Аннотациялар Мәлімдеме Оқиға

Жұмыс тақырыбы бойынша сұрақтар. «Еңбек» тақырыбы бойынша тест

«Еңбек – өмірдің негізі». 5-сыныптағы қоғамтану сабағы конспектілері


Жұмыс орны: «Нижнемамонская №2 орта мектебі» МКОУ
Жазбалар 5-сыныпта жұмыс істейтін қоғамтану мұғалімдеріне арналған. Жазбалардағы материалды сыныптан тыс жұмыстарда пайдалануға болады.

5-сыныптағы «Еңбек – өмір негізі» тақырыбындағы қоғамтану сабағының қысқаша мазмұны

Сабақтың мақсаты:еңбектің адам өміріндегі рөлі мен маңызын анықтау.
Сабақтың мақсаттары:
Тәрбиелік:«өнім», «қызмет» ұғымдарын оқып үйрену, осы ұғымдарды ажырата білу дағдыларын дамыту; адам еңбегін бағалау мәселелерін зерттеу қазіргі қоғам.
Дамытушылық:талдаудың, салыстырудың, жіктеудің, жалпылаудың логикалық операцияларын қалыптастыру; танымдық процестерді дамыту.
Тәрбиелік:еңбек мәдениетін және оған құрметпен қарауды дамытуға ықпал ету.
Сабақ барысында қалыптасатын УУД: тұлғалық, коммуникативті, когнитивтік, реттеушілік.
Жоспарланған оқу нәтижелері:
Тақырыбы:еңбек пен оның нәтижелері арасында байланыс орнату, «қызмет» және «тауар» ұғымдарын ажырату, байлық пен кедейліктің пайда болу себептерін түсіндіру қабілеттерін дамыту.
Метатақырып:сұрақ қою, гипотезаны ұсыну, ұғымдарды анықтау, жіктеу, материалды құрылымдау, өз позициясын дәлелдеу, тұжырымдар мен қорытындыларды тұжырымдау қабілеті
Жеке:еңбек мәдениетіне тәрбиелеу, еңбекке құрметпен қарауды дамыту

Сабақтың түрі:жаңа материалды меңгерту.
Сабақтар кезінде:
Ұйымдастыру уақыты:
-оқушылармен амандасу,
- оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (оқулық, дәптер, жазба материалдары),
- бағалау критерийлерін жариялау.

I. Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау.
Интерактивті тақтада кәсіби іс-әрекет түрлері көрсетілген слайдтар берілген.

Балалар, слайдта бейнеленген осы адамдарды не біріктіреді? (Олар жұмыс істейді, олар жұмыс істейді)
Халқымыз дарынға бай, өз ісінің шебері. Мұндай адам өткен ғасырдың басында еңбек еткен тамаша ақын Валерий Яковлевич Брюсов болатын. Енді оның бір өлеңімен танысамыз. Ол сіздің үстеліңізде. Бірақ мәселе ондағы бір сөздің жылдар бойы жоғалып кеткенінде. Оны қалпына келтірейік!
Оқушылар өлеңді өз бетінше оқиды, содан соң пікірталасқа ұласты.
Түрлі сөздер әлемінде,
Жылтырататын, күйдіретін және күйдіретін, -
Алтын, болат, алмас, -
Бұдан артық қасиетті сөз жоқ: («Жұмыс!»)
Троглодит адамға айналды
Сол қадірлі күні
Ол ашушыны тазалыққа апарды,
Шеңберді бастау (еңбек.)
Толық кесемен ішетініміздің бәрі,
Бұрын жасалған (қиындықпен):
Біздің өміріміздің барлық қуанышы,
Әрбір үйді әдемі ететін барлық нәрсе.
Жаңа шам – жеңісті нұр,
Қозғалтқыштар, пойыздар,
Моноплан жылдар ізі жоқ,
Бәрі мұра (жұмыс істейді)!….
- Өлеңге қандай сөз қостың?
- Бұл сөздің «еңбек» екенін қалай таптың?
Әңгімемізді қорытындылайық, әңгімеміздің негізгі идеясын қамтитын бір ғана сөйлем құрайық.
Оқушылар әртүрлі жауап береді.
Еңбек – өмірдің негізі. Бұл біздің «Еңбек» тақырыбындағы қорытынды сабағымыздың тақырыбы.
– Бұл тақырыпты қарастырғанда міндетті түрде нені айту керек деп ойлайсыз? Жоспарды көрсетейік:
1. Еңбек дегеніміз не? Ол қандай?
2. Еңбек нәтижесінде не пайда болады?
3. Жұмыс қалай бағаланады?
II. Жаңа тақырыпты пысықтау.
1. Еңбек дегеніміз не? Ол қандай жұмыс?
- Сонымен, балалар, жұмыс дегеніміз не?
– Айтыңызшы, анықтамаларыңыздың қайсысы дұрыс?
- Ақпаратты алудың қандай жолдары бар? Еңбектің нақты анықтамасын қайдан алуға болады? (үлкеннен сұрау, сөздіктен оқу, интернеттен табу)
-Осы әдістерді қолдана отырып, үш оқушы бізге қажетті ақпаратты табуға тырысады.
Қалған жігіттерге келесі тапсырмамен жұмыс істеуді ұсынамын: әртүрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, мен жұмыстың көптеген анықтамаларын жаздым. Олар карталарда сіздің алдыңызда. Барлық анықтамаларды мұқият оқып шығыңыз және ең толық деп ойлағаныңызды дәптеріңізге жазыңыз.
Еңбек дегеніміз...
1) Жұмыс, кәсіп.
2) Іс-әрекеттің, жұмыстың, жұмыстың нәтижесі.
3) Құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.
4) Бір нәрсеге жетуге бағытталған талпыныс.

Тексеру: Балалар не жазды. Үш оқушы қандай анықтамалар алды?
Жұмыс мазмұны мен күрделілігі жағынан әртүрлі.


Әр адам дәрігер, бағдарламашы немесе пошташы болып жұмыс істей алмайды. Мысалы, жүк тиегіштің жұмысы қарапайым болып саналады. Бірақ инженер кең білімді қажет ететін технологиямен және аспаптармен айналысады, сондықтан мұндай жұмыс күрделі деп аталады.
Ата-аналарыңның мамандықтарын талдап, еңбек түрлеріне мысалдар келтірейік. Ол үшін кестемен жұмыс жасайық:
Бірінші бағанға біз сіздің ата-анаңыздың мамандықтарын жазамыз, ал екіншісіне - әрбір ұсынылған мамандыққа сәйкес келетін сипаттамаларды жазамыз.

