Abstraktlar Bəyanatlar Hekayə

5 nömrə üçün vurma cədvəli. Öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiya

"5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəlləri" dərsi

Məqsədlər: 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəli yaratmaq və onu əzbərləmək üzərində işləmək; 2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma və bölmə cədvəlləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək; müstəqil və cütlükdə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Planlaşdırılan nəticələr: Şagirdlər vurma və bölmə cədvəllərini yaratmağı və istifadə etməyi öyrənəcəklər; dərsin tərbiyəvi vəzifəsini başa düşmək və onu yerinə yetirməyə çalışmaq; fəaliyyətinizin nəticəsini məqsədlə əlaqələndirin və onu qiymətləndirin; fikrinizi ifadə edin və mübahisə edin.

Dərsin gedişatı

I. Təşkilati məqam

II. Biliklərin yenilənməsi

1. Fərdi iş

(İki şagird lövhədə işləyir.)

Proseduru göstərin və ifadələrin qiymətlərini hesablayın.

6 * 4 - 3 * 5 18: 9 – 6: 3

36: 4 + 3 * 7 20: (14: 7) + 32

4 * 8 - (33 - 28) 24: (15 - 7)+ 59

Müqayisə et. İşarələri qoyun >,< или =.

1 dm O 12 sm 1 m O 9 dm

2 dm O 19 sm 88 sm O 1 m

1 dm 4 sm O 41 sm 4 sm O 50 mm

2. Şifahi hesablama

35 və 15 ədədlərinin cəmini ikiqat artırın. (100.)

38 19-dan nə qədər çoxdur? (19-da.)

8 və 4 ədədlərinin hasilini 28-ə artırın (60.)

28 və 4 nisbətini 3-ə vurun (21.)

Hansı ədəd 36-dan 9 dəfə kiçikdir? (4.)

25 və 38 ədədlərinin cəmindən 5-i çıxarın. (58.)

28-i almaq üçün 43-dən hansı rəqəmi çıxarmaq lazımdır? (71.)

20 və 2 nisbətini 5-ə bölün. (2.)

(Lövhədə fərdi işi yoxlayır.)

III. Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə

Hesablayın.

2 * 5 5 * 2

3 * 5 5 * 3

4 * 5 5 * 4

Hesablamaları tez tamamlamağınıza nə kömək etdi? (2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma cədvəllərini bilmək.)

İkinci sütundakı nümunələrdəki cavabları hesablayarkən hansı qaydadan istifadə etdiniz? ( .)

Növbəti hansı nümunə olacaq? (5 * 5.)

Bu nümunədə cavabı tez hesablamaq üçün nə bilmək lazımdır? (5 rəqəmi ilə vurma cədvəli .)

Dərsin mövzusunu və məqsədlərini formalaşdırmaq.

IV. Dərsin mövzusu üzərində işləyin

Dərslikdən işləmək

ilə açın. 40 və cədvəlin birinci sütununa baxın. 5 * 5 məhsulun dəyərini necə hesabladınız? (5 + 5 + 5 + + 5 + 5 və ya 20 + 5 .)

Hər növbəti parça nə qədər böyük olacaq? (5-də .)

5-ə vurma cədvəlini dəftərinizə yazın.

5 rəqəmi üçün vurma cədvəlinizi tərtib edin.

(İmtahan.)

Faktorların yenidən təşkili məhsulu dəyişmir .)

Əsərlərin mənalarına baxın. Hansı maraqlı şeyləri müşahidə etdiniz? (Bütün cavablar 0 və ya 5 ilə bitir .)

5 * 5 məhsulundan hansı bölmə nümunələri edilə bilər? (25: 5 = 5.)

Hansı qaydadan istifadə etdiniz? (Məhsulu amillərdən birinə bölsəniz, başqa bir amil əldə edirsiniz .)

5 rəqəmi ilə öz bölmə cədvəlinizi yaradın

(İmtahan.)

1 (səh. 40).

(Müstəqil tamamlama. Yoxlayın. Şagirdlər nömrələri xorla deyirlər; 5, 10. 15, 20; 4, 8, 12, 16, 20.)

3 (səh. 40).

Problemi oxuyun.

Neçə metr parça var idi? (24 m.)

Bütün parça paltoya daxil oldu? (Xeyr, kostyumlar üçün 10 m kəsildi .)

Paltoda neçə metr parça istifadə etmisiniz? (24 m - 10 m.)

Cədvəli doldurun.

başına parça istehlakı

bir palto

Kəmiyyət

palto

Ümumi istehlak

Parçalar

7 ədəd.

24 m – 10 m.

Problemi həll etmək üçün neçə addım var? (iki .)

İlk fəaliyyətdə nə öyrənəcəksiniz? (Ümumi parça istehlakı .)

İkinci hissədə nə öyrənəcəksiniz? (Bir qat üçün parça istehlakı .)

Problemin həllini və cavabını yazın.

(İmtahan.)

V. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

VI. Öyrənilən materialın möhkəmləndirilməsi

Dərslikdən işləmək

4 (səh. 40).

(Müstəqil icra. Yoxlayın.)

Problemi həll etmək üçün hansı qaydadan istifadə etdiniz? (Bir ədədin digərindən nə qədər böyük və ya kiçik olduğunu öyrənmək üçün böyük ədəddən kiçik ədədi çıxarmaq lazımdır. .)

5 (səh. 40).

(Müstəqil icra. Nümunədən istifadə edərək yoxlayın.)

Sahələrdə sehrli kvadratı doldurun.

(İmtahan.)

Kvadratın cəmini verin. (78.)

Orta sətirdəki rəqəmləri oxuyun. (24, 26, 28.)

Üst sətirdəki rəqəmləri oxuyun. (25, 30, 23.)

VII. Refleksiya

(“Özünü sına” (dərslik, səh. 40). Müstəqil icra. Yoxla. Cavablar lövhədə yazılır: 40, 6, 9, 52.)

VIII. Dərsi yekunlaşdırmaq

Dərsdə nə öyrəndiniz?

Bu gün kimə və nəyə görə təşəkkür etmək istərdiniz?

Ev tapşırığı

Dərslik: No 2, 6 (səh. 40).

2-ci sinifdə riyaziyyat dərsi ("Perspektiv" proqramı)

Tərtib edən Vyatkina Kristina Vladimirovna,

müəllim ibtidai siniflər

Mövzu: “5-ə vurma və bölmə cədvəlləri”

Məqsəd: 5-ə vurma və bölmə cədvəli yaradın, ondan istifadə etməyi öyrənin və yadda saxlamağa çalışın.

