Аннотациялар Мәлімдеме Оқиға

Орфографиялық түбірлер zor zar презентация. Екпінсіз түбірдегі о – а әріптері: зор - зар

«- және түбірдегі -гор- - -гар-, -зор- - -зар- туралы емлесі» тақырыбындағы сабаққа арналған презентация.


Ауыспалы түбірлердегі o-a жазылуы - A-ға байланысты.


Ауыспалы түбірлердегі o-a жазылуы - A- -lag- (-a-) -kas- (-a-) -lozh-(-a-) -kos- (-a-) -ға байланысты.


Ауыспалы түбірлердегі o-a жазылуы - A- дауыссыз -лаг- (-а-) -қас- (-а-) -лож-(-а-) -қос- (-а-) -ға байланысты.



Ауыспалы түбірлердегі o-a жазылуы - A- дауыссыз -лаг- (-а) -қас- (-а-) -лож-(-а-) -қос- (-а-) -раст- (ст. ) -rasch- (sch-дан бұрын) -ros- (no st, sch) Қосылмай: өскін, өсімқор, Ростислав, өсу үшін Ростов; өнеркәсіп.


Tan Nagar Zori Zoryushka Өртенген Таң Заревой Орфография o-a түбірінде-гар- - -гор-, зар- - зор-


Ал екпінмен жаз, Екпінсіз О, Екпінсіз жаз, О екпінмен -ГАР- - -ГОР- -ЗАР- - -ЗОР-


Ерекшелік: таң


О - а дауысты дыбыстарының жазылуына қарай сөздерді тарат. Орфографияны белгілеңіз. Жанды, қызған, гүрілдеген, жалындаған, қызған, жарқыраған, шұңқыр, шұңқыр, ыстық, күркіреген, таң атқан, гүрілдеген. А О


Жану өсу тұтануы Жанып кетеді Таңның атысы Жарықтандыру Найзағай шлактары Биіктігі Жарқырау O A


Мені тап!


Тау Тан қайғы?


өртенді, өртенді, күйді, күйді, күйді, күйді, күйді, күйді, күйді, күйді.


ГОР - күйіп кет, күйіп, күйіп, күйіп, күйіп, күйіп, өртеніп кет.


Корректор – дәлелдемелерді оқитын баспаның, газеттің немесе баспахананың қызметкері.


«Түзетуші» ойыны Қызыл таң сөніп, кешкі көлеңке жерге түсті4. Кенет бәрі жұмсақ нұрға бөленді. Ағаштардың шыңдары нәзік жарықпен жарқырайды. Көлдің беті күн сәулесімен нұрланады.


«Түзетуші» ойыны Қып-қызыл таң лаулап, кешкі көлеңкелер жерге түсті4. Кенет бәрі жұмсақ нұрға бөленді. Ағаш төбелері нәзік жарықпен жарқырайды. Көлдің беті күн сәулесімен нұрланады.


Эссе – миниатюра.Таңғы таң. Тыныш жылынып, таң атып, нұрға бөлендік, шатырлар құлап, қар үйінділеріне жылындық.


Тест кілті: A1. 2. A2. 1. A3. 4. A4. 3. -ГОР- -ГАР- -ЗАР- -ЗОР-


Ауыспалы түбірлердегі o-a жазылуы - A- дауыссыз -лаг- (-а) -қас- (-а-) -лож-(-а-) -қос- (-а-) -раст- (ст. ) -rasch- (sch-дан бұрын) -ros- (no st, sch) Қосылмай: өскін, өсімқор, Ростислав, өсу үшін Ростов; өнеркәсіп.


Ауыспалы түбірлердегі o-a емлесі - A- дауыссыз екпін -лаг- (-а) -қас- (-а-) -лож-(-а-) -қос- (-а-) -раст- ( алдында ст) -rasch- (sch-ге дейін) -ros- (жоқ ст, sch) Қосылған: өскін, өсімқор, Ростислав, өсу үшін Ростов; өнеркәсіп.


