Аннотациялар Мәлімдеме Оқиға

П.А.Столыпиннің ашық сабағы

Ашық сабақтар әрқашанда қиындық туғызады, ең алдымен мұғалім үшін.

Әрине, бір мақалада бұл процестің барлық қырларын қамту мүмкін емес, өйткені көп нәрсе пәнге, сыныптың дайындық деңгейіне және техникалық мүмкіндіктерге байланысты.

Ашық сабаққа дайындық

Ашық сабаққа дайындықты келесі қадамдардан бастаған дұрыс:

1. Тақырыпты таңдау. Тақырыптың өте күрделі болмауы ұсынылады. Сіз өзіңізді қызықтыратын тақырыпты алу үшін болжай аласыз. Жоспардан 2-3 қадам алға немесе артқа ауытқу маңызды емес және рұқсат етіледі.

2. Сыныппен алдын ала жұмыс. Егер сіз балаларды бұрыннан білсеңіз жақсы. Егер күмәніңіз болса, келесі бағыттар бойынша шағын тестілеуді өткізген дұрыс:

А) Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімдері.

Б) сыныптың психологиялық диагностикасы: сангвиниктерді, холериктерді, флегматиктерді анықтау. Осыны біле отырып, оқушыларды топқа бөліп, жеке тапсырмаларды дайындау сізге ыңғайлы болады. Мысалы, холериктер – «төбелесуге ынталы» белсенділер. Сангвиниктерге тыныштықты ұсынған дұрыс, ал флегматиктер сізді жақсы үйлестірілген жұмыспен қуантады.

Интернетте көптеген психологиялық тесттер бар немесе сіз тақтада жауап бергенде балалардың қайсысы мазасыздықты жеңе алатынын, кім орнынан сұраған дұрыс және кімге жауап беру керектігін айтатын мектеп психологын қоса аласыз. жазбаша тапсырма.

3. Балаларыңызбен ешқашан сабақты алдын ала қайталамаңыз. Оларды жаттықтырмаңыз! Маған сеніңіз, сабақ балалардың көздері жанған кезде ғана нәтиже береді. Ал егер олар бәрін алдын ала білсе, олардан ешқандай қызығушылық болмайды. Және мұндай сабақтар бірден есептеледі, бұл, әрине, жалпы әсерге зиян келтіреді.

4. Сабаққа өзіндік талдау дайындаңыз. Сабақтың әр кезеңінің бар-жоғы мен тиімділігін, қолданған әдіс-тәсілдеріңізді қарастырып, негіздеңіз. Бұл сізге «тексерушілердің аяғының астынан кілемшені кесуге» мүмкіндік береді, өйткені сіз ненің сәтті болғанын және нені жақсарту керектігін алдын ала көрсетесіз.

5. Сабаққа оқушыларға әдеттен тыс тапсырма түрлерін қоспау керек. Түсіндіру үшін көбірек уақыт қажет. Студенттер, мысалы, тестілеу қалай өткізілетінін, жылдам сауалнама кезінде не істеу керектігін, жарыстарды өткізудің шарттары қандай екенін және т.б. білсе жақсы. Яғни, мұндай тапсырмаларды өткен сабақтарда балалардың өздері меңгеруі үшін енгізу керек.

Ашық сабақ жоспары

Қандай сабақ жоспарын жасасаңыз да, онда барлық қажетті кезеңдердің болуы маңызды: үй тапсырмасын тексеру, жаңарту, рефлексия, бағалау, келесі сабаққа үй тапсырмасын анықтау. Қамқоршылар пікір қалдыра алады, тіпті егер сіз толқу кезінде сабаққа келмегендерді журналда белгілеуді ұмытып қалсаңыз да.

Негізгі кезеңдерге келетін болсақ, бәрі сабақтың формасына және сабақтың мақсаттарына байланысты. Бұл туралы кейінірек.

1. Сабақтың мақсаттарын анықтау. Неғұрлым егжей-тегжейлі болса, соғұрлым жақсы. Бұл сізге процеске баса назар аударуды ыңғайлы етеді. Мысалы, мақсаты: оқушыларды Толстойдың өмірбаянымен таныстыру. Әрине, сабақта дәл осы өмірбаян ұсынылатын кезең болуы керек (дәріс, презентация, студенттердің бірінің ауызша баяндамасы түрінде және т.

Немесе мақсаты: топпен жұмыс істеу қабілетін дамыту. Бұл топтық жұмыс болуы керек дегенді білдіреді. Мақсаттарда патриоттық тәрбие айтылса, Отанға деген сүйіспеншілік туралы бір минуттық әңгіме де қамтылуы керек.

Яғни, мәні бойынша, сіздің мақсаттарыңыз бір формаға біріктірілуі қажет сабақтың құрамдас бөліктері болып табылады.

2. Сабақ уақытын міндетті түрде өткізіңіз. Жазбаларыңызда сабақтың әр қадамына қанша уақыт жұмсауды жоспарлап отырғаныңызды көрсетіңіз. Бұл сізге тым алданып қалмауға және динамизмді сақтауға мүмкіндік береді.

3. Өзіндік жұмысқа көп уақыт жұмсамаңыз. Бұл сабақтың тиімділігін төмендететін жиі кездесетін қателік. Мысалы, тапсырманы орындау үшін бірнеше минут бөлуді жоспарлап отырсыз. Осы уақытта, басқалар жұмыс істеп жатқанда, біреуді тақтаға шақырыңыз. Жалпы, сыныпта тыныштық болмауы керек!

Ашық сабақтардың формалары және маңызды мәліметтер

Көп нәрсе сабақтың түріне байланысты: бұл жаңа білім алу, өтілген тақырыпты бекіту немесе тұтас бөлімді қайталау сабағы бола ма. Соңғы екеуі ең тиімдісі, өйткені олар қиялға көбірек орын қалдырады.

Ең оңай жолы – стандартты емес сабақ формасын таңдау: саяхат сабағы, дебат, конференция, спектакль, ойын сабағы, КВН, сынақ сабағы және т.б. Мұндай сабақтар жарқынырақ көрінеді және барлық қажетті кезеңдерді орналастыруға мүмкіндік береді. Есіңізде болсын, егер сіз оқушылардың дайындық деңгейін барынша айқын көрсететін пішінді таңдасаңыз, сабағыңыз тиімді болады. Балалардың өздері неғұрлым көп сөйлессе, соғұрлым жақсы!

Егер сіз дәстүрлі сабақты таңдаған болсаңыз, оған кейбір стандартты емес элементтерді қосқан жөн: шағын ойын, аукцион, тестілеу.

Сыныпты топтарға бөлуді қамтитын сабақ форматы жақсы жұмыс істейді. Бәсекелестік элементі әрқашан динамика әкеледі. Басқа жағдайда, сыныпты топтарға, жұптарға немесе үштіктерге бөлетін тапсырма түрі туралы ойланыңыз.

TO қолданбай кез келген ашық сабақ қазір, өкінішке орай, архаикалық болып көрінеді. Сабаққа презентация дайындау қиын емес. Технологияға мүлдем ыңғайсыз болсаңыз, интернетті де пайдалана аласыз.

Айтпақшы, презентацияның орнына тапсырмалары бар слайдтар дайындап, компьютерді сабақ бойы пайдалануға болады. Дәл осындай сынақтарды, мысалы, монитор экранында көрсетуге болады. Айтпақшы, бұл да уақытты үнемдейді.

Бірақ барлық дидактикалық материалды компьютермен алмастыруға болмайды. Сондай-ақ үлестірмелі материалдар, көрнекі және демонстрациялық материалдар болуы керек. Мысалы, сіз жазушының өмірбаяны туралы тамаша презентация дайындаған болсаңыз да, оның тақтаға жақын ілінген портреті ұпай қосады.

Жас мұғалімдердің жиі жіберетін тағы бір қателігі - анықтық бар, бірақ ол жұмыс істемейді. Мысалы, олар логарифмдер кестесін іліп қойды, бірақ сабақ барысында оған бір рет те сілтеме жасамады. Бұл дұрыс емес. «Егер мылтық қабырғада ілулі болса, ату керек» деген қағиданы ұмытпаңыз.

Тағы бір ереже – өмірге, заманауилыққа міндетті түрде қосылу. Қандай пәнді оқысаң да, күнделікті өмірмен практикалық байланыс болмаса, сабақ толық болмайды.

Соңында, комиссия алдында әріптестер жинақталған тәжірибелерімен бөлісу немесе шеберліктерін көрсету үшін ашық сабақтар өткізілетінін еске салғым келеді. Осыған орай, сабаққа келген қонақтарға біраз материалдар берсеңіз жақсы болар еді. Қосымша жазбалардан басқа, сіз бөлек көрсетуге болатын жазбаларды дайындауға болады: сабақта қандай әдістер қолданылды, қандай техникалар, үлестірмелі материалдар мен дидактикалық материалдардың үлгілерін дайындаңыз, пайдаланылған әдебиеттер тізімі, өз көзқарасыңыздың қысқаша мәлімдемесі. осы тақырыпты оқыту. Бұл тек сабақтың бағасын арттырады.

МӘСКЕУ ОБЛЫСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК АВТОНОМИЯЛЫҚ КӘСІПТІК ОҚУ МЕКЕМЕСІ «ЕГОРЬЕВСК ТЕХНИКАСЫ»

Әдістемелік өңдеу

өндірістік оқыту бойынша ашық сабақ

1 курс студенттеріне арналған

Тақырыбы: «Малқамен ерітіндіні тегістеу»

мамандығы бойынша 08.01.08 (19727) СЫЛАҚШЫ

мүгедектер арасынан

шебері п/о Бирдин М.Ю.

Егорьевск, 2017 ж

Сабақ жоспары

өндірістік оқыту

No Шт-67 тобы, 1 курс

П/о бригадирі Бирдин М.Ю.

