Abstraktid avaldused Lugu

Lahe tund, kes ma olen? Klassitund teemal "Kes ma olen? Mis ma olen?" (7. klass)

Kokkuvõte avatud klassi tunnist "Kes ma olen? Mis ma olen?"

Vorm: suhtlemise tund.

Eesmärgid:

Kognitiivne:

  • Luua tingimused ideede kujunemiseks iga inimese individuaalsete omaduste kohta;
  • aitab kaasa esialgsete ideede kujunemisele "mina" kohta - kontseptsioon kui psühholoogiline kategooria.

Hariduslik:

  • Soodustada oma isiksuseomaduste uurimise oskuste kujunemist;
  • luua tingimused õpilase iseseisvuse kujunemiseks.

Hariduslikud eesmärgid:

  • Luua tingimused õpilaste individuaalsuse ja loominguliste võimete avaldumiseks, aidata kaasa omandatud teadmistele tuginedes laste eneseteostusvajaduse kujunemisele.
Varustus:
  • Emotsionaalse meeleolu jaoks värvilised paelad (28 tk vastavalt laste arvule)
  • Tahvlile välja lõigatud laste nimed;
  • Segmentideks jagatud süda (28 tk.)
  • Valge paberileht (A4 formaadis - 28 tk.)
  • Hunnik heledaid paelu peegeldamiseks;
  • Isiku negatiivsete ja positiivsete omadustega kaardikomplektid;
  • Kaardikomplektid klastri tegemiseks;
  • Värvilised pliiatsid.
Kasutatud meetodid:
  • verbaalne – loogiline;
  • stimuleeriv manustamine;
  • peegeldus;
  • ühendused;
  • mäng;
  • praktiline;
  • tagasisidet.
Kasutatud pedagoogilised tehnoloogiad:(elemendid)
  • Tehnoloogia kriitilise mõtlemise arendamiseks (klaster)
  • Tervist säästev tehnoloogia;
  • Loova kujutlusvõime arendamise tehnoloogia (G. Rodari)
Klassitunni valmistasid ette ja viisid läbi:

Dannik Ivetta Vladimirovna

SSH nr 31 Grodno

Tunni käik:

1. Emotsionaalne meeleolu. Värvilised rajad.

Palun võtke kinni värviliste paelte otstest. Meie soojus ja positiivsus on sealsamas
edasi antud igaühele teist.
Tere need, kes on täna rõõmsad!
Tere, kes on kurb?
Tere need, kes suhtlevad rõõmuga!
Tere need, kes vaikivad!
Vaadake üksteist, naeratage. Ma väga loodan, et meil täna kurba nägu ei tule. Ja me ei vaiki. Oleme ju kogunenud tunnikeseks suhtluseks. Mulle
Igaühe arvamus on väga oluline, ära karda seda välja öelda. Palun meid oma tarkade mõtetega.

2. Mäng "Assotsiatsioonid"
- Maailmas, meid ümbritsevas maailmas on palju objekte: vajalikke ja mitte nii vajalikke; elus
ja elutu, suur ja väike. Nimetage objekt, millega end seostate.
Ja võtke istet.
Mina - _____________ , __________ , _______________ , _________________ , __________ , ____________

3. Teatage tunni teemast.

Kui ma esitan igaühele teist küsimuse "Kes te olete?", siis kõigepealt vastate:
- Ma olen inimene!
Täna räägime ja mõtleme inimesest. Isegi muistsed inimesed rääkisid
Nad uskusid, et inimene on kõige salapärasem sfinks maa peal. Inimene on kõige lihtsam asi
ja kõige raskem. Mis on see väike, kuid nii mahukas sõna?
Mina? Tunni lõpuks proovime vastata kahele põhiküsimusele:
Kes ma olen
Mida ma?
Inimene on kimp saladusi. Täna püüame seda sasipundart lahti harutada, paljastada
inimlikud saladused. Iga paljastatud saladusega tunneme end üha enam ära.
Pärast saladuse paljastamist värvime 1 pusle (suvalise) südame oma lemmikvärviga.

Saladus 1. Isiku nimi.

Kust saab inimene nime? (meie vanemad annavad selle meile)
Inimesed, kes meile elu andsid, ema ja isa, kingivad meile nime. Need on mõned meile tuttavaks saanud silbid.
Miks on inimesel vaja nime?
Leidke oma nimi silmadega. Meie klassis on 28 ilusat nime. Valmistub suhtlemiseks
täna olete oma nime kohta palju teada saanud. Jaga meiega!

Meie klassis on 2 Alexandrat:
Olla Alexandra - ja mitte tunda rahu,
Alexandra olemiseks pole puhkust.

Hooliva, helde käega
Mähkige südamed ja hinged õnnes.
Andke lootust, abi ja rõõmu.
Ja seetõttu – olla kaitsja.
Ja vajadusel olla läheduses.
Andke andeks oma vaenlasele ja armastage oma ligimest.

Meie klassis on 2 Tatjanat:
Mida ma kuulen Tatjana nime all?
Imeilus. Printsess Nesmeyana.

Mis on ilusa nime taga?
Ta on julge, tark ja õiglane.

Meie klassis on kaks Juliat:
Me ei saa muud kui võrrelda Juliat yulaga,
Talle meeldib väga äge olla!
Alalises liikumises nagu kosk,
Kas see võib äkki tagasi voolata?