Мамандық Еңбек ерекшеліктері
Жүргізуші
Мұғалім
Әртіс
үй шаруасындағы әйел
Көше тазалаушы
Бағдарламашы
Сатушы
Полицейлік
Агроном
Тұрақты – уақытша, қарапайым – күрделі, психикалық – физикалық, ақылы – өтеусіз, ерікті – мәжбүрлі, қолмен – автоматтандырылған, шығармашылық – дәстүрлі, ұжымдық – жеке.
Емтихан:
«Мен шахтер мамандығына сәйкес келетін сипаттамалар ...... деп ойлаймын».
2. Еңбекпен не жасалады.
2.1.- Балалар, адамға еңбек ету не үшін қажет? Еңбек нені жасайды?
Бұл сұрақтарға жауап беру үшін мен сізге шағын тапсырманы орындауды ұсынамын. Сізде карталары бар конверттер бар. Тапсырма: сіздің ойыңызша, жұмыс адамға не береді деген сұраққа жауап беретін карталарды таңдау керек. Карточкаларды негізге жабыстыру керек және диаграмманы құру үшін көрсеткілерді салу керек. Топпен жұмыс жасаймыз (әрқайсысы 4 адам) Уақыт – 5 минут.
Азық-түлік, киім-кешек, өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі, жаңа таныстар, қарым-қатынас жасау қабілеті, тұрмыстық заттар, рухани құндылықтар, баспана, байлық
Әр топ өз сызбасын көрсетеді.
Неліктен сіз осы немесе басқа лауазымды таңдадыңыз? Түсіндіріңіз.
- Әрине, балалар, еңбек адамға өмірге қажеттінің бәрін береді: тамақ, киім-кешек, тұрмыстық заттар, баспана.
2.2. -Байлық деген не? Оған қандай жолмен қол жеткізуге болады?
Ағылшынның ұлы экономисі Адам Смит «Әуелде дүниедегі барлық байлық алтын мен күміспен емес, еңбекпен алынды» деп есептеген.
- Балалар, неліктен олар барлық байлықтың бастауы еңбек дейді? Сіз қалай ойлайсыз?
«Байлық» сөзінің антонимін көрсетіңіз.
Байлық дегеніміз – адамдар бағалайтын нәрсенің бәрі (дәптерге жазу).
- Кімді бай деп атайды?
Мақалмен жұмысты ұйымдастыру:
- Еңбек туралы астарлы әңгімені тыңдап, оның негізгі мағынасын анықтау.
Бір адамның үш ұлы болды. Сосын бір күні қайтыс болып, әрқайсысына мұра қалдырды. Үлкен ұлына үлкен әдемі үй, ортаншыға сиыр, кенжесі балта мен қолғап алды. Әр ұлы өз ісімен айналысты. Үлкені отбасын құрып, өз үйінде әйелі, балаларымен бірге тұрып жатқан. Ортаншы ұлы сүт сатуды шешті. Ал үлкені ең ауыр жұмысты – балтамен жұмысты алды.
Арада бірнеше жыл өтті... Еңбегіңіздің жемісін теретін кез келді. Үлкен ұлы өмір сүрді, үйді күтпеді, бәрі қиғаш болды және үлкен және әдеміден бейшара және үйге айналды. Ортаншы ұлы жалқау болып шықты, көп ұзамай сиыры азайып сүт бере бастады. Ал кенже ұлы ғана балтасының күшімен өз нанын тауып қана қоймай, үй салып, сиыр сатып алды. Ағалары оған қызғанышпен қарайды. Ал олар бауырында сиқырлы балта бар, оны өздеріне алып, бақытты өмір сүру керек деп шешті. Бірақ ол жерде болмады. Балта ұрланды, бірақ ештеңе істемеді. «Митенкалар жеткіліксіз!» - олар шешті. Және оларды өздеріне иемденді. Тағы ештеңе! Ал інісі бұл кезде қайғырған жоқ. Ол өзіне бұрынғыдан жақсырақ жаңа балта сатып алып, жұмысын жалғастырды. Сонда ағалар мұның бәрі балтада емес, еңбек пен шеберлікте екенін түсінді. Олар інілерінен үлгі алып, еңбекке үйреніп, жақсы болды
шеберлер.
Мақалдың негізгі мағынасы туралы оқушылардың пікірін білдіру.
- Қайырымдылық деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Топтық жұмысты ұйымдастыру:
Топпен жұмыс жасай отырып, бүгінгі қайырымдылықтың бірнеше мысалдарын келтіріңіз.


Орыс көпестерінің негізгі ережесі: «Байлық міндеттейді!»
Дәптерге жазу: меценат – меценат; қайырымдылық – мұқтаж жандарға материалдық көмек көрсету. Демеуші – Біреуге өз қызметі мен өнімдерін жарнамалау үшін қаржылық қолдау көрсететін жеке немесе заңды тұлға.
2.3. Еңбек арқылы түрлі бұйымдар жасалады. Олардың арасында заттар, әртүрлі өнімдер, сондай-ақ қызметтер бар. Мысалы, портфельдеріңіздегі кітаптар - бұл өнім. Бірақ шаштаразға немесе дәрігерге барған кезде сіз қызметті пайдаланасыз.
Еңбек өнімдерін адамдар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін немесе сату үшін пайдаланады. Сатуға арналған өнім тауар деп аталады. Сіздің қажеттіліктеріңіз үшін сатып алған тауарларыңызда адам еңбегінің алуан түрі бар.
Суреттерге қарап, материалдық өнім және қызмет дегеніміз не екенін айт (оқулықтан 75-бет)
-Анықтамаларды дәптерге жазып алайық:
Қызметтер- бұл біреуге берілетін тұрмыстық қолайлылық (С.И. Ожегов)


Өнімайырбастау және сату үшін жасалған еңбек өнімі болып табылады.

2.4. Дене шынықтыру минуты.
«Тауарлар мен қызметтер» ойыны
Мен сөздерді айтамын, егер бұл өнім болса, сіз отыруыңыз керек, егер бұл қызмет болса, тұрып, қолыңызды жоғары көтеруіңіз керек.
Шаштаразда шаш қию (у), дойбы дәптер (у), фотоальбом (у), велосипед (у), метроға саяхат (у), кітап (у), тіс жұлу (у), күртенің сынған құлпын жөндеу (у) , сынған теледидарды жөндеу (у), балмұздақ (т)

3. Жұмыс қалай бағаланады.
- Балалар, қызметкердің еңбегі қалай бағаланады?
Адамдардың еңбегі көбіне атқарылған жұмыс көлемімен бағаланады. Бірақ ғалымның немесе педагогтың еңбегін қалай бағалауға болады? Жұмысты бағалауда сапа маңызды рөл атқарады. Еңбекке ақы төлеу қызметкердің жалақысы болып табылады. Сапалы жұмыс ынталандыруға лайық. Бұл бонус немесе қосымша төлем (бонус) болуы мүмкін немесе бұл алғыс немесе жарнама болуы мүмкін. Адал қызметкер үшін оның жұмысына моральдық баға беру (мақұлдау, мақтау) және нәтижеге өзінің қанағаттануы да маңызды. Нашар орындау айыппұл салуға немесе тіпті жұмыстан шығаруға әкелуі мүмкін.


