Аннотациялар Мәлімдеме Оқиға

«Еңбек» тақырыбы бойынша қоғамдық пәндер ойыны. «Еңбек» тақырыбы бойынша тест Мамандық таңдау туралы пікірлер дұрыс па?

«Еңбек – өмірдің негізі». 5-сыныптағы қоғамтану сабағы конспектілері


Жұмыс орны: «Нижнемамонская №2 орта мектебі» МКОУ
Жазбалар 5-сыныпта жұмыс істейтін қоғамтану мұғалімдеріне арналған. Жазбалардағы материалды сыныптан тыс жұмыстарда пайдалануға болады.

5-сыныптағы «Еңбек – өмір негізі» тақырыбындағы қоғамтану сабағының қысқаша мазмұны

Сабақтың мақсаты:еңбектің адам өміріндегі рөлі мен маңызын анықтау.
Сабақтың мақсаттары:
Тәрбиелік:«өнім», «қызмет» ұғымдарын оқып үйрену, осы ұғымдарды ажырата білу қабілеттерін дамыту; адам еңбегін бағалау мәселелерін зерттеу қазіргі қоғам.
Дамытушылық:талдаудың, салыстырудың, жіктеудің, жалпылаудың логикалық операцияларын қалыптастыру; танымдық процестерді дамыту.
Тәрбиелік:еңбек мәдениетін және оған құрметпен қарауды дамытуға ықпал ету.
Сабақ барысында қалыптасатын УУД: тұлғалық, коммуникативті, когнитивтік, реттеушілік.
Жоспарланған оқу нәтижелері:
Тақырыбы:еңбек пен оның нәтижелері арасында байланыс орнату, «қызмет» және «тауар» ұғымдарын ажырату, байлық пен кедейліктің пайда болу себептерін түсіндіру қабілеттерін дамыту.
Метатақырып:сұрақ қою, гипотезаны ұсыну, ұғымдарды анықтау, жіктеу, материалды құрылымдау, өз позициясын дәлелдеу, тұжырымдар мен қорытындыларды тұжырымдау қабілеті
Жеке:еңбек мәдениетіне тәрбиелеу, еңбекке құрметпен қарауды дамыту

Сабақтың түрі:жаңа материалды меңгерту.
Сабақтар кезінде:
Ұйымдастыру уақыты:
-оқушылармен амандасу,
- оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (оқулық, дәптер, жазба материалдары),
- бағалау критерийлерін жариялау.

I. Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау.
Интерактивті тақтада кәсіби іс-әрекет түрлері көрсетілген слайдтар бар.

Балалар, слайдта бейнеленген осы адамдарды не біріктіреді? (Олар жұмыс істейді, олар жұмыс істейді)
Халқымыз дарынға бай, өз ісінің шебері. Мұндай адам өткен ғасырдың басында еңбек еткен тамаша ақын Валерий Яковлевич Брюсов болатын. Енді оның бір өлеңімен танысамыз. Ол сіздің үстеліңізде. Бірақ мәселе ондағы бір сөздің жылдар бойы жоғалып кеткенінде. Оны қалпына келтірейік!
Оқушылар өлеңді өз бетінше оқиды, содан соң пікірталасқа ұласты.
Түрлі сөздер әлемінде,
Жарқырап, күйдіретін және күйдіретін, -
Алтын, болат, алмас, -
Бұдан артық қасиетті сөз жоқ: («Жұмыс!»)
Троглодит адамға айналды
Сол қадірлі күні
Ол ашушыны тазалыққа апарды,
Шеңберді бастау (еңбек.)
Толық кесемен ішетініміздің бәрі,
Бұрын жасалған (қиындықпен):
Біздің өміріміздің барлық қуанышы,
Әрбір үйді әдемі ететін барлық нәрсе.
Жаңа шам – жеңісті нұр,
Қозғалтқыштар, пойыздар,
Моноплан жылдар ізі жоқ,
Бәрі мұра (жұмыс істейді)!….
- Өлеңге қандай сөз қостың?
- Бұл сөздің «еңбек» екенін қалай таптың?
Әңгімемізді қорытындылайық, әңгімеміздің негізгі идеясын қамтитын бір ғана сөйлем құрайық.
Оқушылар әртүрлі жауап береді.
Еңбек – өмірдің негізі. Бұл біздің «Еңбек» тақырыбындағы қорытынды сабағымыздың тақырыбы.
– Бұл тақырыпты қарастырғанда міндетті түрде нені айту керек деп ойлайсыз? Жоспарды көрсетейік:
1. Еңбек дегеніміз не? Ол қандай?
2. Еңбектің нәтижесінде не пайда болады?
3. Жұмыс қалай бағаланады?
II. Жаңа тақырыпты пысықтау.
1. Еңбек дегеніміз не? Ол қандай жұмыс?
- Сонымен, балалар, жұмыс дегеніміз не?
– Айтыңызшы, анықтамаларыңыздың қайсысы дұрыс?
- Ақпаратты алудың қандай жолдары бар? Еңбектің нақты анықтамасын қайдан алуға болады? (үлкеннен сұрау, сөздіктен оқу, интернеттен табу)
-Осы әдістерді қолдана отырып, үш оқушы бізге қажетті ақпаратты табуға тырысады.
Қалған жігіттерге келесі тапсырмамен жұмыс істеуді ұсынамын: әртүрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, мен жұмыстың көптеген анықтамаларын жаздым. Олар карталарда сіздің алдыңызда. Барлық анықтамаларды мұқият оқып шығыңыз және ең толық деп ойлағаныңызды дәптеріңізге жазыңыз.
Еңбек дегеніміз...
1) Жұмыс, кәсіп.
2) Іс-әрекеттің, жұмыстың, жұмыстың нәтижесі.
3) Құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.
4) Бір нәрсеге жетуге бағытталған талпыныс.

Тексеру: Балалар не жазды. Үш оқушы қандай анықтамалар алды?
Жұмыс мазмұны мен күрделілігі жағынан әртүрлі.


Әр адам дәрігер, бағдарламашы немесе пошташы болып жұмыс істей алмайды. Жүктегіштің жұмысы, мысалы, қарапайым болып саналады. Бірақ инженер кең білімді қажет ететін технологиямен және аспаптармен айналысады, сондықтан мұндай жұмыс күрделі деп аталады.
Ата-аналарыңның мамандықтарын талдап, еңбек түрлеріне мысалдар келтірейік. Ол үшін кестемен жұмыс жасайық:
Бірінші бағанға біз сіздің ата-анаңыздың мамандықтарын жазамыз, ал екіншісіне - әрбір ұсынылған мамандыққа сәйкес келетін сипаттамаларды жазамыз.