Ja meie Julia püüab olla õigel ajal
Kogege kõike, osalege, süvenege...
Meil on raske selle tempoga harjuda!
Kuid oleme uhked, et Julia on meie seas:
Ta on esimene, kes aitab rasketel aegadel.

Meie klassis on ka poiss nimega Ivan:
Ivan on Jumala kingitus. Nimi on kallis.
Kandke seda alati väärikalt.
See on palju tavalisem kui teine
Leitud kõikjal Venemaal.
Kuna nad panid sulle nimeks Ivan,
Mida tähendab Jumala halastus?
Õnn voolab nagu purskkaev
Millisest pole isegi unistanud?

Mängud nimedega. Arva ära nimi!

Nüüd vaatame, kuidas te teate üksteise nimesid.

  • Keldi keelest tõlgituna tähendab see mehenimi vägevat karu (Arthur)
  • Iraani keelest tõlgituna on see mehenimi tõlgitud lõviks - Ruslan.
  • Meil on kaks poissi, kelle nimi ladina keelest tähendab tõlkes suur, vägev (Max)
Meie klassis on palju kreekakeelseid nimesid:
  • Polina on õnnistus.
  • Galina on vaikne ja rahulik.
  • Arina - rahu.
  • Sofia on tark.
Ja see kreeka keelest tõlgitud nimi tähendab sõna-sõnalt "kõik saab korda" - Nadia.

Arva ära juba täiskasvanud tüdruku nimi, kelle nimi prantsuse keelest tõlgituna tähendab "violetne" (Yvette) Kas teile meeldivad teie nimed?
Kas teil õnnestus esimene mõistatus lahendada? Värv pusle.

Saladus 2. Mina olen MINA!

Praktiline töö:

Teie ees on paberileht. Painutage see pooleks. Rebi parem ülemine nurk ära. Siis alumine vasak nurk. Seejärel tükk keskelt mööda voltimisjoont. Laienda

teie linad. Võrrelge üksteise lehti. Kas kellelgi on midagi täpselt sarnast? Ei.

Järeldus: looduses pole miski absoluutselt sama. Sama võib öelda selle kohta

isik. Iga inimene on kordumatu ja kordumatu. Sul on õigus öelda endale:

Mina olen ainuke!

Mille poolest inimesed üksteisest erinevad?

Mis on ühist igal inimesel? (elusolend, omab intelligentsust, kogeb tundeid)

Kas teil õnnestus teine ​​mõistatus lahendada? Värv pusle.

Saladus 3. Ma olen palju.

Oleme juba rääkinud sellest, et iga inimene on ainulaadne. Meie eripära seisneb ka selles, et peame pidevalt täitma erinevaid kohustusi.

Elu nõuab, et me mängiksime korraga palju rolle, oleksime samal ajal, muudame oma minapilti.

koolis olen õpilane

poes olen ostjaks mina

teel olen jalakäija

transpordis olen reisija

raamatukogus olen lugeja

teatris olen vaataja

sõprade jaoks olen sõber

peres olen poeg, tütar, pojapoeg, vend, õde

oma kodumaal olen kodanik

Kuulake teist luuletust rollide kohta, mida me iga päev mängime:

Olen laps, poeg ja tütar,
Meil poleks lapselapsi selle vastu midagi.
Muusik, kunstnik, sõber...
Vaata enda ümber.
Kiusajad, vaprad mehed,
Nii tantsijad kui lauljad.
Naer ja jutuvada,
pahategijad ja pätid...
Paljud - paljud erinevad mina -
Sina tead ja mina tean.
Kas võib öelda, et teie kõigi jaoks on üks peamine roll? Ei. Üks asi on kõigi jaoks oluline. Peame need rollid ühendama, neid kõiki täitma.
Kas olete selle mõistatuse lahendanud? Värv kolmandas pusles.

Kehalise kasvatuse minut. "Igiliikur"

Sellest laulust saate ka enda kohta palju teada.
Püsiliikur – kes see on? _____________, _____________, __________,
Kas see on hea või mitte?
Mulle väga meeldib, kui su mõtted on pidevas liikumises.

Saladus 4. Iseenda saladus.

Saame tuttavaks ühe huvitava tegelasega. Ta elab meie keskel. Ideaalne laps. Suurepärane õpilane. Imeline poeg. Kuid mõnikord juhtub temaga imesid. Kuulame teda ja proovime teda aidata.

Olen koolis alati hoolas
Olen viisakas ja mitte hoolimatu.
Kõik õpetajad kiidavad
Nad ütlevad, et ma olen parim.
Ma tulen ainult koju
Mis minuga juhtub?
Ja riided ja märkmikud -
Kõik mängivad minuga peitust.
Kõik on laual tagurpidi,
Kõik on ümberringi laiali.
Ma võin diivanile hüpata
Ja ära ema üldse kuula...
Ma võin olla isa vastu ebaviisakas
Kuidas see saab olla?
Minu pere ütleb
Et see polnud mina, kes koju tuli,
Pole hoolas õpilane -
Ebaviisakas ja vallatu...
Aidake mind, sõbrad,
Kus ma tegelikult olen?

Rahustagem oma kangelast, sest seda juhtub üsna sageli, eriti koos
lapsed. Miks see juhtub? (meie Minas on nii positiivseid kui ka negatiivseid
küljed nagu pildil - ühel pool I + ja ühel pool -)
Mõnikord tulevad meie negatiivsed omadused lihtsalt välja.