Тапсырма: - Сөйлемдерді аяқтау керек:
Әкем зауытта жұмыс істегені үшін __________________________ алды.
Маша құрылыс институтында оқиды және ______________________ алады.
Әже ай сайын _____________________ алады.
Отбасындағы ең кіші балалар үшін анасы __________________ алады.
Жоғарыда аталғандардың барлығы ________________________ отбасын құрайды.
Емтихан. 1-2 бала шыққан мәтінді оқиды.
III. Сабақты қорытындылау.
- Сабағымыз аяқталуға жақын. Сабақ басында өзімізге қойған сұрақтарымызға қайта оралайық.
Біз оларға жауап бердік пе?
Үш сатыдан тұратын баспалдақ сызыңыз және өтілген тақырыпты түсіну дәрежесі бойынша қай жерде екеніңізді белгі қойыңыз: егер сіз бәрін түсінсеңіз, онда ең жоғарғы сатыда, әлі де сұрақтарыңыз болса, ортада, егер ештеңе жоқ болса. анық, содан кейін соңғы. Қолдарыңды көтеріңдер, ортаңғы баспалдақта кім өздерін белгіледі? Жоғарыда?
IV. Түсіндіру үй жұмысы.
- Балалар, кез келген істің табысты болуы көбіне оған қатысушылардың дұрыс мінез-құлқына байланысты. Жұмыстың әртүрлі қажеттіліктерді қанағаттандыруға көмектесуі, ауыртпалық емес, жағымды әрекет болуы, сізді және айналаңыздағыларды нәтижелерімен қуанту үшін сіз ережелерді сақтауыңыз керек.
Үй тапсырмасы шығармашылық болады. Сіздің міндетіңіз жақсы, нәтижелі жұмыс ережелерін жасау, бірақ жай ережелер емес, мақал-мәтелдердегі ережелер.
Мен бірінші ережені жасап қойдым, оны жазып алайық:
«Асық болсаң, жұртты күлдіресің». Жұмысыңызды жоспарлаңыз, оны аяқтау үшін уақыт пен күш-жігерді есептеңіз.
«Сабырлы болсаң, шеберлік болады». Жұмысыңыздың мақсаты мен нәтижесіне жетуде табанды және шыдамды болыңыз».
Келесі сабақта біз ең жақсы 10 ережені таңдаймыз және осы ережелерді сіздің сынып бұрышыңызда көрсетеміз.

5-сыныпта «Еңбек – өмір негізі» тақырыбы бойынша қоғамтану сабағын өткізу кезінде қолдануға болатын сабақты қорытындылау, карточкалар және презентация.


«Еңбек – өмір негізі»

5-сыныптағы қоғамтану сабағы конспектілері

«Еңбек – өмір негізі» тақырыбында

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік:еңбектің адам өміріндегі рөлі мен маңызын ашу, «өнім», «қызмет» ұғымдарын оқып-үйрену, осы ұғымдарды ажырата білу қабілеттерін дамыту; қазіргі қоғамдағы адам еңбегін бағалау мәселесін зерттеу.

Дамытушылық: талдаудың, салыстырудың, жіктеудің, жалпылаудың логикалық операцияларын қалыптастыру; танымдық процестерді дамыту.

Тәрбиелік: еңбек мәдениетін және оған құрметпен қарауды насихаттау.

UUD сабағында қалыптасады: тұлғалық, коммуникативті, танымдық, реттеушілік.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтар кезінде:

    Ұйымдастыру уақыты.

Сәлем жігіттер! Тыныш орнымызға отырайық. Сабаққа дайын болу дегенді есте сақтаңыз. Мектеп керек-жарақтарын тексеріңіз.

Сыныптағы жұмыстарыңызға сәттілік тілеймін.

    Білімді жаңарту.

Бірнеше сабақ барысында біз бір үлкен тақырыпты талқыладық. Оның қалай аталатынын кім айта алады? (Мектеп)

Қай жерде екенін есте сақтаңыз оқу орындарыадам білім ала ма? (Мектеп, колледж, мектеп, институт, университет, академия)

Өзін-өзі тәрбиелеу дегеніміз не? (Өзін-өзі тәрбиелеу – өз бетінше ұйымдастырылған сабақтартаным қажеттілігін қанағаттандыруға бағытталған).

Өзін-өзі тәрбиелеу адамға не береді? ( Жеке ғылымдарды өз бетінше оқу арқылы алынған білім, дағды және тәжірибе).

Өткендегі өзін-өзі тәрбиелеу формаларының бүгінгі өзін-өзі тәрбиелеу формаларынан айырмашылығы неде? (бұрын: ________________________________________________________________, бүгін ______________________________________________________).

Сіз оқитын мектеп бұрынғы орыс мектебінен несімен ерекшеленеді?

(_______________________________________________________________)

Енді сонау алыс емес уақытта қандай мектептер болғанын тыңдап көрейік. Үйде жоспар бойынша «Сен бұрын қалай оқыдың» деген тақырыпта жазбаша әңгіме дайындау керек болды. Әңгімелеріңізді тыңдайық.

    Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау.

Сонымен, біз мектеп туралы айттық, бірақ оқушылар мен мұғалімдер үшін мектеп дегеніміз не?

(Жұмыс, еңбек)

Еңбектің өмір үшін маңызы қандай? (Бұл өмірдің негізі)

Сабағымыздың тақырыбын тұжырымдау. (Еңбек – өмірдің негізі).

Оны дәптеріңе жазып ал.

Бұл тақырыпты қарастырғанда міндетті түрде не туралы айту керек деп ойлайсыз? Жоспарды сызып көрейік.

    Жұмыс қалай бағаланады?

    Жаңа тақырыпты пысықтау.

    Ол қандай жұмыс?

Сонымен, балалар, жұмыс дегеніміз не? (балалардың жауаптары)

Айтыңызшы, сіздің анықтамаларыңыздың қайсысы дәл?

Ақпаратты алудың қандай жолдары бар? Еңбектің нақты анықтамасын қайдан алуға болады? (үлкеннен сұрау, сөздіктен оқу, интернеттен табу)

Осы әдістерді қолдана отырып, үш оқушы бізге қажетті ақпаратты табуға тырысады.

Қалған жігіттерге келесі тапсырмамен жұмыс істеуді ұсынамын: әртүрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, мен жұмыстың көптеген анықтамаларын жаздым. Олар карталарда сіздің алдыңызда. Барлық анықтамаларды мұқият оқып шығыңыз және ең толық деп ойлағаныңызды дәптеріңізге жазыңыз.

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

Тексеру: Балалар не жазды. Үш оқушы қандай анықтамалар алды?

    Еңбекпен жасалған нәрсе.

Балалар, адам не үшін жұмыс істеуі керек? Еңбек нені жасайды?

Бұл сұрақтарға жауап беру үшін мен сізге шағын тапсырманы орындауды ұсынамын. Сізде карталары бар конверттер бар. Тапсырма: сіздің ойыңызша, жұмыс адамға не береді деген сұраққа жауап беретін карталарды таңдау керек. Карточкаларды негізге жабыстыру керек және диаграмманы құру үшін көрсеткілерді салу керек. Жұппен жұмыс жасаймыз (әрқайсысы 2 адам) Уақыт – 2 минут.

Азық-түлік, киім-кешек, өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі, жаңа таныстар, қарым-қатынас жасау қабілеті, тұрмыстық заттар, рухани құндылықтар, баспана, байлық

Диаграммаңыздың бірнеше жұптарын көрсету.

Неліктен сіз осы немесе басқа лауазымды таңдадыңыз? Түсіндіріңіз.

Әрине, балалар, еңбек адамға өмірге қажеттінің бәрін береді: тамақ, киім-кешек, тұрмыстық заттар, баспана.

