Аннотациялар Мәлімдеме Оқиға

Жалғау түрі әртүрлі күрделі сөйлемдердегі тыныс белгілері. Тақырыбы: Байланыс түрі әртүрлі күрделі сөйлемдердегі тыныс белгілердің бізге көмектесетінін түсіндім.

1. Бір сағаттан кейін баруға мүмкіндік туды: қарлы боран басылды, аспан ашылды, біз жолға шықтық.

(А. Пушкин.)

2. Жолды білсе де, соңғы рет күндіз танкерлерге барған; түнде бәрі басқаша, бейтаныс болып көрінетін. (Е. Қазақұлы.)

3. Балалар шортанды құйрығынан тарта бастады, ал Арсений Романович ұйықтап жатса да, неге саусағыңызды шортанның аузына салуға болмайтындығы туралы нұсқауларды оқи бастады. (К. Федин.)

4. Орман шулы, жүзің ыстық, арқаңнан тікенді суық сықырлайды. (Б. Полевой.)

5. Бөлмені толтыратын барлық нәрседе сіз әлдеқашан ескірген нәрсені, құрғақ ыдырауды сезе аласыз, барлық заттар уақыт өте кептірілген гүлдер беретін біртүрлі иіс шығарады, сіз қол тигізгенде. олар сұр шаңға айналады. (М. Горький.)

6. Бізге тек апат көмектесетінін түсіндім: не су кенет көтерілуді тоқтатады, не осы жағада қараусыз қалған қайыққа тап боламыз. (К. Паустовский.)

7. Ұзақ уақыт айдың жарығында қара толқындар арасында ақ желкен жарқ етті; Соқыр жағада отыра берді, сосын мен жылау сияқты бірдеңені естідім. (М. Лермонтов.)

Алдын ала қарау:

Жалғау түрі әртүрлі күрделі сөйлемдер

МАҚСАТЫ: Құрмалас сөйлемнің түрлерін қайталау, сабақтас құрмалас сөйлемнің жалғаулық түрін анықтай білу дағдыларын бекіту, жалғау түрі бар сөйлемдерге тыныс белгілерін қоя білу дағдыларын бекіту, оқушыларды дамыту. ' логикалық ойлау, өз бетінше ойлау қабілетін дамыту, сөйлемді схемалық түрде бейнелеу қабілетін дамыту.

ҚҰРАЛДЫҚ: компьютер, проектор, мәтін, қосымша, оқулық.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Жеке жұмыс.

III. Топтық жұмыс

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын баяндау: әр түрлі жалғаулық түрі бар күрделі сөйлемдерді табу, тыныс белгілерін қою, орфографиялық және тыныс белгілерін білу дағдыларын бекіту.

Дәптеріңді ашып, тақырыпты жазуды ұсынбаймын, біз дәптерге емес, арнайы дайындалған парақтарға жазамыз. Сабақ соңында әрқайсың өз материалыңды маған тапсырып, бағасын аласыңдар.

Тақтада үш оқушыға тапсырма берілген:

  1. Сөздерді морфемиялық талдау:

Қорғансыз, тығылып, төбеде, ойланбастан.

  1. Сөйлемді талдау:

Теңіздің шетінде қызғылт алтынмен (nn, n) жиектелген сары (сирень) бұлттардың бұлты пайда болды және одан да қалың қараңғылық далаға қалқып кетті.

  1. 5-ші сөйлемдегі сөздердің берілген тіркестерінің ішінде бірі сөз тіркесі емес. Оны белгілеңіз.
  1. бөлмені толтырады
  2. құрғақ жану
  3. заттар шығады
  4. ескірген

Сыныппен топтық жұмыс: (слайдтағы және үлестірмедегі 1-7 сөйлемдер)

№1 слайд

3-сөйлем мүшелерінің бірінде грамматикалық негіз не екенін көрсетіңіз.Слайд №2

  1. жігіттер бастады
  2. шортанды тарт
  3. жігіттер тарта бастады
  4. құйрықты тартыңыз

Басқарудан басқа байланыс қай сөз тіркестерінде кездеседі:Слайд №3

  1. күрделі элемент
  2. мойынсұнушылықпен бұзады
  3. континенттерді жылжытады
  4. оны қуып жібереді
  5. ренжітеді
  6. тау беткейлерінен

- Сөз тіркесі немесе сөйлем «Синтаксис» бөлімінде оқытылады. Бұл бөлімнің ең қиын жері неде?

Теориялық материалды қабылдауды анықтауға арналған сұрақтар:

Күрделі синтаксистік құрылымды сөйлемді қандай сөйлем дейміз?

(бірнеше сөйлемнен тұратын күрделі сөйлем, олардың кейбіреулері үйлестіру шылаулары арқылы, басқалары - бағыныңқы сыңарлар немесе сабақтас сөздер арқылы, ал басқалары - жалғаулықсыз байланыса алады).