Ind. Töö: Igaühel on laual sõnad, mis tähistavad iseloomuomadusi. Peame leidma nende koha. Milline värv tähistab +, milline miinust.
Kas on inimesi, kellel pole negatiivseid jooni? (need on kõigil)
-- neg. peate püüdma varjata (katta) omadusi - kontrollige ennast
+ tuleb harida, arendada, kasvatada
Millised negatiivsed jooned sul on? Nüüd teate, kuidas nendega toime tulla!
Värv pusle.

Saladus 5. Kasvu saladus.

Nüüd jääb üle välja mõelda, mis meie endaga aja jooksul juhtub. Kas meil on
muutused?
mina mina
eile Täna Homme
Kui me võrdleme tänast päeva iseendaga eilsega, siis kas meis on midagi muutunud?
Mis meist saanud on?
Mille poole peaksime homme püüdlema?
Ma - ma - ma... miks...?
Inimese kasv ja areng peavad toimuma peatumata. Täiuslikkusel pole piire.

Inimkonna mina koosneb paljudest minadest. Võib-olla olen see mina, sinu oma, see on sinu jne.
Kas me saame muuta suurt, jagatud mina korraga? Miks?
Järeldus: kui igaüks meist muutub paremaks, muutub kogu maa paremaks.

Värvige viimases pusles.
Tõstke oma südameid. Mida saate nende kohta öelda?
Mu süda (mida?) - ....
Mul on hea meel, et näete ennast ja oma elu erksates värvides. Värvidest - värvikarussell.

Kas tunnetel on mingit värvi,
Millal need meie hinges keevad ja küpsevad?
Ma ei tea, kas see on naljakas või mitte
Kuid sageli tundub mulle, et nad teevad seda.

Kui nad vahel duši all naeravad
Trillid, nagu ööbikud kevadel,
Sõbralikust kohtumisest, naeratused, fraasid,
Küllap need tunded meis põlevad
Taevalik värv: sinine-sinine.

Ja kui järsku rumalus pilku ahendab
Või kõrvetab viha tormise koidikuga,
Tõenäoliselt põlevad need tunded meie sees
Tule värvus on punane.

Kui ootamatult valdab sind kurbus,
Nii palju, et on võimatu isegi hingata,
See melanhoolia on kibe nagu suits,
Ja värv on tume, nagu tahm.

Kui süda on hea - hea,
Õnn, mis see on, mis see on?
Mulle tundub, et õnn on nagu kiir. See
Kuum, päikeseline ja kuldne!
Ma lihtsalt ei oska sellele isegi nime panna
Kõik need – rõõmust kibedate vapustusteni.
Tõenäoliselt on maailmas nii palju tundeid,
Nii palju lilli ja värve maa peal...

Ma tõesti tahan olla elu helgemal poolel.

Tunni kokkuvõte: Mida sa täna enda kohta teada said?

Peegeldus: Palun tule minu juurde. Sule silmad ja siruta peopesad välja!

Kõigil on hernes peos. Milline ta välja näeb? (planeedile Maa). See on täpselt see hernes, mis ta avakosmosest paistab. Sinu väike maailm on ikka sama väike,
Sinu Mina. Väike, habras, aga nii ilus. See, milliseks see maailm tulevikus saab, sõltub praegu ainult sinust endast. Kõik teie kätes!

Soovin teile edu! Aitäh!

Varustus:
Arvuti, projektor, brošüürid
"Enesehinnang", Edupäevikud,
pastakad.
Lapsed istuvad oma peal
kohad.
Libisema
1
Libisema
2
Libisema
3
Libisema
4
Libisema
5
Eesmärk: avada tee omaenda “mina” juurde.
Ülesanded:


edendada haridust
moraalsed omadused teadmiste kaudu
mina ise;
õppige oma isikut tuvastama
iseärasused;
 arendada oskust õigesti hinnata
ennast ja teisi;
 julgustada õpilasi enesetundmisele ja
eneseharimine.
__________________________________
Tere pärastlõunast poisid! Vaata täna
õnnelik päev. Päike paistab (vaatamata
hall taevas), kevad on juba tulnud ja meie
Ma õpin sind tundma ja räägin sinuga.
- Tere, Julia! Tere, Pasha!
Tervitage meie külalisi ja üksteist.
Kas soovite teada, miks ma tere ütlesin?
igaüks teist käest kinni?
Vaatame filmi!
Nüüd saate aru, mida me mõtleme
käepigistus. Tulin täna ka teie juurde koos
avatud käe ja avatud südamega.
Täna me mitte ainult ei suhtle, vaid
Alustame oma edupäeviku koostamist.
Selle paigutus on juba teie ees.
Niisiis, jätkame oma tutvust, vaadake
ekraan!
Siin on minu peopesa))) ja siin on teie peopesad... Mina
O.M. Shipunova
Nüüd sisestage andmed enda kohta, oma nimi,
teie perekonnanimi ja vanus. Aga kaks põldu
(sõrmusõrm ja väike sõrm) jäta praegu
tühi.
Me tegime seda. Hästi! Nüüd ma küsin
igaüks teist mõtleb, kuidas te ütleksite