Мамандығы: сылақшы

Бағдарламаның тақырыбы» Сылақ техникасын меңгеру»

Сабақтың тақырыбы: «Малқамен ерітіндіні тегістеу»

Сабақтың мақсаты мен міндеттері:Беткейге ерітіндіні қолданудың бастапқы дағдылары мен әдістерін қалыптастыруға және бекітуге ықпал ету.

Тәрбиелік:Студенттердің қауіпсіздік техникасы туралы білімдерін және құралдарды пайдалану дағдыларын бекіту.

Тәрбиелік:Жеке қасиеттердің (ұқыптылық, жауапкершілік, шешімділік), танымдық белсенділік, оқу-өндірістік дербестіктің кәсіби маңыздылығын дамытуға ықпал ету.

Тәрбиелік:Жаттығуларды орындау кезінде технологиялық процесті сақтауға үйрету.

Еңбекке саналы қажеттілікті қалыптастыру.

Еңбек әрекетінде бастамашылық пен дербестікті тәрбиелеу.

Құралдар мен жабдықтарды күту дағдыларын қалыптастыру.

Ұжымшылдық пен өзара көмек, өз мамандығы бойынша еңбекті құрметтеу сезімін дамыту.

Түзету мақсаттары:Дағдыларды жаттықтыру кезінде сенсомоторлы процестерді түзету. Жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде кеңістікті бағдарлауды дамыту.

Материалдық-техникалық база: балға, деңгей, шпательдер, үккіштер, шелектер, тастар, сұңқар, металл шпатель.

Сабақтар кезінде

    Ұйымдастыру бөлімі (уақытын көрсетіңіз) __5 минут.

    Журнал арқылы оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

    Оқушылардың сыртқы түрін тексеру. (жұмыс киімдері).

    Кезекшілерді тағайындау.

    Кіріспе брифинг (уақытын көрсетіңіз) 20 мин.

    Оқу әрекетіне мотивация (сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау).

    Алдыңғы білімді пысықтау (өткен сабақтың материалын қайталау) (сұрақтарды көрсету):

а) Сылақ жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қандай жалпы қауіпсіздік талаптары сақталады?

б) Құрал-саймандарды, тіректерді, тіректерді, баспалдақтарды жұмысқа кіріспес бұрын нені тексеру керек?

в) Сылақшылардың жұмыс киімдері қандай талаптарға сай болуы керек?

г) Жұмыс орнын, құрылыс материалдарын жөндеу жұмыстарына қалай дайындау керек;

3. Жаңа материалды түсіндіру 1 сағат:

3.а) Ерітіндіні нивелирлеуді меңгеруге арналған тапсырмалар тізбегі туралы айту;

3.б) Ерітіндіні шпательмен тегістеу тәсілдерімен танысу;

3.в) Тапсырманы орындау үшін қолданылатын құралдар мен құрылғылар туралы айту;

3.d) Орындау тәсілдерін көрсету және орындалатын жұмыстардың сапасын анықтау;

3.е) Қауіпсіздік ережелері туралы әңгіме;

Жаңа материалды көрсету:

Ерітіндіні жылтыратқышпен тегістеу

Сұңқар мен шпательдер әртүрлі беттерде ерітіндіні тегістеу үшін кеңінен қолданылады. Әрбір ерітінді қабатын қолданғаннан кейін оны тегістеу керек екені белгілі. Тегістеу негізінен топырақта және жабындыда жүзеге асырылады. Бүріккіш сирек тегістеледі, содан кейін гипс қыртысының қалыңдығына байланысты (нысана) немесе ерітіндінің ұзын тамшылары іліп қояды. Алайда, егер жабын жұқа болса (бетонға төсеу), онда бүріккіш әрқашан тегістеледі, ал егер ол қалың болса, онда тек ерітіндінің жеке ұйығыштары - кесектер - бүріккіш бетінде қалады.

Ерітіндіні тегістеу тегіс бетті алу үшін жасалуы керек. Топырақ ерітіндісі неғұрлым жақсы тегістелсе, жабуды қолдану оңайырақ болады.

Ерітіндіні сұңқармен де, шпательмен де тегістеу дәл осы құралдармен ерітіндіні жаю сияқты орындалады.

Гипс белгісін тегістеу

Беткейге қандай да бір жолмен қолданылатын ерітінді бетінің сипатына, қолданылатын материалдардың түріне байланысты дереу (әк-алебастр ерітінділерін қолданғанда) немесе біраз уақыттан кейін (15-20 минуттан бірнеше сағатқа дейін) тегістеледі. , және жыл мезгілі , гипс кептіру жағдайлары және басқа да жергілікті жағдайлар.

Қабырғалардағы ерітіндіні тегістеу үшін ағаш шпательдерді қолданыңыз: үлкен немесе орташа

Тақталардың өлшемдері өңделетін беттердің өлшеміне байланысты таңдалады: төбелер мен қабырғалардың үлкен беттері үлкен шпательмен, шығыңқы пилястрлардың шағын беттері, тар қабырғалар және т.б. орташа шпательмен өңделеді.

Үгіткіштер жұқа қабатты құрғақ шырша тақталарынан жасалған; соңғысы болмаған жағдайда, қарағайды үккіштер жасау үшін де қолдануға болады.

Төбелердегі төсеніш қысқа ұзындығы (500 мм), бірақ айтарлықтай ені (250 мм) бар кеңейтілген төбелік шпагаттармен тегістеледі, бұл артық ерітіндіні кесіп тастауға мүмкіндік береді.

Төбеге арналған шпательдер құрғақ қарағай тақталарынан жасалған. Бұрылыстың алдын алу үшін сіз бұл үшін екі немесе үш тақтаны алып, оларды тақталармен байланыстыруыңыз керек.

Шатырды келесідей тегістеңіз. Алдымен үккіш төменнен жоғарыға қарай қолдың оңға және солға ирек қимылдарымен қозғалады. Бұл жағдайда шпатель қабырғаның түбіне еденге параллель етіп басылады, осылайша шпатель мен қабырға арасында өткір бұрыш пайда болады.

Оңға және солға зигзагты қозғалыстар шешімді ықшамдауға және тегістеуге көмектеседі.

Төменнен жоғарыға қарай қозғалыстарды қолдана отырып, бір позициядан өңдеуге болатын белгілі бір аймақта ерітіндіні тегістегеннен кейін, ол шпательдің солдан оңға және оңнан солға бірдей ирек қимылдарымен тегістеледі.

Бұл жағдайда үккіш оның бойлық осі еденге перпендикуляр болатындай етіп ұсталады.

Кең төбелік шпательмен төбедегі топырақты тегістеу суретте көрсетілген.

Бұл жұмыс келесі әдістерді қолдану арқылы жүзеге асырылады: сылақшы қабырғадағы топырақты тегістеу кезіндегідей, яғни өткір бұрышпен ерітіндімен жабылған төбеге шпательді жағады және артқа шегініп, қысқа қозғалыстар жасайды. оң және сол, төбедегі белгіні тығыздау және тегістеу.

Қабырғалардағы сияқты, ерітінді екі бағытта - төбенің бойымен және бойымен тегістеледі.

Сұңқар астына қарапайым сылақ жұмыстарын жүргізгенде, олар мантияны шпательмен тегістеумен шектеледі, ал қажет болған жағдайда шұңқырларға ерітінді қосып, мантияны қайтадан шпательмен тегістейді.

Әдетте, жұмыс бірдей әдістер мен құралдарды қолдану арқылы орындалады, бірақ тегістеу сапасына қойылатын талаптар жоғарылайды. Мантияны шпательмен тегістеп, оны жұмыс ережесімен түзетіңіз және бақылау ережесін пайдаланып бетінің сапасын тексеріңіз.

Маяктарда сылау кезінде топырақ тегістелген беті маяктармен бір жазықтықта болатындай етіп тегістеледі.

Қабырғалар мен түтіктер қабырғалардың жазықтықтарында және төбеде ерітіндіні тегістеумен бір мезгілде өңделеді.

Ерітіндіні қабыққа жағу үшін сылақшы ерітіндіні шөмішпен жинап алып, оны тоқтатпай 10 см қашықтықта қауызға жеткізеді, қолын шөмішпен қауызға параллель жоғары көтереді, бір мезгілде көтереді. шөміштің алдыңғы бөлігі, содан кейін шөміштің осы қалпын сақтай отырып, қолын қабығына параллельді түрде төмен түсіреді.

Ерітінді қабықпен бірдей әдістерді қолдана отырып, діңгекке қолданылады.

Ерітіндіні шөмішке лақтыру келесі әдістерді қолдану арқылы жүзеге асырылады: ерітіндіні шөмішке салып, сылақшы оны оң жағымен филеге әкеледі және шөміштің сол жағын түсіріп, шөмішті шөміштің бойымен тез тартады. тұтқаны алға қарай солдан оңға қарай.

Ерітінді қабыққа бүкіл ұзындығы бойынша құйылғаннан кейін, олар басты тегістей бастайды.

Сылақшы оң қолы жоғары, сол жағы төмен болуы үшін қолына қауыз үккіш немесе ереже алады. Ережені ерітіндімен жабылған қауызға қойып, ерітіндіні аздап басу арқылы жұмысшы ережені жоғары және төмен жылжытады. Ол бұл қозғалыстарды бірнеше рет қайталайды, ерітіндідегі қысымды бірте-бірте босатады және соңында ережені қауыздан ауытқып, оны толығымен алып тастайды.

Егер қатайтылған ерітіндіні тегістеуге тура келсе, ойық ережені пайдалану ыңғайлы.

Шламдардағы ерітіндіні тегістеу үшін бірдей әдістер қолданылады.