Ауыспалы түбірлердегі o-a емлесі - A- дауыссыз екпін -лаг- (-а) -қас- (-а-) -лож-(-а-) -қос- (-а-) -раст- ( алдында ст) -rasch- (sch-дан бұрын) -ros- (no st, sch) -gar- -gor- -zar- -zor- Ex: өскін, өсімқор, Ростислав, өсу үшін Ростов; өнеркәсіп. қоспағанда: піседі


Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

Түбірдегі дауысты дыбыстардың ауысуы - зар -, - зор - орыс тілі мұғалімі МБОУ Мотыгинская No2 орта мектебі Волкова О.А.

Өртенген балдырларды тексеріңіз, қалған таулы шөп шабуға қонып, өркенді жағыңыз.

Өлеңді оқы. 3 сөйлемді жазып, талдау. Жаз мезгілі. Ыстық, құрғақ; Ыстықтан несеп жоқ. Таң таңға жақындайды. Түн мүлде жоқ. Шалғындарда жұмыс жүріп жатыр Таңертеңгі шық; Кішкентай таңның атысы бос емес, бұрымдар қазірдің өзінде шырылдап жатыр. (И.Суриков)

Тақырыбы: «Түбірдегі а және о әріптері - зар -, - зор -»

Мақсаты: зар - /- zor - түбіріндегі дауысты дыбыстың жазылуымен танысу, о –а таңдау шарттарын анықтауға үйрету.

Түзетуші Қып-қызыл таң өртеніп, кешкі көлеңкелер жерде жатты. Кенет бәрі жұмсақ нұрға бөленді. Ағаштардың шыңдары нәзік жарықпен жарқырайды. Көлдің беті күн сәулесімен нұрланады.

Түзетуші Қып-қызыл таң лапылдап, кешкі көлеңкелер жерге түсті. Кенет бәрі жұмсақ нұрға бөленді. Ағаштардың шыңдары нәзік жарықпен жарқырайды. Арен көлінің күн көркі – көлдің беті.

Рефлексия Мен үйрендім... түсіндім... Енді мен аламын... жасадым...

Үйге тапсырма 1. 108-бет (ережені меңгеру), 194-жаттығу (міндетті), 2. Әрқайсысында оқытылатын емлесі бар сөздерді қосқанда 15 сөз тіркесінен тұратын сөздік диктант құрастыру (таңдау бойынша)


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

ОРЫС ТІЛІ САБАҒЫНА АРНАЛҒАН ТҰСАУКЕСЕР «Екпінсіз дауысты дыбыстарды белгілеуге байланысты сөз түбіріндегі емле үлгілерінің түрлері».

5 СЫНЫПТА ОРЫС ТІЛІ САБАҒЫНА ТҰСАУКЕСЕР...

OGE-ге дайындық. 6-сыныптағы «Сөз түбіріндегі дауысты дыбыстардың жазылуы» орыс тілінен қосымша сабақтың қысқаша мазмұны (презентациямен)

Бұл сабақ студенттерді емтихан тапсыруға дайындау бойынша жоспарлы, жүйелі жұмыс жүргізетін мұғалімдерді қызықтырады....

5-сыныпта «Сөз түбіріндегі дауысты дыбыстардың жазылуы» орыс тілі сабағына арналған презентация

Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдеріне арналған облыстық семинар аясында 5-сыныпта «Дауысты дыбыстардың сөз түбіріндегі жазылуы» тақырыбындағы орыс тілі сабағына презентация...

«ГОР-ГАР тамыры» орыс тілі сабағына арналған презентация

Падалко Татьяна Викторовна


Сабақ көңіл-күйі Мақсаты: оқушылардың күйзелісін жеңілдету, жұмысқа дайындалу

Ояндық, саумыз,

Және барлығы жұмысқа дайын.

Басымыз нұрлы,

Таң атқанша демалдым.

Бұлшықеттер күшейе түсті

Әрбір орган сау.