Libisema
6
Libisema
7
Libisema
8
Libisema
9
Kuulake poisse ja tooge nad kaasa
teema ja siis tunni eesmärgi juurde!
ühe sõnaga ühe oma kamraadi kohta?
Kas on lihtne öelda, milline ta on? Mida ma??
Aktsent pardal
Laste vastused
Muidugi on meie tänane vestlus ebatavaline:
"Mida ma?"
Kuidas saate teada, milline inimene ma olen? Millest igaüks
meie?
See on õige.
Nad ütlevad, et inimene on mõistatus ja mitte ainult
teistele, aga ka iseendale.
Täna püüame selle saladuse paljastada ja
See tähendab, et meie suhtluse eesmärk on:
uurige igaüks meist, mis ma olen?!
Et iga inimest tõeliselt kirjeldada,
sa pead teadma, mis need on
moraalsed omadused.
Tähelepanu ekraanile.
Kommenteerige kuttide abiga kõike ja
märkige, millised neist on positiivsed ja
millised negatiivsed.
+ ja - kleebistega otse slaidil olevale tahvlile.
Vaata, me saime teada, mis need on
inimese moraalsed omadused. A
Nüüd valige soovitatud hulgast need, mis
sinu arvates on sinu klassikaaslasel.
Vahetage edupäevikuid ja täitke
sõrmusesõrm peopesal
naaber Kirjutage üles, milline ta teie arvates on.
Nüüd tagastage päevikud üksteisele ja
vaata, mida sinu oma sinust arvab
klassivend. Nägid hinnangut väljastpoolt ja
võib-olla see ei ühti sellega, mida sa arvad
enda kohta.
Keegi tahab teie arvamust avaldada
Laste vastused (_______).
Järeldus
: teil on õigus, poisid

Täiuslikke inimesi pole olemas.
klassivend enda kohta?

Igal inimesel on positiivne ja
negatiivsed omadused.
Leidke oma päevikust inimkuju.
Tuleb ennast hinnata.
Kui teil on positiivseid omadusi,
pane figuurile punane täht (või
punkt), kui negatiivne - must.
Poisid, kas teie väikesed inimesed tulid hästi välja?
tavaline või värviline?
Vaata ekraani, mu väikemees ka
värvi!
Nii ütles Maxim Gorki: ...
Ma arvan, et meie väikesed inimesed osutusid värvikaks,
see tähendab, et me ei suutnud endas näha
ainult head, aga ka selle puudused.
Kuidas saame tagada, et meie väikesed inimesed
oli rohkem punaseid täppe, sest punane pärineb
sõnad ilusad?
Poisid, kas te arvate, et seda on lihtne teha? –
(2 minutit)
poisid panevad punkte
vastama
Laste vastused (1 min).

Järeldus:
Sul on õigus

mida sa tegema pead

See on tõesti raske, sest
eneseharimine.
Mida teie arvates tähendab harjutamine
eneseharimine?
-…………………
-…………………
Laste vastused (1 min).

Järeldus:
Nõustun sinuga, aga enne kui harida
ise, sa pead uurima, mis ma olen?
Aga enne kui me seda teada saame, soovitan
sa puhkama. (muusika kõlab - vaid minut
Libisema
10
Libisema
11
Libisema
12
Libisema
13

lõõgastuda)
Tõuske püsti ja pange käed üksteise õlgadele,
või vööl, kumb on mugavam.

_
Hästi tehtud, sul läks hästi.
Istu maha._________________________________________
___________________________________________________
__
Näete veerge tähtedega "I", lähme
Kas mängime?
Iga tähe kõrvale kirjutame vastuse, millele
küsimus "Kes ma olen?", "Mis ma olen?"
Saate rääkida endast, enda kohta
välimus, iseloom, teie hobid.
Nüüd kuulakem üksteist. WHO
kas sellest saab kõige huvitavam lugu? WHO
tahab end tervele klassile tutvustada?
Ja ma jagan teiega ...
Vaata, kes ma olen? Mida ma?
kommenteerida
Vaikne muusika lülitub sisse. Lapsed
töö (3-4 min).
siis rääkige kordamööda
iseendale.
Järeldus: koostatud
lugu endast, arvamus endast
Näete, kui erinevad me kõik oleme! Aga tea
endast ei piisa, sul peab olema õige
enesehinnang.
Nii et täna harjutame

hinda ennast.
Saame sellest üle
testige ja uurige, mis igaühel on
enesehinnang.
Lapsed tähistavad mind (1 min)
Teie edupäevikus on 8 ringi,
Libisema
14
Libisema
15
Libisema
16

Nüüd ma palun teil püsti tõusta.
Hüvasti jättes lehvitame üksteisele,
Loodan teiega varsti kohtuda!
Lehvita meie külalistele ja üksteisele.
Ma soovin sulle edu. Täname suhtlemise eest!
Tule minu juurde, ma annan sulle vihikud edasi
mälu.

Klassi tund "Minu omadused"

klassi õpilastele 7-8

Sihtmärk:õpetada lapsi oma tundeid edasi andma, arendama suhtlemisoskusi, saavutama positiivset enesetunnet, oskust väljendada positiivseid emotsioone, arendada oskust mõista teiste inimeste tundeid; laiendada osalejate teadmisi tunnetest ja emotsioonidest; luua tingimused teise inimese mittehinnangulise aktsepteerimise võime arendamiseks.

Varustus: arvuti, projektor, sildid üldiste vestlusreeglitega, fraasid, näpunäited, sildid saatejuhile, fotod inimeste erinevate nägudega.

