дауыссыз дыбыстың қаттылығын қандай дауысты дыбыстар көрсетеді?

(a, o, y, s, e)

– Мына сөздердің ішінен мына әріптердің бірін ата?

(тақтаға қарап оқыңыз)

- Сөздің сызбасын құрастыр эму.

– Енді «тәтті» сөзді оқы.

-Мен кімді ақын деймін? (өлең жазатын адам)

– Қандай ақындарды білесіңдер? (К. Чуковский, А. Пушкин, А. Барто, С. Маршак, В. Маяковский)

-Осы сөздермен сөйлемдер құраңдар.

г) Сөз сызбасын талдау - эму.

- Айтыңызшы Артем, сен не ойлап шығардың?

(Эму – 2 буын, 3 әріп, 3 дыбыс, 1 екпінді буын)

- Өлеңді айт: Мен түйеқұс туралы айтып отырмын

Эму туралы
Мен саған өлең жазар едім
Бірақ мен түсінбеймін
Ол эму ма әлде эму ме?

- Балалар, бұл не? жаңғырық? (жаңғырық, сөздің бір бөлігі ғана естіледі)

- Қайдан естуге болады жаңғырық? (орманда, өзенде, бос бөлмеде)

Жаңғырық ойнайық: Мен сөзді айтамын, ал сен маған соңын айтасың (дауыстап)

автомобиль - шина
күлкі - жүн
орақ - ара
экран - кран
бұғы - жалқаулық

-Ал біз сендерге тақпақ айтамыз:

Өзеннің арғы жағында мұнда және мұнда
Біреу бұталарды аралап жүр.
- Жаңғырық, жаңғырық, бұл сен бе?
Жаңғырық жауап береді: «Сіз...

- Балалар, әріп сөздің қай жерінде жиі жазылады? Е? (сөздің басында және ортасында)

-Бірақ дыбыс [e]қай әріпте жасырылғандықтан көрінбейтін болуы мүмкін? (f).

- Әріпі бар сөздерді оқиық Ебіз бұл дыбысты естуіміз үшін қатты дауыстап: жануарлар, түскі ас, кебек, аю

– Олардағы әріп нені білдіреді? e?

- Балалар, аты аталған аңнан басқа қандай жануарларды білесіңдер?

– Олардың мінезі қандай екенін сипаттап бере аласыз ба? (Қоян қорқақ, аю епсіз, қасқыр зұлым, түлкі қу)

– Тақтадағы сөздерді оқы, осы сөздерден бірдей не байқадың?

қулық
алдау
айлакерлік
өнерсіз

– Сөздерден не байқадыңдар? (түбір деп аталатын ортақ бөлік)

– Сөздің түбір алдындағы бұл бөлігі қалай аталады? (консоль)

- Балалар, сөзді қалай түсінесіңдер өнерсіз? (мейірімді, қарапайым)

- Болама түлкіаты өнерсіз?

- Бұл сөз өнерсізсөздерге қарама-қарсы айлакер, қу.

- Балалар, бізде сөзжұмбақ бар, мен оған жануарларды жазып, жануардың суретін ілемін.

-Бұл кім?

1. Ол қыста боранның астында

Қарлы ұяда ұйықтау (аю) (4)

2) Кімнің мүйізі бір. Ойлан... (мүйізтұмсық) (5)

3) m o z r сөзін жинап жаз (1)

4) Ол дүниедегі кез келген адамнан артық
Өте, өте, мейірімді. (піл) (6)

5) Мен жасыл заттарды соқтым!
Қатты жылап!... (қолтырауын) (8)

6) Бұзақылық үшін тентек қыздар
Анам оны бірден сөмкесіне тығып қояды (кенгуру) (7)

7) Оны ормандардың патшасы деп атайды. Оның есту және көру қабілеті бар, тек ер адамның жалы бар, ал әйелде жоқ. Бұл кім? (арыстан) (9)

8) «Таспадағы» сөзді оқы (әріптерді көрсету үшін көрсеткішті пайдаланамын) (кран) (2)

– Осы жануарлардың барлығына ортақ болатын сөзді оқы? (жануарлар)

Сұраққа жауап беретін сөздер қалай аталады? ДДСҰ? (анимациялық)

III. Физикалық жаттығулар.

Енді біз жылынамыз және физикалық жаттығулар жасаймыз.

Ең жақсы әткеншек
Икемді жүзім.
Бұл бесіктен, маймылдар біледі
Кім өмір бойы тербелді?
Ия ия ия!
Ол ренжіген жоқ
Ешқашан!

IV.

Жаңа материалмен жұмыс.

- Балалар, әр түрлі жануарларды қайдан көруге болады?

(Хайуанаттар бағында, циркте)

– Хайуанаттар бағы не үшін құрылады? / Иә, хайуанаттар бағы біз жануарларды қарау үшін құрылған, өйткені біз Африкаға, Австралияға бара алмаймыз, сонымен қатар оларды жыртқыштардың шабуылынан және браконьерлердің басып алуынан қорғау үшін.

Қазір біз хайуанаттар бағына барамыз, бірақ жалғыз емес, кіммен бірге екенін білу үшін сөздерді оқып, тірек сөзді табамыз.