Еңбек әр түрлі болады мазмұны мен күрделілігі бойынша. Әр адам дәрігер, бағдарламашы немесе пошташы болып жұмыс істей алмайды. Мысалы, жүк тиегіштің жұмысы қарастырылады биік. Бірақ инженер технологиямен және аспаптармен айналысады, ол үлкен білімді қажет етеді, сондықтан мұндай жұмыс деп аталады кешен.

Кейбір мамандықтарды талдап, әртүрлі еңбек түрлеріне мысалдар келтірейік. Ол үшін кестемен жұмыс жасайық:

Бірінші картада мамандықтар жазылған кесте, екіншісінде сипаттамалар - антонимдер бар. Тапсырма: әрбір ұсынылған мамандыққа сәйкес мінездемені таңдап, оны атаңыз.

Мамандық

Еңбек ерекшеліктері

Шахтер

Мұғалім

Әртіс

үй шаруасындағы әйел

Көше тазалаушы

Бағдарламашы

Ғарышкер

Сатушы

Полицейлік

Әртіс

Тұрақты - уақытша, қарапайым - күрделі, психикалық-физикалық, ақылы-тегін, ерікті-мәжбүрлі, қолмен-автоматтандырылған, шығармашылық-дәстүрлі, ұжымдық-жеке.

Емтихан:

«Мен шахтер мамандығына сәйкес келетін сипаттамалар ...... деп ойлаймын».

Ағылшынның ұлы экономисі Адам Смит «Әуелде дүниедегі барлық байлық алтын мен күміспен емес, еңбекпен алынды» деп есептеген.

Балалар, неге олар барлық байлықтың бастауы еңбек дейді? Сіз қалай ойлайсыз?

Еңбек арқылы түрлі бұйымдар жасалады. Олардың ішінде заттар, әртүрлі бұйымдар, сонымен қатар қызметтер. Мысалы, портфельдеріңіздегі кітаптар - бұл өнім. Бірақ шаштаразға немесе дәрігерге барған кезде сіз қызметті пайдаланасыз.

Еңбек өнімдерін адамдар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін немесе сату үшін пайдаланады. Сатуға арналған өнім деп аталады тауарлар.Сіздің қажеттіліктеріңіз үшін сатып алған тауарларыңызда адам еңбегінің алуан түрі бар.

Суреттерге қарап, материалдық бұйым және қызмет дегеніміз не екенін айт (слайдта, немесе оқулықтан 76 беттің фотокөшірмесі болуы мүмкін)

Анықтамаларды дәптерімізге жазып алайық:

Қызмет дегеніміз – біреуге берілетін тұрмыстық жағдай (С.И. Ожегов)

Өнім – айырбастау және сату үшін өндірілген еңбек өнімі.

Дене шынықтыру минуты.

«Тауарлар мен қызметтер» ойыны

Мен сөздерді айтамын, егер бұл өнім болса, сіз отыруыңыз керек, егер бұл қызмет болса, тұрып, қолыңызды жоғары көтеруіңіз керек.

Шаштаразда шаш қию (у), шашақ дәптері (у), фотоальбом (у), велосипед (у), метроға бару (у), кітап (у), тіс жұлу (у), күртешедегі сынған сыдырманы жөндеу (у). у) , сынған теледидарды жөндеу (у), балмұздақ (т)

Балалар, қызметкердің еңбегі қалай бағаланады?

Адамдардың еңбегі көбіне атқарылған жұмыс көлемімен бағаланады. Бірақ ғалымның немесе педагогтың еңбегін қалай бағалауға болады? Жұмысты бағалауда маңызды рөл атқарады сапасы.Еңбекке ақы төлеу қызметкердің жалақысы болып табылады. Сапалы жұмыс ынталандыруға лайық. Бұл бонус немесе қосымша төлем (бонус) болуы мүмкін немесе бұл алғыс немесе жарнама болуы мүмкін. Адал қызметкер үшін оның жұмысына моральдық баға беру (мақұлдау, мақтау) және нәтижеге өзінің қанағаттануы да маңызды. Нашар орындау айыппұл салуға немесе тіпті жұмыстан шығаруға әкелуі мүмкін.

Сіз бен біз бағалау сұрағын аяқтауымыз үшін мен сендерге келесі тапсырманы ұсынамын.

Сіз сөйлемдерді аяқтауыңыз керек:

Әкем зауытта жұмыс істегені үшін __________________________ алды.

Маша құрылыс институтында оқиды және ______________________ алады.

Әже ай сайын _____________________ алады.

Отбасындағы ең кіші балалар үшін анасы __________________ алады.

Жоғарыда аталғандардың барлығы _________________________________ отбасын құрайды.

Емтихан. 1-2 бала шыққан мәтінді оқиды.

    Сабақты қорытындылау.

Сабағымыз аяқталуға жақын. Сабақ басында өзімізге қойған сұрақтарымызға қайта оралайық.

Біз оларға жауап бердік пе?

Үш сатыдан тұратын баспалдақ сызыңыз және өтілген тақырыпты түсіну дәрежесі бойынша қай жерде екеніңізді белгі қойыңыз: егер сіз бәрін түсінсеңіз, онда ең жоғары сатыда, сұрақтар әлі болса, ортада, егер ештеңе болмаса анық, содан кейін соңғы.

    Үй тапсырмасын түсіндіру.

Күнделіктеріңізді ашып, үй тапсырмасын жазыңыз. Үйде 9-параграфты оқып, абзацтың соңындағы сұрақтарға ауызша жауап беріп, 3-сұраққа жазбаша түрде САБАҚТА ЖӘНЕ ҮЙДЕ (оқулықта берілгендерге мағынасы жақын 3 мақал-мәтелді таңдаңыз) жауап беру керек. ).

Құжат мазмұнын көру
«№3 карта»

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық - дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық - дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық - дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық - дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық - дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Тұрақты – уақытша

қарапайым - күрделі

психикалық - физикалық

ақылы - тегін

ерікті - мәжбүрлі

қолмен - автоматтандырылған

шығармашылық - дәстүрлі

ұжымдық – жеке

Құжат мазмұнын көру
«№1 карта»

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Карточка №1

Еңбек дегеніміз...

    жұмыс, кәсіп.

    қызметтің, жұмыстың, еңбектің нәтижесі.

    құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі.

    бір нәрсеге қол жеткізуге бағытталған күш-жігер.

Құжат мазмұнын көру
«№2 карта»

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Жаңа таныстар

Жаңа таныстар

Өзара әрекеттесу қабілеті

Өзара әрекеттесу қабілеті

Үй бұйымдары

Үй бұйымдары

Рухани құндылықтар

Рухани құндылықтар

Байлық

Байлық

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Өзін-өзі жүзеге асыру мүмкіндігі

Жаңа таныстар

Жаңа таныстар

Өзара әрекеттесу қабілеті

Өзара әрекеттесу қабілеті

Үй бұйымдары

Үй бұйымдары

Рухани құндылықтар

Рухани құндылықтар

Байлық

тарих және қоғамтану пәнінің мұғалімі

Соловьева Екатерина Алексеевна


  • Еңбек дегеніміз не? Ол қандай?
  • Еңбек нәтижесінде не пайда болады?
  • Жұмыс қалай бағаланады?