Klassijuhataja: Tere, poisid! Täna tahan kutsuda teid mõtlema inimesele ja tema omadustele. “Igal inimesel on kolm tegelast: see, mis talle omistatakse; see, mille ta endale omistab; ja lõpuks see, mis päriselt olemas on” V. Hugo

(Slaid nr 1) Paljud filosoofid ja psühholoogid usuvad, et just inimese omadused muudavad ta ainulaadseks ja erinevalt teistest inimestest. (Slaid nr 2) Just tänu inimlikele tunnetele, emotsioonidele, omadustele toimivad erinevad inimesed samades tingimustes erinevalt. Mõned neist naeravad seal, kus teised on kurvad, teised on vihased, kus teised naeratavad. Täna püüame mõista, mis on inimlikud tunded ja omadused, millest need igas inimeses sõltuvad, kuidas ja millal need inimestes avalduvad. Meil on mugavam töötada, kui igas grupis (5-6 inimest) valime teie ja mina ühe õpilase, kes ütleb välja kõik, millest grupp räägib. Lisaks peab iga rühm valima inimese, kes arutelu juhib. Ja suhtlemise mugavamaks muutmiseks kutsun iga rühma üles oma nime välja mõtlema.

Lapsed mõtlevad oma rühmale välja nime, loovad moto ning valivad kõneleja ja esimehe.

Klassiõpetaja: Täna arutame paljusid küsimusi. Tahan teile meelde tuletada mõningaid üldise vestluse reegleid: (Slaid nr 3)

Kuulake tähelepanelikult, ärge katkestage!

Me ei sunni sind rääkima, aga me ei keela ka!

Ära korda end oma kõnedes!

Kritiseerides ära solvu!

Rääkige täpselt ja ainult asjasse!

Kui kritiseerid, siis soovita!

Rääkige kõigepealt headest asjadest ja siis kritiseerige!

(Need reeglid on kujundatud siltide kujul ja riputatud nähtavale kohale. Lastele pakutakse ka vihjelauseid, mis aitavad mõtteid sõnastada: “Pakun välja...”, “Mulle tundub, et parem... ”, “Oleks huvitav, sest ...”, “Mis siis, kui...” Klassijuhataja jaoks on “abiks” ainulaadsed sildid (võimalik, et liiklusmärkide kujul), mis lubavad või keelavad midagi teha: "Arutame", "Räägime", "Kuula". Siis ei pea te kogu aeg vaikima kutsuma või ülesannet kordama - lihtsalt näidake seda siltidel.)

Klassiõpetaja: Leppisime kokku arutelu reeglites. Nii et alustame mänguga "Öelge oma sõbrale tere".(Slaid nr 4)(Lapsed plaksutavad kokku põlvi, seejärel käsi, juht paneb parema pöidla ette ja ütleb oma nime, siis vasaku pöidla ja selle inimese nime, kellele ta tervitab. Tema omakorda tõstab peopesa parem käsi, ütleb nime, siis vasak sõrm ja selle inimese nimi, kellele ta tervitab. Ja nii edasi – kuni kõik käed on üles tõstetud.)

Klassiõpetaja: Ja nüüd ma palun neil poistel, kellel on teatud omadused, püsti tõusta (kõigepealt välimuse ja seejärel isikuomaduste poolest). Samal ajal proovige meeles pidada selles mängus “Püsti need, kes” osalejate omadusi, et neid hiljem nimetada.

Püsti need, kes:

Täna kandsin musti kingi;

Pane selga ehteid;

Kellel on sinised silmad;

Kellel on vendi ja õdesid;

Kes ei hiline kunagi;

Kes peab end lahkeks inimeseks;

Kes peab end julgeks inimeseks;

Kes peab end töökaks inimeseks;

Kes armastab maiustusi;

Kes armastab loomi;

Kellele meeldib joonistada jne.

Klassiõpetaja: Nüüd oleme üksteise kohta veidi rohkem teada saanud, õppinud tundma oma omadusi. Kuna me täna räägime inimlikest omadustest, teen ettepaneku kirjutada nendele teadmiste puudele üles kõik, mida me nende kohta õpime. Miks neid on 5? Teadlased usuvad, et kõik inimlikud omadused võib jagada 5 rühma-kategooriasse: suhtumine inimestesse, töösse, asjadesse, aususe omadused ja tahtejõulised omadused. (Slaid nr 5) Igal puul otsime teatud omadustega lehti.

Poisid, vaadake nüüd emotikone, mis esindavad erinevaid näoilmeid. (Slaid nr 6) Nad kõik väljendavad erinevaid tundeid ja omadusi. Üks naerab, teine ​​on kurb... Nimeta tundeid, mida nende emotikonide abil kujutatakse.

(Õpilased nimetavad valu, rõõmu, üllatust, naudingut jne.)

Isegi võõrast inimesest võime palju öelda, kui teda tähelepanelikult vaadata. Mida teie näod väljendavad? Sinu silmad?

Soovitan teil proovida väljendada näoilmete ja pilguga inimese erinevaid tundeid ja emotsioone. Selleks jagage paarideks. Üks teist tekitab tunde, kirjutab selle paberile ja proovib seda oma partneri ees kuidagi väljendada. Ja partner püüab ära arvata, mis tunnet tema sõber üles näitab. Siis vahetate kohti.