Жүйкелер күшті - болат,

Айналмалы серіппелер сияқты.

Аяқтар мен қолдар - бәрі қозғалыста

Осылайша шиеленіс басылады


Орфографиялық жаттығу Мақсат: өз мәлімдемелеріңізге дәлел келтіруді үйрену; зейінін тәрбиелеу

Топтық жұмыс

Мұғалімнің үй тапсырмасын тексеруі.


2.ЖҰМЫЛДАЛУ КЕЗЕҢІ Мақсат: сөздің түбінде ауыспалы дауысты дыбыстары бар ережені есте сақтау; өз бетінше қорытынды жасай білу; сабақтың тақырыбын тұжырымдау, сабақтың мақсатын атау

  • Болжау, болжау, күңгірттеу;
  • жас, күйік, бұтақ... сол;
  • күйдірілген, жанасу, жанасу.

  • Сөздердің қатарын дауыстап оқыңыз.
  • Әр жолда бөлектеңіз бір мезгілде екі белгіге негізделген сөз.
  • Бірінші қатардағы сөздерді оқы.
  • Айтыңызшы, онда қандай сөзді ерекшелеуге болады және неге?
  • Екпінсіз дауысты дыбыстың түбірге жазылуын айтыңыз –журнал-журнал-
  • Екінші қатардағы сөздерді ата.
  • Қандай сөзді ерекшелеуге болады және неліктен?
  • өсті - өсті -.
  • Үшінші қатардағы сөздер туралы не айта аласыз?
  • Екпінсіз дауысты дыбысты түбірде жазу ережесін айтыңыз - қос-қас-.

  • ТАҢ
  • Г О Г Р О Т
  • G O RELY

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты:

1) танысу

түбірге о және а дауыстыларының жазылу ережесі -таулар - -гар-;

2) тауып, дұрыстап үйрену

осы түбірі бар сөздерді жаз.

Хаттар

О және А

түбегейлі

гор-гар


Қалған сөздерді жазыңыз. Мына сөздердің түбірін белгілеңіз. Қайсы лексикалық мағына сөздері бар

өртенген

отпен, ыстықпен өртенген, бірақ олармен толығымен жойылмаған.

күйдіру

отпен жойылады.

Сары

күннің ыстық сәулелерінің әсерінен қара тері түсі.

ҚОРЫТЫНДЫ: оттың, ыстықтың әсеріне бой алдыру.


Сөздерге баса назар аударыңыз. –гор-гар түбіріндегі О мен А дауыстыларының кезектесуі немен байланысты екенін анықтаңыз? Ереже құрастыру.


Ережеге назар аударыңыз!

Ерекшеліктер: күйік, түтін, түтін

Алмасу арқылы тамыр

-тау- гар-

кернеусіз күйде o әрпі жазылады,

стресс жағдайында - А .


Физминутка

Мақсат: дұрыс тыныс алуды қалыптастыру.

Біз мұрнымызбен дем аламыз, шыққан кезде мына сөздерді айтамыз:

«Сиыр» деп жазу оңай емес.

Сиыр сүт береді,

Ол шалғында жайылып жүр

Біз қатты «му-му» естиміз.

Шығу кезінде мұрныңызбен дем алыңыз:

Біз сиырдың артынан барамыз

Мұрнымызбен дем алайық және ызылдаймыз:

«М-М-М-М-М».


5. Оқыған материалды бекіту Мақсат : үйренген ережеге негізделген тапсырмаларды дұрыс орындай білу, қарапайымнан күрделірек тапсырмаға


  • Келу етістігінен префиксті алыңыз.
  • Зат есімнен жану түбір.
  • Ұшу етістігінен жұрнақ алыңыз.
  • Етістіктен --- аяқталуын қараңыз.

Қандай сөз ойлап таптыңыз?


№2 Жаттығу

  • Жылынды, жылынды...;
  • заг...р, уг...р...;
  • күйген. ә... әдептілік....