Planlaşdırılan nəticələr: Şagirdlər beşə vurma və bölmə cədvəllərindən istifadə etməyi öyrənəcək, əldə etdikləri bilikləri praktikada tətbiq edəcək, nəzarət və qarşılıqlı nəzarətin həyata keçirilməsini öyrənəcəklər.

Universalın formalaşması təhsil fəaliyyəti- UUD

Koqnitiv : 5-ə vurma və bölmə cədvəllərini tərtib etmək və istifadə etmək; riyazi ifadələri düzgün və mənalı şəkildə qurmaq; obyektləri təhlil edin və əlaqələr qurun.

Tənzimləyici: tapşırığa uyğun olaraq fəaliyyətinizi planlaşdırın; hərəkətin düzgünlüyünü adekvat qiymətləndirmə səviyyəsində qiymətləndirmək; qiymətləndirilməsi əsasında və buraxılmış səhvlərin xarakteri nəzərə alınmaqla, fəaliyyət başa çatdıqdan sonra ona lazımi düzəlişlər etmək.

Ünsiyyət : dialoqda iştirak etmək, öz mövqeyini formalaşdırmaq, başqalarını dinləmək və anlamaq; cütlərlə işləyərkən əməkdaşlıq edin, tərəfdaşın hərəkətlərinə nəzarət edin.

Şəxsi : yeni şeylərə təhsil və idrak marağı formalaşdırmaq tədris materialı; öz fikirlərinizi ifadə edin və onlara əsaslar verin; fəaliyyət nəticələrinin özünüqiymətləndirməsinin əsas obyektiv üsullarını mənimsəmək.

Əsas anlayışlar: vurma cədvəli, vurma və bölmənin komponentləri arasında əlaqə, vurmanın xüsusiyyətləri.

Resurslar: dərs üçün təqdimat, tapşırıqları olan kartlar, riyaziyyat dəftəri, hər bir şagird üçün marşrut və qiymətləndirmə vərəqləri.

Texnoloji xəritə dərs. Kontur

Müəllim fəaliyyəti

Fəaliyyət

tələbələr

formalaşması

UUD(K,R,P,L)

1. Motivasiya təhsil fəaliyyəti

Hədəf: Tələbələrin tədris prosesinə daxil edilməsi

Gəlin düşünək və düşünək

Və bir-birinizə kömək edin

Şagirdlər devizi müəllimlə birlikdə slayddan oxuyurlar.

Öyrənmə fəaliyyətlərində özünütənzimləmə (P)

Təhsil prosesinə münasibət haqqında məlumatlılıq (L)

2. Biliklərin yenilənməsi.

Hədəf:

Bu gün biz çətin vəziyyətdə olan bir nağıl qəhrəmanına kömək edəcəyik. Hazırsan?

1)Təxmin et

Siz bunu təxmin etdiniz (slayd 4): budur bulka.

Onun meşə ilə səyahətinin necə başa çatdığını xatırlayın? - Belə acınacaqlı sonluqla üzləşməmək üçün onun marağını başqa istiqamətə yönəldəcəyik.

Qarşılaşdığı hər kəs ona müxtəlif tapşırıqlar verəcək və bizim vəzifəmiz onun öhdəsindən gəlməyə kömək etməkdir. (slayd 5,6)

Bir dovşan ilə görüş

Bir canavarla görüş. (slayd 7) Balaca Qırmızı papaq nənəsinə alma ilə 8 piroq və giləmeyvə ilə 6 piroq gətirdi. Yolda 4 yemişdi. Neçə piroq qalıb yoxlayaq (slayd 7)

Ayı ilə görüş. (slayd 8)

Səbətimdə 24 moruq və üç ayı balası var. Oyuncaq ayılarımın hər birinə neçə moruq verim ki, bərabər miqdarda olsun?

Gəlin yoxlayaq (slayd 8)

5) Tülkü ilə görüş bərabər

Gəlin yoxlayaq (slayd 9)

Kolobok köməyinizə görə sizə minnətdardır və bildiyinizi sizdən öyrənməkdən çəkinmir (slayd 10).

Kolobokun taleyində iştirakınıza və tapşırıqların öhdəsindən necə gəldiyinizə görə özünüzü qiymətləndirməyi unutmayın.

Kartlardan istifadə edərək tələbələrin fərdi işi

60 -35∙0 (b) 40 + 5 ∙4 (o)

Nəticədə çıxan söz belədir:

Hesab vərəqində işləyin.

Onu tülkü yeyib

15 çıxır

Problemi müxtəlif yollarla həll edə bilərsiniz, 2 (3-ə 2) dovşan yerkökü, sonra 3-ə (3-ə 3) sayın, sonra onları əlavə edin. Və ya bütün dovşanları saya bilərsiniz (2+3), sonra isə 3-ü cəminə vura bilərsiniz.

Qırmızı papaq cəmi 10 piroq gətirdi. Bunu belə hesablaya bilərsiniz: 8+6-4=10

12 rəqəmi uyğun gəlir, 3 və 4-ə bölünür

Cavabların yoxlanılması

Fəaliyyət və düzgün cavablar üçün hesab vərəqinə uyğun işləyin

Zehni əməliyyatların aktuallaşdırılması, müqayisəsi, hərflərin seçilməsi (P).

Cavablarını əsaslandırın (L)

Dialoqda iştirak edin (K)

Performansın Qiymətləndirilməsi(P)

Müəllim və digər tələbələrlə işdə əməkdaşlıq (.K)

Həll yolu tapmaq və daha rasional həll yolunu seçmək (P) Komandada işləmək, fikrinizi ifadə etmək və sübut etmək bacarığı. (TO)

Həll tapmaq və daha rasional həll yolu seçmək, standartla müqayisə (P)

İşdə əməkdaşlıq (K)

Öyrənilən material üzrə biliklərin yenilənməsi və ümumiləşdirilməsi, nəzarət və düzəliş (R)

Zehni əməliyyatların təşkili: qərar metodunun seçimi, standartla müqayisə. (P)

Fəaliyyətinə obyektiv qiymət vermək bacarığı (L)

3. Problemli vəziyyət və dərsin məqsədinin qoyulması.

Hədəf :

Hədəf:

Kolobok ilə daha çox səyahət etmək üçün lazım olan marşrut vərəqlərini hazırlayın;

( slayd 11,) diktə

Onu düzgün doldurduğunuzu yoxlayın (slayd 12 ).