Klassiõpetaja: Nüüd mängime ühte tuntud lastemängu. Ma viskan palli sulle ja sa saad selle kinni alles siis, kui ma nimetan seda, mis on sinu arvates hea. Olles palli kinni püüdnud, pead selgitama, miks see omadus inimesele ja teistele hea on. (Nimetatud omadused on kirjutatud paberitükkidele ja kinnitatud puude külge.)

Klassiõpetaja: Ja nüüd ma tahan, et mäletaksite oma lapsepõlve. Sa tead palju muinasjutte. Siin on üks neist (loeb katkendit muinasjutust “Tuhkatriinu”). (Slaid nr 7) Meenutagem, milliseid omadusi näitavad selle ja teiste muinasjuttude kangelased.

Iga rühm saab muinasjutukangelaste (Baba Yaga, Ivan Tsarevitš, Karupoeg Puhh, Kolobok, Pinocchio jt) joonistustega pildid ja inimlike omadustega kaardikomplekti. Nad peavad valima need omadused, mis on nende kangelastele omased, ja põhjendama nende omaduste valikut, tõestades neid muinasjuttude näidetega. (Slaidid nr 8-9)(Nende omadustega lehed on puude külge kinnitatud.)

Klassiõpetaja: Proovime nüüd teist mängu mängida. Igaüks teist saab väikese rolli. Peate valima sellele rollile iseloomulikud omadused (esineja jagab kaarte, millele on kirjutatud erinevad sotsiaalsed rollid: hea poeg - halb poeg, hea õpetaja - halb õpetaja, hea reisija - halb kaasreisija, hea sõber - halb sõber, hea kodanik – halb kodanik). (Slaid nr 10)

Klassiõpetaja: Järgmine ülesanne on veelgi raskem. Enne seda rääkisime teistest. Proovime nüüd üksteisest rääkida. Vaata. Mul on võlutool. Igaüks teist istub sellel kordamööda ja kõik teised nimetavad selle omadusi. Alustame headest – sest meie tool on maagiline. (Slaid nr 11)

(Mängitakse mängu “Võlutool”. Sel juhul kasutavad poisid neid omadusi, mis on puude peal.)

Klassiõpetaja: Mida tähendab "kindel"? (Soovitavad räägivad.) Psühholoogias tähendab „enesekindel”: „Ma usun oma tugevatesse külgedesse ja võimalustesse”. Mõelge uutele võimalustele, mis teie ette tulevad, kui olete enesekindlam. Näiteks: kui ma oleksin enesekindlam, saaksin tahvlil paremini vastata. (Slaidid nr 12-13)

Kirjutage üles laused, mis on teie jaoks asjakohased.

Ma tahan, et mu sõbrad mind tuju tõstaksid.

Olen mures oma tuleviku pärast.

Paljud inimesed vihkavad mind.

Ma kardan loll välja näha.

Teiste välimus on palju parem kui minu oma.

Ma kardan võõraste inimeste ees kõnet pidada.

Minu elu on kasutu.

Paljudel on minust vale arvamus.

Inimesi minu saavutused eriti ei huvita.

Mul on piinlik.

Ma ei tunne end turvaliselt.

Tunnen end piiratuna.

Ma muretsen sageli asjatult.

Ma muretsen selle pärast, kuidas inimesed mind kohtlevad.

Enamik inimesi näib olevat enesekindlamad kui mina.

Ma väldin küsimuste esitamist, kartes näida rumal.

Valige üleskirjutatud lausetest üks, kirjutage see väikesele paberile, murrake kokku ja pange üldisesse "otsustamatuse korvi". Nüüd võtan kõik märkmed ükshaaval korvist välja ja loen need ükshaaval ette: "Mõned inimesed ..." (Rühmad avaldavad oma ideid, mis võiksid aidata selle olukorraga toime tulla.)

Klassiõpetaja: Inimene peaks püüdma ennast paremaks muuta, endaga rahus elama. Ainus tõeline viga on oma vigade parandamata jätmine. (Muinasjutu lavastamine keskkooliõpilaste poolt) (Slaid nr 14)

Lugu õnnest

Maailmas elas üks kuningas,

Rikas ja võimas.

Ta oli alati kurb. Ja mõnikord

See oli tumedam kui pilv.

Ta kõndis, magas, sõi õhtust,

Kuid ta ei teadnud õnne!

Aga alati virise ja kurvasta

Vaesel on küllalt.

Kuningas hüüdis: "Sa ei saa niimoodi elada!"

Ja ta hüppas julgelt troonilt maha.

Jah, hävitage oma partii koheselt

Pole kuningliku võimu all?

Ja nii läks kuningas vankrisse -

Ja ta läks õnne otsima.

Kuningas vaatab aknast välja,

Vanker veereb hoogsalt.

Oota, kes on teel?

Tüdruk räbaldunud kleidis.

Oh mu kõikvõimas kuningas,

Palun andke mulle vähemalt senti.

Hei kerjus, lase mul mööda minna

Kiirusta mu vankriga.

Mine kohe teelt kõrvale

Lõppude lõpuks lähen ma õnne otsima! -

ütles kuningas ja sõitis minema.

Ja kuu külmetas sinises taevas...

Vanker kihutab suvaliselt

Jumal teab, mis suunas.

Järsku seisab teel sõdur,

Haavatud, räbaldunud.

Oh mu kuningas, hüüdis sõdur,

Mul on väga hea meel teid näha!