Анықтама: қызып кеткен, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызған, қызып кеткен, қызған, қызған, қызып кеткен, қызып кеткен, қызған, қызған, қызып кеткен, қызып кеткен, қызған, қызған, қызған, қызған.

Оларға тапсырма құрастыр.


ФИЗМИНУТ Мақсат : денені қыздыру, зейінін дамыту

  • Сыныптағы қабырғаларда әріптер бар О, А. - Мен сөзді атайсыңдар, түбірін анықтап, мына әріптерге қарай жүріңдер.

Сараланған тапсырма

Жұмыс істеу

электронды

симуляторға

Карточкамен жұмыс

Жұппен жұмыс(мықты оқушылар)

1 . Пештің үстінде ине мен иненің үстінде жатыңыз, қолыңызды алыңыз, басымдыққа ие болыңыз, тозаққа барыңыз,

отқа емес, адамдарға шығыңыз.

2. Ғ...көк жалынмен күйдір,...қаптама, табаныңды қой, ыстық көмірге түскендей, асфальт төсе.

жол, оны иық пышақтарына қойыңыз, артқа отырыңыз

Мысал: пеште жату - қолды бүктеп отыру.

-1 және 2 санының астындағы фразеологиялық бірліктерді оқы.

Үлгіге сәйкес оларға тапсырма құрастырыңыз.


ФИЗМИНУТ

Өлең шумақтарын айтайық

ауыспалы дауысты дыбыстар туралы


ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

1. Таңның атысы қаланың үстінен қатты.

2. Жаз қызып тұр.

3. (Артында) ...аспанда бұлттар ұшады, күн күмбездерде ыстық нүктелерде жатыр, мол үлпілдек (бірден) одуванчиктер ұшады.

4. Нева темір массасындай жүрді... су, толқындар қорқытты...

дүкендердің жанында, үйлерде шырақтар жанып тұрды.

Бірінші эскиз«ҚАЛА ҮСТІНДЕГІ ТАҢ»

1. 2.,,.

Екінші эскиз «ЖАЗ БАСЫ»

1. 2.,,.

- Сөйлемдерді оқы. Диаграммаларды мұқият қараңыз.

Оларға тапсырма құрастыр.


  • Күрделі сөйлемді табыңыз. Дәлелде.
  • Бірінші жай сөйлемге синтаксистік сипаттама беріңіз

МАТЕРИАЛДЫ ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ Мақсат: тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

  • «5» (О әрпі бар сөздердің санын көрсетіңіз)
  • «4» (жоғалған әріптерді енгізіңіз)
  • «3»(кеңестерімен жетіспейтін әріптерді енгізіңіз)

Сабақты қорытындылайық

  • Сабағымыздың мақсатын есте сақтаңыз.
  • -gor-gar түбіріндегі О және А әріптерінің жазылу ережесін айтыңыз.
  • Оны қалай орындағанымызды бағалаңыз.
  • Мен есіме түсірдім)……..
  • Мен таңғалдым……….
  • Қиындық тудырды....
  • Үйрену керек……….

  • Жаттығу

№ 142, 65 бет

  • -гор-гар түбірлерінің емлесі туралы ережемен танысу.

Білімімізді одан әрі жақсарту үшін, мен беремін үй жұмысы




Мен саған бүгін бердім Көп күлкі. Жиі күліңіз. Беріңіз менің күлу сыныптағы барлығы қонақтар. Қонақтар кетсін бірге сабақтан көтеріңкі көңіл-күй.

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

Түбірлері -гор--гар-, -зар-зор.