Bugünkü dərs üçün hansı məqsəd qoyacağıq?

Bəli, məqsədinizlə razıyam, bunu belə səsləndirəcəyik ( slayd 14)

Gəlin 5-ə vurma və bölmə cədvəli yaradaq və onu əzbərləmək üzərində işləyək

Marşrut vərəqlərində fərdi iş.

Riyazi diktə: 2∙6 4∙ 7 4 ∙ 3 24:3 10: 2 4∙8 9∙ 5 35:5 uşaqlar kartı doldururlar. Standart çek: 12,28,12,8,5,24,45,7

Çətin idi (yaxud səhv)

son ikisində, çünki 5 üçün cədvəli hələ bilmirik

Hesab vərəqləri üzərində işləmək

Bugünkü dərsimizdə məqsədimiz 5-ə vurma və bölmə cədvəli yaratmaq və onu yadda saxlamaqdır.

Məhkəmə prosesinin təşkili. Əhatə olunanların təkrarı (R)

Biliyin korreksiyası və nəzarəti (R)

Bir fərziyyə təklif etmək, problemi bildirmək (P),

Performansın qiymətləndirilməsi (P&P)

Koqnitiv məqsədin müstəqil müəyyən edilməsi və formalaşdırılması (P) yeni tədris materialına təhsil və idrak marağının formalaşması

4. Problemdən çıxmaq üçün layihənin qurulması

Hədəf: çətinlikdən çıxış yolu tapın və dərs planı qurun.

Dərsdə işimiz üçün bir plan quraq, bunun üçün vurma və bölmə cədvəlləri ilə işləmək üzrə oxşar dərsləri xatırlayırıq.

İşləyərkən vurmanın hansı xüsusiyyətlərinə ehtiyacımız olacağını xatırlayaq

Niyə cavablar dəyişmir?

Bölmə cədvəlini tərtib edərkən bizə hansı bilik lazımdır?

Cədvəl yaradanda nə edəcəyik?

Cavablarınıza əsasən iş planının nə olduğu ortaya çıxdı (Slayd 15)

Əvvəlcə vurma cədvəli hazırlayacağıq. Bunun üçün biz 5-ə qədər sayacağıq və cavabları yazacağıq, səhv etməməyimizə kömək edəcəklər, sonra amilləri dəyişəcəyik və cavablar eyni olacaq.

Biz bilirik ki, faktorların yenidən təşkili məhsulu dəyişmir.

Bölmə edərkən, bölmənin vurma ilə əlaqəli olduğunu xatırlayırıq.

Və sonra onu tətbiq edəcəyik, misallar və məsələlər həll edəcəyik və cədvəli əzbərləyəcəyik.

Tapşırığa uyğun olaraq hərəkətlərinizi planlaşdırın (P)

Müəllimlə təhsil əməkdaşlığını planlaşdırmaq, fikirlərini düzgün ifadə etmək (K)

Riyazi ifadələri düzgün qurur, əlaqələr qurur (P)

Mühakimələri ifadə etmək və onlara haqq qazandırmaq(L)

Əvvəllər əldə edilmiş bilikləri tətbiq edin və yeniləri ilə müqayisə edin (P)

5. Layihənin icrası.

Hədəf:

Praktik iş

Plana uyğun işə başlayaq. Gəlin beşdə saymağı təkrar edək

İndi buna əsaslanaraq nömrə seriyası, vurma cədvəli 1 sütununu düzəldin

2-ci sütunu tərtib edərkən nələri nəzərə alacağıq? .

Vahid sayın və 5-in qatlarını lövhəyə yazın: 5,10,15,20...50

Müstəqil iş tələbələr çap dəftərlərində. Cədvəlin tərtibi, kollektiv şəkildə.. səh 22 – Faktorları yenidən düzməklə məhsul dəyişmir; 2 sütunu doldurarkən tələbələrin müstəqil işi

Bölmə vurmanın tərs hərəkətidir.

Bölmə üçün müstəqil olaraq 3 və 4 sütunun doldurulması.

Yeni təhsil fəaliyyətinə təhsil və idrak marağı formalaşır (R)

5-ə vurma və bölmə cədvəllərini müstəqil şəkildə tərtib etməyi öyrənin. (P)

Vurma cədvəlindən istifadə etməyi öyrənin, analoqlar qurun (P)

Performansın qiymətləndirilməsi (P&P)

6. Fiziki məşq.(slayd 16)

Yaxşı iş gördük, istirahət edə bilərik.

Bir portağal paylaşdıq.

Çoxumuz var, o təkdir

Bu kirpi üçün bir dilimdir

Bu, sürətli bir dilimdir,

Bu ördək balası üçün bir dilimdir

Bu pişiklər üçün bir dilimdir.

Bu bir qunduz dilimidir

Yaxşı, canavar dərisi.

O, pisdir, ey pisim!

Hər tərəfə qaçdılar!

mətnə ​​uyğun hərəkətlər etmək və mətni xorla tələffüz etmək

Səhiyyə (L)

Davranışınızı idarə etmək, özünütənzimləmə (R), komandada əməkdaşlıq (C)

7. İlkin konsolidasiya

Hədəf:

Tələffüzlə tapşırığın ilkin icrası.

Həmyaşıdların nəzərdən keçirilməsi üçün cütlərlə işləyin

1) Ən diqqətli olan kimdir

15 olarsa? 25?40 olarsa? Və 18 olarsa, bərabər bölünəcək? Niyə?

İndi əldə etdiyimiz biliklərdən istifadə edərək nümunələri özləri həll etməyə çalışaq.

2 Tapşırıq 2 səh.

1 və 2-ci sütunları tələffüz edəcəyik və

3 qarşılıqlı yoxlama ilə müstəqil şəkildə həyata keçirəcəyik

5-ə görə (heyvanların siyahısı)

3-ə (15:3=25) 5-ə (25:5=5), 8-ə (40:5=8)

18 5-ə bölünmür, yəni bərabər olmayacaq.

uşaqlar növbə ilə tapşırığı yerinə yetirir, cavabları söyləyirlər, cədvəli yoxlayırlar

Hesab vərəqində qiymətləndirmə

Biliklərinizi qeyri-standart formada tətbiq etmək bacarığı (P)

Əldə edilmiş biliklərin ilkin tətbiqi, (P).