одицада (тақтада)
о труба
r торы
крокодил
барды
тісті

– Кебек сөзі қандай мағына береді? (Үзілген астық қалдықтарының жемі)

-Ендеше, бізбен хайуанаттар бағына кім барады? (торғай)

- Торғайлар туралы не білесіңдер? (Олар қалалықтар мен ауылдықтар. Қалалықтары намыссыз, дауыстары күштірек. Ауылдықтары сабырлы. Олар өте ашкөз, үнемі аш. Олар егінді түгел жеп, қуып жетіп: «Ұрыны ұр!» деп айғайлады. Бұл құс осылайша ТОҚҚАЙ деп аталды.Олар ұя салмайды, бірақ басқалардың ұясын жұлдызқұрттар мен қарлығаштардан тартып алады, енді оны қуып шығу мүмкін емес).

– Көптеген ақындар құстар туралы өлеңдер, жырлар, әңгімелер жазған, Торғай құстар да шет қалмады.

– Ақын С.Як. Маршак ол туралы өлең жазды. С.Маршак туралы не білесіңдер?

(100 жылдан астам бұрын дүниеге келген. Ол өлең жазып, журналдарға ерте бастады. Ол Англияда ұзақ өмір сүрді. Ол көп жазды және көп аударды. ағылшынша. Ол балаларды жақсы көрді және оларға тек өлеңдер ғана емес, ертегілер де жазды.)

- Өлеңді тыңдаңыз, мырза. Торғай кешкі асты қайда ішкен?

– Оқулықтарыңды 184-бет ашып, өлеңді баяу дауыста оқы, қайда барғанын есіңе түсір.

-Ол жануарлардан өзін не етті?

– Оның хайуанаттар бағына сапары қашан қайғылы аяқталды?

– Олар әдетте кімге сұрақ қояды? (адамдарға)

– Мұндай ұсыныстар қалай аталады? (сұраулы)

– Өлеңде кімге сұрақ қойылады?

- Ол не деп жауап берді? (хайуанаттар бағына барды)

- Біз біреуді кездестіргендей, оның қайда екенін білгіміз келгендей 1-жолды оқып көрейікші?

– Түскі асты қайда ішемін деп ойлаған кездегі оның көңіл-күйін ойлап көріңізші ? (қайғылы)

– Ал оның қандай көңіл-күйде болғаны қашан есіне түсе бастады?

В. Өлеңді драматизациялау (төрт оқушы шығып, тізбектегі 2 жолды оқиды)

– Бұл өлең нені үйретеді? (Жануарлар туралы ұмытпаңыз, әсіресе қыста. Және олардың кейбіреулері не қорқынышты, не мейірімді деп ойламаңыз - олардың барлығы өмір сүргісі келеді, олардың бәрі маңызды және қажет. Және бәрі емес, әрине, жануарлар қонақжай. және ренжітуі мүмкін адамдардан сақ болу керек).

VI . Шығармашылық жұмыс.

Сонымен, торғайлардың қорегін қалай алатынын оқып, білдік, олардың тойып, көңілді болғанын білдік. Міне, осы құстардың шаблондары.

Қаншалықты тоқ, қанағаттанарлық және көңілді екенін көрсете отырып, оларды безендіріңіз. («Иттерді мазақтама» әнінің әуеніне балалар торғай өрнектерін безендіреді).

VII. Жұмыстың нәтижелері.

Торғайыңызды жануармен бірге мейірімдірек деп ойлайтын сөзжұмбақтың үстіне қойыңыз (өздеріне ұнаған жануарға магниті бар кроссвордқа торғай іліп қояды).

-Бүгінгі сабақ саған не берді?

– Қандай жаңалықтар аштыңыз?

VIII. Үй жұмысы.

Өлеңді оқып, осы әңгіменің жалғасын тап.

Әдебиет:

  1. Горецкий В.Г. Орыс алфавиті, М. «Просвещение». 2004.
  2. Маршак С.Я. Торғай түскі асты қайда ішті? М.: Малыш, 1987 ж.

Муниципалды бюджет стандартты емес оқу орныНовокузнецк қаласының «No70 гимназиясы». Кемерово облысы

Әріптермен сөздерді, сөйлемдерді және мәтіндерді оқуУф

Воложанина И.М.,

мұғалім бастауыш сыныптар

МБ NOU «No70 гимназия»

Сабақтың мақсаты : оқу дағдыларын жетілдіру.

Тапсырмалар :

    Сөздің дыбыстық құрамы мен емлесін корреляциялау, сөзге буындық-дыбыстық талдау жасау (сызба сызу арқылы) қабілеттерін дамыту.

    Оқу барысында түсінігі мен мәнерлілігін дамыту.

    Оқыту стратегиясын қалыптастыру үшін: жеке (мәтінді эмоционалды түрде «өмір сүру», өз эмоцияларын білдіру), реттеушілік (мұғалім ұсынған жоспар бойынша жұмыс істеуге үйрету), танымдық (мәтіннен сұрақтарға жауап табу, талдау, қорытынды жасау) , коммуникативті (өз ойларын ауызша тұжырымдау) .