Мамандық Еңбек ерекшеліктері
Жүргізуші
Мұғалім
Әртіс
үй шаруасындағы әйел
Көше тазалаушы
Бағдарламашы
Сатушы
Полицейлік
Агроном
Тұрақты – уақытша, қарапайым – күрделі, психикалық – физикалық, ақылы – өтеусіз, ерікті – мәжбүрлі, қолмен – автоматтандырылған, шығармашылық – дәстүрлі, ұжымдық – жеке.
Емтихан:
«Мен шахтер мамандығына сәйкес келетін сипаттамалар ...... деп ойлаймын».
2. Еңбекпен не жасалады.
2.1.- Балалар, адамға еңбек ету не үшін қажет? Еңбек нені жасайды?
Бұл сұрақтарға жауап беру үшін мен сізге шағын тапсырманы орындауды ұсынамын. Сізде карталары бар конверттер бар. Тапсырма: сіздің ойыңызша, жұмыс адамға не береді деген сұраққа жауап беретін карталарды таңдау керек. Карточкаларды негізге жабыстыру керек және диаграмманы құру үшін көрсеткілерді салу керек. Топпен жұмыс жасаймыз (әрқайсысы 4 адам) Уақыт – 5 минут.
Азық-түлік, киім-кешек, өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі, жаңа таныстар, қарым-қатынас жасау қабілеті, тұрмыстық заттар, рухани құндылықтар, баспана, байлық
Әр топ өз сызбасын көрсетеді.
Неліктен сіз осы немесе басқа лауазымды таңдадыңыз? Түсіндіріңіз.
- Әрине, балалар, еңбек адамға өмірге қажеттінің бәрін береді: тамақ, киім-кешек, тұрмыстық заттар, баспана.
2.2. -Байлық деген не? Оған қандай жолмен қол жеткізуге болады?
Ағылшынның ұлы экономисі Адам Смит: «Әуелде дүниедегі барлық байлық алтын мен күміспен емес, еңбекпен алынды» деп есептеген.
- Балалар, неліктен олар барлық байлықтың бастауы еңбек дейді? Сіз қалай ойлайсыз?
«Байлық» сөзінің антонимін көрсетіңіз.
Байлық дегеніміз – адамдар бағалайтын нәрсенің бәрі (дәптерге жазу).
- Кімді бай деп атайды?
Мақалмен жұмысты ұйымдастыру:
- Еңбек туралы астарлы әңгімені тыңдап, оның негізгі мағынасын анықтау.
Бір адамның үш ұлы болды. Сосын бір күні қайтыс болып, әрқайсысына мұра қалдырды. Үлкен ұлына үлкен әдемі үй, ортаншыға сиыр, кенжесі балта мен қолғап алды. Әр ұлы өз ісімен айналысты. Үлкені отбасын құрып, өз үйінде әйелі, балаларымен бірге тұрып жатқан. Ортаншы ұлы сүт сатуды шешті. Ал үлкені ең ауыр жұмысты – балтамен жұмысты алды.
Арада бірнеше жыл өтті... Еңбегіңіздің жемісін теретін кез келді. Үлкен ұлы өмір сүрді, үйді күтпеді, бәрі қиғаш болды және үлкен және әдеміден бейшара және үйге айналды. Ортаншы ұлы жалқау болып шықты, көп ұзамай сиыры азайып сүт бере бастады. Ал кенже ұлы ғана балтасының күшімен өз нанын тауып қана қоймай, үй салып, сиыр сатып алды. Ағалары оған қызғанышпен қарайды. Ал олар бауырында сиқырлы балта бар, оны өздеріне алып, бақытты өмір сүру керек деп шешті. Бірақ ол жерде болмады. Балта ұрланды, бірақ ештеңе істемеді. «Митенкалар жеткіліксіз!» - олар шешті. Және оларды өздеріне иемденді. Тағы ештеңе! Ал інісі бұл кезде қайғырған жоқ. Ол өзіне бұрынғыдан жақсырақ жаңа балта сатып алып, жұмысын жалғастырды. Сонда ағалар мұның бәрі балтада емес, еңбек пен шеберлікте екенін түсінді. Олар інілерінен үлгі алып, еңбекке үйреніп, жақсы болды
шеберлер.
Мақалдың негізгі мағынасы туралы оқушылардың пікірін білдіру.
- Қайырымдылық деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Топтық жұмысты ұйымдастыру:
Топпен жұмыс жасай отырып, бүгінгі қайырымдылықтың бірнеше мысалдарын келтіріңіз.


Орыс көпестерінің негізгі ережесі: «Байлық міндеттейді!»
Дәптерге жазу: меценат – меценат; қайырымдылық – мұқтаж жандарға материалдық көмек көрсету. Демеуші – Біреуге өз қызметі мен өнімдерін жарнамалау үшін қаржылық қолдау көрсететін жеке немесе заңды тұлға.
2.3. Еңбек арқылы түрлі бұйымдар жасалады. Олардың арасында заттар, әртүрлі өнімдер, сондай-ақ қызметтер бар. Мысалы, портфельдеріңіздегі кітаптар - бұл өнім. Бірақ шаштаразға немесе дәрігерге барған кезде сіз қызметті пайдаланасыз.
Еңбек өнімдерін адамдар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін немесе сату үшін пайдаланады. Сатуға арналған өнім тауар деп аталады. Сіздің қажеттіліктеріңіз үшін сатып алған тауарларыңызда адам еңбегінің алуан түрі бар.
Суреттерге қарап, материалдық өнім және қызмет дегеніміз не екенін айт (оқулықтан 75 бет)
-Анықтамаларды дәптерге жазып алайық:
Қызметтер- бұл біреуге берілген тұрмыстық қолайлылық (С.И. Ожегов)


Өнімайырбастау және сату үшін жасалған еңбек өнімі болып табылады.

2.4. Дене шынықтыру минуты.
«Тауарлар мен қызметтер» ойыны
Мен сөздерді айтамын, егер бұл өнім болса, сіз отыруыңыз керек, егер бұл қызмет болса, тұрып, қолыңызды жоғары көтеруіңіз керек.
Шаштаразда шаш қию (у), дойбы дәптер (у), фотоальбом (у), велосипед (у), метроға саяхат (у), кітап (у), тіс жұлу (у), күртенің сынған құлпын жөндеу (у) , сынған теледидарды жөндеу (у), балмұздақ (т)

3. Жұмыс қалай бағаланады.
- Балалар, қызметкердің еңбегі қалай бағаланады?
Адамдардың еңбегі көбіне атқарылған жұмыс көлемімен бағаланады. Бірақ ғалымның немесе педагогтың еңбегін қалай бағалауға болады? Жұмысты бағалауда сапа маңызды рөл атқарады. Еңбекке ақы төлеу қызметкердің жалақысы болып табылады. Сапалы жұмыс ынталандыруға лайық. Бұл бонус немесе қосымша төлем (бонус) болуы мүмкін немесе бұл алғыс немесе жарнама болуы мүмкін. Адал қызметкер үшін оның жұмысына моральдық баға беру (мақұлдау, мақтау) және нәтижеге өзінің қанағаттануы да маңызды. Нашар орындау айыппұл салуға немесе тіпті жұмыстан шығаруға әкелуі мүмкін.


Тапсырма: - Сөйлемдерді аяқтау керек:
Әкем зауытта жұмыс істегені үшін __________________________ алды.
Маша құрылыс институтында оқиды және ______________________ алады.
Әже ай сайын _____________________ алады.
Отбасындағы ең кіші балалар үшін анасы __________________ алады.
Жоғарыда аталғандардың барлығы ________________________ отбасын құрайды.
Емтихан. 1-2 бала шыққан мәтінді оқиды.
III. Сабақты қорытындылау.
- Сабағымыз аяқталуға жақын. Сабақ басында өзімізге қойған сұрақтарымызға қайта оралайық.
Біз оларға жауап бердік пе?
Үш сатыдан тұратын баспалдақ сызыңыз және өтілген тақырыпты түсіну дәрежесі бойынша қай жерде екеніңізді белгі қойыңыз: егер сіз бәрін түсінсеңіз, онда ең жоғары сатыда, әлі де сұрақтарыңыз болса, ортада, егер ештеңе жоқ болса. анық, содан кейін соңғы. Қолдарыңды көтеріңдер, ортаңғы баспалдақта кім өздерін белгіледі? Жоғарыда?
IV. Үй тапсырмасын түсіндіру.
- Балалар, кез келген істің табысты болуы көбіне оған қатысушылардың дұрыс мінез-құлқына байланысты. Жұмыстың әртүрлі қажеттіліктерді қанағаттандыруға көмектесуі, ауыртпалық емес, жағымды әрекет болуы, сізді және айналаңыздағыларды нәтижелерімен қуанту үшін сіз ережелерді сақтауыңыз керек.
Үй тапсырмасы шығармашылық болады. Сіздің міндетіңіз жақсы, нәтижелі жұмыс ережелерін жасау, бірақ жай ережелер емес, мақал-мәтелдерде ережелер.
Мен бірінші ережені жасап қойдым, оны жазып алайық:
«Асық болсаң, жұртты күлдіресің». Жұмысыңызды жоспарлаңыз, оны аяқтау үшін уақыт пен күш-жігерді есептеңіз.
«Сабырлы болсаң, шеберлік болады». Жұмысыңыздың мақсаты мен нәтижесіне жетуде табанды және шыдамды болыңыз».
Келесі сабақта біз ең жақсы 10 ережені таңдаймыз және осы ережелерді сіздің сынып бұрышыңызда көрсетеміз.