Сылақшы шпательді екі қолына оң жағы сол жақтан жоғары қояды да, оның бір ұшы еденге тиіп тұратындай етіп, оның жүзі бойымен орналасатындай етіп тегістейді. қосымшаны құрайтын жазықтықтар.


В.И.Лапшин ұсынған бұрыштық маяк үлгісі - бұл жақсы құрылғы, оның көмегімен сіз тік және көлденең қабықтар мен қосымшаларды кесуге болады.

Шаблонның маяк жақтауы екі металл шаршымен бекітілген екі ағаш бағыттағыштан тұрады.

Үлгі жақтауы штанга немесе деңгейге орнатылады және бұрыштық фланецтерде жасалған тесіктерден өтетін шегелермен бекітіледі.

Ол болат жолақпен байланған, екі бағыттағышпен және тұтқамен бекітілген екі тақтадан тұрады. Рамка шатыр жабыны болаттан жасалған.

Кесілген шаблон және оны орнату алдыңғысынан еш айырмашылығы жоқ.

Бұрыштарды шаблонмен кесу төбелер мен қабырғалардың беттерін сылау алдында жүзеге асырылады. Осылайша, кесілген бұрыштар одан әрі маяк ретінде қызмет етеді.

В.И.Лапшин жүйесінің шаблонын пайдаланған кезде, маяк итарқаларын алдын ала орнатып, оларды қабықша мен кесуді аяқтау үшін пайдалану керек.

Ерітіндіні филеде тегістеу тек сопақша шпательдің филе бойымен қозғалыстарынан басқа, іздерді тегістеу үшін шпательді жоғары және төмен тарту қозғалыстары қосылуымен ерекшеленеді. Шпательді ерітіндіге аздап басу арқылы жылжыту керек және бұл қысымды бірте-бірте босатып, шпатель филеден алынғанша.

Дайын қауыз, қосымшалар мен филе түзу болуы керек.

Қабық немесе діңгек түзетін жазықтықтар арасындағы бұрыш 90° болуы керек.

Қабық немесе сылақ сылақтың негізгі беткі сылаққа ауысуы көзге көрінуі керек.

Тегістеуге арналған үккіштердің ұзындығы 0,75 - 1 м, қабырғалары біркелкі болуы керек. Ұзын шпательдерді қолдану сылақтың біркелкі бетін алуға мүмкіндік береді.

Тегістеу кезінде құралды кез келген бағытта жылжытуға болады: төменнен жоғарыға, көлденеңінен, тігінен және т.б., бұл ретте қуыстарсыз таза, тегіс сылақ бетіне қол жеткізу.

Тегістеу кезінде кейде ерітіндіні қолданудағы бар ақауларды түзету қажет, яғни шатыр жеткілікті қалың емес жерде ерітіндіні жайып, артық ерітіндіні кесіп тастаңыз.

3. Кіріспе брифинг материалын бекіту – 20 мин.

1. Ерітіндіні шпательмен қалай тегістейсіз?

2. Сіз қандай құралды пайдаланасыз?

Сабақтың тапсырмасы: оқушыларды жұмыс орындарына бөлу:

4. Ағымдағы нұсқау, жаттығулар, өзіндік жұмыс (уақытын көрсетіңіз): -2 сағат 40 минут.

(білік пен дағдыны қалыптастыру)

1-жаттығу Жұмыс орындарының мақсатты серуендері.

2-жаттығу Жұмыс орындарын тексеру және күтіп ұстау.

3-жаттығу. Еңбек қауіпсіздігінің дұрыс орындалуын тексеру.

4-жаттығу. Жұмыс қозғалыстарын бақылау және түзету.

5. Қорытынды брифинг (уақытын көрсетіңіз) 1 сағат .

1. Күнді қорытындылау.

2. Әр оқушының жұмысының сапасына баға беру.

3. Оқушылардың қайсысы тамаша жұмыс сапасына қол жеткізгенін белгілеңіз.

4. Оқушылардың жұмысындағы ең тән кемшіліктерді талдаңыз.

6. Жұмыс орындарын тазалау 20 мин.

7. Материалдық-техникалық базаны келесі сабаққа дайындау 10 мин.

8. Үйге тапсырма.5 мин.

Г.Г.Черноус. «Сылақ жұмыстарының технологиясы». Бастауыш кәсіптік білім беруге арналған оқулық. 2013 б. 193-196.

Өндірістік оқыту шебері (тегі) Бирдин М.Ю.

Гүзел Мұстаева
«Музыкалық бейнелеу құралдары. Ритм және метр» «Федералды мемлекеттік білім беру стандарты» ЖШС аясындағы заманауи музыка сабағы».

MBOU DO SR «Орталық»Шоқжұлдыз»

Тақырып бойынша ашық сабақ

«. Ритм және метр»

« «Федералдық мемлекеттік білім беру стандарты» ЖШС аясында заманауи музыка сабағы»

Орындалды:

Мұстаева Гүзел Наильқызы

Қосымша білім беру мұғалімі

MBOU орта мектебі. Агириш

Фокус: көркемдік және эстетикалық

Сабақтың тақырыбы: Музыкалық бейнелеу құралдары. Ритм. метр.

Мақсат: оқушыларды ұғыммен таныстыру музыкадағы ырғақ пен метр және ырғақтың экспрессивтік ерекшеліктерін ашу.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Тізбектелген материалды оқу барысында оқушыларды таныстыру ырғақ және метр, Қалай музыкалық бейнелеу құралдары.

Дамытушылық:

Дамыту метроритмдікоқушылардың дағдыларын қалыптастыру және бекіту

оларды жаттығулар көмегімен. Есте сақтауды, зейінді, қабылдауды дамыту жұмыстарын жалғастыру музыкалық шығармалар, сөйлеу, ойлау, қиялдау; вокалдық және хор дағдыларын, сезімін дамыту ырғақ

Тәрбиелік:

Балалардың рухани дүниесін байыту, тәрбиелеу музыкалық, көркемдік-эстетикалық талғамын арттыру, оқушылардың пәнге деген танымдық қызығушылығын дамыту.

Жоспарланған нәтижелер:

Жеке:

Оқушылардың оқу мен білімге деген мотивациясына негізделген өзін-өзі дамытуға және өзін-өзі тәрбиелеуге дайындығы мен қабілеті болады; құрдастарымен қарым-қатынаста және ынтымақтастықта коммуникативтік құзыреттілік; мейірімділіктің этикалық сезімдері, эмоционалды және моральдық жауап беру.

Метатақырып:

Оқушылар мақсатқа жету жолдарын жоспарлауды, өз бетінше жаңа білім беру мақсаттарын қоюды үйренеді; ұғымдарды анықтау, жалпылау, өзіндік оқу әрекетін талдау. Мазмұны, формасы, тілі туралы түсінік болады музыкалықтүрлі жанрдағы, халықтық және кәсіби стильдегі шығармалар музыкаөнердің басқа түрлерімен байланысында; туралы алған білімдерін қолдану музыка және музыканттар, өзін-өзі тәрбиелеу, сыныптан тыс жұмыстар барысында өнердің басқа түрлері туралы.

Тақырып:

Процесс барысында оқушылар нені білуі керек ырғақ және метролар не үшін және оларды қалай дұрыс орындау керек ырғақты үлгілер.

Мұғалімдерге арналған құрал-жабдықтар:

Бейнематериалдар;

Техникалық құралы – компьютер, проектор, акустикалық жүйе;

- музыкалықжабдық – синтезатор;

- музыкалық аспаптар(шу, барабандар);

Түрлі түсті карточкалар, магниттік тақта (кәдімгі тақта, қарындаштар).

Іс-шаралар:

Материалды тыңдау, бейнематериал қарау, вокалды-хор жұмысы, хореографиялық жұмыс, ансамбльдік жұмыс (мен жұмыс музыкалық аспаптар, карталармен жұмыс.

Әдістер мен тәсілдер:

Бақылау,

Бейнематериалдарды пайдалану,

Аналитикалық,

Практикалық,

Көрнекі.

Үйге тапсырма: бойынша білімдерін бекіту ырғақ және метр, жаттығулармен жұмыс.

Келесіге болжам сынып: жаңа материалды меңгеруге ынталылық, өтілген материалды келесі сабақтарда пайдалана білу.

Сабақтың барысы

Сәлем қымбатты достар!

(балалар жауап береді)

Қош келдіңіз! Бүгін біз туралы сөйлесетін боламыз ырғақ және т.б! Бұл туралы ежелгі грек ойшылы Платон айтқан ырғақ– бұл қозғалыстағы тәртіп. Балалар, соны байқадыңдар ма? ырғақбіз әр қадамда соқтығысамыз ба?

(Жігіттер мысалдар келтіреді)

Міне, осы ырғақ. Жүрегіңіздің қалай соғып тұрғанын тыңдаңыз, тықылдатыңыз, тықылдатыңыз - бұл да ырғақ. Тылдаған сағат туралы не деуге болады? Мұның бәрі де ырғақ. Және ішінде ырғақты музыкалық түсіну- Бұл әр түрлі ұзақтықтағы дыбыстардың кезектесуі. Менімен бірге алақанымызды соқайық сүйікті әніңіздің ырғағымысалы, әндер «Орман шыршаны көтерді». Алдымен ән айтамыз.

(балалармен бірге ән айту «Орман шыршаны көтерді», бір аят жеткілікті)

Енді қол соқайық ырғақ.

(біз бірге шапалақтаймыз ырғақ)

Және де ырғаққозғалыс пен бимен тығыз байланысты. Балалар, сендер билегенді ұнатасыңдар ма?

(балалар жауап береді)

Сіз вальсты басқа билерден ажырата аласыз ба? Полка, самба, румба?