Күрделі сөйлемнің мағынасын дұрыс түсіну үшін не нәрсеге назар аудару керек?

(сіз оның қандай бөліктерден тұратынын түсінуіңіз керек, өйткені күрделі сөйлем мағынасы жағынан байланысқан екі, үш немесе одан да көп сөйлемдерден тұруы мүмкін)

Сізге ұсынылған сөйлемдер негізінде грамматикалық негіздерді атап өту керек және схемалық диктант (1-7 сөйлемдер) құрастыру керек.Слайд №4

Тапсырмаларды орындау. Тапсырма экранындағы проекция.№5 слайд

  1. Бағыныңқы, шылаусыз, бағыныңқы сабақтас сөйлемді табыңыз.
  2. Бағыныңқы сыңары бас сөйлемнің ортасында тұрған сөйлемді табыңыз.
  3. Сабақтас және бағыныңқы сабақтас сөйлемді табыңыз.
  4. Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемді табыңыз.

Тапсырмаларды орындау. Бірінші сөйлемді талдау (бірінші нұсқа). (Баяндауыш, баяндауыш емес, бірігусіз және құрастырушы жалғаулары бар күрделі)

Жетінші сөйлемді талда (екінші нұсқа).Слайд №6

(Бағыныңқы, баяндауышсыз, бағыныңқы, бірігусіз және құрмалас жалғаулары бар күрделі)

Ұсынысты жалғастырыңызЖас жігіт аз сөйледікелесі түрдегі сөйлемдерді алу үшін:№7 слайд

  1. Біртекті мүшелері бар жай (жалғаусыз)
  2. Біріккен емес кешен, оның бөліктері арасында үтір қою керек.

Сөйлемдер құрастыруСлайд №8

Күрделі сөйлемдердің барлық мүмкін түрлерін құрастырыңыз:

  1. Қараңғы түсе бастады.
  2. Ағаш діңінен дымқыл және қышқыл иіс шықты.
  3. Жаңбыр тоқтады.
  4. Бәрі тып-тыныш болып, қатып қалғандай болды.

Түсінікті болу үшін тақтаға үш сызба сызылады. Сөйлемдердің түрін анықтап, сызбалармен сәйкестендіру керек.Слайд №9

  1. Менің тірі даусымның қалай аңсағанын естігеніңізді қалаймын. (А. Сурков.)
  2. Вронский Карениндердің балконындағы сағатқа қараған кезде, оның мазасызданып, өз ойларымен айналысқаны сонша, циферблаттағы қолдарды көрді, бірақ сағат неше екенін түсіне алмады.
  3. Біз әрбір адам білім ала алатын, шығармашылық еңбекті құрметтейтін елде өмір сүріп жатырмыз.

Әртүрлі жалғаулық түрі бар күрделі сөйлемдерді тауып үйрендік, енді білімімізді жүйелеу мақсатында осы тақырып бойынша оқулықтарды ашып, материалды оқимыз.

Оқулықтан қандай жаңалық білдіңіз?

(Күрделі сөйлемдерге бір-бірімен байланысудың әртүрлі түрлері арқылы байланысқан сөйлемдерді жатқызуға болады: үйлестіру, бағыныңқы және бағыныңқы емес. Мұндай сөйлемнің мағынасын дұрыс түсіну үшін оның қандай мүшелерден тұратынына қарап, жалғаулық түрлерін анықтау керек. )

Үй жұмысы. Әр түрлі жалғаулықтармен үш сөйлем құра, тыныс белгілерінсіз сөйлемдер жазылатын карточка дайында. Біз сіздің карталарыңызды келесі сабағымызда қолданамыз.


24.07.2013 20034 0

Мақсаттар:аралас құрмалас сөйлемдер туралы білімдерін жалпылау; мұндай сөйлемдерге тыныс белгілерін қою дағдыларын бекіту; етістіктің жазылуын қайталау; тілдік сезімге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Жабдық: кесте «Әртүрлі байланыс түрлерімен СП тыныс белгілері», тесттер.

Сабақтар кезінде.

I. Сөздік диктант

Көлеңке таралады; толқын шашырайды; көлеңкелер тербеледі; орман ұйықтайды; әсер етпейді, бәрі естілмейді; балғындық болды; бұлттар жаңбыр жауып тұрды; жаңбыр бұлттары еріді; шаңды тез сүртіңіз; құрғаған кезде демалыңыз; қажетті кітаптарды таңдаңыз; таңдаған кезде айтасыз; біреуді соғу немесе шақыру; Сіз қағып, қоңырау шалсаңыз, олар сізге ашады.

Ережелерді құрастырыңызетістік формаларын жазу, етістіктің жазылуын көрсетіңіз.

I.Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

(§98 оқу (350-351 б.). Параграфтың мазмұны бойынша әңгіме.)

Неше мүшелер күрделі сөйлемде бола алады ма?