Vəziyyət təhlili(R)

Əldə edilmiş biliklərin praktikada tətbiqi (P)

Qarşılıqlı yoxlama aparın (R) və onların fəaliyyətini qiymətləndirin

8. Bilik sisteminə daxil edilməsi.

Hədəf:

Tənliklərin həlli (No 3 səh. 23).

standart fərdi olaraq verilir, çünki həll sürəti uşaqlar üçün fərqlidir

5 nömrəli məsələlərin həlli

Cütlərlə işləyin

Tənlikləri həll edərkən komponentlərin adlarını və onların əlaqələrini yadda saxlamalıyıq.

Hansı tənlikdə vurma ilə axtaracaqsınız? Və hansı bölmədə?

Tənlikləri necə həll edəcəyimizi xatırlasaq, onları həll etmək çətin olmayacaq.

İndi problemlərin həllinə keçək. 5 nömrəli tapşırığı oxuyun və diaqramı verilənlərlə tamamlayın.

Problem üçün diaqram yaradaq:

Qırmızı yaşıl

_______________!_____________

Biz tez-tez belə tapşırıqlarla qarşılaşırdıq, gücünüzü sınayırıq və cüt-cüt işləyirik. Kimin cütü birinci bitirsə, öz həllini lövhədə nümayiş etdirəcək

Və bu qərarı ifadə olaraq yaza bilərsiniz. Kim kömək edəcək?

Çoxaldıqda: amillər və nəticə məhsuldur. Bölmə zamanı: dividend, bölən, nəticə-hissə. Çoxaldıcı məhsulu məlum əmsala bölmək yolu ilə tapılır. Bölücü də

bölmə ilə tapırıq və çarpma ilə divident tapırıq.

Müstəqil iş.

Qiymətləndirmənin bal vərəqində yoxlanılması

Tapşırığı oxuyun.

Lövhədə diaqramın tərtib edilməsi, doldurulmasının düzgünlüyünün yoxlanılması,

cüt-cüt qərar verin

Həll lövhədə birinci cüt tərəfindən göstərilir və izah edir:

Komponentlərin adlarını təkrarlayın və onların əlaqəsi (P) əvvəllər öyrənilmiş yeni bilikləri əhatə edir

Həll metodunuzu seçmək üçün əsaslandırma(L)

Bilik sisteminə daxil olma (P)

Əldə edilmiş biliyi (R) düzəldin və qiymətləndirin

Əvvəllər əldə edilmiş bilikləri təkrarlayın və tətbiq edin (P)

cütlərlə işləyərkən əməkdaşlıq edin, tərəfdaşın hərəkətlərinə nəzarət edin (K).

9. Refleksiya

Hədəf:

Dərsdə məqsədimiz nə idi?

Bu məqsədə nail olmusunuzmu?

Dərsimiz bitdi,

Plan tamamlandı.

Sağ olun uşaqlar

Sənə böyük!

Davamlı olmaq üçün

çox çalışdı

5 nəfərlik bir masa hazırlayın və onu xatırlayın. Tətbiq edin.

Biz bunu etdiyimizi düşünürük6 həll edilmiş nümunələr və tənliklər.

Hesab vərəqləri üzərində işləmək

Dərsdə iş üçün qiymətləndirmə seçiminin izahı.

Dialoqda iştirak etmək, öz mövqeyini formalaşdırmaq, başqalarını dinləmək və anlamaq (K)

Dərsdə hərəkətin düzgünlüyünün qiymətləndirilməsi; onun qiymətləndirilməsi əsasında və edilən səhvlərin xarakteri nəzərə alınmaqla zəruri düzəlişlərin edilməsi (R).

Fəaliyyətlərinizi qiymətləndirmək üçün əsaslandırma təmin edin (L)

Dərs planı.

    Öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiya.

Hədəf: Tələbələrin tədris prosesinə cəlb edilməsi.

Gəlin dərsimizin şüarını oxuyaq. (Dərsin təqdimatı; slayd 2)

Gəlin düşünək və düşünək

Və bir-birinizə kömək edin. (Uşaqlar müəllimlə birlikdə xorla oxuyurlar).

    Biliklərin yenilənməsi.

Hədəf: Yeni materialın qavranılmasına hazırlıq. Əhatə olunanların təkrarlanması.

Bu gün biz çətin vəziyyətdə olan bir nağıl qəhrəmanına kömək edəcəyik. Hazırsan?

1)Təxmin et- bu nağıl qəhrəmanının adı (slayd 3, hər şagirdin fərdi kartları var)

    30 + 15: 2 (l) 36 – 24 ∙ 1 (k)

    60 -35∙0 (b) 40 + 5 ∙4 (o)

Siz bunu təxmin etdiniz (slayd 4): budur bulka.

Hər birinizin bal vərəqi var, hər mərhələdən sonra özünüzü qiymətləndirəcəksiniz və sonda necə etdiyinizi deyə biləcəksiniz.

Onun meşə ilə səyahətinin necə başa çatdığını xatırlayın? (uşaqların cavabları)

Belə acınacaqlı sonluqdan qaçmaq üçün onun marağını başqa istiqamətə yönəldəcəyik.

Qarşılaşdığı hər kəs ona müxtəlif tapşırıqlar verəcək və bizim vəzifəmiz onun öhdəsindən gəlməyə kömək etməkdir. (slayd 5,6)

2) Bir dovşan ilə görüş. Üç qonşu nahar vaxtı iki dovşanın yanına qaçdı. Hamı birlikdə bir dairədə oturdu və 3 yerkökü yedi. Təxmin et, əgər ağıllısansa, neçə yerkökü yemisən? (uşaqlar problemi şifahi həll edir, cavabı söyləyir və həllini izah edir).

- Həqiqətən, bu problemi həll etməyin iki yolu var: (slayd 6)

3) Bir canavarla görüş. (slayd 7)

Balaca Qırmızı papaq nənəyə alma ilə 8 piroq və giləmeyvə ilə 6 piroq gətirdi. Yolda 4 yemişdi. Neçə piroq qalıb

Gəlin yoxlayaq (slayd 7)

4) Ayı ilə görüş. (slayd 8)

Səbətimdə 24 moruq və üç ayı balası var. Hər ayı balasına neçə moruq verim ki, bərabər miqdarda olsun? ?(uşaqlar cavab verir və izahat verir).