Тақырып бойынша ойын-сабақ: Еңбек – өмір негізі.

Сабақтың түрі: UKIZ (білімді кешенді пайдалану сабағы)

UZZVU (білімді бекіту және дағдыларды дамыту сабағы)

Жоспарланған нәтижелер (Федералдық мемлекеттік білім стандартына сәйкес):

· Тақырыбы:

1. Студенттер адам әрекетінің негізгі түрлерінің бірі ретіндегі еңбек ерекшеліктерін сипаттай алады.

· Метатақырып:

1.Нормативті: оқушылар жоспарлай алады тәрбиелік іс-шаралармәселелерді шешу үшін.

2. Коммуникативті: оқушылар өз іс-әрекетін ұйымдастыруға және серіктеспен бірлесіп жұмыс істеуге қажетті сұрақтарды қоя алады.

3. Танымдық: оқушылар еңбектің жеке адам және қоғам үшін маңыздылығын түсіндіре алады; еңбекті материалдық және моральдық бағалауды ажырату; адам еңбегімен нені жасайтыны туралы өз біліміңді дәл айту.

4. Тұлғалық: студенттер еңбекте табысқа жетудің әртүрлі құралдарына өз көзқарасын анықтай алады; болашақ мамандығын таңдау қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

Сабақтар кезінде

Мұғалім: Сәлем жігіттер! Бүгін біз «Еңбек – өмір негізі» тақырыбында ойын сабағын өткіземіз. Алдымен, «жұмыс дегеніміз не?» деген сұраққа ойланып көрейік.(олар нұсқаларды ұсынады, біз жігіттермен бірге тұтас анықтама береміз). Сонымен, соңғы үй сабағында сендерге тапсырма берілді - командаларға бөлініп, олардың атын беру, капитандарды таңдау және ұран шығару. Ал, командалармен таныстырудан бастайық.

1 «Визитка» сайысы.

Өз командаларын көрсетіңіз (аты, ұраны, капитандары).

(өзін неғұрлым анық көрсеткен команда ұпай алады).

Мұғалім: Енді осындай жарқын командалардың тұсауы кесілгеннен кейін ойын әлдеқайда қызықты болады. Сонымен, «Тізбек» сайысы жарияланады.

2-сайыс «Тізбек».

Әр командаға «Сиқырлы парақ» беріледі, ол қолдан қолға өтіп, жауапты келесі топ мүшесі көрмеуі үшін бүктелу керек.

Мұғалім: Тапсырма келесідей: әр топ мүшесі «жұмыс» сөзін бір сөзбен сипаттауы керек (мысалы, тазалау, оқу), содан кейін парақтың бір «ізін» бүктеп, келесі ойыншыға беру керек. сіздің командаңыз. Соңғы қатысушы жауабын жазып алған бойда парақты маған тез беру керек.

Мұғалім парақтарды жайып, жұмыстың анықтамасын жазылған сөздерден біріктіріп оқиды (тапсырманы тез орындап қана қоймай, жауабы дұрыс әрі қысқа болған топқа ұпай беріледі).

Мұғалім: Ең қызықты және сонымен бірге қиын мамандықтардың бірі – инженерді тануға көмектесетін келесі сайысқа көшейік. Балалар, инженер деген кім?(өз нұсқаларын ұсынады)

3-ші «Инженер» сайысы.

Команда капитандарына қағаздан жасалған үйдің бөліктері (кірпіштер) берілді. Әрбір қатысушы өз кезегінде тақтаға магниттері бар «кірпіштерді» бекітуі керек. Әрбір команданың мақсаты - үйді мүмкіндігінше тез және тиімді салу.

(тапсырманы тез және дұрыс орындаған топқа ұпай беріледі)

4-ші «Шофер» сайысы.

Мұғалім: Алдарыңыздағы тақтада екі жол бейнеленген (әр команданың өз жолдары бар). Команда мүшелерінің әрқайсысы жолдағы кез келген кедергіні белгілеуі керек (белгі). трафик, бағдаршам және т.б.) жолда кездескен (мұғалім әрбір жолға зебра салудан бастайды).Тапсырманы тез және қатесіз орындаған топ ұпай алады.

Мұғалім: Келесі сайыс ең асыл мамандықтардың бірі – дәрігерге арналады.

5-ші «Дәрігер» сайысы.

Әр команданың алдына «Біртүрлі алғашқы көмек жинағы» қойылады, қобдишаның жанында қағаз қиындылары бар қорап бар (қағаздың әрқайсысында әртүрлі заттардың атауы жазылған, кейбіреулері бұл заттар дәрі-дәрмек (таблетка, дәрі, шприц), кейбір дәрі-дәрмекке қатысы жоқ заттар қуыршақ, шкаф, доп және не қажет емес.

Алғашқы көмек қобдишасын дұрыс толтырған топ ұпай алады.

6-шы «Суретші» байқауы.

Мұғалім: Енді команда мүшелерінің әрқайсысына мамандықтың аты жазылған қағаз беріледі (барлық қатысушылар үшін олар әр түрлі), өз кезегінде сіздердің әрқайсысыңыз тақтаға шығып, осы нақты кәсіпке қатысты затты саласыз. Басқа топтағы қатысушылар сурет бойынша берілген мамандықты табуы керек.

Қорытындылау, бағалау.

5-сыныпта «Еңбек – өмір негізі» тақырыбы бойынша қоғамтану сабағын өткізу кезінде қолдануға болатын сабақты қорытындылау, карточкалар және презентация.


«Еңбек – өмір негізі»

5-сыныптағы қоғамтану сабағы конспектілері

«Еңбек – өмір негізі» тақырыбында

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік:еңбектің адам өміріндегі рөлі мен маңызын ашу, «өнім», «қызмет» ұғымдарын зерделеу, осы ұғымдарды ажырата білу қабілеттерін дамыту; қазіргі қоғамдағы адам еңбегін бағалау мәселесін зерттеу.

Дамытушылық: талдаудың, салыстырудың, жіктеудің, жалпылаудың логикалық операцияларын қалыптастыру; танымдық процестерді дамыту.

Тәрбиелік: еңбек мәдениетін және оған құрметпен қарауды насихаттау.

UUD сабағында қалыптасады: тұлғалық, коммуникативті, танымдық, реттеушілік.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтар кезінде:

    Ұйымдастыру уақыты.

Сәлем жігіттер! Тыныш орнымызға отырайық. Сабаққа дайын болу дегенді есте сақтаңыз. Мектеп керек-жарақтарын тексеріңіз.