Қайсы Күрделі сөйлем мүшелері жалғаулық арқылы байланыса ала ма?

Көп компонентті күрделі сөйлемге тыныс белгілерін қоюда қандай жағдайда қиындықтар туындайды?

назар аударыңызжалғаулық және жалғаулықсыз байланыс түрлері (күрделі синтаксистік құрылымдар) бар сөйлемдерге арналған.

1. Құрамы және ұсынылуы.

Татьяна Афанасьевна ағасына науқастың ұйықтағысы келетіні туралы белгі берді де, барлығы тыныштықпен бөлмеден шығып кетті.

2. Эссе және одақсыз байланыс.

Атамды ұнатпай, қорқып кетуімнің де өзіндік себебі бар еді: оның қалай ашуланып, аяғын таптағанын бірде өз басыммен көрдім.

3. Құрамы, ұсынылуы және одақсыз байланыс.

Бізді тек апат құтқара алатынын түсіндім: су кенеттен көтерілуді тоқтатады немесе біз бұл жағада сүрінеміз.

қосулы тасталған қайық

IV. Біріктіру.

1. Тапсырмаларды орындау.

Жаттығу: диктанттан сөйлемдерді жазу, олардың сызбасын құрастыру, жалғау түрін көрсету; s – үйлестіруші, п – бағынышты, б – одақсыз.

тәртіпсіздік.

[ - =], [ =], (ол - =).

б б

2. Аспанның ашық болғаны сонша, ауаның таза болғаны соншалық, Назаровтың жан дүниесіндегі өмір күштерінің қуанышқа толы болғаны сонша, ол жақсы және лайлы атқа қосылып, Қажы-Мұраттың артындағы тегіс жолмен ұшып бара жатқанда, Оның ойына қайғылы немесе қорқынышты нәрсе келмеді.

3. Әуелі, ілгеріде, аспанның жермен түйіскен жері қорғандар мен жел диірменінің қасында, алыстан қолын бұлғап тұрған кішкентай адам сияқты көрінетін жерде, кең ашық сары жолақ жерді бойлай жорғалады; бір минуттан кейін сол жолақ сәл жақынырақ көрініп, оңға қарай жорғалап, төбелерді орап алды.

[, (мұндағы - =), (қайсысы =), = -]; I - =. = және = ].

П б

4. Теңізден кенет зеңбіректің атылған дыбысы шықты да, түтін ұшқын шашқан толқындарға түскенде, бәрі қайтадан тынышталды.

[ = - ], және, (қашан - =). [ - = ].

s б

2. 493-жаттығуды орындау (2,3,4,7 сөйлемдер).

V. Сабақты қорытындылау.

VI. Үйде жасалғанжаттығу.

1. §98.

2. Жалғаулық және жалғаулықсыз жалғаулықтардың әр түрі бар үш сөйлем құра, жақша және құрылымдық сызбалар.

I.

Нұсқаушының түсініктемелерінен кейін (1) жігіттер жылдамырақ жүрді (2) және (3) қараңғы түсе бастағанда (4) түнейтін жерге небәрі үш шақырым қалды.

1) 1,2,3,4 2) 1,2,4 3) 1,3 4) 2,3,4

II.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Кешке Иван үйге оралғанда (1) күннің барлық әсерлері оны шайып кетті (2) және (3) ол ең қарама-қайшылықты сезімдермен (4) өзінің психикалық қобалжуының себептерін іздей бастады.

1) 1,2,4 2) 1,2,3,4 3) 2,3 4) 3,4

III.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Алдымызда жүгіріп бара жатқан ит (3) бұл жолы қайда бұрылатынымызды (4) болжауға әбден адасып қалғанда (1) және (2) орманды мақсатсыз араладық (4) Жұлқа жан-жағына қарап, бізге қорлықпен қарады.

1) 1,2,3,4 2) 1,3,4 3) 1,4 4) 2,3

IV.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Жабдықтағы ақаулар туралы бас инженерге бірнеше рет хабарланды (1) бірақ (2) біраз уақыттан кейін (3) ол бұл туралы мүлдем ұмытып кетті (4) және бұл жерде ең алдымен оның құлықсыздығы және тіпті жігерлі әрекеттерді жасай алмауы болды. .

1) 1,2,3 2) 1,2,3,4 3) 2,3 4) 1,4

В.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Жазушының қиялы сан алуан идеяларға толы болды (1) және (2) егер ол ерік күшімен бір нәрсеге тоқтауға мәжбүр болса (3), онда ол қайтадан (4) басы не болуы керек екенін білмеді.

VI.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Никита серуендеуге қажетті заттарды алу үшін үйіне кеткенде (1), бір сағаттан астам уақыт өтті (2) және (3) жинау орнына қайтып келгенде (4), достарынан көп нәрсені тыңдауға тура келді. .