Gəlin yoxlayaq (slayd 8)

5) Tülkü ilə görüş. (slayd 9) Əlimdə bir neçə noxud var. Mən onları bacarıram bərabər 3 və ya 4 tülkü arasında bölün. Məndə neçə noxud var? ?(uşaqlar cavab verir və izahat verir).

Gəlin yoxlayaq (slayd 9)

Kolobok köməyinizə görə sizə minnətdardır və bildiklərinizi sizdən öyrənməkdən çəkinmir. Özünüzü qiymətləndirməyi unutmayın. (uşaqlar bal vərəqindən istifadə edərək özlərini qiymətləndirirlər).

3. Problemli vəziyyət və dərsin məqsədinin qoyulması.

Hədəf : Sınaq hərəkətinin həyata keçirilməsinin təşkili və dərsin məqsədini təyin etmək üçün problemə yanaşma.

Marşrut xəritələrini hazırlayın. İndi onları dolduracağıq və kolobok ilə səyahətimizə davam etməyə hazır olduğumuzu görəcəyik (Slayd 10).

Riyazi diktə: 2∙6 4∙ 7 4 ∙ 3 24:3 10: 2 4∙8 9∙ 5 35:5 (uşaqlar kartı doldurur və standarta uyğun olaraq yoxlayırlar ( slayd 11,12 )).

Nə vaxt çətinlik çəkdiniz və niyə? (slayd 13).

Hədəf: çətinliyin yerini və səbəblərini müəyyən etmək və dərsin mövzusuna və onun məqsədlərinə çatmaq. (son ikisində, çünki hələ 5 üçün cədvəli bilmirik)

Bugünkü dərs üçün hansı məqsəd qoyacağıq? ( Gəlin 5-ə vurma və bölmə cədvəli yaradaq və onu əzbərləmək üzərində işləyək).( slayd 14)

    Problemdən çıxmaq üçün layihə qurmaq

Hədəf: mövcud vəziyyətdən çıxış yolu tapmaq və dərs planı qurmaq.

Gəlin işimiz üçün bir plan tərtib edək və hansı biliklərdən istifadə edəcəyimizi xatırlayaq. ( uşaqlar cavab verir)

İş planı belə oldu (Slayd 15)

2) vurma cədvəlini 5-ə doldurun, bilik: növbəti əvvəlkindən 5 çoxdur,

Faktorların yenidən təşkili məhsulu dəyişmir.

5-ə bölmə cədvəli yaratarkən: bölmə vurmanın tərs əməliyyatıdır.

3) nümunə və məsələlərin həllində bu cədvəldən istifadə edin.

    Layihənin icrası.

Hədəf: 5 üçün cədvəlin doldurulması işinin təşkili

Plana uyğun işə başlayaq. Beşdə saymağı təkrarlayaq ( uşaqlar 5, 10, 15......50 sayır)

İndi bu nömrələr seriyasına əsaslanaraq, vurma cədvəli 1 sütunu ( Şagirdlərin çap dəftərlərində müstəqil işi. Cədvəlin tərtib edilməsi, kollektiv olaraq.. səh 22).
-2-ci sütunu tərtib edərkən nəyi nəzərə alacağıq? –( Faktorların yenidən təşkili məhsulu dəyişmir; tələbələrin müstəqil işi.

- 3-cü sütunu tərtib edərkən nələri nəzərə alacağıq? (uşaqların cavabları, müstəqil iş, həmyaşıdların rəyi)

6. Fiziki məşq.(slayd16) (hərəkəti mətnə ​​uyğun yerinə yetirin)

Bir portağal paylaşdıq.

Çoxumuz var, o təkdir

Bu kirpi üçün bir dilimdir

Bu, sürətli bir dilimdir,

Bu ördək balası üçün bir dilimdir

Bu pişiklər üçün bir dilimdir.

Bu qunduz üçün bir dilimdir.

Yaxşı, canavar dərisi.

O, pisdir, ey pisim!

Hər tərəfə qaçdılar!

    İlkin konsolidasiya

Hədəf: şərh və nitqlə mövzunun ilkin mənimsənilməsini təşkil etmək, qruplarda işləmək.

1) Kim daha diqqətlidir:

Portağal dilimləri neçə heyvana bölündü? (5-də)

Portağalda 10 dilim olsaydı, hər adam neçə dilim olardı? (hər biri 2 dilim).

15 olarsa? 25?40 olarsa? Əgər 18 olarsa, o zaman bərabər bölünəcək (yox) Niyə? (18 5-ə bölünmür).

2.) Tapşırığın yerinə yetirilməsi yeni mövzu.

Tapşırıq 2 səh 23; 1 və 2-ci sütunların şərhi ilə, (uşaqlar növbə ilə tapşırığı yerinə yetirir, cavabları tələffüz edir) və

3 qarşılıqlı yoxlama ilə müstəqil şəkildə həyata keçirilir.

8. Bilik sisteminə daxil edilməsi.

Hədəf: Vurma və bölmə cədvəllərindən istifadə edərək tapşırıqların təşkili.

- Qarşılıqlı yoxlama ilə tənliklərin həlli. (№ 3 səh. 23). İşə hazırlıq.

Vurma və bölmədə komponentlərin adlarını, onların əlaqəsini xatırlayaq? (uşaqlar cavab verir və naməlum komponenti necə tapdıqlarını və onu necə tapacağını izah edirlər)

Hansı tənlikdə vurma ilə axtaracaqsınız? Və hansı bölmədə ? (uşaqların cavabları)

Müstəqil iş:

5 nömrəli məsələlərin həlli ( Lövhədə bir diaqram tərtib edin və qarşılıqlı yoxlama ilə cütlükdə müstəqil qərar verin).

Qırmızı yaşıl

_______________!______________________

32: 4 + 32 = 40 (s)

9. Refleksiya

Hədəf: təhsil fəaliyyətinin təhlilinin təşkili və öz işinin qiymətləndirilməsi.

Dərsdə məqsədimiz nə idi?

Bu məqsədə nail olmusunuzmu?

Cədvəldən artıq nəyi xatırlayırsınız? 35, 40, 25, 30,45 rəqəmlərini nə vaxt vururuq?

Dərsimiz bitdi,

Plan tamamlandı.

Sağ olun uşaqlar

Sənə böyük!

Davamlı olmaq üçün

çox çalışdı

Və bilikləriniz bizim üçün faydalı oldu.

Ən yaxşı pulsuz oyunla siz çox tez öyrənirsiniz. Bunu özünüz yoxlayın!