Сыныптағы жұмыстарыңызға сәттілік тілеймін.

    Білімді жаңарту.

Бірнеше сабақ барысында біз бір үлкен тақырыпты талқыладық. Оның қалай аталатынын кім айта алады? (Мектеп)

Қай жерде екенін есте сақтаңыз оқу орындарыадам білім ала ма? (Мектеп, колледж, мектеп, институт, университет, академия)

Өзін-өзі тәрбиелеу дегеніміз не? (Өзін-өзі тәрбиелеу – өз бетінше ұйымдастырылған сабақтартаным қажеттілігін қанағаттандыруға бағытталған).

Өзін-өзі тәрбиелеу адамға не береді? ( арқылы алынған білім, дағды және тәжірибе өздігінен оқужеке ғылымдар).

Өткендегі өзін-өзі тәрбиелеу формаларының бүгінгі өзін-өзі тәрбиелеу формаларынан айырмашылығы неде? (бұрын: ________________________________________________________________, бүгін ______________________________________________________).

Сіз оқитын мектеп бұрынғы орыс мектебінен несімен ерекшеленеді?

(_______________________________________________________________)

Енді сонау алыс емес уақытта қандай мектептер болғанын тыңдап көрейік. Үйде жоспар бойынша «Сен бұрын қалай оқыдың» деген тақырыпта жазбаша әңгіме дайындау керек болды. Әңгімелеріңізді тыңдайық.

    Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау.

Сонымен, біз мектеп туралы айттық, бірақ оқушылар мен мұғалімдер үшін мектеп дегеніміз не?

(Жұмыс, еңбек)

Еңбектің өмір үшін маңызы қандай? (Бұл өмірдің негізі)

Сабағымыздың тақырыбын тұжырымдау. (Еңбек – өмірдің негізі).

Оны дәптеріңе жазып ал.

Бұл тақырыпты қарастырғанда міндетті түрде не туралы айту керек деп ойлайсыз? Жоспарды сызып көрейік.

    Жұмыс қалай бағаланады?

    Жаңа тақырыпты пысықтау.

    Ол қандай жұмыс?

Сонымен, балалар, жұмыс дегеніміз не? (балалардың жауаптары)

Айтыңызшы, сіздің анықтамаларыңыздың қайсысы дәл?

Ақпаратты алудың қандай жолдары бар? Еңбектің нақты анықтамасын қайдан алуға болады? (үлкеннен сұрау, сөздіктен оқу, интернеттен табу)

Осы әдістерді қолдана отырып, үш оқушы бізге қажетті ақпаратты табуға тырысады.

Қалған жігіттерге келесі тапсырмамен жұмыс істеуді ұсынамын: әртүрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, мен жұмыстың көптеген анықтамаларын жаздым. Олар карталарда сіздің алдыңызда. Барлық анықтамаларды мұқият оқып шығыңыз және ең толық деп ойлағаныңызды дәптеріңізге жазыңыз.

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

Тексеру: Балалар не жазды. Үш оқушы қандай анықтамалар алды?

    Еңбекпен жасалған нәрсе.

Балалар, адам не үшін жұмыс істеуі керек? Еңбек нені жасайды?

Бұл сұрақтарға жауап беру үшін мен сізге шағын тапсырманы орындауды ұсынамын. Сізде карталары бар конверттер бар. Тапсырма: сіздің ойыңызша, жұмыс адамға не береді деген сұраққа жауап беретін карталарды таңдау керек. Карточкаларды негізге жабыстыру керек және диаграмманы құру үшін көрсеткілерді салу керек. Жұппен жұмыс жасаймыз (әрқайсысы 2 адам) Уақыт – 2 минут.

Азық-түлік, киім-кешек, өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі, жаңа таныстар, қарым-қатынас жасау қабілеті, тұрмыстық заттар, рухани құндылықтар, баспана, байлық

Диаграммаңыздың бірнеше жұптарын көрсету.

Неліктен сіз осы немесе басқа лауазымды таңдадыңыз? Түсіндіріңіз.

Әрине, балалар, еңбек адамға өмірге қажеттінің бәрін береді: тамақ, киім-кешек, тұрмыстық заттар, баспана.

Еңбек әр түрлі болады мазмұны мен күрделілігі бойынша. Әр адам дәрігер, бағдарламашы немесе пошташы болып жұмыс істей алмайды. Мысалы, жүк тиегіштің жұмысы қарастырылады биік. Бірақ инженер технологиямен және аспаптармен айналысады, ол үлкен білімді қажет етеді, сондықтан мұндай жұмыс деп аталады кешен.

Кейбір мамандықтарды талдап, әртүрлі еңбек түрлеріне мысалдар келтірейік. Ол үшін кестемен жұмыс жасайық:

Бірінші картада мамандықтар жазылған кесте, екіншісінде сипаттамалар - антонимдер бар. Тапсырма: әрбір ұсынылған мамандыққа сәйкес мінездемені таңдап, оны атаңыз.

Мамандық

Еңбек ерекшеліктері

Шахтер

Мұғалім

Әртіс

үй шаруасындағы әйел

Көше тазалаушы

Бағдарламашы

Ғарышкер

Сатушы

Полицейлік

Әртіс

Тұрақты - уақытша, қарапайым - күрделі, психикалық-физикалық, ақылы-тегін, ерікті-мәжбүрлі, қолмен-автоматтандырылған, шығармашылық-дәстүрлі, ұжымдық-жеке.

Емтихан:

«Мен шахтер мамандығына сәйкес келетін сипаттамалар ...... деп ойлаймын».

Ағылшынның ұлы экономисі Адам Смит: «Әуелде дүниедегі барлық байлық алтын мен күміспен емес, еңбекпен алынды» деп есептеген.

Балалар, неге олар барлық байлықтың бастауы еңбек дейді? Сіз қалай ойлайсыз?

Еңбек арқылы түрлі бұйымдар жасалады. Олардың ішінде заттар, әртүрлі бұйымдар, сонымен қатар қызметтер. Мысалы, портфельдеріңіздегі кітаптар - бұл өнім. Бірақ шаштаразға немесе дәрігерге барған кезде сіз қызметті пайдаланасыз.

Еңбек өнімдерін адамдар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін немесе сату үшін пайдаланады. Сатуға арналған өнім деп аталады тауарлар.Сіздің қажеттіліктеріңіз үшін сатып алған тауарларыңызда адам еңбегінің алуан түрі бар.

Суреттерге қарап, материалдық бұйым және қызмет дегеніміз не екенін айт (слайдта, немесе оқулықтан 76 беттің фотокөшірмесі болуы мүмкін)

Анықтамаларды дәптерімізге жазып алайық:

Қызмет дегеніміз – біреуге берілетін тұрмыстық жағдай (С.И. Ожегов)

Өнім – айырбастау және сату үшін өндірілген еңбек өнімі.

Дене шынықтыру минуты.

«Тауарлар мен қызметтер» ойыны

Мен сөздерді айтамын, егер бұл өнім болса, сіз отыруыңыз керек, егер бұл қызмет болса, тұрып, қолыңызды жоғары көтеруіңіз керек.

Шаштаразда шаш қию (у), дойбы дәптер (у), фотоальбом (у), велосипед (у), метрода жүру (у), кітап (у), тіс жұлу (у), күртешедегі сынған сыдырманы жөндеу (у). у) , сынған теледидарды жөндеу (у), балмұздақ (т)

Балалар, қызметкердің еңбегі қалай бағаланады?