Ma palun alandlikult: korraldage

Oled minu teenistuses,

Ma seisin sinu eest,

Ma tõesti võitlesin nagu kangelane,

Võitsin lahingu.

Tule, teenija, lase mul mööda minna

Kiirusta mu vankriga.

Mine kohe teelt kõrvale

Lõppude lõpuks lähen ma õnne otsima! -

Kuningas ütles ja sõitis minema:

Ja kuu külmetas sinises taevas...

Vanker kihutab täiskiirusel,

Hobune kappab nii kiiresti kui suudab.

Järsku tuli ta mägedest teele

Kummardunud vana naine.

Anna mulle andeks, mu kallis kuningas,

Üksildane vana naine.

Mu maja on seal, näed, mäe taga,

Hommikul läksin kaugele.

Kannan metsast küttepuid -

Raske töö.

Vaatan ringi, vaevu elus:

Mis siis, kui keegi aitab...

Tule, vana naine, lase mul mööda minna

Kiirusta mu vankriga.

Mine kohe teelt kõrvale

Lõppude lõpuks lähen ma õnne otsima! -

Kuningas ütles ja sõitis minema:

Ja kuu külmetas sinises taevas...

Suvi on läbi. Kuumus

Annab teed halvale ilmale.

Kuningas kiirustab:

On aeg teele asuda

Natuke veel – ja hurraa!

Ma leian oma õnne!

Ja see kõik lõppeks katastroofiga -

Selles pole kahtlustki.

Jah, valge habemega vanamees

Ta peatas vankri.

Olles end aeglaselt ületanud,

Pidulikult ja rangelt

Ütles: "Kadunud hing,

Kuningas, karda jumalat!

Kas otsite endale õnne?

Te reisite ümber maailma.

Kuid armastades ainult oma ligimest,

Sa leiad selle õnne.

Kuula mind kiiresti:

Pöörake oma hobune ümber

Soojendage ja toidake last,

Palgake sõdur tunnimeheks,

Tehke kõik, aga kõigepealt

Saate vanaprouat aidata:

Küttepuud tood koju.

Sa lõikad selle maha ja paned pikali...” -

Siis tuli välja täiskuu.

Ja ta valgustas teed.

See ei ole lihtne teekond, tagasitee.

Tee õnneni ei ole kõikjal.

Kuningas on endiselt palees

Aitab kõiki inimesi.

Ja õnn tema näol

See särab nagu selge päev!

Klassiõpetaja: Ja nüüd peame täitma kolm kaarti: 3 sinist ja 3 valget. Valgetele palun kirjuta oma head omadused ja sinistele - negatiivsed, millest tahaksid lahti saada.

Nüüd mõelgem, kas halbadest omadustest on võimalik kuidagi lahti saada. (Poisid teevad ettepanekuid). Ja kui sa mõtled, tahan ma sulle rääkida veel ühe loo.

Kunagi lendasid maa peale maagilised linnud (osutab tahvlile, muudab puud ja lehed lindudeks). Nad tõid inimeste soove ja mõtteid nagu maagilisi seemneid, mida külvati kõikjale maailma. Ja neist kasvasid lilled – inimhinged. Mõned neist olid ilusad - headest soovidest kasvavad ju ilusad omadused, mõnest aga kasvasid ainult umbrohi ja nõges. Ainult kurjad mõtted sünnitavad ju kurje mõtteid. (Klassijuhataja jagab lastele seemneid.) Millised lilled teie seemnetest kasvavad?

(Klassijuhataja soovitab kõigil ühiselt teha suur lilleaplikatsioon, kus iga lillekujulises mängus osaleja peab näitama oma unistusi, ideaale ja soove, oma omadusi ja põhiomadusi.) (Slaidid nr 15-19)

Positiivsed omadused

Negatiivsed omadused

Suhtumine töösse

Kohusetundlik, hoolas, töökas, töökas

Laisk, laisk, laisk

Suhtumine inimestesse

Omakasupüüdmatu, südamlik, siiras, tähelepanelik, heasüdamlik, lahke, tundlik, pühendunud, heatahtlik, helde, õrn, osavõtlik, halastav, taktitundeline, toetav

Külm, ebasõbralik, julm, kiuslik, äge, halastamatu, isekas, kalk, ebainimlik, südametu

Suhtumine asjadesse

Kokkuhoidlik, säästlik, ettevaatlik

Ihne, täitmatu, ihne, ahne, ahne

Tugeva tahtega omadused

Vapper, kartmatu, julge, kartmatu, julge, tõetruu, iseseisev, vankumatu, usaldusväärne

Äge, kartlik, halastamatu, pelglik, arg

Aususe omadused

Lojaalne, siiras, teesklematu, üllas, õiglane, aus, tõene

Alatu, kahepalgeline, ebasiiras, petlik

Klassiõpetaja: Niisiis, poisid, meie klassitund hakkab lõppema. Loodan, et igaüks teist sai aru, et just inimese omadused teevad ta ainulaadseks ja teistest inimestest erinevaks. Just tänu inimlikele tunnetele, emotsioonidele, omadustele toimivad erinevad inimesed samades tingimustes erinevalt. (Slaid nr 20)

Klassimärkmed 1. klassi nooremate kooliõpilaste jaoks "Kes ma olen?"