1) 1,2,3,4 2) 1,2,4 3) 1,2 4) 3,4

VII.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Ата-анасының үйінде бәрі бұрынғыдай болды (1) және (2) егер оған үй кеңістігі тарылып кеткендей көрінсе (3) бұл (4) жоқшылық жылдары ол жетіліп, көп өсті. .

1) 1,2,3,4 2) 1,3 3) 1,3,4 4) 2,3,4

VIII.Қай жауап нұсқасы сөйлемдегі үтірмен ауыстырылуы керек барлық сандарды дұрыс көрсетеді?

Жазушының жаңа романы (1) өмір жолының басында адамдардың басынан өткерген қиындықтары (2) және (3) кітап кейіпкерлерінің өте жас болғанына қарамастан (4) барлық сынақтардан сүрінбей өтуі туралы баяндайды. құрметпен.

1) 1,2 2) 1,2,3,4 3) 1,3,4 4) 2,4

IX.Сөйлемдерге тыныс белгілерін қойып, олардың орналасуын түсіндір.

1. Олар оған жағымды сөздер айтқан кезде, ол күлімсіреп, қарапайым және сенімді болып көрінді, бірақ егер біреу оған ұнамсыз тақырыптарды бастаса немесе оны кездейсоқ ренжітсе, бір сәттен кейін әңгімелесушінің алдында сақ және күдікті адам тұрды.

2. Әр түрлі идеологтар ар-ұжданның тек архаикалық наным-сенім екенін және мұндай ілімдер қабылданса, оның құнын халық төлеуі керек екенін дәлелдеуге тырысты.

3. Пошта жәшігінде бірден бірнеше хат болды, егер командирдің қатаң тыйымы болмаса, отрядтан ешкімнің үйден қандай да бір жаңалық бар-жоғын дереу тексеру азғыруына қарсы тұруы екіталай.

4. Менің серіктерім барлық заттарын бөлмелерге жайғастырып болған соң, біз дереу аумақты зерттеуді ұйғардық, ал экскурсиялық автобустар екі сағаттан кейін кететін болғандықтан, барлығы жаяу ең жақын станцияға жиналды.

5. Қай рөлде болмасын, талантты актер өзін еркін, табиғи сезінеді, сахнада өз кейіпкерінің мінезін танытқанда, әдетте, өзін сол қаһарман деп толық сезінеді.

6. Қырымда өмір сүрген кезде ол бар уақытын табиғатты тамашалауға арнады және егер ауа-райы серуендеуге қолайлы болса, ол теңіз жағасында бірінен соң бірі үздіксіз ағып жатқан толқындардың үлгісін зерттеумен айналысты.

7. Ольга қонақтарға ашық верандаға шықты және барлық әйелдер оның талғампаз киіміне таңданысын білдіріп жатқанда, ол осы қызықсыз бос әбігерден алыс болу қаншалықты жақсы болатынын ойлады.

8. Жаңа мектеп жарғысын талқылаудың ұзаққа созылғаны сонша, кеңес мүшелері кеңседен шыққанда аспанның жұлдыздарға толы екенін көрді.

9. Біздің ата-анамыз әрқашан балалары туралы ойлайды және біз қандай жағдайда болсақ та, олардың біз үшін жасаған жақсылығын әрқашан есте ұстауымыз керек.

10. Бізге ұнамайтын жұмысты бастау әрқашан қиын, ал жағымсыз сәтті сәл де болса кейінге қалдыру үшін біз ерік-жігеріміздің жоқтығын ақтайтын кез келген сылтау іздейміз.

1. Сөйлемдегі үтір санын көрсетіңіз:
Қызметтер үшін көп ақша алатын айырбастаушылар үлкен ақшаны айырбастауға көмектесті, бір-бірін айырбастады және сатып алу үшін қанша және қандай монеталармен төлеу керектігін есептеді, өйткені қарапайым адам әрқашан үлкен ақшаны шарлай алмайды. әртүрлі монеталар саны.
A) 6
7.
C) 3
D) 5
E) 2
Дұрыс жауап: Д.
2. Үлгіге сәйкес келетін күрделі сөйлемді көрсетіңіз: […], […] және […],(…).
А) Күз мезгілі сары шамдармен жарқырап, жиі жауған жаңбыр, аспан жылап, саяжайлар тез босап, толассыз жауған жаңбыр мен жел оларды шам сияқты сөндіргендей болды.

С) Бір сағаттан соң баруға мүмкіндік туып, қарлы боран басылып, аспан ашылып, жолға шықтық.