Адамдардың еңбегі көбіне атқарылған жұмыс көлемімен бағаланады. Бірақ ғалымның немесе педагогтың еңбегін қалай бағалауға болады? Жұмысты бағалауда маңызды рөл атқарады сапасы.Еңбекке ақы төлеу қызметкердің жалақысы болып табылады. Сапалы жұмыс ынталандыруға лайық. Бұл бонус немесе қосымша төлем (бонус) болуы мүмкін немесе бұл алғыс немесе жарнама болуы мүмкін. Адал қызметкер үшін оның жұмысына моральдық баға беру (мақұлдау, мақтау) және нәтижеге өзінің қанағаттануы да маңызды. Нашар орындау айыппұл салуға немесе тіпті жұмыстан шығаруға әкелуі мүмкін.

Сіз бен біз бағалау сұрағын аяқтауымыз үшін мен сендерге келесі тапсырманы ұсынамын.

Сіз сөйлемдерді аяқтауыңыз керек:

Әкем зауытта жұмыс істегені үшін __________________________ алды.

Маша құрылыс институтында оқиды және ______________________ алады.

Әже ай сайын _____________________ алады.

Отбасындағы ең кіші балалар үшін анасы __________________ алады.

Жоғарыда аталғандардың барлығы _________________________________ отбасын құрайды.

Емтихан. 1-2 бала шыққан мәтінді оқиды.

    Сабақты қорытындылау.

Сабағымыз аяқталуға жақын. Сабақ басында өзімізге қойған сұрақтарымызға қайта оралайық.

Біз оларға жауап бердік пе?

Үш сатыдан тұратын баспалдақ сызыңыз және өтілген тақырыпты түсіну дәрежесі бойынша қай жерде екеніңізді белгі қойыңыз: егер сіз бәрін түсінсеңіз, онда ең жоғарғы сатыда, сұрақтар әлі болса, ортада, егер ештеңе жоқ болса. анық, содан кейін соңғы.

    Үй тапсырмасын түсіндіру.

Күнделіктеріңізді ашыңыз, жазып алыңыз үй жұмысы. Үйде 9-параграфты оқып, абзацтың соңындағы сұрақтарға ауызша жауап беріп, 3-сұраққа жазбаша түрде САБАҚТА ЖӘНЕ ҮЙДЕ (оқулықта берілгендерге мағынасы жақын 3 мақал-мәтелді таңдаңыз) жауап беру керек. ).

Құжат мазмұнын көру
«№3 карта»

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық – дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық – дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық – дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық – дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық – дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық – дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Құжат мазмұнын көру
«№1 карта»

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Құжат мазмұнын көру
«№2 карта»

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Жаңа таныстар

Жаңа таныстар

Өзара әрекеттесу қабілеті

Өзара әрекеттесу қабілеті

Үй бұйымдары

Үй бұйымдары

Рухани құндылықтар

Рухани құндылықтар

Байлық

Байлық

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Жаңа таныстар

Жаңа таныстар

Өзара әрекеттесу қабілеті

Өзара әрекеттесу қабілеті

Үй бұйымдары

Үй бұйымдары

Рухани құндылықтар

Рухани құндылықтар

Байлық

тарих және қоғамтану пәнінің мұғалімі

Соловьева Екатерина Алексеевна


  • Еңбек дегеніміз не? Ол қандай?
  • Еңбек нәтижесінде не пайда болады?
  • Жұмыс қалай бағаланады?

Еңбек дегеніміз не?

Құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі

Бір нәрсеге қол жеткізуге тырысу

Жұмыс

Белсенділіктің, жұмыстың, жұмыстың нәтижесі

Жұмыс, кәсіп


Неліктен адам жұмыс істеуі керек?

Еңбек адамға не береді?






Қызметтер - бұл біреуге ұсынылатын тұрмыстық құралдар.

(С.И. Ожегов)

Өнім – айырбастау және сату үшін өндірілген еңбек өнімі.


Өнімді (өнім тауарлар)


Өнімсіз (қамтамасыз ету қызметтер)



  • Еңбекке ақы төлеу – еңбекақы
  • Акциялар(бонус, алғыс, жоғарылату, жәрдемақы)
  • Еңбекті моральдық бағалау(мақұлдау, мақтау - сөгіс, айыппұл, жұмыстан босату)

  • Әкем зауыттағы жұмысы үшін... алды.
  • Маша құрылыс институтында оқиды және...... алады.
  • Әже ай сайын..... алады.
  • Отбасындағы ең кіші балалар үшін анасы ...... алады.
  • Жоғарыда аталғандардың барлығы......отбасыны құрайды.

Үй жұмысы:

  • & 9, сұрақтар – ауызша
  • Сыныпта және үйде:

3 сұрақ – жазбаша

Әлеуметтік пәндер сабағы

«Еңбек» тақырыбы бойынша жалпы сабақ.

Сынып: 6 сынып

Элемент: Әлеуметтік ғылым

Сабақтың түрі: білімді қайталау, жүйелеу және жалпылау сабағы

Сабақтың түрі: ойын түріндегі жалпылама сабақ – викторина

Оқыту әдістері: ауызша, зерттеушілік, танымдық, көрнекілік, түсіндірмелі.

Мақсат:Оқушылардың ойын әрекеті арқылы 4-тарауды «Еңбек» оқу нәтижесі бойынша оқушылардың алған білімдерін қорытындылау.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Өтілген материалды бекіту, жаңа білім алуға қызығушылықты арттыруға көмектесу.

Тәрбиелік:

Топтың бірлігін қамтамасыз ету, балаларды топта жұмыс істеуге және барлық топ мүшелерінің алдында жауапты болуға үйрету.

Тәрбиелік:

Оқушылардың өзін-өзі танытуымен қатар адамгершілік мәдениетін қалыптастыруға көмектесу.

Құрал-жабдықтар мен материалдар:мектеп тақтасы, бор, үлестірмелі материалдар, сертификаттар.

Сабақ жоспары:

    Кіріспе.

    «Иә немесе жоқ» сайысы.

    «Бір-біріне сұрақ» сайысы.

    «Мақал-мәтелді қалай түсінесің?» сайысы.

    «Сөз қосу» сайысы.

    Капитандар сайысы. «Еңбек – өмір негізі», «Еңбек және шығармашылық» суретін салу.

    Қорытындылау.

Сабақтар кезінде:

I. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

Мұғалім:Сәлем жігіттер! Бүгін біз сізбен сөйлесеміз және біздің заманымызда, әсіресе сіздің жасыңызда өте маңызды тақырыпты қорытындылаймыз - бұл «Еңбек - өмірдің негізі».

Еңбек адамға өмірге қажеттінің бәрін береді. Жұмыс істеуге мүмкіндігі бар адамдардың барлығы жұмыс істейді. Адам неғұрлым көп білсе және жасай алады, соғұрлым оның жұмысы қызықты және жан-жақты болады.

Сынып екі командаға бөлінеді. Әр команда өз атын ойлап, капитан таңдауы керек.

II. «Иә немесе жоқ» сайысы (10 минут)

Әр командаға кезекпен бір мәлімдеме беріледі. Оның дұрыстығын анықтауымыз керек.

Әрбір дұрыс тұжырымға 2 ұпай, қате пікірге 0 ұпай.