Еңбек дегеніміз не?

Құралдарды пайдалана отырып, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға бағытталған адамның мақсатты қызметі

Бір нәрсеге қол жеткізуге тырысу

Жұмыс

Белсенділіктің, жұмыстың, жұмыстың нәтижесі

Жұмыс, кәсіп


Неліктен адам жұмыс істеуі керек?

Еңбек адамға не береді?






Қызметтер - бұл біреуге ұсынылатын тұрмыстық құралдар.

(С.И. Ожегов)

Өнім – айырбастау және сату үшін өндірілген еңбек өнімі.


Өнімді (өнім тауарлар)


Өнімсіз (қамтамасыз ету қызметтер)



  • Еңбекке ақы төлеу – еңбекақы
  • Акциялар(бонус, алғыс, жоғарылату, жәрдемақы)
  • Еңбекті моральдық бағалау(мақұлдау, мақтау - сөгіс, айыппұл, жұмыстан босату)

  • Әкем зауыттағы жұмысы үшін... алды.
  • Маша құрылыс институтында оқиды және...... алады.
  • Әже ай сайын..... алады.
  • Отбасындағы ең кіші балалар үшін анасы ...... алады.
  • Жоғарыда аталғандардың барлығы......отбасыны құрайды.

Үй жұмысы:

  • & 9, сұрақтар – ауызша
  • Сыныпта және үйде:

3 сұрақ – жазбаша

Бөлімдер: Тарих және қоғамтану

Сынып: 5

Сабақтың дидактикалық мақсаты:Практикалық тапсырмаларды шешу контекстінде ОУД қалыптастыру, тақырып бойынша пәндік білімді қайталау (жалпылау және жүйелеу). UUD ассимиляция дәрежесін бақылау. Топтық жұмыс барысында оқушылардың бақылау, өзін-өзі бақылау және өзара бақылау функцияларын жүзеге асыру қабілетін қалыптастыру.

Сабақтың мақсаттары:

  • адам іс-әрекетінің негізгі түрі ретіндегі еңбек туралы түсініктерін кеңейту, әр түрлі еңбек түрлері, оның шығармашылық сипаты, еңбектің адам өміріндегі маңызы туралы оқушылардың білімдерін жүйелеу. Шығармашылық пен шеберлікті ажырату;
  • еңбекқор адамдарды құрметтеуге ықпал ету, нағыз шеберлердің шығармашылығына қызығушылықты ояту;
  • әмбебап коммуникативті оқу әрекетін дамыту: келіссөздер жүргізу және келу қабілеті жалпы шешімбірлескен қызметте, оның ішінде мүдделер қақтығысы жағдайларында; топта жұмыс істеу, жұмыс қарым-қатынастарын орнату, тиімді ынтымақтастық және өнімді корпорацияға үлес қосу, құрдастар тобына бірігу және құрдастарымен және ересектермен өнімді қарым-қатынас құру қабілеті. Өзара бақылау мен өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру. Интернет ресурстарын пайдалана отырып, оқу мәселелерін шешу.

Тәрбие құралдары: PowerPoint көрсетілімі ( 1-қосымша ), «Ғылымдағы шығармашылық», «Өнердегі шығармашылық» студенттік жұмыстарының көрмесі, топтық жұмысқа арналған тапсырмалар пакеті, сұраққа жауап іздеуге арналған интернет ресурстары. , оқушыларға сабаққа дайындалу үшін сауалнама ( 2-қосымша ).

Оқулық:Қоғамтану, 5-сынып: оқу орындарына арналған оқулық / Л.Н.Боголюбов, Л.Ф.Иванова, Білім, 2012.

Пәнаралық байланыстар:тарих, МХК, Мәскеутану, орыс тілі, әдебиеті, экономика

Технологиялық сабақ картасы

Сабақтың қадамдары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Жұмыс формалары

Нәтиже

1. Ұйымдастыру кезеңі. 2 минут. Оқушылармен амандасу. Мұғаліммен және бір-бірімен амандасу. Топтарды құру. Жеке
Топ
Жеке UUD: оқу-танымдық әрекетке эмоционалдық қатынастың көрінісі.
2. Білімді жаңарту.
Мақсаттар мен міндеттерді қою.
Мотивация тәрбиелік іс-шараларстуденттер
5 минут. Білімді жаңарту, жалпылау және жүйелеу, «шақыру» үшін презентация бойынша сұрақтар қояды.
– Алғашқы төрт слайдтағы суреттерді не біріктіреді?
– Слайдта бейнеленген қандай жұмыс әрекеті басқалардан түбегейлі ерекшеленеді?
– Бүгінгі сабақтың тақырыбын өзіңіз құрастырыңыз (мұғалім тақырыпты слайдқа жазады).
– Еңбек дегеніміз не? Тақырыпты слайдқа түсіреді.
– Әлеуметтік ғылым терминдерінің дұрыс жазылуы және олардың анықтамаларын білу бойынша тапсырма (баға, өнім, қызмет, филантроп, қайырымдылық)
– Біз өзімізге қандай сабақ мақсаттарын қоя аламыз?
Мұғалім топтық формада сабақ нәтижесіне қол жеткізуді ұсынады. Қалтаға қандай тапсырмалар беріледі деп ойлайсыз?

Топта жұмыс істеу ережелерін қайталау.

Суреттерді талдау және бұрыннан бар білімдерін қорытындылау арқылы сұрақтарға жауап беру. 1-4 слайдтардағы бейнелер адамның еңбегін бейнелеуімен біріктірілген. Мұғалімнің жұмысының нәтижесінде қызмет көрсетіледі, ал қалғандары өнім жасайды. Бүгін біз сабақта «Еңбек» тақырыбы бойынша білімімізді қайталаймыз. Оқушылар «жұмыс» ұғымын анықтайды.
Оқушылар сабақтың мақсатын және оған жету алгоритмін өз бетінше анықтайды.
Әлеуметтік ғылым терминдерінің дұрыс жазылуын атаңыз және мағынасын түсіндіріңіз.

Үйренгендерін жалпылау.