Жабдық: «ABC» оқулығы (2-бөлім), сөздерді баспа әріппен жазуға және сызбамен жұмыс істеуге арналған дәптер, түрлі-түсті қарындаштар, буындар мен жеке дыбыстарды біріктіретін қызыл, көк, жасыл түсті демонстрациялық карточкалар, магниттік алфавит, Сөздік.

Сабақтар кезінде :

I . Жұмысқа арналған сыныпты ұйымдастыру

II . Білімді жаңарту

1. Әріптерді дұрыс орналастырып, екі топқа бөлу (тақтада магниттік алфавиттің әріптері ретсіз орналасқан: төңкеріліп, бүйір жағында): а, м, о, к, у, е, п, с, yu, i, e, l, t, e, v, th.

Әр топтың әріптерін не біріктіреді?

А, ой, у, е, у, мен, у, йо - дауысты дыбыстарды білдіреді; m, k, r, s, l, t, v, th - дауыссыз дыбыстар.

Әр әріптер тобын тағы екі бөлікке бөліңіз. Өз әрекеттеріңізді түсіндіріңіз.

K, s, t, v жұп дыбыстарды дауыссыздығына қарай белгілеу, м, р, л, мың жұбы жоқ.

Дауыссыз дыбыстардың ішіндегі ерекше әріпті ата.

Ы қатты жұбы жоқ, қалған дауыссыз дыбыстар қаттылық пен жұмсақтық жағынан жұпталады.

Ах, ой, уф бір дыбысты білдіреді е, ю, мен, йо бір мезгілде екі дыбысты көрсете алады (тағы бір белгі - кейбір әріптер дауыссыз дыбыстардың қаттылығын, басқалары - жұмсақтықты көрсетеді).

2. Өткен сабақта қандай әріппен таныстыңдар?

Ол туралы бізге не айта аласыз?

Қалып қалған буындарды қосып, сөздерді жасаңыз: ескі...(мо, мос), еле...(ватор), еска...(латор), ес...(киз), ду...(ет) , po...(et), aero...(порт , ядро).

Сөздерді талдап көрейік:эскалатор, дуэт, эскиз (буын санын анықтаймыз, буынға бөлеміз, екпінді буынды табамыз, әріп пен дыбыс санын анықтаймыз, сөз үлгілерін жасаймыз).

Балалар баспаға арналған дәптерде түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс жасайды, тақтада жауап берушілер қызыл, жасыл, көк түстер, буындар мен жеке дыбыстардың бірігуін білдіретін.

кезінде аналитикалық жұмысбіз әрбір сөздің лексикалық мағынасын нақтылаймыз (түсіндірме сөздікті пайдаланамыз), оқушылардың назарын сөздің айтылуы мен жазылуы арасындағы сәйкессіздікке аударамызэскиз . Орфографияны атайық. Жұптастырылған дауыссыз дыбысты тексеру.

Дене шынықтыру минуты

III . Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

1. С.Я. Маршак "Торғай кешкі асты қайда ішті?" (б. 60 “ABC”).

Кім ақын деп аталады? Қандай балалар ақындарын білесіңдер? С.Я. Сіз Маршакты оқыдыңыз ба?

Өлеңді оқимыз, мазмұнын айтамыз, мағынасын түсінуге жұмыс жасаймыз.

Торғай түскі асты қайда ішті?

Ол кімге барды? Тізім.

Торғай не жеді? Мәтіннен жауап беру керек сөйлемдерді табыңыз. Оқыңыз.

Қонақ келгенде қай жануар қуанбады?

Торғайды аяйсың ба? Неліктен?

Өлеңді қайталап оқып, интонациясын бақылап, бас кейіпкердің қорқынышы мен ренішін тыңдаушыларға жеткізуге тырысамыз.

2. 60-беттің төменгі жағындағы мәтінді оқы.

Бұл сөздер қай ертегіден алынған? («Мысық, әтеш және түлкі»).

Әтешке не болды?

Неліктен бұл болды?

Ертегі нені үйретеді?

Дене шынықтыру минуты

3. Лев Толстойдың «Қате» шығармасымен жұмыс жасаймыз. Мәтінді оқып, мазмұнына талдау жасаймыз.

Баг не алып жүрді?

Ол суда не көрді?

Жучка не істеді? Неліктен?

Жучка туралы не айта аласыз?

Бұл әңгіме не туралы?

Ашкөздік пен ақымақтық не әкелуі мүмкін?

Мәтінді қайта оқимыз (сөйлем бойынша сөйлем), тыныс белгілерін сақтай отырып, болып жатқан оқиғаға өз көзқарасымызды интонация арқылы жеткіземіз.

Мәтінді кім жатқа айта алады?

Балалардың ертегілерін тыңдаймыз.

IV . Сабақты қорытындылау

- Сабақта не істедің?

Сіз қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

Сіз не үйрендіңіз?

Ойланып көріңізші, сіз барлық тапсырмаларды орындадыңыз ба? Сабақта өз жұмысыңызды бағалаңыз (біз өзін-өзі бағалау үшін смайликтерді қолданамыз).