Сигнал карталарымен жұмыс Экспозиция, сын есім, гүл қою, журналға қосымша, жорамал, сын есім, қосымша, позиция, экспозиция, төменгі... тірі, болжам , exc…live. -Лаг-лож,қас-қос түбірлеріндегі о-а емлесі неге байланысты? O a O O O a O O a O a O

Ауыспалы түбірлері бар сөздерді тауып жаз. Сэндвич. Германияда эксцентрик математик өмір сүрген. Ол байқаусызда нан мен шұжықты бүктеп алды. Сосын нәтижені аузыма саламын. Адам сэндвичті осылай ойлап тапты. Бүктелген, қою

Гар-гор, зар-зор түбірлеріндегі О-А әріптері. Сөздердің мағынасы: Өртену - Өртену - Шоқ - от әрекетіне бой алдыру, өрттен жойылу, түтінмен улану

Коренградтың емлесі

Сіздің алдыңызда: Тау, күйік, таулы, қоңыр, көміртегі тотығы, таулы сөздер. -Осы сөздерді өз ұяларына таратып беріңдер. Бірінің мағынасы «көтерілу», екіншісі «жарқырау» дегенді білдіреді.

Тексерейік! Өрлеу Блейз Тау күйік Таулы күй Тау көміртегі тотығы

Ойланайық, біз қай кезде А, қай кезде О? Сары күйе күйе күйген шылым Күйген күйген заг. жылыту...жылыну...жылыну...жылыту Жылу...жану...О О О О О О

Коренградтың емлесі

Ережеге сәйкес екпін бұйыратын жерде зар – зор, ру – клон түбірлері де өмір сүреді.

Тотығу, бейімділік - Еріту, пайымдау - Не жазу керек күйзеліске, Не жазуға күйзеліссіз? Күйзеліспен жазамыз, Сөз жоқ, естігенімізді. Егер дыбыс кернеусіз болса, ол күмән тудырады.

Біз былай дәлелдейміз: 1. Дауысты дыбыстың қай позицияда тұрғанын анықтаймын Күшті (стресті) Әлсіз (екпінсіз) Қорытынды: жазамын, естігенімде Қорытынды: жазамын: - ГОР-, бірақ -ЗАР-

GOR - - GAR - : Төмендегі комбинацияларды пайдаланып кестені толтырыңыз: Қыздырылған пирог, қыздырылған жол, шамнан жылу, ыстық шай, тұтанған күн, көміртегі тотығы, отқа төзімді шкаф, от .жетілген жас, лаулаған от, резервуар отынмен, жанып тұрған резервуармен, күшті көмірмен

Тексерейік! -күйген- - гар- Күйген бәліш Күйген жол Ыстық шай Шамнан күйе Жанып тұрған күн батқанда көміртегі тотығы Отқа төзімді шкаф Ауыр көміртегі тотығы Күйген жігіт Жалындаған өрт Өртке қарсы резервуар тұтанғыш Жанып тұрған резервуар Шолпар жолы - арнайы шлакпен қапталған спорттық жүгіруге арналған жол. Шлак - көмірдің жануынан болатын ұсақ, бос қалдық.

Перфокартамен жұмыс. 1. Гр…өскен, ед…сли, зарядталған…сли 2. Холл…тірі, шұғыл…заттар, жақын…қолдар 3. К.…түрту, түрту…армандау, қолжетімсіз…негізгі жабдықтау 4.R…өсімдік майы, түрту үтік, р...дренаж 5. Қ...саусақпен қадалған, абайсызда...д...резекциялар 6.З...рка, з...гар, ыстық...бәліш 7. З...рница, көміртек оксиді, жылу ... гүрілдеген ботқа

Үй жұмысы. Сабақта қандай жаңа нәрселерді үйренгеніңіз туралы әңгіме жазыңыз.(абзацты немесе ережені жаттамаңыз, өз әдісіңізбен, түсінгеніңізше айтып, мысалдар келтіріңіз). Бірінші тапсырманы орындау қиынға соғатындар оқулықты пайдалана отырып, жаңа тақырыпты айта алады.(51-параграф) Шығармашылықты жақсы көретіндер үшін тапсырма басқаша – гор-гар туралы ертегі ойлап тап.