Eesmärgid

— õpetada lapsi tundma ennast isiksusena, nägema endas ja teistes positiivseid ja negatiivseid iseloomuomadusi.

Varustus

Must kast, peegel, sõnadega kroonlehed loovülesande “Kummel” jaoks, pliiatsid, paberilehed.

Tunni edenemine

Õpetaja avakõne

Õpetaja.

Mustas kastis, sõbrad,

Otsi mind.

Ma aitan sind kohe

Räägi meile endast.

Proovige ära arvata, millise eseme ma teile valmistasin.

Ja see särab ja särab,

See ei meelita kedagi.

Ja ta räägib kõigile tõtt,

Talle näidatakse kõike nii, nagu see on. (Peegel)

Muidugi peegel. Pidage meeles muinasjutu sõnu:

Minu valgus, peegel, ütle mulle

Räägi mulle kogu tõde?

Mida võib võlupeegel meile öelda? Küsime viisakalt peeglit.

Lapsed(ühiskonnas).

Meie valgus, peegel, ütle mulle

Räägi mulle kogu tõde.

Õpetaja. Võtke peegel oma kätesse. Vaadake ennast lähemalt. Mida saate meile enda kohta rääkida? Millised on su juuksed, silmad, kõrvad, nina? Mis sulle enda juures meeldib?

Laste vastused.

Nüüd naerata omaette. Kas sulle meeldib vaadata ennast naeratades? Kas sa arvad, et inimestele meeldib vaadata naeratavat inimest?

Mängib lugu “Smile”.

Koolitus "Anna naeratus"

Lapsed seisavad kahes ringis: suured ja väikesed - vastamisi. Parmupilli märguandel astuvad lapsed väikeses ringis sammu paremale ja ühendavad peopesad kaaslaste peopesadega. Samal ajal naeratavad nad üksteisele. Seejärel toimub uus üleminek ja mäng jätkub. Mäng lõpeb, kui lapsed läbivad kogu ringi.

Õpetaja. Kellele harjutus meeldis? Kuidas? Mida sa tundsid, kui klassikaaslased sulle naeratasid?

Kõlab "Vodyanoy's Song".

Õpetaja. Miks on Vodyanoy kurb? Kuidas sa end tunned, kui pole kellegagi mängida?

E. Permyaki loo “Kõige hullem” lugemine ja arutelu

Vova kasvas üles tugeva ja tugeva poisina. Kõik kartsid teda. Ta peksis oma kaaslasi. Ta solvas tüdrukuid. Ta astus koera saba peale, Cannon. Ta tõmbas kassi vurrud. Ajasin kipitava siili kapi alla. Ta oli isegi mu vanaema vastu ebaviisakas. Vova ei kartnud kedagi. Ja ma olin selle üle väga uhke. Olin uhke, aga mitte kauaks. Saabus päev, mil poisid ei tahtnud temaga mängida. Kõik jätsid ta maha. Ta jooksis tüdrukute juurde. Kuid ka tüdrukud pöördusid temast ära. Siis tormas Vova Pushka juurde ja ta jooksis tänavale. Vova tahtis kassiga mängida, aga kass ronis kapi peale. Vova otsustas siili kapi alt välja meelitada. Kus seal! Siil kolis juba ammu teise majja elama. Vova pöördus vanaema poole. Solvunud vanaema ei tõstnud oma lapselapsele otsagi. Juhtus halvim, mis maailmas juhtus: Vova jäeti üksi.

Arutelu küsimused:

- Miks Vova üksi jäi?

- Milliseid toiminguid poleks ta pidanud tegema?

- Milline peaksite olema, et mitte jääda üksildaseks, et teil oleks palju sõpru?

Loominguline ülesanne "Kummel"

Õpetaja. Liimige karikakra, valige kroonlehed, millele on kirjutatud, milline peaks olema inimene, et tal oleks palju sõpru.

Lapsed koguvad kummelit, mille kroonlehtedele on kirjutatud erinevad sõnad: lahke, huvitav, südamlik, osavõtlik, rõõmsameelne, tark, inimeste suhtes tähelepanelik. Iga laps kommenteerib oma valikut.

Mäng "Mis me oleme?"

Õpetaja.

Olge valmis, lapsed:

Mäng algab.

Vastake ühehäälselt "jah", kui nõustute vastusega, ja "ei", kui te ei nõustu.

Kas sa oled julge?

Kas sa oled osav?

Sa oled ilus?

Kas sa oled laisk?

Sa oled armas?

Kas sa oled vali?

Oled sa õnnelik?

Kas sa oled kiuslik?

Kas sa oled sõnakuulelik?

Kas olete ükskõikne?

Kollektiivne loominguline tegevus "Kui hea on sõpru omada"

Harjutus:

1. Kasutage punast pliiatsit, et ühendada oma portree sõbra portreega.

2. Kasutage sinist pliiatsit, et ühendada oma portree selle inimese portreega, kellega sama laua taga istud.

3. Kasutage rohelist pliiatsit, et ühendada oma portree kellegi portreega, kellega tahaksite sõber olla.

Kokkuvõtteid tehes

Õpetaja. Kui tore on sõpru omada! Sõpradega on ju elu lõbusam. Aga sa pead ka ise hea sõber olema.

Õpetaja teeb järelduse sõpruse ja teistesse lahke suhtumise rollist. Tund lõpeb laulu “Koos käimine on lõbus” laulmisega. Laulu saadavad erinevad liigutused