Мақсат:

Тапсырмалар:

  1. балаларды жаңа сөздік сөзбен таныстыру - дүкен, метро.

Тақырыбы:

Метатақырып:

Жеке:

Жабдық:компьютер, проектор.

Сабақтар кезінде

Мұғалім

Слайд 1.

Мұғалім: (Балалардың жауаптары)

ойсөздің басында.

Дыбыс ерекшеліктері.

Бүгінгі сабағымызға келген қыздың атын айтыңызшы? (Эля)

Атаудағы бірінші дыбысты атаңыз ([e]). Тағы бір рет ([uh]).

Ауа айтылған кезде кедергіге тап бола ма, әлде мойын арқылы еркін өте ме?

Ән айтып көріңіз, созыңыз. [e] дыбысы туралы білетіндердің барлығын айтыңыз (

Жарайсың.

III. Бір минуттық қаламгерлік.

Мұғалім:

Мұғалім:Балалар, біздің кейіпкерлеріміз - Эля мен Едик Санкт-Петербург қаласында тұрған. Бұл Нева өзенінің бойындағы қала.

Питер 1 Слайд қаласының негізін қалады

IV. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

Мұғалім:

Кішкентай қол, жерден не іздейсің? - Мен ештеңе іздемеймін, мен жерді қазып, сүйреп жүрмін.

Балалар қандай көлікпен кездескенін кім ойлап тапты? слайд

Ал осы станокта жұмыс істейтін адамның мамандығы қалай аталатынын кім біледі? (экскаватор машинисі)

Дәптердегі қызыл жолдан осы сөзді жазып, әріптің астын сыз ойбір сөзбен айтқанда.

Мұғалім:Балалар қарап, әрі қарай жүрді. Қараса: жолда қалаған нәрсеңді алуға болатын үлкен дүкен бар: киім-кешек те, азық-түлік те – әмбебап дүкен. Жігіттер ішке кіріп, эскалатор деп аталатын жоғары қарай жылжыған баспалдаққа барды.

Сондай-ақ, мұндай баспалдақты әуежайда немесе метродан табуға болады. Бірақ онымен қозғалған кезде қарапайым қауіпсіздік ережелерін есте сақтау және сақтау керек: итермеңіз, абай болыңыз.

Осы сөзді дәптеріңе жазып ал, мағынасын есіңе түсір. Мына сөзді буынға бөл. Сөздегі буын санын қалай оңай анықтауға болады? Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын бар.

Мұғалім:Балалар дүкенді аралап, өздеріне таяқшаға балмұздақ сатып алды, оны попсикул деп атайды.

Мұғалім тақтаға тиісті жазуы бар картаны іледі.

Осы сөзді дәптеріңе жазып, екпінді көрсет. Бұл сөзбен кім ауызша сөйлем құрастыра алады?

V. Дене шынықтыру минуты

Кішкене демалып, көзімізге жаттығу жасайық.

Басыңызды тік ұстаңыз, жоғарыға, солға, оңға, төменге қараңыз.

Көздеріңізді пайдаланып, шеңбер, үшбұрыш, шаршы сызыңыз.

Көзіңді жаб.

Енді көзімізді ашып, жұмысты жалғастырайық.

Мұнда қандай әріптерді көріп тұрсыңдар? Таныс хат бар ма?

2. Карточканы пайдаланып жұмыс жасау.

Мұғалім: пойызбен.

Мұғалім:Жігіттер қайтты, жақсы серуендеп, көптеген қызықты нәрселерді көрді, бірақ үй тапсырмалары орындалмады. Ал олар үй тапсырмасын орындауға отырды. Оларға көмектескіңіз келмейді ме?

3. «Сөзді айт» ойыны.

Мен бастаймын, ал сіз маған рифманың соңғы сөзін айтасыз. Мен сізге түсінік беремін: болжам сөзі Е әрпінен басталады.

Артыңда тауда қаңғып, Кез келген қоңырауға жауап беремін. (Жаңғырық) Алыс ауылдарға, қалаларға Сымдарды жағалап кім барады? Тыныш Мәртебелі, бұл... (Электр)

Электрмен ойнауға бола ма? Неліктен?

VII. Сабақты қорытындылау

Мұғалім:

VIII. Үй жұмысы

IX. Рефлексия

Мұғалім:

Кімге тырысып, қуып жету керек?

Бүгін қай батырларға «Рахмет» дейміз?

Оларға не тілейміз? Саған да соны тілеймін: зейінді, көп оқу, үлкендерді тыңдау, үй тапсырмасын уақытылы орындап, жақсы оқу.

Қолдану.

Карточка.1

Карточка 2.

Карточка 3.

Түсіп қалған әріптерді толтырыңыз?

Құжат мазмұнын көру
«2-сыныптағы «Е әрпі бар сөздер» тақырыбындағы орыс тілі сабағының қысқаша мазмұны»

Тақырыбы: 2-сыныптағы орыс тілі сабағы «Е әрпі бар сөздер» тақырыбында

Мақсат:[e] дыбысын ажырату және дұрыс айту, сонымен қатар е әрпі бар сөздерді жазу дағдыларын бекіту.