E) Орман біткенін және бірнеше казак оны ашық жерге тастап бара жатқанын көрдім.
Дұрыс жауап: А.
3. Үлгіге сәйкес келетін күрделі сөйлемді табыңыз: […]:[…],және[…].
А) Бір сағаттан соң баруға мүмкіндік туып, қарлы боран басылып, аспан ашылып, жолға шықтық.
C) Содан үш жыл бұрын еккен ағаштар мен бұталар өсе бастады.
C) Мен орманның шеттерін көріп тұрмын және бірнеше казак оны ашық жерге тастап бара жатыр.
D) Мұражай тарихи қалыптасқан кешен ретінде қабылданады және оның залдары көрерменге оларды толтыратын барлық әдеміліктің табиғи жақтауы болып көрінеді.
E) Күзгі жаңбыр сары шамдармен жарқырап, аспан дірілдеп, саяжайлар тез босай бастады, толассыз жауған жаңбыр мен жел оларды шырақтай сөндіргендей.
Дұрыс жауап: С.
4. Түсіп қалған тыныс белгілерінің санын көрсетіңіз:
Біз кірген бөлмені қоршау бөліп, кіммен сөйлескенімді, анамның кімге иіліп тұрғанын көрмедім.
A) 3 үтір.
B) 6 үтір.
C) 4 үтір.
D) 5 үтір
Е) қос нүкте, 2 үтір.
Дұрыс жауап: С.
5. Тыныс белгілерінің дұрыс нұсқасын таңдаңыз:
Қанша дайындалса да, жүрегі дір ете қалды – бәрібір үлкен оқиға болды.
А) сызықша, 2 үтір.
B) 2 үтір.
C) үтір, қос нүкте.
D) үтір, сызықша.
Е) қос нүкте, 2 үтір.
Дұрыс жауап: С.
6. Түсіп қалған тыныс белгілерінің саны:
Ол ән айтты және оның әрбір дыбысынан таныс және кең бір нәрсенің тынысы естілді, сіздің алдыңызда таныс дала ашылып жатқандай.
A) 2 үтір.
B) 3 үтір.
C) 5 үтір
D) 4 үтір.
E) 4 үтір, қос нүкте.
Дұрыс жауап: А.
7. Тыныс белгілерінің дұрыс санын таңдаңыз:
Аспанда тұрған күн жарқырап тұр, сондықтан көзіңізді мықтап жабылған қабақтар арқылы бір минутқа жұмсаңыз, оттың жалынды пердесін көресіз.
A) 3
7
C) 5
D) 4
E) 6
Дұрыс жауап: С.
8. Түсіп қалған тыныс белгілерінің санын көрсетіңіз:
Ол неліктен нәтиже бермегенін, бәрі қазылғанын және Салкового өту үшін бірнеше ондаған метрлік тар жолақ қалғанын айта бастады.
A) 4 үтір.
Ә) 4 үтір, қос нүкте.
C) 6 үтір.
D) 3 үтір, қос нүкте.
E) 5 үтір.
Дұрыс жауап: В.
9. Тыныс белгілері жоқ:
Бізге тек апат көмектесетінін, немесе кенеттен су тоқтайтынын немесе жағада тасталған қайыққа тап болатынын түсіндім.
А) 1 үтір, қос нүкте.
Ә) 2 үтір, сызықша.
C) 3 үтір.
D) 3 үтір, қос нүкте.
E) 2 үтір.
Дұрыс жауап: Д.
10. Тыныс белгілері жоқ:
Енді оның өзі жолдан қалай адасып, бұталардағы келесі бұрылысты өткізіп алғанын немесе қардың астында жоғалып кеткенін түсінбейді.
A) 3 үтір.
B) 4 үтір.
C) 6 үтір
D) 7 үтір
E) 5 үтір
Дұрыс жауап: Е.
11. Тыныс белгілері жоқ:
Кейбір тыңдаушылар ақшаны қартқа берді, бірақ оны қайда қоярын білмеді; скрипканың корпусы жабық және музыканттың өзі ескерткіштің түбінде, Пушкиннің қасында болды.
A) 6 үтір.
Ә) 4 үтір, қос нүкте.
C) 5 үтір, қос нүкте.
D) 7 үтір.
E) 3 үтір, қос нүкте.
Дұрыс жауап: С.
12. Тыныс белгілері жоқ:
Әр жапырақта, шөптің әр инесінде, гүл шоқтары мен ағаш діңдерінде әр жердегі жылтыр моншақтай шық тамшылары жарқырап ойнап, қуаныштан жүрегім лүпілдеді.
A) 7 үтір
Ә) 6 үтір, сызықша.
C) 5 үтір, сызықша, қос нүкте.
D) 6 үтір, қос нүкте, сызықша.
E) 6 үтір, қос нүкте.
Дұрыс жауап: Д.
13. Сөйлемге сәйкес келетін сызбаны таңдаңыз:
Бала тыңдады және алыстағы қаланың шуы арқылы оған кенеттен шөптің өсіп, сәл қозғалып, күннен ыстық болғанын естігендей болды.
A) […], және (...), (не...), (қалай...).
B) […]және,[…],[не…],(қалай…)
C) […], (не…), (қалай…).
D) […],[…],(не…),(қалай…).
E) […]және[...], (не...), (қалай...).
Дұрыс жауап: Д.
14. Тыныс белгілерін көрсетіңіз:
Мен қорқатын нәрсе біз жоқта болды, құлап қалды.
А) үтір, үтір, қос нүкте.
Ә) Үтір, қос нүкте, үтір.
C) үтір, үтір, сызықша.
D) үтір, сызықша, үтір.
Е) үтір, үтір, үтір.
Дұрыс жауап: В.
15. Тыныс белгілері:
Оның алдын ала ескертулері оны алдамады, бірнеше минуттан кейін олар бірнеше саятшылықтан тұратын шағын ауылды көрді.
А) үтір, үтір.
В) қос нүкте, сызықша.
C) қос нүкте, үтір.
D) үтір, қос нүкте.
E) сызықша, үтір.
Дұрыс жауап: С.
16. Тыныс белгілерін көрсетіңіз:
Жалпы, қонақ бөлмеде қарым-қатынастың қарапайымдылығы байқалды: олар кіріп-шығады, кім қалағанымен сөйлескісі келеді.
А) қос нүкте, үтір, үтір, үтір.
Ә) үтір, үтір, үтір, қос нүкте.
C) қос нүкте, үтір, үтір, қос нүкте.
D) үтір, үтір, үтір, үтір.
E) сызықша, үтір, үтір, үтір.
Дұрыс жауап: А.
17. Тыныс белгілері:
Күн ыстық, бірақ мен әлі де ұйықтай алмаймын; біз таң атқанша тұрдық, түскі ас уақыты келді.