(балалар жауап береді)

Мен сене алатыныңа сенімдімін! Өйткені бұл билердің әрқайсысының өзіндік ерекшелігі бар ырғақ. Міне, вальс тыңдайық, бір, екі, үш, бір, екі, үш.

(Вальстің бейне үзіндісін қараңыз)

Енді би билеп көрейік.

(бірнеше жұп аламыз, қыз, ұл, екі жұп жеткілікті, бірақ барлық қалаған балалар қатыса алады)

Ұнады ма?

(балалар жауап береді)

Енді польканы тыңдайық, бір, екі, бір, екі.

(полька үзіндісін қараңыз)

Ал енді, қымбаттыларым, полька билеп көрейік! Алайық музыкабарлығына жақсы таныс, «Жақсы қоңыз»ертегіден «Золушка». Еске алып, ән айтайық.

(ән ойнайды «Жақсы қоңыз», әннің сөзі естіледі, бір шумақ болса да жетеді)

Жақсы, біз әнді еске түсірдік, енді оны ұстап көрейік ырғақжәне біздің болашақ полька үшін қозғалыстар ойлап табыңыз! Бүгін сіз бен біз импровизация жасаймыз, яғни өзімізді құрастырамыз.

(балалар жұп болып шеңберге тұрады)

Биге сипаттама (полька):

«Балалар, шеңберге тұрыңдар, шеңберге тұрыңдар, шеңберге тұрыңдар»- балалар жұптасып шеңбер бойымен жүреді

«Кәрі қоңыз өмір сүрді, ескі сенімді қоңыз»- балалар қарама-қарсы бағытта жүреді

«ол ешқашан күңкілдеген емес, айқайлаған немесе дірілдеген емес»- шынтақтарын ұстап, орнында жұппен айналдыру

«ол қанатын қатты қақты, жанжалға қатаң тыйым салды»- дәл осылай айналдырыңыз, бірақ керісінше

(басқа қозғалыс үлгілері мүмкін)

Ол саған ұнады ма?

(балалар жауап береді)

Әрбір жұмыстың күшті және әлсіз ырғағы болатынын байқадыңыз ба? Бір кезде дыбыс қаттырақ, екі-үш рет естіледі. Бұл жазылмаған заң. Қандай болса да ырғақ, ол әрқашан күшті және әлсіз дыбыстар, дәлірек айтқанда, уақыт бөліктері арасында ауысады. Демек, бұл кезектесу музыканттар оны метр деп атайды. Бұл, ырғақөз бетімен емес, ынтымақтастығымен өмір сүреді метр. метр- бұл тор тәрізді нәрсе, оның ұяшықтарына әртүрлі кестелеуге болады ырғақты үлгілер. Бірлікті біз әсіресе айқын сезінеміз ырғақ және метрастына көшкен кезде музыка.

(біз парадта сарбаздар жүріп жатқан үзіндіні көреміз)

Бір, екі, бір, екі - бұл екі бөліктен тұрады метр. Бір, екі, үш, бір, екі, үш, вальсте бұралған бишілердің жеңіл қадамдары сыбдырлайды. Ал бұл үш лоб метр. Бірақ бұл екі айырылмас дос, ырғақ және метр, сонымен қатар үшінші жолдас бар - темп. Ақыр соңында, кез келген музыкалықШығарманы баяу немесе жылдам ойнауға болады. Сондықтан композиторлар қарқынды белгілеуді нотаға ең басында жазады. Айтпақшы, бұл нұсқаулар көбінесе орыс тілінде емес, итальян тілінде жазылған. Мысалы, (балаларға ноталар мен жазбалардағы жазылған белгілерді көрсету) «Аллегро», яғни тез ойнау керек. Немесе «Анданте»- жайбарақат. Vivo- тірі және «Адажио»- ақырын. МузыканттарОлар бұл белгілерді көбейту кестесі сияқты біледі. Сондай-ақ, сіз таң қалуыңыз мүмкін, бар музыка, әуенсіз салынған, негізделген ырғақ. Ұлттық деңгейде Өзбек музыкасы, Тәжіктердің және басқа ұлттардың билерін тек ұрмалы аспаптардың сүйемелдеуімен билейді. Әуен жоқ. Бірақ элементтер қалай қабылданады ырғақ.

(солтүстік халықтарының биінің үзіндісін қараңыз)

Балалар, бәрің де солай елестетіп көріңдерші музыканттаржәне жаңа шығарманың ноталары алдыңызға қойылды, бірақ сіз қандай қарқынмен ойнау керектігін білмейсіз, жылдам немесе баяу, сізге кім көмектесе алады? Ежелгі уақытта адамдар жылдамдықты дәл орнататын құрылғы ойлап табуға тырысты музыка, бірақ 1816 жылы ғана австриялық механик, пианист және мұғалім Иоганн Маэлцель мұны істей алды. Бұл құрылғы аталды « Метроном» . Метроном - грек тілінен« метрон» - өлшеу және «атауы»- заң - нақты қарқынды орнатуға арналған құрылғы музыкалық шығарма. Бұл қалай жұмыс істейді? Қазір көрсетемін. Міне, бұл классикалық метроном, ол денеден, маятниктен және салмақтан тұрады. Егер салмақты маятник бойымен жылжытсаңыз, маятник жылдамырақ немесе баяу тербеледі және шертулер жасайды.

(маятникті сипаттаймыз және оның қалай жұмыс істейтінін көрсетеміз)

Сіз естисіз бе?

(балалар жауап береді)

Бұл өте қатты тықылдаған сағат сияқты. Осы шертулер арқылы ол қарқынын орнатады. Егер салмақ жоғарыда болса, метрономбаяу қарқынмен соққыларды түртеді, мысалы, ол жазылған "ададжио", баяу аударғанда, бұл минутына 56 соққы (көрсетеміз). Әнді осы қарқынмен айтып көрейікші?

(мысалы, әнді алайық «Орман шыршаны көтерді»)

Енді салмақты азайтайық. 152-ні қоямыз. Және метрономәлдеқайда жылдам соғады. Бұл қарқын «аллегро», яғни тез. Қане, осы қарқынмен ән айтып көрейік!

(белгілі бір қарқынмен ән айту)

Өзімізді жасайық немесе ойлап тапайық ырғақтысурет салып, оны шапалақтау керек пе?

(мұнда әртүрлі нұсқалар бар, мысалы, тақтаға таяқшаларды салуға немесе кез келген кескіні бар түрлі-түсті карталарды жасауға болады, мысалы, көкөністер, жемістер, ұя салатын қуыршақтар, снежинкалар, жалғыз нәрсе - кейбір карталар үлкенірек және басқалары кішірек, бұл күшті және әлсіз соққыларды көрсетеді)

Алдымен видеоны көріп, ойнаймыз ырғақты ойындар

(бейне – материалды қараңыз « ырғақты жаттығулар» )

(материал – «Гномдарға арналған қоныс тойы - біз ойнаймыз ырғақ үлгілері» , « ырғақтыесту қабілетін дамытуға арналған жаттығулар – снежинкаларды ұстау», « қыстың ырғақтары» , «түймедақ» ырғақтары» , « ырғақты жұмбақтар – сольфеджио» )

Ол саған ұнады ма?

(балалар жауап береді)

Енді оны өзіміз ойлап көрейік ырғақтары

(балалар суреттерді өздері орналастырады (немесе таяқтарды салу)және шапалақтау ырғақтары)

Осыларды қолданып көрейік ырғақтар музыкалық шумен ойнайды(барабан)аспаптар!

(шу (барабан)аспаптар - қоңыраулар, маракалар, қасықтар, сылдырмақтар, үшбұрыштар, металлофондар, қоңыраулар, жалпы бізде бар нәрсені пайдаланамыз)

(қайтадан біз түрлі-түсті карталарды, суреттерді және үстіне пайдаланамыз ырғақтысурет салу, біз құралдың суреті бар картаны саламыз)

Сонымен, қымбаттыларым, сіз бен біз шағын ансамбль құрып, ойнауды үйрендік ырғақты үлгі! Сізге ұнады ма?

(балалар жауап береді)

Міне, қымбаттыларым, біз аяқтаймыз! Материалымызды бекітейік. Бүгін сен екеуміз не істедік? Сіз не үйрендіңіз?

(балалар жауап береді)

Бұл не ырғақ және метр?

(балалар жауап береді)

Тамаша! Осымен сабағымыз аяқталады. Сау болыңыз!

(балалар қоштасады)

Мұғалімнің өзін-өзі талдауы: Сабақ оқушы мен мұғалім арасында диалог, ойын түрінде өтті. Атмосфера шығармашылық және достық. Балалар ойынға, өзін-өзі талдауға және тақырыпты білуге ​​белсенді қатысты. Сабақтың тақырыбы тұтастай қамтылды, берілген тапсырмалар шешілді.

Балалар ұсынылған нұсқаларды талқылауға белсенді қатысты.

Тәжірибелік жұмысты бастамас бұрын балаларға нақты мақсаттар қойылып, сабақ барысында нені меңгеру керектігі түсіндірілді.

Мақсатқа жету үшін жұмыстың әртүрлі формалары мен әдістері қолданылады. Оқушылар жұппен, жеке жұмыс жасап, топтық талқылауға қатысты. Бірақ бәрінен бұрын балалармен жеке жұмыс жасауға, олардың шығармашылық мүмкіндіктерін ашуға көңіл бөлінді.

Көрнекілік пен көрнекілік әдістері (бейнекөрсету, сөздік әдістер (әңгіме, әңгімелесу, диалог, жаттығулар мен ойындар) қолданылды. Сабақ әдістемелік жағынан дұрыс өтті, негізгі кезеңдері нақты анықталды, сабақтың теориялық және практикалық бөлімдерінің өзара байланысы анықталды. , жаңа материалды меңгеру және практикалық бекіту байқалды.Осындай рахмет жүйесіСабақ барысында өте достық атмосфера орнады, балалар бір-біріне жұмыстарында ықыласпен көмектесіп, өздерін жайлы сезінді.