Тапсырмалар:

    сөздегі [е] дыбысын ажыратып, тиісті әріппен жазбаша белгілеу дағдысын дамыту;

    сауатты жазу дағдыларын және фонематикалық хабардарлығын арттыру;

    дұрыс визуалды қабылдау, шоғырлану;

    байыту сөздік қормектеп оқушыларын «экскаватор», «эскалатор», «попсикл» жаңа сөздерімен таныстыру арқылы;

    балаларды жаңа сөздік сөзбен таныстыру - дүкен, метро.

    ұжымда жұмыс істегенде еңбекқорлыққа, ұқыптылыққа, төзімділікке тәрбиелеу.

Тақырыбы:

    Құрамында е әрпі бар сөздермен жұмыс:

    е дыбысының айтылуы бойынша жұмыс.

    сөйлем құрау кезінде оқушылардың сөйлеуін дамыту;

Метатақырып:

1.әдеби сөйлеу дағдыларын дамыту.

Жеке:

    1. Туған елге деген қызығушылық пен сүйіспеншілік сезімін қалыптастыру.

      Бір-біріне деген сыйластықты қалыптастыру.

Жабдық:компьютер, проектор.

Сабақтар кезінде

I. Сабақтың ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім: Қандай керемет таң. Сізді көргеніме қуаныштымын. Мен саған күлімсіреп бергім келеді, ал сен маған, бір-біріңе күлімдейсің.

II. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Слайд 1.

Мұғалім:Бүгін сабаққа Едік пен Эля құрдастарыңыз келді. Олардың есімдері қандай дыбыстан басталады? (Балалардың жауаптары)Сонымен, сабаққа қандай мақсат қоюға болады? Біз не істейміз?

Мақсаты: Е әрпі бар жаңа сөздерді меңгерту, осы әріпті қайталау.

Ендеше бүгін сабақта [e] дыбысы туралы білетіндеріңді қайталаймыз, сендер осы әріппен жаңа сөздерді үйренесіңдер, дыбыстар мен әріптерді ерекшелейсіңдер. ойсөздің басында.

Дыбыс ерекшеліктері.

– Бүгінгі сабағымызға келген қыздың атын айтыңызшы? (Эля)

– Атаудағы бірінші дыбысты атаңыз ([e]). Тағы бір рет ([uh]).

– Ауа айтылу кезінде кедергіге тап бола ма, әлде мойын арқылы еркін өте ме?

– Ән айтып көріңіз, созыңыз. [e] дыбысы туралы білетіндердің барлығын айтыңыз ( Бұл дауысты дыбыс, екпінді де, екпінсіз де болады, буын құра алады).

- Жарайсың.

III. Бір минуттық қаламгерлік.

Мұғалім:Бүгін біз сіздермен Е, е әрпін жазамыз. e әрпі неге ұқсайды? (Қарлығаштай, керілген садақтай, тек кері жазылған с әрпіндей, тілі шыққан ауыздай).

Дәптерге 5 дана e, 5 дана Е жазайық

e- кіші әріп, E- капитал. Батырларымыздың есімдері қалай жазылған? Неліктен?

Жаңа сөздік сөзбен таныстыру

Мұғалім:Балалар, біздің кейіпкерлеріміз – Эля мен Эдик – Санкт-Петербург қаласында тұрған. Бұл Нева өзенінің бойындағы қала.

Питер 1 Слайд қаласының негізін қалады

IV. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

Е әрпі бар сөздерді бақылау.

Мұғалім:Кейіпкерлеріміз Едік пен Эляның қызыққандары сонша, олар қаланы аралауға бірге баруды ұйғарыпты. Балалардың жалғыз серуендеуіне бола ма? Неліктен?

Олар үйден шыға сала дәу көлікті көрді. Жігіттер сұрайды:

- Кішкентай қол, кішкентай қол,
Жерден не іздейсің?
-Мен ештеңе іздемеймін,
Мен жерді қазып, сүйретемін.

– Балалар қандай көлікпен кездескенін кім ойлап тапты? слайд

Мұғалім тақтаға тиісті жазуы бар картаны іледі.

– Бұл станокта жұмыс істейтін адамның мамандығы қандай болатынын кім біледі? (экскаватор машинисі)

– Дәптердегі қызыл жолдан осы сөзді жазып, әріптің астын сыз ойбір сөзбен айтқанда.

Мұғалім:Балалар қарап, әрі қарай жүрді. Қарап тұр: жолда қалаған нәрсені сатып алуға болатын үлкен дүкен бар: заттарды да, бұйымдарды да – әмбебап дүкен. Жігіттер ішке кіріп, эскалатор деп аталатын жоғары қарай жылжыған баспалдаққа барды.

Мұғалім тақтаға эскалатордың иллюстрациясын және сәйкес жазуы бар карточканы іледі.

– Мұндай баспалдақты әуежайдан немесе метродан да табуға болады. Бірақ онымен қозғалған кезде қарапайым қауіпсіздік ережелерін есте сақтау және сақтау керек: итермеңіз, абай болыңыз.