Топ Когнитивті UUD: білім беру мақсатын өз бетінше анықтау және тұжырымдау, білімді құрылымдау, объектіні сезімдік формадан сәйкестендіру үлгісіне айналдыру. ортақ ерекшеліктері.
Байланыс UUD:мұғаліммен оқу ынтымақтастығын жоспарлау, өз ойын жеткізе білу, монологтық сөйлеуді меңгеру.
Жеке UUD:өмір мен әл-ауқаттың негізі ретінде еңбекті құрметтеу
3. Алған білімдерін, қалыптасқан іскерліктері мен дағдыларын өз бетінше шығармашылықпен пайдалану. Топта жұмыс істейтін студенттерге кеңес береді, үйлестіреді, кеңес береді және көмектеседі. Топтарға арналған тапсырмалар:
1-жаттығу.«Еңбек» ұғымының барлық белгілерін ашатын ең толық деп санайтын анықтаманы таңдаңыз.
2-тапсырма.Еңбек туралы мақал-мәтелдерді оқып, табысты жұмыс ережелерін тұжырымдау.
3-тапсырма.Суреттерден еңбек табиғаты туралы барлық мүмкін қорытындыларды жасаңыз.
4-тапсырма.Интернет ресурстарымен жұмыс істеу және еңбек заңнамасы бойынша сұрақтарға жауап беру (Ресей Федерациясындағы жұмыс аптасының ұзақтығы, кәмелетке толмағандардың еңбегі және т.б.).
5-тапсырма.«Еңбек» тақырыбына синквейн құрастыру.
Топта жеке парақтардағы тапсырманы орындаңыз.
Топта орындайтын 5 тапсырманың ішінен 4 тапсырманы өз бетінше таңдайды. Топтағы тапсырмалар мен рөлдерді бөлу. Ауызша және жазбаша жауаптар дайындаңыз.
Топ Когнитивті UUD: білім беру мақсатын өз бетінше анықтау және тұжырымдау, білімді құрылымдау, ортақ белгілерді анықтау үшін объектіні сезімдік формадан үлгіге айналдыру. АКТ құзыреттілігін дамыту.
Нормативтік UUD:мақсат қою, жоспарлау, болжау, түзету, өзін-өзі реттеу.
Байланыс UUD:қақтығыстарды шешу, мұғаліммен және құрдастарымен ынтымақтастық, серіктестің мінез-құлқын басқару.
4. Аралық рефлексия №3 қадам кезінде Оқушылардан қызығушылықтары бойынша «Жұмыс» тақырыбын бағалауды сұрайды. Нәтижеге түсініктеме береді және қызығушылық нысанасын тақтаға бекітеді. Оқушылар қызығушылық мақсатына тақырып бойынша өз көзқарастарын белгілейді. Жеке Когнитивті UUD: білімді құрылымдау, ортақ белгілерді анықтау үшін объектіні сезімдік формадан үлгіге айналдыру.
4. Оқу іс-әрекетінің процесі мен нәтижесін бақылау 10 мин Топта жұмыс істейтін студенттерге кеңес береді, үйлестіреді, кеңес береді және көмектеседі. Бір (екі) топ орындайды, бірінші болып тапсырманы орындайды. Тақтадағы топ өкілдері сұрақтарға жауап береді, топтық жұмыстың нәтижесін ұсынады, талдайды, дәлелдейді, дәлелдейді. Топ Когнитивті UUD: ауызша және жазбаша сөйлеуді саналы түрде құрастыру, іс-әрекет әдісі мен оның нәтижесін стандартты әдіспен салыстыру түрінде бақылау. Жеке UUD:өмір мен әл-ауқаттың негізі ретінде еңбекті құрметтеу, ынталандыру.
Байланыс UUD:
5. Динамикалық үзіліс 1 мин Автобус жүргізушісі, суретші, тазалаушы, ағаш ұстасы, мұғалімге қандай қозғалыстар тән екенін сызыңыз. Студенттер көрсетілген мамандық иелеріне тән тұрып қимылдарды бейнелейді. Ұжымдық Денсаулықты сақтау, зейінді ауыстыру, релаксация
6. Оқу іс-әрекетінің барысы мен нәтижесін бақылау.
Қайталанатын рефлексия.
5 минут Мұғалім оқушыларды слайдтарда көрсетілген сауалнама нәтижелерімен таныстырады. . Сауалнама нәтижелері бойынша сұрақтар қояды:
1. Еңбек дегеніміз не?
2. Еңбек процесінде не құрылады?
3. Еңбек қалай марапатталады?
4. Еңбек туралы қандай мақал-мәтелдер, мәтелдер білесіңдер?
Сауалнама нәтижелерін талдаңыз, қорытынды жасаңыз және оқушылардың ықтимал жауаптарын болжаңыз. Ұжымдық Нормативтік UUD:болжау, түзету, өзін-өзі реттеу.
Жеке UUD:әлеуметтік және жеке құндылықтар негізінде игерілген мазмұнды бағалау.
Байланыс UUD:
Өз ойларын толық және нақты жеткізе білу.
7. Рефлексия. 5 минут «Еңбек» тақырыбы бойынша оқушыларға жеке тапсырмалар береді. Слайдта иллюстрациялар арқылы екі сұрақ беріледі:
1. Өрмекшінің әрекеті тоқымашының әрекетінен несімен ерекшеленеді?
2. Суреттерге қарап қорытынды жасаңыз.

Не болды?
Сабақта не істемеді?

Оқушылар бөлек парақта екі сұраққа жазбаша жауап береді. Олар тоқымашының жұмысы саналы және мақсатты, ал өрмекші өз торын түйсігі арқылы өреді деген қорытындыға келеді.
Бейнені талдай отырып, олар адамзат тарихы – еңбек қызметінің тарихы деген қорытындыға келеді.

Сабақ бойынша қорытынды жасау.

Жеке Когнитивті UUD: жазбаша түрде сөйлеуді саналы түрде құрастыру. Нормативтік UUD:
8. Үйге тапсырма. 2 минут Үй тапсырмасын түсіндіру. Л.Н.Боголюбовтың оқулығы бойынша жұмыс дәптерінен үй тапсырмасының көлемін өз бетінше таңдау Жеке Нормативтік UUD:болжау, түзету, өзін-өзі реттеу.

1 нұсқа.

1. Барлық байлықтың қайнар көзі?

1. Ақша 2. Алтын 3. Еңбек 4. Күміс

2. Жануарлардың мінез-құлқына қарама-қарсы адам әрекетінің белгісі қандай?

1.Табиғи материалдарды пайдалану 2.Инстинкт

3.Жоспарлау 4.Топтастыру

3. Шығармашылық мамандықтағы адамдарға қандай қасиет қажет?

1. Қиял 2. Ұжымшылдық 3. Практикалық 4. Жоспарлау

4. Сатуға арналған өнім қалай аталады?

1. Жүлде 2. Еңбек 3. Шығармашылық 4. Өнім

5. Төмендегілердің қайсысы еңбекке ақы төлеуге жатады?

1. Капитал 2. Пайыз 3. Жалақы 4. Жалақы

6. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз:

A. Егер сіз ақша жинасаңыз, сіз бай бола аласыз.

B. адамның байлығының көзі болуы мүмкін табиғат ресурстары.

7. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз:

A. Кез келген бизнес жұмыс емес.

B. Еңбек әрқашан нәтижеге әкелмейді.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

8. Меценат деп аталады:

А.Кітап жинайтын адам.

B. Ақшаны үнемді жұмсайтын адам.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ. 9. Бұл адам үшін ғана емес, басқалар үшін де жаңа, құнды нәрсе жасау:

1. Өнім 2. Қызмет 3. Капитал 4. Шығармашылық

1. Қарапайым 2. Күрделі 3. Ақыл-ой 4. Еркін

11. Ұғымдар мен олардың анықтамалары арасындағы сәйкестікті орнату. Бірінші бағанда берілген әрбір позиция үшін екінші бағаннан сәйкес позицияны таңдаңыз.

1. Еңбек A. Нәтижесі жаңа материалдық және рухани құндылықтарды жасау болып табылатын іс-әрекет.

2.Шығармашылық B. Табиғи жоғары дарындылық, кез келген салада өнер көрсетуге қабілеттілігі

саласы – ғылыми. Көркемдік, практикалық.