Vurma cədvəllərini öyrənin - oyun

Təhsil elektron oyunumuzu sınayın. Bundan istifadə edərək, sabah nömrələri çoxaltmaq üçün planşetə müraciət etmədən sinifdə riyazi məsələləri lövhədə cavabsız həll edə biləcəksiniz. Sadəcə oynamağa başlamalısınız və 40 dəqiqə ərzində əla nəticə əldə edəcəksiniz. Nəticələri birləşdirmək üçün fasilələri unutmadan bir neçə dəfə məşq edin. İdeal olaraq, hər gün (səhifəni itirməmək üçün onu yadda saxlayın). Simulyatorun oyun forması həm oğlanlar, həm də qızlar üçün uyğundur.

Aşağıdakı tam fırıldaqçı vərəqinə baxın.


Birbaşa saytda çoxalma (onlayn)

*
Vurma cədvəli (1-dən 20-yə qədər rəqəmlər)
× 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
2 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40
3 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30 33 36 39 42 45 48 51 54 57 60
4 4 8 12 16 20 24 28 32 36 40 44 48 52 56 60 64 68 72 76 80
5 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 65 70 75 80 85 90 95 100
6 6 12 18 24 30 36 42 48 54 60 66 72 78 84 90 96 102 108 114 120
7 7 14 21 28 35 42 49 56 63 70 77 84 91 98 105 112 119 126 133 140
8 8 16 24 32 40 48 56 64 72 80 88 96 104 112 120 128 136 144 152 160
9 9 18 27 36 45 54 63 72 81 90 99 108 117 126 135 144 153 162 171 180
10 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120 130 140 150 160 170 180 190 200
11 11 22 33 44 55 66 77 88 99 110 121 132 143 154 165 176 187 198 209 220
12 12 24 36 48 60 72 84 96 108 120 132 144 156 168 180 192 204 216 228 240
13 13 26 39 52 65 78 91 104 117 130 143 156 169 182 195 208 221 234 247 260
14 14 28 42 56 70 84 98 112 126 140 154 168 182 196 210 224 238 252 266 280
15 15 30 45 60 75 90 105 120 135 150 165 180 195 210 225 240 255 270 285 300
16 16 32 48 64 80 96 112 128 144 160 176 192 208 224 240 256 272 288 304 320
17 17 34 51 68 85 102 119 136 153 170 187 204 221 238 255 272 289 306 323 340
18 18 36 54 72 90 108 126 144 162 180 198 216 234 252 270 288 306 324 342 360
19 19 38 57 76 95 114 133 152 171 190 209 228 247 266 285 304 323 342 361 380
20 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220 240 260 280 300 320 340 360 380 400

Sütundakı ədədləri necə çoxaltmaq olar (riyaziyyat videosu)

Tez məşq etmək və öyrənmək üçün rəqəmləri sütuna vurmağa cəhd edə bilərsiniz.

Mövzu üzrə 3-cü sinifdə riyaziyyat dərsi "5 nömrəli vurma və bölmə cədvəli" (UMK "Rusiya Məktəbi").

Məqsədlər: 1. 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəli qurun və onu əzbərləmək üzərində işləyin;

2. 2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma və bölmə cədvəlləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək;

3. müstəqil və cütlükdə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Planlaşdırılan nəticələr: 1. Şagirdlər vurma və bölmə cədvəllərini yaratmağı və istifadə etməyi öyrənəcəklər;

2. Dərsin tərbiyəvi məqsədini dərk etmək və onu həyata keçirməyə çalışmaq;

3. Fəaliyyətinizin nəticəsini məqsədlə əlaqələndirin və onu qiymətləndirin;

4. Fikrinizi ifadə edin və mübahisə edin.

Yüklə:


Önizləmə:

"5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəlləri" dərsi

Məqsədlər: 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəli yaratmaq və onu əzbərləmək üzərində işləmək; 2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma və bölmə cədvəlləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək; müstəqil və cütlükdə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Planlaşdırılan nəticələr:Şagirdlər vurma və bölmə cədvəllərini yaratmağı və istifadə etməyi öyrənəcəklər; dərsin tərbiyəvi vəzifəsini başa düşmək və onu yerinə yetirməyə çalışmaq; fəaliyyətinizin nəticəsini məqsədlə əlaqələndirin və onu qiymətləndirin; fikrinizi ifadə edin və mübahisə edin.

Dərsin gedişatı

I. Təşkilati məqam

II. Biliklərin yenilənməsi

1. Fərdi iş

(İki tələbə lövhədə işləyir.)

Proseduru göstərin və ifadələrin qiymətlərini hesablayın.

6 * 4 - 3 * 5 18: 9 – 6: 3

36: 4 + 3 * 7 20: (14: 7) + 32

4 * 8 - (33 - 28) 24: (15 - 7)+ 59

Müqayisə et. İşarələri qoyun >,

1 dm O 12 sm 1 m O 9 dm

2 dm O 19 sm 88 sm O 1 m

1 dm 4 sm O 41 sm 4 sm O 50 mm

2. Şifahi hesablama

35 və 15 ədədlərinin cəmini ikiqat artırın. (100.)

38 19-dan nə qədər çoxdur? (19-da.)

8 və 4 ədədlərinin hasilini 28-ə artırın (60.)

28 və 4 nisbətini 3-ə vurun (21.)

Hansı ədəd 36-dan 9 dəfə kiçikdir? (4.)

25 və 38 ədədlərinin cəmindən 5-i çıxarın. (58.)

28-i almaq üçün 43-dən hansı rəqəmi çıxarmaq lazımdır? (71.)

20 və 2 nisbətini 5-ə bölün. (2.)

(Lövhədə fərdi işi yoxlayır.)

III. Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə

Hesablayın.

2 * 5 5 * 2

3 * 5 5 * 3

4 * 5 5 * 4

Hesablamaları tez tamamlamağınıza nə kömək etdi? (2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma cədvəllərini bilmək.)

İkinci sütundakı nümunələrdəki cavabları hesablayarkən hansı qaydadan istifadə etdiniz? (.)

Növbəti hansı nümunə olacaq? (5 * 5.)

Bu nümunədə cavabı tez hesablamaq üçün nə bilmək lazımdır? (5 rəqəmi ilə vurma cədvəli.)

Dərsin mövzusunu və məqsədlərini formalaşdırmaq.