Сабақты қорытындылаудың бұл әдісі мұғалім мен балалардың сабақтағы іс-әрекетін талдап, олардың әрі қарайғы іс-әрекетке деген қызығушылығын оятуға көмектеседі.

Қорытындылай келе, сабақтың мақсаты орындалды, оқушылардың ой-өрісі кеңейді деп айтуға болады.

« Музыка- жай ойын-сауық немесе қосымша емес, «гарнир»өз қалауыңыз бойынша пайдалануға болатын өмірге,

бірақ өмірдің маңызды бөлігі, жалпы өмір және әрбір жеке адамның, соның ішінде әрбір мектеп оқушысының өмірі.

Музыка - өмірдің өзі».

Д.Б.Кабалевский.

Қалалық білім беру мекемесі
«No10 гимназия»

ӘДІСТЕМЕЛІК ӘЗІРЛЕУ
тақырыбы бойынша ашық сабақ:
«Ойын технологияларын қолдану
оқудың бастапқы кезеңінде
фортепиано сыныбы»
Орындалған:
қосымша білім беру мұғалімі

Костина Светлана Валерьевна

Железногорск, 2017 ж

PLANCONSPECT
қосымша білім беру мұғалімінің ашық сабағы
музыкалық өнер саласында
Костина Светлана Валерьевна
Өткізілетін орны: «No10 гимназия» ӨМ, No34 аудитория
Күні: 16.03.2017 ж
Сабақтың тақырыбы: «Оқытудың бастапқы кезеңінде ойын технологияларын қолдану
фортепиано сыныбында»
Сабақтың түрі: аралас (білімді бекіту, кешенді қолдану
білім).
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың мақсаты: материал бойынша алған білімдерін бекіту және қолдану
жаттығулар, дидактикалық ойындар және оқытылатын жұмыстар.
Сабақ мыналарды қамтиды:
ұйымдастырушылық және мазмұнды реттеу;
оқушының түсіну тереңдігі мен білімінің беріктігін тексеру;
мұғалім мен бала арасындағы қарым-қатынас жаңа хабарды оқытуға негізделген
білім, білік, дағды;
оқылған материалды және жаттығуларды бекіту;
білімді игеру күшін диагностикалау;
үй тапсырмасы бойынша нұсқаулар.
Сабақтың мақсаттары:
Балаға қызықты етіп, ойында практикалық дағдыларды бекітіңіз
фортепиано, процесте оқушының шығармашылық мүмкіндіктерін кеңейту
аспапты үйрену.
Тәрбиелік:

Алған теориялық білімдерін бекіту (штрих, режим, қарқын, тембр, ырғақ,
әуен, динамика);
практикалық дағдыларды қалыптастыруды жалғастыру (легатосыз соққылармен ойнау,
легато, стаккато);
Тәрбиелік:
музыкалық құлақты, есте сақтау, ырғақ сезімін дамыту;
қозғалыс координациясын дамыту;
түрлі түрлер арқылы қиялды музыкалық ойлауды белсендіру
әрекеттер.
Тәрбиешілер:
музыкаға, «Фортепиано» пәніне қызығушылық пен сүйіспеншілікті тәрбиелеу;
эстетикалық талғамды тәрбиелеу;
табандылыққа, ұйымшылдыққа және өзін-өзі бақылауға тәрбиелеу.
Оқыту әдістері:
Перспективті вербалды беру және есту арқылы қабылдау. Мұғалім
демонстрациялар арқылы дайын ақпаратты жеткізеді. студент
түсініп, есте сақтайды. Легато емес ойнау әдістерін меңгеру және бекіту,
легато, стаккато.
Оқушылардың хабарланған ақпаратты репродуктивті есте сақтауы.
Жүйе арқылы білім, білік, дағдының қалыптасуына ықпал етеді
жаттығулар.
Практикалық музыкалық дидактикалық ойындар, қайталанатын әрекеттер
дағдыларын жетілдіру және музыкалық құлақты дамыту мақсатында.
Әдістемелік әдістер:
ауызша, көрнекі, практикалық;
есту қабілетін белсендіру, оқушының музыкалық қабылдауына жүгіну;
ойлау, шығармашылық бастаманы дамыту;
бақылау және өзін-өзі бақылау әдістері: орындау кезінде тыңдау
дыбысты жаңғырту, әуенді дұрыс орындау және дұрыс беру
ырғақты үлгі.
Сабақтағы психологиялық жағдайлар:

Зейінді жұмылдыру, танымдық белсенділік, оңтайлы қарқын
сабақ, икемділік, сабақты ескере отырып, композициялық қайта құру мүмкіндігі
қазіргі жағдай, сабақтағы психологиялық микроклимат.
Оқыту құралдары: фортепиано, екі орындық, орындықтың орнында тұру.
Суреттер, суреттер, карточкалар, ноталар, «Музыкалық ромашка»,
сызба «Музыкалық өрнек құралдары», компьютер, проектор.

Оқыту технологияларын қолдану:
Денсаулық сақтау. Саусақтардың бұлшықеттері дамиды, бұл оң
жадыға әсер етеді, ол қарқынды дамиды. Музыкалық
сабақтар жұмыс күнін қалай тиімді пайдалану керектігін үйретеді. Ол көбірек болады
ұйымдастырылған. Сабақты ұтымды ұйымдастыру: динамикалық үзіліс,
ойын сәттерін қосу, мойынның, қолдың бұлшықеттерін босату жаттығулары,
иық белдеуі. Оқу іс-әрекетінің әртүрлі түрлерін (ойын
таразылар, жаттығулар музыкалық материалды талдаумен ауыстырылады. қайталау
пьесаларды үйреніп, музыка тыңдау). Сабақта психологиялық маңызды
жайлылық, мұғалім мен оқушы арасындағы қарым-қатынас стилі, жағымды эмоциялар заряды,
мұғалімнің мейірімділігінің көрінісі.
Тұлғалық-бағдарлы оқыту технологиясы И.Якиманская.
Оқушыны бүкіл оқу-тәрбие үрдісіндегі негізгі белсенді тұлға ретінде тану
процесс тұлғаға бағытталған педагогика. Осының негізінде
технология әрқайсысының даралығы мен өзіндік ерекшелігін тануда жатыр
адам, оның ең алдымен жеке тұлға ретінде дамуы оған берілген
бірегей субъективті тәжірибе. Сабақта жағдай жасалады
жеке тұлғаның танымдық қабілетін өздігінен жүзеге асыру, шығармашылық
қиялдау («Сөйлейтін саусақтар. Жұмбақ» жаттығуы). Бұл тапсырма:
студенттерді осы мәселені шешу жолдарын өз бетінше таңдауға ынталандырады
тапсырмалар; жұмбақ оқушының субъективті тәжірибесін ашады; ғана бағаланбайды
нәтижесі, және негізінен, оқыту процесі, яғни сол түрлендірулер
студент орындайтын; оқушының өзін-өзі дамытуға ынталандырады,
білімді меңгеру барысында өзін-өзі көрсету.
Проблемалық оқыту технологиясы. Бұл технологияны білдіреді
оқушыға жүйелі және мақсатты түрде баяндау
тәрбие мәселелері. Оқушылар белсенді ойлауға қатысады
іс-әрекеттері, өз пікірлерін білдіру және білімді белсенді түрде қабылдау.
Оқу тапсырмасы арқылы проблемалық жағдайды жасаймыз.

Мотивацияны қалыптастыру технологиясы немесе ойын технологиясы.
Технология бағытталған ойын әрекеттерін ұйымдастыруды білдіреді
оқу ақпаратын іздеу, өңдеу және игеру. Қолдану жақсы
бастауыш білім беру кезеңінде. Ойындарды оқу процесіне қосу
сәттері («Ойлан тап», «Музыкалық ромашка»), сызбалармен жұмыс,
карточкалар оқушылардың фортепиано сабағына қызығушылығын арттырады,
олардың шығармашылық белсенділігін белсендіреді. Мұғалім сабақта осылай жасайды
«сәтті жағдай» деп атайды. Табыс сезімі мотивацияны арттырады
үйрену, аспапта ойнауға деген қызығушылығы мен ынтасын сақтайды және
жағымды эмоцияларды тудырады.

Сабақта қолданылатын АКТ құралдарының түрі:
презентация, иллюстрациялар.
Қажетті аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету:
мультимедиялық компьютер.
Сабақ жоспары
1. Ұйымдастыру кезеңі
2.
Жылыту. Қозғалыс еркіндігіне бағытталған жаттығулар
аппараттар, саусақ гимнастикасы (жеке
бағытталған технология).
3. Дене шынықтыру жаттығулары
4. Музыкалық материалмен жұмыс (пайдалану
денсаулық сақтау технологиясы).
5. Оқу материалына негізделген проблемалық жағдай.
6. Музыкалық материалмен жұмыс
7. Ойын арқылы өтілген материалды бекіту
технологиялар («Музыкалық ромашка», карта ойыны, сызбалар,
Суреттер).
8. Үйге тапсырма.
9. Рефлексия.
10.Оқушының орындаған жұмысын бағалаумен сабақтың нәтижесі.