3.Мастер V. Адамның іс-әрекеті, оның барысында ол өзіне қажетті заттарды жасайды

қажеттіліктеріңізді қанағаттандыру

4.Талант Г.Өз ісінде жоғары шеберлікке қол жеткізген, өз ісіне тапқырлық пен шығармашылықты салған, әдеттен тыс және ерекше заттарды жасайтын адам

12. Төмендегі барлық терминдер, біреуін қоспағанда, «қайырымдылық» ұғымына қатысты. Терминді көрсетіңіз Жоқ осы тұжырымдамамен байланысты.

1. Меценат 2. Миллионер 3. Демеуші 4. Көмек 5. Қайырымдылық

13. Сәйкестік:

A). Іс жүзінде пайдалы нәтижеге жетуге бағытталған қызмет түрі

2) Қарым-қатынас

B). Мақсаты ойын-сауық, релаксация болып табылатын қызметтің ерекше түрі

IN). Ақпарат, идеялар, бағалар, сезімдер және нақты әрекеттер алмасатын әрекет түрі

D).Мақсаты адамның білім мен дағдыны меңгеру болып табылатын әрекет түрі

14. Өз ісінің шебері туралы пікірлер дұрыс па?

А.Шебер – өз ісінде жоғары өнерге қол жеткізген адам.

B. Шебер – өз ісіне тапқырлық пен шығармашылықты салатын адам.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

15. Төмендегі барлық терминдер, біреуінен басқасы, ұғымға қатысты «Жұмыс». Терминді көрсетіңіз байланысты емес осы тұжырымдамамен.

1. Еңбекқорлық 2. Шығармашылық көзқарас 3. Жалқаулық 4. Еңбекқорлық.

16. Бұл рас па:

B. Жердегі байлықтың көзі тек адам еңбегі ме?

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

17. Жаңа, тек осы адам үшін ғана емес, басқалар үшін де құнды нәрсе жасау:

    Өнім 2. Қызметтер 3. Капитал 4. Шығармашылық

18. Бұл адам үшін ғана емес, басқа адамдар үшін де жаңа, құнды нәрсе жасау:

    Белсенділік 2. Шығармашылық 3. Оқу 4. Жұмыс

19. Қайырымдылық туралы үкімдер дұрыс па?

20. Төмендегі мәтінді оқыңыз, онда бірнеше сөз жоқ. Берілген тізімнен бос орындардың орнына кірістіру қажет сөздерді таңдаңыз. Тізімдегі сөздер номинативті жағдайда беріледі, жекеше. Сөздердің бірінен соң бірін кезекпен таңдаңыз. Әрбір бос орынды толтыру. Сізге қажет сөздерден көп екенін ескеріңіз.

А.Қолөнер В.Қолөнер C.Дарын D.Шебер D.Сұлулық Е.Сапа G.Жұмысшы Х.Еңбек

Бақылау жұмысы«Еңбек» тақырыбына 5-сынып

2-нұсқа.

1. Төмендегілердің қайсысы адамды жануардан ажыратады?

1. Шығармашылық қабілеті 2. Ұрпаққа қамқорлық

3. Топтағы өмір 4. Биологиялық қажеттіліктер

2. Өнертабыссыз, қиялсыз шаблон бойынша жұмыс істейтін суретші:

1. Шебер 2. Кемеңгер 3. Шебер 4. Суретші

3. Шығармашылықтың белгісі:

1. Стандарт 2. Трафарет 3. Көшіру 4. Жаңалық

4. Төмендегілердің қайсысыЖоқ шығармашылық па?

1. Суретші сурет салады 3. Актер сахнада өнер көрсетеді

2. Ғалым жаңалық ашады 4. Балерина би техникасын жаттықтырады

5. Сатуға ұсынылған еңбек өнімі:

1. Жалақы 2. Өнім 3. Жер 4. Бонус

6. Патронат туралы үкімдер дұрыс па?

А.Меценат – өткеннің жәдігері.

B. Меценаттың арқасында әлем көрнекті өнер туындыларын көріп, көптеген танымал әншілерді тыңдай алды.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Ешбіреуі дұрыс емес жауап 7. Байлық көздері туралы үкімдер дұрыс па?

А.Байлықтың маңызды көзі – адамның алған білімі мен дағдысы.

B. Байлық көздері барлық адамдарға бірдей беріледі.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

8. Мамандық таңдау туралы пікірлеріңіз дұрыс па?

A. Мамандықты дұрыс таңдау үшін оның беделді екенін білу керек.

B. Мамандық таңдауда материалдық сыйақы ең бастысы болуы керек.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ. 9. Бұл рас па:

A. Мамандық таңдау кезіндегі қалаулар жасына қарай өзгереді.

B. ақыл-ой жұмысы жиі релаксацияны қажет ете ме?

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ. 10. Бұл рас па:

A. Еңбекті қарапайым және күрделі деп бөлуге болады.

B. Жердегі байлықтың көзі адам еңбегі ме?

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

11. Сөйлемдегі бос орынды толтырыңыз.

Еңбек адам өмірінің негізі ғана емес, сонымен бірге оның ең маңызды _____

12. Төмендегі барлық терминдер, біреуінен басқасы, ұғымға қатысты

«кедейлік». Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.

1. Ең төменгі жалақы. 2. Күнкөріс деңгейі. 3. Қарапайым еңбек. 4. Біліктіліктің болмауы. 5. Қаражаттың жетіспеушілігі. 6. Филантроп.

13. Сәйкестік:

A). нәтижесінде жаңа материалдық және рухани құндылықтарды тудыратын іс-әрекеттер

2) шығармашылық

B). жоғары табиғи дарындылық, кез келген салада – ғылыми, көркемдік, практикалық жұмыс істеудегі ерекше қабілеттілік

C)адамның іс-әрекеті, оның барысында ол өзінің қажеттіліктерін қанағаттандыруға қажетті заттарды жасайды

D) өз саласында жоғары шеберлікке қол жеткізген, өз ісіне тапқырлық пен шығармашылықты салатын, әдеттен тыс және ерекше заттарды жасайтын адам

14. Ол рас па:

A. Шаштараздың жұмысы қызмет деп аталады.

B. Ғалымның еңбегі атқарылған еңбегімен бағаланады?

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ. 15. Шығармашылық мамандықтағы адамдарға қандай қасиет қажет?

1. Қиял 2. Ұжымшылдық 3. Практикалық 4. Жоспарлау 16 . Адам байлығының көздері мыналар болуы мүмкін:

A. табиғи ресурстар – жер. Орман. Пайдалы қазбалар.

B. Адам алған, басқа адамдар мойындайтын және бағалайтын білім мен дағдылар.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Дұрыс жауап жоқ.

17. Байлық пен кедейлік туралы пайымдаулар дұрыс па?

A. Негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыруға мүмкіндігі жоқ адам кедей болып саналады.

B. Табиғи ресурстар байлық көзі бола алады.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Жалған

18. Қайырымдылық туралы үкімдер дұрыс па?

A. Қайырымдылық – салықты уақтылы төлеу.

B. Қайырымдылықты меценаттық деп атауға болады.

1. Тек А дұрыс 2. Тек В дұрыс 3. Екі жауап дұрыс 4. Жалған

19. Төмендегі барлық терминдер, біреуінен басқасы, «шығармашылық» ұғымына қатысты. Бұл ұғымға қатысы жоқ терминді көрсетіңіз.