    Еңбек – білім мен дағдыларды қажет ететін адам әрекеті (иә)

    Әр тапсырманы жұмыс деп атайтын әдет бар (жоқ)

    Еңбек арқылы түрлі бұйымдар жасалады. Олардың ішінде заттар, әртүрлі өнімдер, сондай-ақ қызметтер (иә)

    Байлық - бұл адамдар бағалайтын нәрсе (иә)

    Жоспарлау әрекеттің ерекшелігі емес (жоқ)

    Өмірдің бір немесе басқа жолын таңдау арқылы адам өмірдегі табысқа жету жолын анықтайды (иә)

    Әрекетті таңдау сіздің оған деген қызығушылығыңызға, қабілеттеріңізге және бейімділіктеріңізге байланысты емес (жоқ)

    Өмірде жетістікке жету үшін басқалардың, жақындардың, достардың түсінуі мен көмегі маңызды (иә)

    Еңбек адамға өмірге қажеттінің бәрін береді: тамақ, киім-кешек, тұрмыстық заттар, баспана (иә)

    Жұмыс ешқашан бос болмайды. Бұл әрқашан нәтижеге әкеледі (иә)

    Еңбек өнімдерін адамдар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін немесе сату үшін пайдаланады (иә)

    Байлық көздері табиғи ресурстар бола алмайды (жоқ)

    Шығармашылық - бұл белгілі бір адам үшін ғана емес, басқалар үшін де құнды, жаңа нәрсені жасау (иә)

    Өмірдегі сәттілік әртүрлі жағдайлармен бірге жүруі мүмкін: денсаулық, қабілет, шеберлік және т.б. (иә)

    Өмірдегі жетістікке көбіне қызығушылық, шешім және ерік бірлігі көмектеспейді (жоқ)

    Кез келген қызметте өзара түсіністік пен өзара көмек оның табысының кілті емес (жоқ)

III. «Бір-біріне сұрақ» сайысы (5 минут)

Әр топ «Еңбек» тақырыбы бойынша 2 сұрақтан шығып, бір-біріне сұрақ қоюы керек.

IV . «Мақал-мәтелді қалай түсінесің» сайысы (10 минут)

Үстелге карточкалар қойылады, ішіндеқандай мақал-мәтелдер жазылған. Әр команданың қатысушылары кезекпен бір карточканы алып, мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді.

Әрбір дұрыс жауапқа 3 ұпай, толық емес жауапқа 1 ұпай, қате жауапқа 0 ұпай.

    «Бір істі бастағанда оның соңын ойла.»

Жұмысыңыздың мақсаты мен нәтижесін алдын ала ойластырыңыз.

    «Егер сіз асығыс болсаңыз, сіз адамдарды күлдіресіз».

Жұмысыңызды жоспарлаңыз, оны аяқтау үшін уақыт пен күш-жігерді есептеңіз.

    «Ұстаз қандай болса, жұмыс да солай».

Жұмысыңызды сәтті аяқтау үшін білім мен дағдыларды жинақтаңыз.

    «Кімге жұмыс ауыртпалық, қуаныш белгісіз».

Өзіңізге ұнайтын нәрселерді табыңыз, үлкендердің көндіруі мен мәжбүрлеуін күтпеңіз.

    «Егер аң аулау болса, барлық жұмыс орындалады».

Жаңа, бейтаныс бизнесті бастаудан қорықпаңыз.

    «Жақсы жұмыс екі ғасырға созылады».

Жұмысты мұқият орындаңыз, бар біліміңіз бен дағдыларыңызды қолданыңыз.

    «Сабырлы болсаң, шеберлік болады».

Мақсаттарыңызға және жұмысыңыздың нәтижелеріне жетуде табанды және шыдамды болыңыз.

    «Не ексең, соны орарсың».

Жұмысты орындауға тырысқанда, бұл сіз алатын нәтиже.

    «Үлкен бизнесте кішкене көмек те маңызды».

Ұжымдық жұмысқа мүмкіндігінше қатысыңыз.

    «Құмырсқа кішкентай, бірақ тауларды қазып алады».

Істі соңына дейін көру үшін табандылық танытыңыз.

В. «Сөз қосу» сайысы (10 минут)

Әр командаға мәлімдемелер тізімі беріледі. Сіз жетіспейтін сөзді толтыруыңыз керек.

Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай, қате жауапқа 0 ұпай.

Бірінші пәрменге арналған мәлімдемелер:

    Еңбек – білім мен... (дағды) қажет ететін әрекет.

    «Кедейлік жамандық емес)

    Еңбексіз жоқ... (жақсы)

    ... адамдар бағалайтын нәрсе (байлық)

    ... өмірге қажетті әртүрлі маңызды және қажетті заттарды (қолөнер) жасаудағы адамның әрекеті.

Екінші пәрменге арналған мәлімдемелер:

    Сату үшін өндірілген өнімді... (тауар) деп атайды.

    Садақа екі сөзден тұрады: жақсы және... (жасау)

    Шыдамдылық және... бәрі тырнақтайды (еңбек)

    Адам даңқты... (еңбекпен)

    ... - өз ісінде жоғары шеберлікке (өнерге) қол жеткізген, өз ісіне тапқырлық пен шығармашылықты салған, әдеттен тыс және ерекше заттар жасайтын адам (шебер)

VI. Капитандар сайысы. «Еңбек – өмір негізі», «Еңбек және шығармашылық» суретін салу (5 минут)

Тақтаға топ капитандары шығады.

Бірінші топтың капитаны елестеткенін салады «Еңбек – өмір негізі», және екінші команданың капитаны «еңбек және шығармашылық».

Бұл сайыс үшін 5-тен 10 ұпайға дейін (суретке байланысты).

VII. Қорытындылау (3 минут)

Ойынның қорытындысын шығару, жеңімпаз топты және ең белсенді қатысушыларды жариялау. Марапаттау ретінде әр командаға бағалар қойылып, сертификаттар беріледі.

Әлеуметтік зерттеулер (7-сынып)
1-нұсқа Еңбек – өмірдің негізі
A 1. Материалдық емес құн: 1. Қызмет 2. Өнім 3. Жалақы 4. Еңбек.
A 2. Сатуға ұсынылатын өнім: 1. Қызмет 2. Тауар 3. Жалақы 4. Еңбек.
A 3. Еңбекке ақы төлеу дегеніміз: 1. Жалақы 2. Бонус 3. Мадақтау 4. Жоғарылату
А 4. Адам байлығының қайнар көздері бола алады:
А. Табиғат ресурстары: жер, орман, пайдалы қазбалар.
B. Адам алған, басқа адамдар мойындайтын және бағалайтын білім мен дағдылар.

А 5. Байлыққа ұмтылуда: А. Ештеңе жоқ. B. Тек алдау мен қулықтың жолы.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