Ашық сабақ жоспары
(слайд1) Сәлемдесу, аспапқа отыру.
Мұғалім: Вероника, мен саған ынтамен жұмыс істеп, алға жылжуыңды тілеймін!
Сонымен, жұмысқа кірісейік!
(слайд2) (Тірек-қимыл аппаратының еркіндігіне бағытталған жаттығу
«Кемпірқосақ» Сіздің тамаша суретіңізді көрейік. Ал енді
пернетақтаның үстіне кемпірқосақ салыңыз. Оның соңы естілсін:
О, кемпірқосақ
Төменде шалғындар жатыр.
Қамыт боп аспанда іліндісің.
Мен осындай әдемі суретті жарты минутта сала аламын.
Алдымен оң қолыңызбен, содан кейін сол қолыңызбен сурет салыңыз. Енді екі қолмен сурет сал.
Пернетақтада доға жаттығулары, содан кейін оған сүңгу.
Жаттығу пернетақтада еркін бағдарлауды дамытады және
қашықтықты бұлшықет сезімі. Қолдар доғалы қозғалыста қозғалады
еркін және тегіс. Мөлдір тамшы қалай ағып жатқанын елестетіп көріңіз
кемпірқосақ және қатты көлге құлайды. Бұл жаттығуды үйде қайталаңыз.
Енді саусақтарыңыз жұмыс істейді.
(слайд3) Саусақ ойыны: «Сиқырлы орамал»
Менде қарлығаш бар
Орамалдың бәрін жеп қойды, болды!
Ол бірден жұтылды
Іші гиппопотамға ұқсайды!
Мұғалім: Қалай ойлайсыңдар, саусақтар сөйлей алады ма?
Оқушы: Олар пернелерді басқан кезде дыбыс шығарады.
Мұғалім: Бірақ саусақпен «сөйлеуге» болады; яғни шапалақтау немесе
өлең жолдарының ырғақты үлгісін шерту.
Оқушы: Мына саусақтар да сөйлеп тұр ма?
Мұғалім: Әрине. Өлеңді есте сақта.
(слайд 4) «Сөйлейтін саусақтар» жаттығуы

Орман көктемді қарсы алуға дайын,
Аяқ астынан өлі ағаш жарылған.
Гүлдердің ең біріншісі
Ақшақар оянады.
1 1 2 2 1 1 3 3 1 1 2 2 1 1 3 3
1 1 4 4 1 1 4 4 1 1 4 4 1 1 5 5 (қақпақты қағу)
(слайд5) «Сөйлеу саусақтары. Жұмбақ»
Мұғалім: Енді мына жұмбақты қолдарыңмен бекітіңдер:
Міне, инелер мен түйреуіштер
Олар орындық астынан жорғалап шығады.
Олар маған қарайды
Олар сүтті қалайды.
Мұғалім: Мұнда барлығын үйде өзің істеу керек: тап
жұмбақ, жұмбақтың ырғақты үлгісін дәптерге жазып алу.
(слайд6) Бүгінгі сабаққа қандай шкала дайындадың?
Студент: Е.
Мұғалім: Оның негізгі белгілерін ата.
Оқушы: Төрт өткір: F, C, G, D.
Мұғалім: Негізгі белгілердің орналасу реті туралы тақпақ айтып бер.
Оқушы: Фадосолреламиси
Таксимен қонаққа бардым
Ұқсасольдофаға
Қандай ақымақтық!
Әрі қарай, біз студенттің Е негізгі шкала бойынша білімін тексереміз. Біз әрқайсысының шкаласымен ойнаймыз
қолды бөлек екі октавада түзу қозғалыста, жоғарғы жағын қайталай отырып (
қолды алып тастау) субтекстімен:
Фортепианодан кресцендоға және фортаға дейін біз басқарамыз,
Біз төмен түсіп, фортепианоға апарамыз.
Легатоға қол жеткізу, динамикамен П П.
Содан кейін таразыны екі қолмен түзу қимылмен ойнаймыз. Біз бөлек жұмыс істейміз
1-ші саусақтың үстінде, әр позиция бөлек («құпия»).
Содан кейін таразыда екі қолмен диверсиялық қозғалыспен ойнаймыз.
Тоник триадасын әр қолмен және екі қолмен бөлек ойнаймыз
дивергентті қозғалыс.
(слайд7) «Шығын» жаттығуы (No1 Ганон бойынша)
Біз дыбыс тығыздығына қол жеткіземіз, Legato.
(слайд 8) Дене жаттығулары: Мойын, қол бұлшық еттерін босаңсытуға арналған жаттығулар,
иық белдеуі: күрсіну арқылы аяқтың саусақтарына баяу және тегіс көтерілу

«Өсуде», біз босаңсыған қолдарымызды жоғары көтереміз. Содан кейін күрт дем шығарыңыз
Алға еңкейіп, денеңізді және босаңсыған қолыңызды «түсіру» қиын.
Қолдар «Humpty Dumpty» екі жаққа еркін ауытқиды. Қайталаймыз.
Мұғалім: Шығарманы орындамас бұрын бас дыбыстың нотасын қайталайық
кілт
(слайд 9) Саусақ ойыны: «Сиқырлы таяқша»
Оқушы оң қолына соңында жазбасы бар «сиқырлы таяқшаны» алады. Сол
қол таяқ қызметін атқарады. Оқушы сол қолының саусақтарына ноталарды қолданады,
айту:
Басты міндетті түрде есте сақтаңыз
SOL, SI, RE, FA, LA жол бойынша,
LA, DO, MI және SOL арасында
Сина бәріне патша сияқты.
(слайд10) Мұғалім: Айтыңызшы, спектакль қандай кейіпкер?
Оқушы: Көңілді, көңілді...
Мұғалім: Бұл шығарманы орындағанда көз алдыңызға не елестейді?
Оқушы: Табиғат суреті, қызық...
Орындау. «Украин халық әні».
Қалай ойлайсыңдар, қандай музыкалық бейнелеу құралдарының көмегімен
композитор (халық) мерекенің бейнесін, суретін, көңілді жеткізе ме?
Оқушы: Біз негізгі масштабты, жылдам қарқынды қолдандық (ортаңғы регистр,
қысқа нота ұзақтығы, стаккато).
Мұғалім: Шығарма неге ән деп аталады, бірақ оған сөз жоқ. Болама
әуен айту?
Оқушы: Иә, аламыз. Биге ұқсайды...
Мұғалім: Сіз бұл әуенге өз сөзіңізді айта аласыз. Мысалы:
Жаз мезгілі көңілді әндерсіз қызықсыз.
Гитарасыз және гармоникасыз әлем қызық емес.
Мен аккордеонда ойнаймын, қасықтарды қағамын,
Қызыл сандалмен аяғымды аямай билеймін!
Мұғалім әуенді ойнап, әннің сөзін оқушымен бірге орындайды.
Мұғалім: Әннің әуені жоғары нотада, ән айту онша ыңғайлы емес.
Біз өзімізді табатын әуенді үштен бір рет төмендету керек
тоналдылық?
Студент: Е.
Біз әуенді жаңа пернеге ауыстырамыз (құрылымды талдағаннан кейін
әуендер).
(слайд11) Мұғалім: Келесі жұмысыңыз қалай аталады?

Оқушы: «Жаңбыр жауып тұр»
Орындау.
Мұғалім: Бұл жұмыстың көңіл-күйі қандай?
Оқушы: Тыныш...
Мұғалім; Бұл шығарманы ойнаған кезде сізде қандай бейнелер пайда болады?
Оқушы: Бұл жылы жаңбыр, жаз, өйткені ойын негізгі кілтте.
(слайд 12) Мұғалім: Айтыңызшы, композитор қандай түстерді пайдаланады?
И.Берковичтің «Жаңбыр жауып тұр» пьесасын талдау.
Әуені ән сияқты, жаңбыр тамшылары жоқ. Адам отырған сияқты
терезеде, жаңбырға қарап, ән айту. Ол бақытты, өйткені бұл жақсы болады
егін жинау. Музыкаға сөздерді ойлап табуға болады. Мысалы:
«Мен терезенің жанында отырамын және көшеге қараймын.
Терезенің сыртында әлі жаңбыр жауып тұр, шөптер мен гүлдер жаншып жатыр ».
Мәнерлеп орындау бойынша жұмыс.
Мұғалім: Жаңбыр жауды, аспанда күн пайда болды, біз жүздік...
(слайд13) Оқушы: Бұлттар!
Мұғалім: «Бұлттар» сөзін екпінмен айт, ал музыкада ол қайда түседі?
екпін? Егер біз бұлттарға қол тигізсек, олар қандай сезімде болар еді?
Г.А. Емельяновтың «Бұлттар» пьесалық ансамблінде жұмыс (үшінші)
(слайд 14) Мұғалім: Енді сендермен ойын ойнайық, мен оны шақырдым
«Музыкалық ромашка», мүмкін сіз басқа атау ұсына аласыз.
Енді екі пьеса орындалады. Тыңдаған соң қажет
жапырақшаларға қандай шық тамшылары түсетінін таңдаңыз. Сосын таңдайсың
екінші ойынға арналған шық тамшылары.
(слайд15) Дыбыс: ​​«Клоундар» Д.Б.Кабалевский
(слайд16) П.И.Чайковскийдің «Ескі француз әні».
Студент өз ойынша берілгенге сәйкес келетін карталарды таңдайды
музыкалық шығарма.
(слайд17) Келесі кезекте ойын нәтижесі тексеріліп, талқыланады.
Мұғалім: Вероника, мына сөздерді тыңда:
Тапсырма, әрине, оңай емес:
Оқыту үшін ойнау және ойнау арқылы үйрену.
Бірақ оқуға қызық қоссаңыз,
Кез келген оқу мерекеге айналады!
Сіз бұл мәлімдемемен келісесіз бе?
Ойнау арқылы үйренуге болады деп ойлайсыз ба?
Жауап: Иә! Біз ойнадық, бірақ мен көп нәрсені үйрендім және есімде қалдым.
Үйге тапсырма: (өзіңіз жазып алыңыз, жаттаңыз)
1. Жұмбақты тап, оның ырғағын дәптерге жазып ал.