    Көркем әдебиет 2. Трафарет 3. Қиял 4. Жаңалық 5. Сұлулық сезімі.

20. Төмендегі мәтінді оқыңыз, онда бірнеше сөз жоқ. Берілген тізімнен бос орындардың орнына кірістіру қажет сөздерді таңдаңыз. Тізімдегі сөздер номинативті жағдайда, жекеше беріледі. Сөздердің бірінен соң бірін кезекпен таңдаңыз. Әрбір бос орынды толтыру. Сізге қажет сөздерден көп екенін ескеріңіз.

(1)____ – адамның өмірге қажетті әртүрлі маңызды және қажетті заттарды өндірудегі қызметі. (2)____ шебердің әдетте күрделі машиналар мен механизмдерді қолданбай қолмен жұмыс істейді (бұл бүргеге ешқандай құрылғысыз аяқ киген Лефтидің жұмысы болды). (3)___ жасалған бұйымдар ең жоғары (4)___, даралығымен және сұлулығымен ерекшеленеді. Бұл бұйымдардың ішінде адамды қайталанбас бейнесімен таң қалдыратындары бар, кейде қолды (5)___ дарынды шебердің қолынан ажырататын нәзік ерекшеліктері бар.

А.қолөнерші B.қолөнер C.Дарын D.шебер D.сұлулық E.сапа G.жұмысшы H.еңбек I.жасаушы

Тақырыпты жалпылау: «Еңбек» ГЕН – 6

Кілттер

1-нұсқа. 2-нұсқа.

A 1,3 A 1,1

A 2,3 A 2,3

A 3,1 A 3,4

A 4,4 A 4,2

A 5,3 A 5,4

A 6,2 A 6,2

A 7,1 A 7,1

A 8,4 A 8,4

A 9,4 A 9,3

A 10,1 A 10,3

A12. 3

B 1. 1-B 2-A 3-D 4-B B 1. Қажеттілік бойынша

В 2. Көтермелеу В 2. Қайырымдылық

C 3. 1-E 2-A 3-F 4-D 5-B C 3. 1-B 2-G 3-A 4-F 5-G

Анашкина Е.А. Мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесінің бірінші санатты әлеуметтік пән мұғалімі. Кашпир Самара облысы

«Еңбек» тақырыбы бойынша 6-сыныпқа арналған тест.


A1. Барлық байлықтың қайнар көзі неде? 1) ақша 2) алтын 3) еңбек 4) күміс
A2. Жануарлардың мінез-құлқынан айырмашылығы адам әрекетінің белгісі қандай? 1) табиғи материалдарды пайдалану 2) инстинкт 3) жоспарлау 4) топтастыру
A3. Шығармашылық мамандықтағы адамдарға қандай қасиет қажет? 1) фантазия 2) ұжымшылдық 3) практикалық 4) жоспарлау
A4. Сатуға арналған өнім қалай аталады? 1) сыйақы 2) еңбек 3) шығармашылық 4) өнім
A5. Төмендегілердің қайсысы еңбекке ақы төлеуге жатады? 1) капитал 2) пайыз
3) жалақы 4) жалдау A6. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз:а) ақша жинасаң ғана бай бола аласың; б) табиғи ресурстар адам байлығының көзі бола алады.3) екі жауап дұрыс4) дұрыс жауап жоқ
A7. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз:а) кез келген бизнес жұмыс емес; б) жұмыс әрқашан нәтижеге әкелмейді. 1) тек а ақиқат 2) тек b ақиқат 3) екі жауап дұрыс4) дұрыс жауап жоқ
A8. Патрон деп аталады:а) кітап жинайтын адам; б) ақшаны үнемді жұмсайтын адам. 1) тек а ақиқат 2) тек b ақиқат 3) екі жауап дұрыс4) дұрыс жауап жоқ
A9. Бұл адам үшін ғана емес, басқалар үшін де жаңа, құнды нәрсе жасау: 1) өнім 2) қызмет 3) капитал 4) шығармашылық A10. «Көңіл-күй пейзажын» жасаушы болып саналады: 1) I.I. Левитан 2) В.М. Васнецов 3) К.Е.Циолковский 4) М.А. Врубель IN 1. Ұғымдар мен олардың анықтамалары арасындағы сәйкестікті орнату. Бірінші бағанда берілген әрбір позиция үшін екінші бағаннан сәйкес позицияны таңдаңыз.
1. Еңбек

2. Шығармашылық

3. Мастер

4. Дарындылық

А.Нәтижесінде жаңа материалдық және рухани құндылықтарды тудыратын іс-әрекет.B. Табиғи жоғары дарындылық, кез келген салада жұмыс істеуге ерекше қабілеттілік – ғылыми, көркемдік, практикалық.B. Адамның іс-әрекеті, оның барысында ол өзінің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті заттарды жасайды.D. Өз ісінде жоғары шеберлікке қол жеткізген, өз ісіне тапқырлық пен шығармашылықты салып, әдеттен тыс және ерекше заттарды жасайтын адам. 2-де. Сөйлемдегі бос орынды толтырыңыз.

Жүлде – ақшалай немесе материалдық... қызметтің кез келген саласындағы жетістіктері, сіңірген еңбегі үшін.


3-те. Төмендегі мәтінді оқыңыз, онда бірнеше сөз жоқ.Берілген тізімнен бос орындардың орнына кірістіру қажет сөздерді таңдаңыз. Тізімдегі сөздер номинативті жағдайда, жекеше беріледі. Әр бос орынды толтыра отырып, бір сөзден кейін бір сөзді таңдаңыз. Тізімде сізге қажет сөзден көп сөздер бар екенін ескеріңіз.
Адамның іс-әрекеті мен әрекеті жетіспесе (1)..., бұл оның (2)... сапасына автоматты түрде әсер етеді. мағынасыз өмір адамның терең ішкі мотивациясынан, ішкі өзегінен және өзінің (3)... өз қолына алуға мүмкіндік беретін қуатты «мотордан» айырылғанын білдіреді. Нәтижесінде ол әлсірейді, тірегінен айырылады, кез келген қолайсыз өмірлік жағдай, кез келген (4)... оны тепе-теңдіктен шығарады. Мағынасыз өмір көбінесе адамның басқа адамдар үшін (5)... шегініп жатқанының қорқынышты белгісі болып табылады. Соқырлық пен кереңдік басқа адамдардың қайғысына, басқа адамдардың қажеттіліктеріне қатысты пайда болады.

(«Өмірдің мәні.» Елена Сикирич.

«Шекарасыз адам» журналының сайты)

Өмір B. Жауапкершілік B. Қажеттілік D. Мәселе D. Жағдай E. Мағына G. Тағдыр

«Еңбек» тақырыбын жалпылау 6 сынып


Жауаптар
A1 3 A2 3 A3 1 A4 4 A5 3 A6 2 A7 1 A8 4 A9 4 A10 1
B1 1-B; 2-A; 3-G; 4- B C2 ынталандыру B3 1- E; 2-A; 3- F; 4-G; 5 B