– Осы сөзді дәптеріңе жазып ал, мағынасын есіңе түсір. Мына сөзді буынға бөл. Сөздегі буын санын қалай оңай анықтауға болады? Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын бар.

Мұғалім:Балалар дүкенді аралап, өздеріне таяқшаға балмұздақ сатып алды, оны попсикул деп атайды.

Мұғалім тақтаға тиісті жазуы бар картаны іледі.

– Осы сөзді дәптеріңе жаз, екпінді қой. Бұл сөзбен кім ауызша сөйлем құрастыра алады?

V. Дене шынықтыру минуты

- Кішкене демалып, көзімізге жаттығулар жасайық.

– Басыңды тік ұста, жоғары, солға, оңға, төмен қара.

– Көздермен шеңбер, үшбұрыш, шаршы сызыңыз.

- Көзіңді жұмы.

«Енді көзімізді ашып, жұмысты жалғастырайық».

VI. Өтілген материалды бекіту

1. «Байланысты әріптер» зейінін шоғырландыруға арналған тапсырма.

– Мұнда қандай әріптерді көріп тұрсыңдар? Таныс хат бар ма?

2. Карточканы пайдаланып жұмыс жасау.

Мұғалім:Жігіттер дүкеннен шықты, сыртта кеш болды. Үйге қайту уақыты келді. Және олар барды пойызбен.Осылайша үйлерде шамдар жанды.

Мұғалім:Жігіттер қайтты, жақсы серуендеп, көптеген қызықты нәрселерді көрді, бірақ үй тапсырмалары орындалмады. Ал олар үй тапсырмасын орындауға отырды. Оларға көмектескіңіз келмейді ме? Өздік жұмыс(жұппен. Сөздердегі түсіп қалған әріптерді қою)

3. «Сөзді айт» ойыны.

- Мен бастаймын, ал сіз маған рифманың соңғы сөзін айтасыз. Мен сізге түсінік беремін: болжам сөзі Е әрпінен басталады.

Артыңнан еріп тауда кезіп,
Мен кез келген қоңырауға жауап беремін. (жаңғырық)

Алыс ауылдарға, қалаларға
Сыммен кім жүреді?
Тыныш Мәртебелі,
Бұл... (Электр)

– Электрмен ойнауға бола ма? Неліктен?

VII. Сабақты қорытындылау

Мұғалім:Бүгін қандай әріппен жұмыс жасадың? Ал дыбыс ше? Е әрпімен неше жаңа сөз жазылды? Біз сөзімізде Е әрпі бар сөздерді жиі атамаймыз, сондықтан көпшілігіңіз жаңа сөздерді бірінші рет естідіңіздер және олар сізге түсініксіз болып шықты. Орыс тілінде сөздер өте көп және жаңалары үнемі пайда болады. Олардың барлығын білу үшін көп оқып, ізденімпаз болу керек. Сондықтан көбірек оқыңыз, бір-біріңізбен, үлкендермен сөйлесіңіз, сұрақтар қойыңыз, сонда сіз де көп нәрсені білесіз.

VIII. Үй жұмысы

Жаңа нәрселерді үйреніңіз сөздік сөзжәне оқулығымыздың 55-бетіндегі 72-жаттығуды орында.

IX. Рефлексия

Мұғалім:Сіз жақсы жұмыс жасадыңыз. Кім ойлайды, қайсысы жақсы жұмыс істеді.. Неге?

– Кімге жетуге тырысу керек?

– Бүгін қай батырларға «Рахмет» дейміз?

– Оларға не тілейміз? Саған да соны тілеймін: зейінді, көп оқу, үлкендерді тыңдау, үй тапсырмасын уақытылы орындап, жақсы оқу.

Қолдану.

Карточка.1

    Түсіп қалған әріптерді толтырыңыз: е немесе е?

….скимо, ….таж, …электрик, по…т, …кран, ….хо.

Карточка 2.

Түсіп қалған әріптерді толтырыңыз: е немесе е? Олардың кез келгенімен сөйлем ойлап табыңыз.

…..дик, …лза, …велина, …нже, ….мма, …лиза.

Карточка 3.

Түсіп қалған әріптерді толтырыңыз?

Мо... дос... ,..дик... Эстониядағы ветеринар. Біз әрқайсымызға...жүз...дос атаймыз.

Жазда...Дик Мәскеуге ұшады. Мен оны күтіп алу үшін әуежайға барамын.

Тақырыбы:Сөздерді, әріптері бар сөйлемдерді оқу Уф.

Мақсат:балалардың дауысты әріп туралы білімдерін қалыптастыру Едауыссыз дыбыстың қаттылығын білдіреді; сөздерді буынға бөлуді жалғастыру; сөйлем құрау, мәтінмен жұмыс істеуге үйрету, балалардың интеллектуалдық дамуына ықпал ету; жануарларға мұқият қарау.

Сабақтар кезінде

I.Ұйымдастыру сәті.а) Бізге қоңырау соғылды

Барлығы сабырмен сыныпқа кірді.

Барлығы өз үстелдерінде әдемі тұрды

Бір-бірімізбен сыпайы амандастық.