«қайырымдылық». Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.
1. Меценат 2. Миллионер 3. Демеуші 4. Көмек 5. Қайырымдылық 6. Қайырымдылық
Еңбек және шығармашылық
A 1. Жаңа, тек осы адам үшін ғана емес, басқа адамдар үшін де құнды нәрсе жасау:
1. Белсенділік 2. Шығармашылық 3. Оқу 4. Жұмыс
А 2. Өз ісіне тапқырлық салып, өз саласында биік өнерге қол жеткізген адам,
шығармашылық: 1. Шебер 2. Шәкірт 3. Шебер 4. Жұмысшы
A 3. Адам еңбегі мен жануарлардың мінез-құлқының айырмашылығы:
1. Азық-түлік ала білу 3. Табиғат ресурстарын пайдалана білу
2. Қор жинай білу 4. Шығармашылықпен жұмыс істей білу
А 4. Шеберді атайды:
A. Адам. әртүрлі маңызды және өмірге қажетті заттарды өндірумен айналысады.
B. Жер өңдеумен айналысатын адам.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 5. Бұл рас па: А. Трактатшығармашылықсыз елестету мүмкін емес.
B. өнер адамнан өзінің сұлулығымен таң қалдыратын туындылар жасай білуді талап ете ме?
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
С 1. Төмендегілердің қайсысы адам әрекетіне де, жануарлардың мінез-құлқына да ортақ?
1. Тамақ іздеу, аң аулау. 4. Табиғат объектілерін пайдалану.
2. Өз әрекеттеріңіздің жоспарын жасаңыз. 5.Жасау, шығармашылықпен жұмыс жасау.
3. Туғаннан бастап өз тамағын өзі алу
Өмірде жетістікке жету жолында
А 1. Жұмысқа дайындығы мен дағдысына байланысты емес:
1. Адамның материалдық әл-ауқаты
2. Өмірде жетістікке жету
3. Еңбек ету қажеттілігі
4. Адамның еңбекке деген қызығушылығы
А 2. Өзін-өзі асырап, өз қолының еңбегімен өмір сүруді адам бақыты деп санаған философ:
1. Аристотель 2. Диоген 3. Сократ 4. Ескендір Зұлқарнайын
A 3. Сіз дұрыс мамандықты таңдай аласыз:
1. Сіздің бейімділіктеріңіз бен қабілеттеріңізді білуге ​​негізделген
2. Басқалар қайда барса, мен де сонда барамын деген қағидамен әрекет ету
3. Жалақысы жоғары жұмыстарға көңіл бөлу
4. Мәртебелі мамандыққа көңіл бөлу
4. Ауыр ой еңбегі:
А.Дайындықсыз адамды ауыр дене еңбегінен де шаршатады.
B. Ұзақ және табанды дайындықты қажет етеді.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 5. Еңбек туралы пайымдаулар дұрыс па: А. Кез келген жұмыс шығармашылық сипатта болады.
B. кез келген жұмыс ұқыптылық пен ұқыптылықты қажет етеді.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
Q 1. Төмендегі барлық терминдер, біреуін қоспағанда, ұғымға қатысты
«Жұмыс». Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.
1. Еңбекқорлық 2. Шығармашылық көзқарас 3. Жалқаулық 4. Еңбекқорлық.
2-нұсқа Еңбек – өмірдің негізі
А 1. Барлық байлықтың көзі: 1. Алтын 2. Тауар 3. Еңбек 4. Білім.
А 2. Жүк тиегіштің жұмысын қарастыруға болады: 1. Қарапайым 2. Күрделі 3. Ақыл-ой 4. Еркін.
А 3. Төмендегілердің қайсысы еңбекке ақы құрайды?
1. Мақтау 2. Бонус 3. Айыппұл 4. Жалақы
А 4. Байлық пен кедейлік туралы пайымдаулар дұрыс па?
A. Негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыруға мүмкіндігі жоқ адам кедей болып саналады.
B. Табиғи ресурстар байлық көзі бола алады.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
A 5. Қайырымдылық туралы үкімдер дұрыс па?
A. Қайырымдылық – салықты уақтылы төлеу.
B. Қайырымдылықты меценаттық деп атауға болады.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
Q 1. Төмендегі барлық терминдер, біреуін қоспағанда, ұғымға қатысты
«Сапалы жұмыс үшін сыйақы». Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.
1. Жүлде 2. Сертификат 3. Мақтау 4. Айыппұл 5. Көтеру 6. Сыйлық
Еңбек және шығармашылық
A 1. Адам еңбегі мен жануарлардың мінез-құлқының айырмашылығы:
1. Қозғалыс 2. Жоспарлау 3. Орындау 4. Мақсаттылық
А 2. Қиялсыз және өнертабыссыз шаблон бойынша жұмыс істейтін адам:
1. Шебер 2. Шебер 3. Ғалым 4. Суретші
А 3. Шебер жұмысты орындау үшін адамға қандай қасиет қажет?
1. Еңбекқорлық 2. Шыдамдылық 3. Жомарттық 4. Жасампаздық
А 4. Шығармашылық туралы пайымдаулар дұрыс па? А. шығармашылық жұмысқиял мен қиялдан туған.
B. шығармашылық жер бетіндегі барлық тіршілік иелеріне тән.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 5. Өз ісінің шебері туралы пайымдаулар дұрыс па?
А.Шебер – өз ісінде жоғары өнерге қол жеткізген адам.
B. Шебер – өз ісіне тапқырлық пен шығармашылықты салатын адам.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
Q 1. Төмендегі барлық терминдер, біреуін қоспағанда, ұғымға қатысты
«жасау». Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.
1. Көркем әдебиет 2. Трафарет 3. Қиял 4. Жаңалық 5. Сұлулық сезімі.
Өмірде жетістікке жету жолында
А 1. Бөшкеде өмір сүрген ежелгі грек философы: 1. Аристотель 2. Диоген 3. Платон 4. Сократ.
А 2. Төмендегілердің қайсысы шығармашылыққа жатпайды?
1. Суретші сурет салады 3. Ғалым жаңалық ашады
2. Актер сахнада өнер көрсетеді 4. Балерина би техникасын жаттықтырады
A 3. Өз шақыруын тапқан адамдар, ең алдымен, мыналарға қанағаттанады:
1. Еңбекте және шығармашылықта өзін-өзі жүзеге асыру
2. Материалдық сыйақы
3. Даңқ
4. Құрметті атақ
А 4. Өмір жолын таңдау туралы пайымдаулар дұрыс па?
А.Адамдар өмір жолын таңдағанда өмірдің мәнін іздейді.
B. Әр адам өзінің өмір жолын әртүрлі анықтайды.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
A 5. Өмірлік табыстың құрамдас бөліктері туралы пайымдаулар дұрыс па?
A. Шығармашылық емес мамандық иелері өмірде табысқа жете алмайды.
B. Еңбек етуді әдетке айналдырмай өмірде жетістікке жете алмайсың.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
IN 1. Төмендегі тізімнен өмірдегі сәттіліктің құрамдастарын табыңыз:
1. Қызығушылық 2. Мақсаттылық 3. Қорқақтық 4. Ерік-жігер 5. Қорқақтық 6. Салғырттық.
Тақырыпты жалпылау: «Еңбек»
1 нұсқа.
A 1. Барлық байлықтың қайнар көзі не? 1. Ақша 2. Алтын 3. Еңбек 4. Күміс
А 2. Жануарлардың мінез-құлқынан айырмашылығы адам әрекетінің белгісі қандай?
1. Табиғи материалдарды пайдалану
2. Инстинкт
3. Жоспарлау
4. Топтастыру
А 3. Шығармашылық мамандықтағы адамдарға қандай қасиет қажет7
1. Қиял 2. Ұжымшылдық 3. Практикалық 4. Жоспарлау
А 4. Сатуға шығарылған өнім қалай аталады? 1. Жүлде 2. Еңбек 3. Шығармашылық 4. Өнім
A 5. Төмендегілердің қайсысы еңбекке ақы төлеуге жатады?
1. Капитал 2. Пайыз 3. Жалақы 4. Жалақы
A 6. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз:
A. Егер сіз ақша жинасаңыз, сіз бай бола аласыз.
B. табиғи ресурстар адам байлығының көзі бола алады.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
A 7. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз:
A. Кез келген бизнес жұмыс емес. B. Еңбек әрқашан нәтижеге әкелмейді.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 8. Қайырымды адам қалай аталады?
А.Кітап жинайтын адам. B. Ақшаны үнемді жұмсайтын адам.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 9. Жаңа, тек осы адам үшін ғана емес, басқалар үшін де құнды нәрсе жасау:
1. Өнім 2. Қызмет 3. Капитал 4. Шығармашылық
А 10. «Көңіл-күй пейзажын» жасаушы болып саналады:
1. И.И.Левитан 2. В.М.Циолковский 4. В.А
Q 1. Ұғымдар мен олардың анықтамалары арасындағы сәйкестікті орнату. Берілген әрбір позиция үшін
бірінші баған, екінші бағаннан сәйкес орынды таңдаңыз.
Нәтижесінде жаңа материал жасауға әкелетін еңбек әрекеттері және
рухани құндылықтар.
Шығармашылық Табиғи жоғары дарындылық, ерекше жұмыс істеу қабілеті
кез келген сала – ғылыми. Көркемдік, практикалық.
Шебер адам әрекеті, оның барысында ол қажетті объектілерді жасайды
қажеттіліктеріңізді қанағаттандыру.
Талант Өз саласында жоғары шеберлікке қол жеткізген, өз ісіне қаржы құйған адам
тапқырлық, шығармашылық, әдеттен тыс және ерекше заттарды жасау
С 2. Сөйлемдегі бос орынды толтырыңыз.
Жүлде – ақшалай немесе материалдық _______ кез келген саладағы жетістіктері, сіңірген еңбегі үшін
әрекеттер.