Ә) үтір, үтір, үтір.
C) сызықша, үтір, үтір.
D) үтір, үтір, қос нүкте.
E) қос нүкте, үтір, үтір.
Дұрыс жауап: А.
18. Тыныс белгілері:
Вильгельм үйіне қайтып келе жатқанда, оны дквушканың дауысы шақырды, ол Дуняның жанынан өтті.
А) үтір, қос нүкте, үтір.
Ә) үтір, үтір, үтір.
C) үтір, үтір, қос нүкте.
D) үтір, үтір, сызықша.
E) үтір, қос нүкте, үтір.
Дұрыс жауап: С.
19. Тыныс белгілері:
Апай дұрыс айтты Вильгельм қатты ғашық болды, одан неше түрлі бос сөз күтуге болады.
А) сызықша, үтір.
В) қос нүкте, үтір.
С) үтір, үтір.
D) үтір, қос нүкте.
E) қос нүкте, сызықша.
Дұрыс жауап: В.
20. Тыныс белгілері:
Барлығы Пушкинді айдауда шашырап кетті, сен кетесің.
А) қос нүкте, сызықша.
В) үтір, үтір.
С) үтір, сызықша.
D) сызықша, үтір.
E) қос нүкте, үтір.
Дұрыс жауап: Е.
21. Үтірлер саны:
Ростов Бористі ыңғайсыз және жағымсыз сезінгені сонша, Борис кешкі астан кейін оған қараған кезде, ол ұйықтап жатқандай кейіп танытты және келесі күні таңертең оны көрмеуге тырысып, шатырдан шығып кетті.
A) 7
4
C) 6
D) 8
E) 3
Дұрыс жауап: С.
22. Үтірлер саны:
Генерал Иван Кузьмичтің тағдыры туралы сұрай бастады, оны өзі атады және менің сөзімді жиі қосымша сұрақтармен және моральдық сұрақтармен үзді, егер олар оны соғыс өнерінен хабардар адам ретінде ажыратпаса, ең болмағанда оның қыр-сырын ашады. өткірлік пен табиғи интеллект.
A) 7
Сағат 9
C) 10
D) 8
E) 6
Дұрыс жауап: А.
23. Үтірлер саны:
Содан кейін труппамен кездескен кезде Шәкен Айманов театрдың негізін салушылар және қазақтың тұңғыш режиссері Жұмат Шаниннің ұлттық дәстүрді эстетикалық және этикалық мұраттарды таза интуитивті түсінумен, туған сөзін сүюмен шектелмегеніне бірнеше рет көз жеткізді. , олар оның бейнелік күшін түсініп, сезініп, оның сиқырын халыққа сұлулыққа жеткізді.
A) 6
5-те
C) 3
D) 7
E) 4
Дұрыс жауап: А.