(бұрылып сәлем берді)

ә) Аяғымызды еденге қоямыз,

Бәріміз арқамызды түзетеміз,

Шынтақтарымызды үстелге қояйық,

Үйді мұрынға апарайық.

Сол қол үстелде

Оң жағын үстіне қойдық.

Жылыту.в) – бір-біріне күлімдеу

Бетіңізді тартыңыз және ауаны баяу шығарыңыз

Карамельді аузыңызға айналдырыңыз

Тіліңізді шпательмен немесе түтікпен шығарыңыз

Дыбыстарды шығарайық

[s], [i], [a], [o], [u], [e] дыбыстары

Соңғы қандай дыбыс шықты? [e]

Бұл қандай дыбыс?

Мақсатсабағымыз – дыбыстар мен әріптермен жұмысты жалғастыру; сөздерді буынға бөлу, сөйлем құрау. Мәтінмен жұмыс істей білу және жаңа сөздермен сөйлеуімізді байыту; жануарлар әлеміне қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

II.Қайталаужабылған материал.

Дыбыстар қандай 2 топқа бөлінеді? (дауыссыз және дауысты дыбыстар)

Дауыссыз дыбыстың жұмсақтығын қандай дауысты дыбыстар көрсетеді?

(Мен, және, е, е, ю)

Қандай дауысты дыбыстар ерекше? Неліктен?

(мен, е, е, ю)

а) таңба сөзінің басында. 2 дыбыс – Юла, Юлия шыршасы

ә) (дауысты дыбыстардан кейін – менікі, беремін, әдемі)

в) (жұмсақ белгісінен кейін – ішеді, құйылады, айқайлайды)

Дауыссыз дыбыстың қаттылығын қандай дауысты дыбыстар көрсетеді?

(a, o, y, s, e)

Мына сөздердің ішінен мына әріптердің бірін ата?

(тақтаға қарап оқыңыз)

эму аэробус (тақтада)

Эмма экраны

Эдик экскаваторы

ақын

Сөз сызбасын құрастыр эму.

Енді тәтті сөзді оқы.

Мен кімді ақын деймін? (өлең жазатын адам)

Қандай ақындарды білесіңдер? (Чуковский, Пушкин, Барто, Маршак, Маяковский)

Сөздермен сөйлем құрау.

бізге айт Артем, сен не ойлап шығардың?

(эму – 2 буын, 3 әріп, 3 дыбыс, 1 екпінді буын)

Өлең айт: Мен түйеқұс туралы айтып отырмын

Эму туралы

Мен саған өлең жазар едім

Бірақ мен түсінбеймін

Ол эму ма әлде эму ме?

Балалар, бұл не? жаңғырық? (жаңғырық, сөздің бір бөлігі ғана естіледі)

Қайдан естуге болады жаңғырық? (орманда, өзенде, бос бөлмеде)

ойнайықжаңғырықта: Мен сөзді айтамын, ал сен маған соңын айтасың (дауыстап)

автомобиль - шина

күлкі - жүн

орақ - ара

экран - кран

бұғы - жалқаулық

Ал енді бір өлең айтайық:

Өзеннің арғы жағында мұнда және мұнда

Біреу бұталарды аралап жүр.

- Жаңғырық, жаңғырық, бұл сен бе?

Жаңғырық жауап береді: - Сіз...

Балалар, әріп сөздің қай жерінде жиі жазылады? Е?

(сөздің басында және ортасында)

Бірақ дыбыс [e]қай әріпте жасырылғандықтан көрінбейтін болуы мүмкін? (f).

Әріпі бар сөздерді оқиық Ебіз бұл дыбысты естуіміз үшін қатты дауыстап: жануарлар, түскі ас, кебек, аю

Олардағы әріп нені білдіреді? e?

Балалар, аты аталған аңнан басқа қандай жануарларды білесіңдер?

Олардың мінезі қандай екенін сипаттай аласыз ба:

(қоян қорқақ, аю ебедейсіз,

қасқыр - зұлым, түлкі - айла)

Тақтадағы сөздерді оқы, бұл сөздерде қандай ұқсастық бар?

қулық

алдау

айлакерлік

өнерсіз

Сөздерден не байқадың?

(түбір деп аталатын ортақ бөлік)

Сөздің түбір алдындағы бұл бөлігі қалай аталады?

(консоль)

Балалар, сөзді қалай түсінесіңдер өнерсіз?

(мейірімді, қарапайым)

аламын ба? түлкіаты өнерсіз?

Бұл сөз өнерсізсөздерге қарама-қарсы айлакер, қу.

Балалар, бізде сөзжұмбақ бар, мен оған жануарларды жазып, жануардың суретін ілемін.

Бұл кім?

1) Ол қыста боранның астында

Қарлы ұяда ұйықтау (аю)

2) Кімнің мүйізі бір. Ойлан... (мүйізтұмсық)

3) m o z r сөзін жинап жаз (1)

4) Ол дүниедегі кез келген адамнан артық

Өте, өте, мейірімді. (піл)

5) Мен жасыл заттарды соқтым!