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

«Түбір белгісінің астындағы көбейткішті алып тастау. Көбейткішті түбір таңбасының астына енгізу», 1 сабақ

FCOR электронды ресурстарын пайдалана отырып, 8-сынып оқушылары үшін жаңа материалмен таныстыру сабағы. Бұл тақырып бойынша бірінші сабақ. Сабақ барысында келесі міндеттер шешіледі: сабақ барысында дағдыларды меңгеруді қамтамасыз ету...

Сабақтың тақырыбы: Тамыр – өсімдік мүшесі. Тамыр түрлері және тамыр жүйесінің түрлері. Түбірлердің мағынасы және әртүрлілігі.

Сабақтың мақсаты: Тамырдың вегетативті мүшесі туралы түсініктерін қалыптастыру.Тәрбиелік мақсаты: Тамырдың түрлері туралы білім алуға жағдай жасау – негізгі, бағыныңқы... танып білуге ​​дағдыландыру.

«Түбірдің екпінсіз дауыстылары» - Орындалған жұмыс бойынша есеп дайындау. Шығармашылық аты. Орыс тілі Әдебиеттік оқу Бізді қоршаған әлем Қатысушылар 3 сынып оқушылары. Біз сөзбен қауіпті жерлерде жұмыс жасадық. Студенттердің өз бетімен ізденетін тақырыптары. Сөз түбіріндегі екпінсіз дауысты дыбыстың жазылуын қалай тексеруге болады? Оқу тақырыбының сұрақтары.

«Түбірінде екпінсіз екі дауысты дыбыс бар сөздер» - Айырмашылық. Диагностикалық парақ. Әріп дауысты дыбыс. Жаттығу. Түбірінде екпінсіз екі дауысты дыбыс бар сөздер. Оқулықпен жұмыс жасаймыз. Бас. Үнсіз. Кащей патша. Білім планетасы. Алмасу туралы білім. Сөздер. Тексеру әдістері. Ұсыныс. Жазба.

«Түбірдегі дауысты дыбыс» - 6. Түбірде ауыспалы дауысты дыбыс бар сөзді көрсетіңіз. 3. 15-сөйлемнен екпін арқылы тексерілген түбірде екпінсіз дауысты дыбыс бар сөзді жаз. 1. Түбірде ауыспалы дауысты дыбысы бар сөзді анықтаңыз. комбинациясы. деңгейі. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады. 7. Түбірде ауыспалы дауысты дыбысы бар сөзді анықтаңыз. жүктеп алу. Кернеусіз, тексерілмейді.

«Жігерлі дауыстылар» - Мазмұны. Негізді өзгерту. -ёнок (-онок) жұрнағы бар зат есімдер. Ерекшеліктер. Қазіргі орыс тіліндегі О және Е дауысты дыбыстары нөлдік дыбыспен ауысып отырады. -анин, -янин, -чанин жұрнақтары бар зат есімдер. Ұйқы - ұйықтау. Құм - құм. Көпше түбір ретінде -j жұрнағы бар зат есімдер. Бөлім .. Ер есімдердің морфонологиясы.

«О, Е әріптері сөздің түбірі» - Шоколад. Үшінші артық. Енгізілген әріптер. «Артық сөз. Сөз. Есептер қателермен жүргізілді. Қате. Сан. Кроссворд. Өз басым. Оны бір сөзбен қалай айтуға болады. Аралар. Коллокациялар. Парашют түрлі-түсті жібектен жасалған. Өмірге қауіп төндіретін жағдай.

«Түбірдің екпінсіз тексерілген дауысты дыбысы» - Тапсырма. Тексеріліп жатқан екпінсіз дауысты дыбыс сөздің түбірі. Мәлімдемеңізді жалғастырыңыз. Тексерілген екпінсіз дауысты дыбыс сөздің түбірінде неше рет кездеседі? Түбірінде екпінсіз дауысты дыбыс бар сөздерді таңдаңыз. Қандай екпінсіз дауысты дыбыс жазылуы керек. Қай сөздің түбірінде екпінсіз дауысты дыбыс бар. Қандай екпінсіз дауысты дыбыс жазылуы керек.