2. Басқару құралын бекітіңіз. «Шығын», таразылар мен кесектер.
(слайд18) Бүгінгі сабағымыз сендерге ұнады ма? Қызық болды? МЕН
қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Бүгін не үйрендің?
Қазір көңіл-күйіңіз қандай? Сізге сәйкес эмодзиді таңдаңыз.
Бүгін сіз барлық тапсырмаларды орындауға тырыстыңыз, өте мұқият болдыңыз және болдыңыз
сабақта белсенді. Сондықтан мен сіздің сабақтағы жұмысыңызды «өте жақсы» деп бағалаймын.
Сабақ аяқталды.

Пайдаланылған әдебиеттер тізімі.
1. Артоболевская А.Д. «Музыкамен алғашқы кездесу». Оқу құралы.
2.Амонашвили Ш.А.Балаларға адамгершілік және жеке көзқарас / Ш. А.
Амонашвили; Академик Пед. Және әлеуметтік. Ғылымдар, Мәскеу. Психоәлеуметтік. int. ­
М.: IPP; Воронеж: МОДЕК, 1998 ж.
3. Выготский Л.С. «Ойын және оның баланың психикалық дамуындағы рөлі»
//Сұрақ Психология. 1996 жылғы № 6.
4. Гаккел А.Д.«XX ғасырдағы фортепианолық музыка». –М.: Советский
композитор, 1998 ж
5. Гальперин П.Я. «Оқыту әдістері және баланың психикалық дамуы».
6. Грохотов С.В. «Фортепианода ойнауды қалай үйренуге болады». М.: баспа үйі
«Классика-XXI», 2005 ж
7. Давыдов В.В.«Дамыта оқыту тұжырымдамасы туралы» // Педагогика.
1995 жылғы № 1.
8. Сальникова Т.П. «Педагогикалық технологиялар». –М.: «Сфера» сауда орталығы, 2000 ж.
9. Смирнов Н.К. «Денсаулықты сақтайтын технологиялар». – М.: АРҚТИ,
2003
10. Сухомлинский В.А. «Мен өз жүрегімді балаларға беремін». –М.: Білім, 1979 ж.
11. Сократов Н.В., Феофанов В.Н. «Мотивациялық негіздер
балаларға денсаулықты сақтайтын білім беру»: Әдістемелік
ұсыныстар. - Орынбор. 2001

12. Теплов Б.М. «Көркемдіктің психологиялық мәселелері
білім беру». Т. 11. –М. –Л.: РСФСР АПН «Известия», 1998 ж.
13. «Философиялық энциклопедиялық сөздік». М, 1997 ж
14. Цыпин Г.М. «Музыкалық іс-әрекет психологиясы: мәселелер,
пайымдаулар, пікірлер: музыка факультетінің студенттеріне арналған оқу құралы
педагогикалық университеттер мен консерваториялар» / Г.М.Цыпин. –М.: Интерпракс, 1994 ж.
15. Шмидт Шкловская. 2-ші басылым. –Л.: Музыка, Ленинград филиалы,
1985
16. Щапов А.П. «Музыкалық мектеп пен колледждегі фортепиано сабағы». –
М. «Классика –XXI», 2005 ж.
17. Юдовина Гальперина Т. «Пианинода көз жассыз, немесе мен балалар мұғалімімін».
Санкт-Петербург, «Суретшілер одағы» баспасы, 1996 ж.
Интернет ресурстары:
1. http
://nsportal
2. http://assol.

Ru/shkola
/ музыка

/2013/04/20/
Net/publ/metodicheskaia_stranica/kak_uvlech_rebenka_muzykoi/
3. http://class. словарик. org/dannye7/dataid7936

Бөлімдер: Жалпы педагогикалық технологиялар

Ашық сабақтарға қойылатын педагогикалық талаптар

Ашық сабақтар мен тәрбиелік іс-шаралар әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың маңызды нысандарының бірі болып табылады. Оқу тәжірибесінде кейде олар ашық және тұрақты сабақтарды ажыратпайды, ашық сабақтарды дайындау мен өткізу ерекшеліктерін білдірмейді.

Қоғамдық сабақКәдімгіден айырмашылығы, бұл әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың арнайы дайындалған түрі, сонымен бірге мұндай сабақтарда нақты оқу процесі жүреді. Ашық сабақта мұғалім әріптестеріне өзінің оң немесе инновациялық тәжірибесін, әдістемелік идеяны жүзеге асыруын көрсетеді. Әдістемелік техниканы немесе оқыту әдісін қолдану. Осы тұрғыдан алғанда, ашық сабақ оң немесе инновациялық тәжірибені тарату құралы болып табылады.

Ашық сабақ бар әдістемелік мақсат, ол мұғалімнің сабаққа келгендерге не көрсеткісі келетінін көрсетеді. Әдістемелік мақсаттың тұжырымдары әртүрлі. Мысалы, «Мұғалімдерді оқушылардың білім беру мәселелерін шешу дағдыларын дамыту әдістемесімен таныстыру» немесе «Сабаққа келгендерге топта оқу қызметін ұйымдастыру әдістемесін көрсету» және т.б.

Ашық сабақтарды дайындауға және өткізуге бірқатар талаптар қойылады.

Ашық сабақтарды ғылыми-әдістемелік дайындығы жоғары, оқу үдерісінің жоғары тиімділігін қамтамасыз ететін мұғалімдер жүргізеді.

Ескі әдіспен жұмыс істейтін мұғалімнің сабағы жаңашыл тәжірибенің көзі бола алмайды.

Ашық сабақтар тек әдістеме ғылымының өзекті мәселелеріне арналған.

Кеңінен қолданылатын әдістеме енгізілген сабақтарды көрсету басқа мұғалімдердің кәсіби өсуіне ықпал етпейді. Дегенмен, жас мұғалімдермен әдістемелік жұмыста бұл шектеуді әрқашан ескеру қажет емес, өйткені олар үшін дәстүрлі, белгілі әдістер белгілі бір қызығушылық тудырады.

Ашық сабақ жаңашыл болуы керек.

Жаңалық оқу материалының мазмұнына немесе оны зерттеу әдістеріне қатысты болуы мүмкін. Оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың бір түрі ретінде сабақтың өзі жаңа нәрсені, мысалы, ерекше құрылымды қамтуы мүмкін. Қалай болғанда да, ашық сабақта қатысушылар үшін жаңа нәрсе болуы керек, өйткені мұғалімнің өзі жақсы пайдаланатын нәрсені әріптестің ашық сабағында бақылаудың қажеті жоқ.

Ашық сабақта мұғалім жұмыс істеп жатқан әдістемелік мәселенің шешімі көрсетіледі.Оның жеке мәселесі оқу орнының жалпы әдістемелік мәселесімен байланысты болуы керек. Бұл әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың жүйелі тәсілінің жүзеге асырылу көрсеткіші.

Ашық сабақ инновацияның артықшылықтарын (жоғары тиімділігін) көрсетуі (дәлелдеу) керек.Сондықтан ашық сабақты көрсететін мұғалім мазмұны мұны жасауға мүмкіндік беретін тақырыпты таңдайды.

Ашық сабақты өткізу кезінде оқу үдерісіне қойылатын барлық талаптар орындалады.Сабақ қалыпты жағдайда, жалпы қабылданған ұзақтығымен және т.б. Ашық сабақтарға ерекше жағдай жасау, біріншіден, тәрбие жұмысының белгіленген режимін бұзады, екіншіден, идеализацияланған жағдайлар жаңалықтың қайталану мүмкіндігіне күмән тудырады.

Ашық сабақ оқушылардың білім, білік, дағды жүйесіне зиян келтірмеуі керек.Студенттер тақырыпты сабаққа қатыспастан оқыған болса, сонша білім алуы керек. Тақырыптың жаңа әдістемелік әдістемені барынша анық көрсетуге мүмкіндік беретін бөлігін ғана түсіндіруге, қалғанын өз бетінше оқуға қалдыруға болмайды.

Келушілерге жұмыс орны дайындалуы керек.Келушілер назарын аударып алмас үшін орындар оқушылардың артына орналасуы керек. Келушілерді студенттердің қасына отырғызуға болмайды: бейтаныс адаммен бір партада отырған оқушының оқу материалының мазмұнына зейінін шоғырландыруы екіталай.

Ашық сабақтарға келушілер саны шексіз болуы мүмкін емес.Оқу тәжірибесі көрсеткендей, бұл талаптар жиі ескерілмейді: кейде 25 оқушыдан тұратын сыныпта 15-20 мұғалім болады. Ең болмағанда бір бейтаныс адамның сабаққа қатысуы мұғалімге де, оқушыларға да ыңғайсыздық туғызатынын, сондықтан қазіргі уақытта сабақтардың бейнежазбасын қолдану арқылы мұғалімдердің тәжірибесін зерттеу кеңінен қолданылуда.

Ашық сабақтар және олардың мазмұны оқу бағдарламасына қайшы келмеуі керек.Жаңа әдістемені көрсету үшін оқу материалының мазмұнын шектен тыс кеңейту мүмкін емес, бағдарламаға енгізілмеген мәселелерді зерттеуді ұйымдастыруға жол берілмейді. Сондай-ақ тақырыпты оқуға бөлінген уақытты көбейту ұсынылмайды.

Бір сыныппен ашық сабақты «қайталауға» болмайды.Бұл талап өте жиі бұзылады: мұғалімдер студенттерді сабаққа алдын ала дайындайды, оны «ойнады» және т.б., мұның бәрін ашық сабақ деп атайды.

Ашық сабақтар оқу орнының әдістемелік жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі. Оны дайындау үшін мұғалімдердің жеткілікті уақыты болуы керек.