Қатты жылап!... (қолтырауын)

6) Бұзақылық үшін тентек қыздар

Анам оны бірден сөмкесіне тығып қояды (кенгуру)

7) Оны ормандардың патшасы деп атайды. Оның есту және көру қабілеті бар, тек ер адамның жалы бар, ал әйелде жоқ. Бұл кім?

(арыстан)

8) «Таспадағы» сөзді оқы (әріптерді көрсету үшін көрсеткішті пайдаланамын)

(кран)

Сөзді оқы, олардың барлығы қалай аталады? (жануарлар)

Сұраққа жауап беретін сөздер қалай аталады? ДДСҰ? (анимациялық)

III. Физикалық жаттығулар.Ең жақсы әткеншек

Икемді жүзім.

Бұл бесіктен, маймылдар біледі

Кім өмір бойы тербелді?

Ия ия ия!

Ол ренжіген жоқ

Ешқашан!

IV. Жаңа материалмен жұмыс.

Балалар, әртүрлі жануарларды қайдан көруге болады?

(хайуанаттар бағында, циркте)

Хайуанаттар бағы не үшін құрылады? / Иә, хайуанаттар бағы жануарларды қарау үшін, Африкаға, Австралияға бара алмайтындықтан, сондай-ақ оларды басқа жануарлардың өлімінен құтқару үшін жасалған.

Қазір біз хайуанаттар бағына барамыз, бірақ жалғыз емес, кіммен бірге екенін, сөздерді оқып, оны табу үшін.

су (тақтада)

кебек

тор

крокодил

барды

тісті

Кебек сөзі қандай мағына береді?

(астық сынған кезде оның қалдықтарынан жем)

Сонымен, бізбен хайуанаттар бағына кім барады? (торғай)

Торғайлар туралы не білесіңдер? (Олар қалалықтар мен ауылдықтар. Қалалықтар ұятсызырақ, дауыстары қаттырақ. Ауылдықтары сабырлы. Олар өте ашкөз және үнемі аш. Олар егінді түгел жеп, адамдар қуып, «Ұрыны ұр!» деп айғайлады. Бұл құстың атын қалай алды, ТОРҚАЙ.Олар ұя салмайды, бірақ басқалардың ұясын жұлдызқұрттар мен қарлығаштардан тартып алады, енді оны қуып шығу мүмкін емес.

Көптеген ақындар құстар туралы өлеңдер, жырлар, әңгімелер жазды, ал торғай да ерекшеленбеді.

Ақын С.Як. Маршак ол туралы өлең жазды. С.Маршак туралы не білесіңдер?

(100 жылдан астам бұрын дүниеге келген. Бүгін біз оның туғанына 120 жыл толуын атап өтеміз. Ол өлең жазып, журналдарда жариялауды ерте бастады. Ол Англияда ұзақ өмір сүрді. Ол ағылшын тілінен көп жазып, көп аударды. Ол балаларды жақсы көретін. және оларға арнап өлеңдер ғана емес, ертегілер де жазды.

Өлеңді тыңдап, айт Торғай түскі асты қайда ішті?

- Оқулықтарыңды 184-бет ашып, өлеңді өзің оқып, оның қайда болғанын есіңе түсір.

Ол жануарлардан өзін немен емдеді?

Оның хайуанаттар бағына сапары қашан қайғылы аяқталды?

Әдетте кімге сұрақтар қойылады? (адамдарға)

Мұндай ұсыныстар қалай аталады? (сұраулы)

Өлеңде кімге сұрақ қойылады?

Ол не деп жауап берді? (хайуанаттар бағына барды)

Біреумен кездесіп, оның қайда болғанын білгіміз келгендей 1-жолды оқиық?

Түскі асты қайда ішемін деп ойлаған кезде оның көңіл-күйі қандай болғанын ойлап көріңіз . (қайғылы)

Содан кейін ол есіне түсіре бастады және оны көңілді және жылдам айтты.

Өлеңді сахналап көрейік (төрт адам шығып, тізбектегі 2 жолды оқиды)

Бұл өлең нені үйретеді? (сондықтан біз жануарларды тамақтандыру үшін, әсіресе қыста. Және олардың кейбіреулері не қорқынышты, не мейірімді деп ойламау - бәрі өмір сүргісі келеді, бәрі өмір сүргісі келеді, олардың бәрі маңызды және қажет. Және бәрі емес, әрине, жануарлар қонақжай және ренжітуі мүмкін адамдардан сақ болу керек).

Сонымен, торғайлардың тамақты қалай алатынын, тойып жейтінін, көңілді болатынын оқып, білдік.

В. Шығармашылық жұмыс.Міне, торғайдың үлгілері.

Оның қаншалықты тоқ, қанағаттанарлық, көңілді екенін көрсетіп, безендіріңіз (безендіру).

VI. Жұмыстың нәтижелері.Өзіңіз мейірімді деп санайтын жануарыңызбен торғайыңызды іліңіз (өздеріне ұнайтын жануарға арналған сөзжұмбақ қарайды).

Бүгінгі сабақтан не білдіңдер?

Сіз қандай жаңалықтар аштыңыз?

VII. Үй жұмысы.Өлеңді оқып, осы әңгіменің жалғасын тап.