IV. Dərsin mövzusu üzərində işləyin

Dərslikdən işləmək

ilə açın. 40 və cədvəlin birinci sütununa baxın. 5 * 5 məhsulun dəyərini necə hesabladınız? (5 + 5 + 5 + + 5 + 5 və ya 20 + 5.)

Hər növbəti parça nə qədər böyük olacaq? ( 5-də.)

5-ə vurma cədvəlini dəftərinizə yazın.

5 rəqəmi üçün vurma cədvəlinizi tərtib edin.

(İmtahan.)

Faktorların yenidən təşkili məhsulu dəyişmir.)

Əsərlərin mənalarına baxın. Hansı maraqlı şeyləri müşahidə etdiniz? (Bütün cavablar 0 və ya 5 ilə bitir.)

5 * 5 məhsulundan hansı bölmə nümunələri edilə bilər? (25: 5 = 5.)

Hansı qaydadan istifadə etdiniz? (Məhsulu amillərdən birinə bölsəniz, başqa bir amil əldə edirsiniz.)

5 rəqəmi ilə öz bölmə cədvəlinizi yaradın

(İmtahan.)

№1 (səh. 40).

(Müstəqil tamamlama. Yoxlayın. Şagirdlər nömrələri xorla deyirlər; 5, 10. 15, 20; 4, 8, 12, 16, 20.)

№ 3 (səh. 40).

Problemi oxuyun.

Neçə metr parça var idi? (24 m.)

Bütün parça paltoya daxil oldu? (Xeyr, kostyumlar üçün 10 m kəsildi.)

Paltoda neçə metr parça istifadə etmisiniz? (24 m - 10 m.)

Cədvəli doldurun.

Problemi həll etmək üçün neçə addım var? ( iki.)

İlk fəaliyyətdə nə öyrənəcəksiniz? (Ümumi parça istehlakı.)

İkinci hissədə nə öyrənəcəksiniz? (Bir qat üçün parça istehlakı.)

Problemin həllini və cavabını yazın.

(İmtahan.)

V. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

VI. Öyrənilən materialın möhkəmləndirilməsi

Dərslikdən işləmək

№ 4 (səh. 40).

(Müstəqil icra. Yoxlayın.)

Problemi həll etmək üçün hansı qaydadan istifadə etdiniz? (Bir ədədin digərindən nə qədər böyük və ya kiçik olduğunu öyrənmək üçün böyük ədəddən kiçik ədədi çıxarmaq lazımdır..)

№ 5 (səh. 40).

(Müstəqil icra. Nümunədən istifadə edərək yoxlayın.)

Sahələrdə sehrli kvadratı doldurun.

(İmtahan.)

Kvadratın cəmini verin. (78.)

Orta sətirdəki rəqəmləri oxuyun. (24, 26, 28.)

Üst sətirdəki rəqəmləri oxuyun. (25, 30, 23.)

VII. Refleksiya

(“Özünü sına” (dərslik, səh. 40). Müstəqil icra. Yoxla. Cavablar lövhədə yazılır: 40, 6, 9, 52.)

VIII. Dərsi yekunlaşdırmaq

Dərsdə nə öyrəndiniz?

Bu gün kimə və nəyə görə təşəkkür etmək istərdiniz?

Ev tapşırığı

4 Slaydın başlığı - 25 və 38 rəqəmlərinin cəmindən 5-i çıxarın. - 28-i almaq üçün 43-ü hansı rəqəmdən çıxarmaq lazımdır? - 20 və 2 nisbətini 5-ə bölün.

5 Slaydın başlığı “Özünü yoxla” 100, 19, 60, 21, 4, 58, 71, 2

6 Slaydın başlığı 2 5 = 5 2 = 3 5 = 5 3 = 4 5 = 5 4 =

7 Slaydın başlığı Bir qat üçün parça sərfi Qatların sayı Ümumi parça sərfi? 7 ədəd. 24 m - 10 m.

8 Slaydın adı “Özünüzü sınayın” 40, 6, 9, 52

9 Slayd başlığı


3-cü sinif üçün dərs xülasəsi

Dərsin mövzusu: 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəlləri

Məqsədlər: 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəli yaratmaq və onu yadda saxlamaq üzərində işləmək;

2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma və bölmə cədvəlləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək;

müstəqil və cütlükdə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək;

dəqiq elmlərə məhəbbət inkişaf etdirmək;

öz fikrinizi ifadə etmək və mübahisə etmək bacarığını inkişaf etdirin.

Avadanlıq: vurma cədvəli

Ədəbiyyat: dərslik Moro M.İ., Bantova M.A., Beltyukova G.V., Volkova S.İ., Stepanova S.V., Riyaziyyat 3-cü sinif. üçün dərslik təhsil müəssisələri. Saat 2-də M .: Maarifçilik.

Dərsin gedişatı:

    Təşkilati məqam

Bu gün yaxşı işləməyinizi və özünüz üçün yeni bir şey öyrənməyinizi arzulayıram. Biz birlikdə çalışacağıq və tapşırıqları birlikdə yerinə yetirəcəyik. Dəftərlərinizi açın və tarixi yazın.

    Ev tapşırığını yoxlamaq

    Hüceyrələr tərəfindən qrafik diktə

    Barmaqlar üçün fiziki məşq

Qızlar və oğlanlar

Barmaqlarını qaldırırlar.

Onlar yüksək səslə əl çalırlar

Hər barmağa toxunur.

Sən, böyük oğlan, yorulma,

Oh, balaca barmaq, kömək et!

Adsız, özünü göstər!

Orta barmaq, qalx!

Bunlar barmaqlardır

Qızlar və oğlanlar üçün!

Uşaqlar, vurmanın komponentlərini xatırlayaq (vurma, çarpan, məhsul)

Bölmə komponentləri? (dividend, bölən, hissə)

    Biliklərin yenilənməsi

    Fərdi iş. Şifahi hesablama.

Amil

Amil

    Fərdi iş. İki şagird lövhədə işləyir.

Proseduru göstərin və ifadələrin qiymətlərini hesablayın.

6 * 4 - 3 * 5 18: 9 – 6: 3

36: 4 + 3 * 7 20: (14: 7) + 32

4 * 8 - (33 - 28) 24: (15 - 7)+ 59

Müqayisə et. İşarələr qoyun

1 dm O 12 sm 1 m O 9 dm

2 dm O 19 sm 88 sm O 1 m

1 dm 4 sm O 41 sm 4 sm O 50 mm

    Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə

    Hesablayın.