Бір күнде бір сыныппен бірнеше ашық сабақ өткізуге болмайды.Бір айдың ішінде бір сыныпта бірнеше ашық сабақ өткізу дұрыс емес. Бұл студенттердің де, мұғалімдердің де бастан кешірген үлкен психологиялық күйзелісімен түсіндіріледі.

Ашық сабақтарды дайындау және жоспарлау талаптарын сақтау директордың әдістемелік жұмысқа жетекшілік ететін орынбасарының функционалдық міндеттері болып табылады.

Ашық сабақты дайындау және өткізу тәртібі

Ашық іс-шараларды дайындау әдеттегі сабақтарды дайындаудан түбегейлі айырмашылығы жоқ. Дегенмен, ашық сабақтың әдістемелік мақсатына жету қажеттілігі оның құрылымына, құрамына және әдістемелік техника мен оқу құралдарының комбинациясына із қалдырады. Ашық сабақты көрсететін мұғалім сабақтың мақсатын орындау арқылы әдістемелік мақсатқа жетуді қамтамасыз етуі керек - оқушылардың оқуға жоспарланған білім, білік, дағдыны меңгеруі. Және ол сабаққа өзіндік талдауды екі аспектіде жүргізеді: әдістемелік мақсатқа жету және оқушылардың оқу материалын меңгеруі тұрғысынан. Қатысқандардың сабақты талдауы мұғалім жұмысын тексеру немесе оның педагогикалық тәжірибесін зерделеу кезіндегі бағалаудан да ерекшеленеді.

Жаңасын қолдануға мүмкіндік беретін тақырыптарды таңдау, бағдарлама мен оқулық мазмұнын талдау негізінде жүзеге асырылады. Тақырыптар бойынша білімнің құрамы әртүрлі болғандықтан, оларды оқу әдістемесі де әртүрлі болады. Мысалы, ашық сабақтың әдістемелік мақсаты жазбаша дереккөздермен, оның ішінде оқулықпен жұмыс істеуді үйретуге қатысты болса, оқулықты оқуды ұйымдастыру әдістерін барынша толық ашуға, оны ақпаратпен толықтыруға мүмкіндік беретін тақырып таңдалады. басқа көздерден.

Әдістемелік әдістерді таңдау, әдістемелік мақсатты жүзеге асыруға ықпал ететін оқыту әдістемесі, ТСО және т.б. Оқыту әдістері оқу құралдарын пайдаланудың әртүрлі мүмкіндіктерін беретіндіктен, мұғалім ашық сабақта олардың ең ұтымды үйлесімін көрсетуі керек. Жаңалық (яғни, келушілерге көрсетілген) оқу процесінің процедуралық жағына (яғни, әдістемеге) қатысты болған жағдайда да, мұғалім бұрын қолданылған (жалпы қабылданған) қайсысын қолданатынын анықтауы керек.

Ашық сабақты жоспарлаужалпы қабылданған талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Құрылымдық жағынан қарапайым сабақтардан айырмашылығы жоқ ашық сабақтың әдістемелік мақсаты бар, оған жету оқу материалының мазмұнына да, оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру формаларына да бағынады. Мүмкіндігінше директордың орынбасарымен бірге жетілдірілген және өңделген сабақ жоспарлары келушілерге таныстыру үшін қайталанады.

Ашық сабақтағы бақылаулар.Бақылау немесе жаңашылдық элементтерін іздеу мақсатындағы сабаққа қатысудан айырмашылығы, ашық сабақтарда мұғалімнің тәжірибесінде мұғалім ұсынған жаңа әдістеме байқалады. Тиісінше, оқу процесінің басқа аспектілері зерттеу пәніне айналмайды (бірақ жағымсыз да, жағымды жақтары да келушілердің назарынан тыс қалмайды). Бақылау сабағы жаңаның практикада кеңінен қолданылатын оқу құралдарымен үйлесімділігін, олардың жаңадан енгізілгендермен функционалдық өзгерісін анықтайды. Ол ұсынылып отырған инновацияның оқу мақсаттарына аз уақыт пен күш жұмсай отырып қол жеткізу мүмкіндігін зерттейді, оның тиімділігі (немесе өміршеңдігі) оқушылардың білім, білік және дағды жүйесін дамытуға оң әсер етуімен белгіленеді. Ашық сабақты бақылаған кезде қатысушы мұғалім өз тәжірибесінде ұсынылған нәрсені қолдана алады ма, оны қолданудың шегі қандай, жағымсыз салдарлар болуы мүмкін бе, қолдану үшін қандай қосымша ақпарат көздерін зерттеу қажет деген сұрақтарға жауап береді. оның жұмысы және т.

Осылайша, ашық сабаққа қатысатын мұғалім әріптесінің тәжірибесін өз тәжірибесі тұрғысынан зерттейді, сондықтан ол, мүмкін, стихиялы түрде, бір уақытта өз қызметін бағалайды.

Ашық сабақты талдау (өзіндік талдау) тәртібі

Сабаққа қатысқандардың қатысуымен ашық сабақты талдау міндетті емес. Ғылыми-тәжірибелік конференциялар аясында өткізілген ашық сабақтарды талдау кезінде мұғалімнің өзі қатысуы қажет емес (яғни, ол одан бас тарта алады). Әдістемелік жұмыстың немесе ғылыми-әдістемелік семинардың жоспары талдауды көздейтін болса (мысалы, жас мұғалімдерді сабақты талдауға дайындау туралы айтатын болсақ), алдымен сөз мұғалімге – сабақ авторына беріледі. Ол әдістемелік мақсатқа ұқсайды және оған жету үшін жұмысты сипаттайды. Оның сөзінде ашық сабақтың әдістемелік мақсатына қол жеткізілді ме, оқу-тәрбие процесінің міндеттері орындалды ма деген сұрақтарға жауаптар болуы керек. Келушілер де сабақты әдістемелік мақсат тұрғысынан бағалайды. Бақылау мақсатында өткен сабақтарды талдауға қарағанда, мұнда ең маңыздысы пікір алмасу, пікір алмасу, дау-дамай т.б.

Төменде ашық сабақты талдау процедурасы берілген, егжей-тегжейлі өзін-өзі талдаудың логикасы бірдей болуы мүмкін.

Ашық сабақты талдау (өзіндік талдау) алгоритмі

Жоқ.

Педагогикалық құбылыстар

Бағалау көрсеткіші

Әдістемелік мақсат және жаңашылдық

Инновацияның мәні және оның оқу-тәрбие процесін жетілдірудегі рөлі.
Пәнді оқыту мақсатын орындаудағы инновацияның рөлі.
Дәстүрлі әдістермен байланысы.
Ашық сабақтың әдістемелік мақсатына жету.
Әдістемелік мақсатқа толық жетуге кедергі келтіретін факторлар.

Сабақтың әдістемелік мақсаты мен мазмұны

Тақырып мазмұнының әдістемелік мақсатқа сәйкестігі (инновацияны енгізу).
Тақырыптардың мазмұнын өзгерту (құрылымдық өзгерістер, қосымша материал енгізу және т.б.)
Өзгерістердің әдістемелік мақсаттарға сәйкестігі.

Сабақтың әдістемелік мақсаты мен құрылымы

Сабақ құрылымын таңдаудың педагогикалық мақсаттылығы.
Таңдалған сабақ құрылымының әдістемелік мақсатқа сәйкестігі.
Әдістемелік мақсатқа жетуге мүмкіндік беретін сабақ құрылымының вариативтілігі.

Әдістемелік мақсат және әдістемелік техника, оқыту әдістері

Әдістемелік мақсатқа сәйкес келетін әдістер мен әдістемелік тәсілдерді таңдау.
Оқытудың дәстүрлі әдістері мен тәсілдеріндегі функционалдық өзгерістер.
Әдістемелер мен әдістемелік әдістердің әдістемелік тұрғыдан сәйкес үйлесуі.

Оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың инновациялары мен формалары

Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру формаларын әдістемелік тұрғыдан дұрыс таңдау.
Оқу үрдісін ұйымдастыру формаларының инновация мазмұнына сәйкестігі
Оқу процесін ұйымдастырудың жеке және ұжымдық формалары, олардың жаңашылдық мәніне сәйкестігі.

Оқушылардың жаңашылдық және оқу-танымдық белсенділігі

Инновацияны қолдану кезіндегі студенттердің оқу-танымдық іс-әрекетінің ерекшеліктері.
Оқушылардың танымдық белсенділігін арттырудағы инновацияның рөлі.
Оқушылардың танымдық дербестік деңгейі.
Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Ашық сабақтағы оқушының іс-әрекеті.

Инновацияны қолданудың жағымсыз салдары

Инновацияны қолданудың ықтимал теріс салдары.
Инновацияның жағымсыз салдары пайда болатын жағдайлар.

Сабақта инновацияны қолданудың вариативтілігі

Сабақта инновацияны қолдану нұсқалары.
Инновацияны қолданудың таңдалған нұсқасының әдіснамалық орындылығы.

Білім беру тәжірибесінде инновацияны қолдану перспективалары

Инновацияларды қолдану шекаралары. Инновацияның қайталануы. Басқа пәндерді оқытуда қолдану мүмкіндігі. Басқа типтегі мекемелерде қолданылуы.

Инновацияның даму перспективалары

Білім беру тәжірибесіне инновацияны енгізудің орындылығы.
Инновацияны дамыту бағыттары (теориялық зерттеулер, технологияны, оқу-әдістемелік кешендерді құру) т.б.

Инновациялық-әдістемелік жұмыс

Инновацияны енгізу бойынша әдістемелік жұмыс.
Инновацияны енгізу кезіндегі әдістемелік жұмысты ұйымдастыру формалары.
Мұғалімдерді инновацияларды енгізуге дайындау формалары мен әдістері.