Адамның әрекеттері мен әрекеттерінде (1)___ болмаса, бұл автоматты түрде әсер етеді
өзінің (2)____. Мағынасыз өмір адамның терең ішкі дүниесінен айырылғанын білдіреді
мотивация, ішкі өзегі және оны қабылдауға мүмкіндік беретін қуатты «қозғалтқыш».
меншікті (3)___ өз қолыңызда. Нәтижесінде ол әлсірейді, қолдауды жоғалтады,
кез келген қолайсыз өмірлік жағдай, кез келген (4)____ оны теңгерімнен шығарады.
Мағынасыз өмір көбінесе адам одан бас тартатын қорқынышты белгі болып табылады
(5) ___ басқа адамдар үшін. Соқырлық пен кереңдік басқа адамдардың ауырсынуына байланысты пайда болады
басқа адамдардың қажеттіліктері
A. Өмір B. Жауапкершілік C. Қажеттілік D. Мәселе D. Жағдай E. Мағына G.
тағдыр
Тақырыпты жалпылау: «Еңбек»
2-нұсқа.
А 1. Төмендегілердің қайсысы адамды жануардан ажыратады?
1. Шығармашылықпен айналыса білу
2. Ұрпаққа қамқорлық жасау
3. Топтағы өмір
4. Биологиялық қажеттіліктер
A 2. Өнертабыссыз немесе қиялсыз шаблон бойынша жұмыс істейтін суретші:
1. Шебер 2. Кемеңгер 3. Шебер 4. Суретші
А 3. Шығармашылықтың белгісі:
1. Стандарт 2. Трафарет 3. Көшіру 4. Жаңалық
А 4. Мәскеудегі көркем театрды құрушы өнеркәсіпші К.С
тегі бойынша:
1. Морозов 2. Станиславский 3. Третьяков 4. Бахрушин
A 5. Сатуға ұсынылған еңбек өнімі:
1. Жалақы 2. Өнім 3. Жер 4. Бонус
A 6. Патронат туралы пайымдаулар дұрыс па?
А.Меценат – өткеннің жәдігері.
B. Патронаттың арқасында әлем көрнекті өнер туындыларын көріп, ести алды
көптеген танымал әншілер.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
A 7. Байлық көздері туралы үкімдер дұрыс па?
А.Байлықтың маңызды көзі – адамның алған білімі мен дағдысы.
B. Байлық көздері барлық адамдарға бірдей беріледі.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 8. Мамандық таңдау туралы пікірлеріңіз дұрыс па?
A. Мамандықты дұрыс таңдау үшін оның беделді екенін білу керек.
B. Мамандық таңдауда материалдық сыйақы ең бастысы болуы керек.
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 9. Бұл рас па: A. Мамандық таңдаудағы қалаулар жасына қарай өзгереді.
B. ақыл-ой жұмысы жиі релаксацияны қажет ете ме?
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
А 10. Бұл дұрыс па: A. Еңбекті жай және күрделі деп бөлуге болады.
B. Жердегі байлықтың көзі адам еңбегі ме?
1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.
С 1. Сөйлемдегі бос орынды толтырыңыз.
Еңбек адам өмірінің негізі ғана емес, сонымен бірге оның ең маңызды _________
2 . Төмендегі барлық терминдер, біреуінен басқасы, ұғымға қатысты
«кедейлік». Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.
1. Ең төменгі жалақы. 2. Күнкөріс деңгейі. 3. Қарапайым еңбек. 4. Жоқ
біліктілік. 5. Қаражаттың жетіспеушілігі. 6. Филантроп.
С 3. Төмендегі мәтінді оқыңыз, онда бірнеше сөз жоқ. таңдаңыз
бос орындардың орнына енгізу қажет сөздердің ұсынылған тізімі. Тізімдегі сөздер беріледі
номинативті жағдайда, жекеше. Сөздердің бірінен соң бірін кезекпен таңдаңыз.
Әрбір бос орынды толтыру. Сізге қажет сөздерден көп екенін ескеріңіз.
(1)____ – адамның өмірге қажетті әр түрлі маңызды және қажетті заттарды өндірудегі қызметі
заттар. (2)____ шебер әдетте күрделі машиналар мен механизмдерді қолданбай қолмен жұмыс істейді
(Ешқандай құрал-жабдықсыз бүргеге етіккен Лефтидің жұмысы осындай еді). Жасалған заттар
(3)___, ең жоғары (4)___, даралығымен, сұлулығымен ерекшеленеді. Осы өнімдердің ішінде
Адамды қайталанбас бейнесімен таң қалдыратындары бар, кейде
қолды (5)___ дарынды болса да шебердің қолынан ажырататын ұсталмайтын белгілер.
A. қолөнерші B. қолөнер C. талант D. шебер D. сұлулық E. сапа G. жұмысшы H. еңбек
Еңбек – өмірдің негізі
1-нұсқа 2-нұсқа
A 1. 1 A 1. 3
A 2,2 A 2,1
A 3,1 A 3,4
A 4,3 A 4,3
A 5,1 A 5,2
B 1. Миллионер В 1. Коллекция
Еңбек және шығармашылық
1-нұсқа. 2-нұсқа
A 1,2 A 1,2
A 2,3 A 2,1
A 3,4 A 3,4
A 4,1 A 4,1
A 5. 3 A 5 3
B 1. 1 4 B 1. Трафарет
Өмірде жетістікке жету жолында
1-нұсқа. 2-нұсқа
A 1,3 A 1,2
A 2,2 A 2,4
A 3,1 A 3,1
A 4,3 A 4,3
A 5,2 A 5,2
В 1. Жалқаулық В 1. 1 2 4
Тақырыпты жалпылау: «Еңбек»
1-нұсқа. 2-нұсқа.
A 1,3 A 1,1
A 2,3 A 2,3
A 3,1 A 3,4
A 4,4 A 4,2
A 5,3 A 5,2
A 6,2 A 6,2
A 7,1 A 7,1
A 8,4 A 8,4
A 9,4 A 9,3
A 10,1 A 10,3
B 1. 1-B 2-A 3-D 4-B B 1. Қажеттілік бойынша
В 2. Көтермелеу В 2. Қайырымдылық
C 3. 1-E 2-A 3-F 4-D 5-B C 3. 1-B 2-G 3-A 4-F 5-G