24. Үтірлер саны:
Кітапханаға баратындай мейірімді болыңыз, арнайы әдебиеттерді ақтарыңыз, сізді қызықтыратын нәрселер туралы оқыңыз, Италияда сіз үйде жауап таба алатын сұрақтарды қоюдың қажеті жоқ.
A) 8
7
C) 5
D) 10
E) 6
Дұрыс жауап: Е.
25. Үтірлер саны:
Әрине, мен жүргізуші достарымен ән айтып, гитарада ойнайтын тавернаны таба алмадым және іздемедім, бірақ мен ол бара алатын басқа жерде болдым.
A) 4
6
C) 5
D) 2
E) 3
Дұрыс жауап: В.
26. Үтірлер саны:
Сіздің, сіздің қарсыластарыңыздың және көрерменнің арасында, мысалы, бізде болған ең тамаша аудармашы бар пікірталасқа қатысу өте қиын.
A) 5
Сағат 8
C) 4
D) 7
E) 6
Дұрыс жауап: Е.
27. Үтірлер саны:
Ағаштардың биіктіктерінде кенет қатты жел соқты, жаңбырдың үлкен тамшылары күркіреп, күрт қағып, жапырақтарға шашыранды, найзағай жарқылдап, найзағай ойнады.
A) 7
6
C) 4
D) 5
E) 3
Дұрыс жауап: Д.
28. Үтірлер саны:
Күн қолын, тізесін күйдіріп, жер қызып дем алды, тіпті үстіндегі ауа мангалдай дірілдеп тұрғаны көрінді.
A) 5
6
C) 4
D) 7
E) 3
Дұрыс жауап: А.
29. Күрделі сөйлемдегі жалғаулық түрін көрсетіңіз:
Күн әлдеқашан батқан, бірақ орман әлі сөнбеген, жақын жерде тасбақа көгершіндері күңкілдеп, алыстан көкек сайрап жатыр.
A) Құрамы және ұсынылуы.
В) эссе.
C) тапсыру.
D) бағыныңқы және одақсыз байланыс.
E) құрам және одақсыз байланыс.
Дұрыс жауап: Е.
30. Күрделі сөйлемдегі жалғаулық түрін көрсетіңіз:
Күн батып, түн үзіліссіз күндізге жалғасты, әдетте оңтүстікте болады.
А) эссе.
C) құрам және одақсыз байланыс.
C) бағыныңқы және одақсыз байланыс.
D) құрамы және ұсынылуы.
E) тапсыру.
Дұрыс жауап: Д.
31. Үтірлер саны:
Әрине, жүрегінде ол ұлының көмегіне үміттенді, сондықтан ол оған телеграмма арқылы қоңырау шалды, бірақ сол күні кешке ол оған ештеңе айтпады, ол өзі көмектесер деп үміттенеді.
A) 7
5-те
C) 6
D) 8
E) 4
Дұрыс жауап: С.
32. Үтірлер саны:
Бала кезінен бастап Аркадий өзіне не қажет екенін білді және әрқашан өз ұмтылыстарын орындауға табандылықпен барды, бұл бір кішкентай ерекшелігі болмаса, жаман емес: ол мақсатқа жетуге басқалардың да үлесін қосуы керек деп есептеді.
A) 3
6
C) 4
D) 7
E) 5
Дұрыс жауап: В.
33. Үтірлер саны:
Бірақ мына от пен су, осы тыныштық пен дауыл және табиғатта бар және біз білмейтін барлық нәрсе менің бүкіл әлемді қамтитын махаббатыма еніп, біріктірілді.
A) 7
5-те
C) 8
D) 9
E) 6
Дұрыс жауап: С.
34. Үтірлер саны:
Ерлі-зайыптылар танкерлер, әрине, жақсы адамдар деген қорытындыға келді, бірақ егер сіз оларға мұқият қарасаңыз, ұшқыштар олардан еш кем түспейді.
A) 4
3
C) 5
D) 6
E) 2
Дұрыс жауап: С.
35. Үтірлер саны:
Жартылай қараңғылық келді, мұңды таңмен сұйылтылған, шыбын-шіркей шырылдады, бұл осы керемет орман тұрғын үйінің жалғыз қолайсыздығы болуы мүмкін.
A) 3
2-де
C) 4
D) 5
E) 6
Дұрыс жауап: Д.
36. Үтірлер саны:
Аулаға шыққан Левин көктемдегі ағаш сияқты, бүршік жарған жас бұтақтары мен бұтақтарының қайда және қалай өсетінін әлі де білмеді, өзі де қазір сүйікті шаруашылығында қандай кәсіпорындар болатынын жақсы білмеді. міндеттенеді.
A) 4
7
C) 8
D) 6
E) 5
Дұрыс жауап: С.
37. Үтірлер саны:
Кітабыма үңіліп отырып, кештің батып, түннің қалай келгенін байқамай қалдым.
A) 1
4
C) 3
D) 2
E) 5
Дұрыс жауап: С.
38. Үтірлер саны:
Дүниеде туылу немесе ашық әлемге қыста немесе көктемде кіру өзімізге байланысты емес, бірақ әркім қартайған шағында өзінің алғашқы жолдарынан ұялмайтындай етіп жердің өз шеңберімен жүре алады. .
A) 5
IN 1
C) 3
D) 2
E) 4
Дұрыс жауап: Е.
39. Үтірлер саны:
Теңіздің опал қашықтығы үнсіз, толқындар әуезді түрде құмға шашырады, мен теңіздің алыстығына қарап үнсізмін.
A) 1
4
C) 2
D) 3
E) белгілері жоқ.
Дұрыс жауап: Д.
40. Ұсыныс түрін көрсетіңіз:
Қыста қайыңдар қылқан жапырақты орманға тығылады, ал көктемде жапырақ жайылғанда қара орманнан шетіне қарай қайыңдар шығып жатқандай болады.
А) күрделі.
B) Одақ емес.
C) коммуникацияның әр түрі бар кешен.
D) күрделі.
E) қарапайым.
Дұрыс жауап: С.