Uşaqlar, hesablamaları tez aparmağınıza nə kömək etdi? (2, 3, 4 rəqəmləri ilə vurma cədvəllərini bilmək.)

İkinci sütundakı nümunələrdəki cavabları hesablayarkən hansı qaydadan istifadə etdiniz? ( Faktorların yenidən təşkili məhsulu dəyişmir.)

Növbəti hansı nümunə olacaq? (5 * 5.)

Bu nümunədə cavabı tez hesablamaq üçün nə bilmək lazımdır? ( 5 rəqəmi ilə vurma cədvəli.)

Gəlin dərsimizin mövzusunu və məqsədlərini birlikdə formalaşdıraq.

    Dərsin mövzusu üzərində işləyin

    Dərslikdən işləmək

Uşaqlar, veriləndən bir neçə dəfə kiçik olan ədədi necə tapmağı mənə kim deyə bilər? (bölmə ilə)

Tapşırığı oxuyun 1. Sizcə “3 dəfə az” nə deməkdir? (ədəd 3-ə bölünür)

Tapşırığı oxuyun 2. “3 dəfə az” nə deməkdir? (Nömrədən 3-ü çıxarın)

    Tapşırıq üzərində işləmək (bir tələbə lövhədə işləyir)

İqorun 18 konfeti var, Saşanın isə üç dəfə azdır. Saşanın neçə konfeti var?

Həlli: 18: 3 = 6(k.) Saşa idi

Cavab: Saşanın 6 konfeti var

    Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

Biri - qalx, özünü yuxarı çək.

İki - əyilmək, özünüzü yuxarı çəkin.

Əllərinizi üç-üç dəfə çırpın.

Dörddə - qollarınız daha genişdir.

Beş - qollarınızı dalğalandırın.

Altı - masanızda sakit oturun.

    Şeirdəki problemlər. Uşaqlar cavabları dəftərlərə yazır

8 cüt polka rəqsi

Neçə rəqqas var? (16)

Nənə bizim üçün çörək bişirdi

Ləzzətli pancake.

Ümumilikdə 27 pancake var.

3 ədəd hamımıza kifayət idi.

Oğlanlardan hansı cavab verəcək?

Neçə nəvəsi var idi? (9)

Özünüz üçün heyran olun:

Üçlük varsa, səkkizdir. (24)

Kirpi ördək balalarını verdi

8 ədəd dəri çəkmə.

Neçə balaca ördək balası var?

Kirpiyə təşəkkür edirlər? (4)

Pişiklər hasara geyindirilib,

Uzun quyruqlarını şişirdilər.

Və 8 quyruğu var idi,

Neçə pəncə?

Kimdən soruşmalıyıq? (32)

    Yeni materialın öyrənilməsi. 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəllərinin tərtib edilməsi.

Lövhə 4 hissəyə bölünür. 4 şagirdi lövhəyə dəvət edin, müəllim hər birinə tapşırıq verir.

– Bu gün sinifdə 5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəlləri hazırlamalıyıq.

1-ci sütun: 5 rəqəmi üçün vurma cədvəli.

2-ci sütun: Vurma hərəkətinin kommutativ xüsusiyyətindən istifadə edərək 5 rəqəmi üçün vurma cədvəli yaradın.

3-cü sütun: 5 rəqəminin vurma cədvəlindən istifadə edərək birinci amilin necə alınacağını yazın.

4-cü sütun: İkinci faktoru necə əldə edəcəyinizi yazın.

Cədvəlin yoxlanılması və təhlili.

Məhsulda vahidlərin yeri 0 və ya 5-dir.

5-i cüt ədədə vursaq, dairəvi ədəd alırıq.

5-i tək ədədə vursaq, məhsulun son rəqəmi 5-dir.

Əgər 5-i cüt ədədə vursaq, onda onların sayı ikinci amilin yarısına bərabərdir.

Əgər 5 tək ədədə vurulursa, onda onluqların sayı ikinci amildən əvvəlki ədədin yarısına bərabərdir.

    5 rəqəmi ilə vurma və bölmə cədvəllərinin birləşdirilməsi

    Oyun "Göz - fotoqraf".

– Bu oyunda kimin kamera kimi gözü olduğunu yoxlayacağıq, yəni. masanın şəklini kim çəkə bilər (yadda saxla). Sonra arzu edənlər lövhəyə gedəcək, digər uşaqlar stolun üstündə sual verəcəklər.

    Problemin həlli. Cədvəli doldurun.

Problemi həll etmək üçün neçə addım var? (İki.)

İlk fəaliyyətdə nə öyrənəcəksiniz? (Ümumi parça istehlakı.)

İkinci hissədə nə öyrənəcəksiniz? (Bir qat üçün parça istehlakı.)

Problemin həllini və cavabını yazın. (İmtahan.)

    Dərslikdən işləmək

(Müstəqil icra. Yoxlayın.)

Problemi həll etmək üçün hansı qaydadan istifadə etdiniz? (Bir ədədin digərindən nə qədər böyük və ya kiçik olduğunu öyrənmək üçün böyük ədəddən kiçik ədədi çıxmaq lazımdır.)

(Müstəqil icra. Nümunədən istifadə edərək yoxlayın.)

Sahələrdə sehrli kvadratı doldurun.

(İmtahan.)

Kvadratın cəmini verin. (78.)

Orta sətirdəki rəqəmləri oxuyun. (24, 26, 28.)

Üst sətirdəki rəqəmləri oxuyun. (25, 30, 23.)

    Refleksiya

    Oyun "Mən ziyarətə gedirəm."

Uşaqlar qonaqlara və ev sahiblərinə bölünür. Sahiblər masalarında otururlar, stolun vurma və bölmə nümunələrinin yazıldığı sorbon kartları var və əks tərəf cavab. Qonaqlar onlara kart verən istənilən ev sahibinə yaxınlaşırlar. Qonaq cavabı düzgün adlandırırsa, bu kartı özü ilə aparır və başqa sahibinə gedir. Kimin daha çox kartı varsa, o qalib gəlir.

Oyun siqnalla başlayır və bitir.

    Oyun "Sinif rekordu".

– Cədvəl vurma və bölmə üçün 15 bərabərliyi 4 rəqəmi ilə yazın.

    Dərsi yekunlaşdırmaq

Dərsdə hansı yeni şeyləri öyrəndiniz?

Dərsdə nə asan, nə çətin idi?

    Ev tapşırığı