41. Үтірлер саны:
Алыс, шалғайда кілемдей қар жауып, жұлдыздар жанып, бір ай бойы аққу жалғыз қалқып, ұйқылы-ояу ауылдың үстінде жүрді.
A) 4
6
C) 8
D) 7
E) 5
Дұрыс жауап: В.
42. Үтірлер саны:
Тақтадан өтіп, дәрігер де тоқтады, өйткені жол бос емес және қалпақтың астынан Орленевтің бетіне тура қарап күлді.
A) 5
2-де
C) 1
D) 4
E) 3
Дұрыс жауап: А.
43. Үтірлер саны:
Махамбет бұрынғыдай ләззатқа алаңсыз ере алмады, ханның алдында еңкейген бастарын көре алмады, нөкерлердің мұңайып, күйзеліске ұшырағанына ашуланды.
A) 3
2-де
C) 5
D) 4
E) 1
Дұрыс жауап: Д.
44. Үтірлер саны:
Айналадағының бәрін сызып тастады және үлкен жебелерге ұқсайтын ұшақтар мен ұшақтарға ұқсайтын кемелер мен әуе сарайлары мен шыныдан жасалған көпірлерді ешкім көрмеген.
A) 9
5-те
C) 7
D) 6
E) 4
Дұрыс жауап: А.
45. Түсіп қалған тыныс белгілерінің санын көрсетіңіз?
Жұлдыздардың жыпылықтауы, өзен толқынының сыбдыры, шөптің сыбдыры, ат тұяғының сыбдыры, даланың сырлы үні мен Сақыштың тыныш үні – бәрі бір әуенге ұласты.
А) қос нүкте, 2 үтір.
B) 6 үтір
C) 4 үтір, сызықша.
D) 4 үтір.
E) сызықша, 3 үтір.
Дұрыс жауап: С.
46. ​​Тыныс белгілерінің саны:
Анда-санда қажетсіз жан-жағына қарап, жол бойымен еріншек жүріп, қайда барамын деп ойлайтын көрінеді.
A) 4
3
C) 2
D) 5
E) 1
Дұрыс жауап: А.
47. Тыныс белгілерін түсіндір:
Енді қаламын қойып, қайтадан сурет сала бастады, отбасы бақытты.
А) Кіріспе сөз, біртектес мүшелер, құрмалас құрмалас сөйлем.
C) Одақсыз құрмалас сөйлем, кіріспе сөйлем, бөлек үстеу.
C) Оқшау жағдай, одақсыз күрделі сөйлем.
D) Оқшау жағдай, біркелкі мүшелер, кіріспе сөйлем.
E) Бірыңғай мүшелер, кіріспе сөйлем.
Дұрыс жауап: С.
48. Сөйлемнің құрылымын анықтаңыз?
Үш жасымда мені жылататын бір ән болды, қазір есімде жоқ, бірақ мен оны естігенімде дәл солай әсер ететініне сенімдімін.
А) Кіріспе сөздері бар күрделі сөйлем.
C) Әртүрлі жалғаулық түрі бар күрделі сөйлем.
C) Үш бағыныңқылы сабақтас, кіріспе сөйлем.
D) Екі бағыныңқы, біртекті мүшелері бар күрделі.
E) Құрмалас және құрмалас сөйлем.
Дұрыс жауап: В.
49. Сөйлемнің құрылымын анықтаңыз?
Шайқастағы музыка қажет және пайдалы және ол ең шулы болуы керек.
A) Қарсылықты білдіретін жай сөйлем.
B) Бірыңғай мүшелі құрмалас сөйлем.
C) Жалғау түрі әр түрлі (құрамдас және бағыныңқы) күрделі сөйлем.
D) Оқшау мүшелі жай сөйлем.
E) Бірыңғай мүшелі құрмалас сөйлем.
Дұрыс жауап: С.
50. Сөйлемнің құрылымын анықтаңыз?
Мен нық және нық сенемін: дүниеде сондай бір күш бар, ол кез келген зұлымдықты жеңіп, күресте әлсіреген кезде көмекке келеді.
А) Оқшау мүшелі құрмалас сөйлем.
B) Әртүрлі жалғаулық түрі бар күрделі сөйлем.
C) Құрмалас және құрмалас сөйлем.
D) Бірнеше бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем.
E) Оқшауланған құрмалас сөйлем.